دانلود کتاