دانلود کتاب گمشده از توماس هاوزر - لی لی بوک | مرجع دانلود کتاب

پنج شنبه , ۳۱ خرداد , ۱۳۹۷
رمان و داستان

لی لی بوک | دانلود کتاب,دانلود رایگان کتاب


کانال تلگرام لی لی بوک
سایت

دانلود کتاب گمشده از توماس هاوزر
  کتاب گمشده از توماس هاوزر

%da%af%d9%85%d8%b4%d8%af%d9%87-2

نام کتاب: گمشده

نویسنده: توماس هاوزر

مترجم: عبدالرضا مهدوی

انتشارات: کسری

سال نشر: ۱۳۶۳

زبان: فارسی

تعداد صفحات: ۳۴۶ صفحه

فرمت: PDF

حجم: ۲٫۴۴ مگابایت

 

مقدمه

%da%a9%d9%88%d8%af%d8%aa%d8%a7%db%8c-%d8%b4%db%8c%d9%84%db%8c

کودتای ۱۹۷۳ شیلی که در روز ۱۱ سپتامبر اتفاق افتاد واقعه‌ای زیر و رو کننده در تاریخ کشور شیلی و جنگ سرد به حساب می‌آید. مشاجرهٔ تاریخ‌نویسان بر سر جنبه‌های مختلف این کودتا هنوز هم ادامه دارد.

در انتخابات ریاست جمهوری ۱۹۷۰ شیلی، سالوادور آلنده با تفاوت بسیار کمی بیشترین مقدار آرا را بدست آورد و با ۳۶٫۶ درصد آرا از خرخه الساندرو رودریگز (رئیس جمهور سابق شیلی با گرایش‌های محافظه کار) با ۳۵٫۸ درصد آرا، و رادومیرو تومیک (با گرایش‌های دموکرات مسیحی) با ۲۷٫۹ درصد آرا جلو افتاد. از سالوادور آلنده به عنوان اولین رئیس جمهور مارکسیست که با رأی و دموکراسی به قدرت رسید نام می‌برند. به دلیل این‌که آلنده اکثریت مطلقی به‌دست نیاورد، برای انتخاب شدن‌اش نیاز به یک رأی اضافی از طرف مجلس ملی شیلی داشت. برطبق قانون اساسی شیلی، این رأی باعث منصوب شدن آلنده به پست رئیس‌جمهوری شیلی شد.

بخش‌های مختلفی از جامعهٔ شیلی و هم‌چنین ایالات متحده آمریکا، به رئیس جمهور شدن آلنده اعتراض داشتند. آمریکا به‌همین دلیل فشار اقتصادی و دیپلماتیک زیادی روی دولت شیلی آورد. در ۱۱ سپتامبر ۱۹۷۳ ارتش با همراهی سازمان سیا سالوادور آلنده را برکنار کرد. آلنده در این کودتا، به همراه نزدیک به سه هزار نفر از یارانش کشته شد و آگوستو پینوشه قدرت را در دست گرفت.

روند انقلاب:

در سال ۱۹۷۰، سالوادور آلنده، نامزد سوسیالیست انتخابات ریاست جمهوری شیلی برغم هزینه های سرسام آوری که ایالات متحده برای پیروزی  رقیب او انجام داده بود، به صورت دموکراتیک در این انتخابات برنده شد، ریچارد نیکسون، رئیس جمهور وقت آمریکا بی درنگ کیسنجر، وزیر امور خارجه و سازمان های جاسوسی آمریکا را مسئول سرنگونی او کرد.

آلنده با پشتیبانی مردمی گسترده خود برنامه ای  وسیعی را برای ملی کردن صنایع به ویژه مس و  کمپانی های فراملیتی  آغاز کرد و در پی آن بود که با این کار بتواند هزینه های یک سیاست اجتماعی برای بهبود وضعیت  مردم را فراهم کند. به همین دلیل نیز بورژوازی هراس  زده شیلی، در همدستی با ایالات متحده و کمپانی های فراملیتی، ابتدا دست به تحریک مردم برای اعتصاب های گسترده زدند و چون این کار با شکست روبرو شد، کودتای نظامی را به وسیله گروهی از نظامیان تند رو در راس آنها آگوستو پینوشه سامان دادند.

ایدئولوگ های آمریکایی این کودتا، اقتصادانان مکتب شیکاگو و در راس آنها میلتون فریدمن بودند که ادعا می کردند آلنده راه را برای مارکسیسم باز خواهد کرد و مانع رشد بازار اقتصاد آزاد می شود. بدین ترتیب کودتا روز یازدهم سپتامبر ۱۹۷۳ با جمله نظامیان به کاخ ریاست جمهوری آغاز شد. آلنده خود با مسلح شدن به جنگ کودتا چیان رفت و کشته شد.

به گفته منابع نظامی، آلنده خواستار آتش‌بسی ۵ دقیقه‌ای شد تا بتواند استعفا بدهد؛ اما نیروهای ارتش با اشاره به این که تک تیراندازهای وفادار به رئیس جمهور از ساختمان‌های مجاور کاخ ریاست جمهوری در حال تیراندازی هستند، با این درخواست آلنده مخالفت کردند. گفته شده دست کم ۱۷ بمب بر کاخ ریاست جمهوری ریخته شد. بنا به گفته منابع رسمی، سالوادور آلنده به هنگام یورش نیروهای نظامی به کاخ با اسلحه خودکشی کرد.

در طول  چند روز پس از کودتا، نظامیان بیش از ۴۰ هزار نفر را در استادیوم ورزشی ملی شیلی جمع کردند و هزاران نفر را شکنجه داده و به قتل رساندند. آنها در طول نزدیک به ۲۰ سال، بیش از ۱۰ هزار نفر را دستگیر و چندین هزار نفر را به قتل رسانده و شکنجه کردند. افزون بر این صدها هزار نفر ناچار به تبعید شدند. نظامیان در قدرت بر خلاف تصور بورژوازی شیلی و ایدئولوگ های آمرکایی، تنها فساد را بالا برده و خود این بورژوازی را زیر فشار قرار دادند و سرانجام به دست همین گروه از کار بر کنار شدند. نظامیان توانستند پیش از خروج از قدرت، ضمانت هایی برای عدم تعقیب خود گرفتند. با این وصف، پینوشه در سال های آخر پیش از مرگش تحت تعقیب قرار گرفت و محاکمه شد؛ اما به دلیل سن بالا زندانی نشد. سرانجام دموکراسی به شیلی بازگشت، پینوشه مرد و نظامیان نیز زیر کنترل قرار گرفتند.

 

معرفی کتاب

در سپتامبر ۱۹۷۳ چند روز پس از کودتای نظامی شیلی که به قتل پرزیدنت سالوادور آلنده و سرنگونی رژیم او منجر گردید و به دنبال آن کشتار عظیم و هولناکی که ملت شیلی را غرق در خون و ماتم کرد، یک روزنامه نگار جوان آمریکایی به دست نظامیان شیلی افتاد و بدون محاکمه و امکان دفاع از خود در استادیوم ملی اعدام گردید؛ بی آنکه اعدام او کمترین اثر آشکاری از خود باقی بگذارد.

هر چند در آن ایام صدها نفر از مردم شیلی و بسیاری از خارجیان مقیم آن کشور، همه روزه به همین سرنوشت دچار می شدند، با این همه چگونگی مرگ چارلز هورمن و دیگر قربانیان این کشتار پایان ناپذیر، نمی توانست به بوته فراموشی و بیخبری عمومی سپرده شود. همسر و پدر مقتول بی درنگ به جستجوی گمشده شان پرداختند و در حقیقت رویدادها و نتایج تحقیقات آن دو بود که چند سال بعد توماس هاوزر، وکیل دادگستری نیویورکی را بر آن داشت تا براساس شهادت کسانی که در این ماجرا دست داشتند و همچنین تحقیقات شخصی اش، این کتاب را بنویسد.
به تدریج که خواننده این کتاب را ورق می زند، او نیز مانند پدر چارلز هورمن عناصر لازم را برای کشف واقعیت بدست می آورد و با ترس و نفرت درمی یابد که هرچند بازداشت و اعدام این روزنامه نگار جوان بدست کودتاچیان رژیم پینوشه صورت گرفت، ولی علت قتل او کوچکترین ارتباطی با سیاست داخلی شیلی نداشت؛ به عکس نابودی چارلز مولود یک ضرورت خارجی بود: می بایست به هر قیمت شده شخصی که همدستی آمریکاییان با کودتاچیان را برحسب تصادف کشف کرده بود، از بین برد. در واقع اعدام چارلز هورمن از سوی هموطنانش درخواست و تدارک دیده شده بود.

 


اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

ارسال دیدگاه جدید

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.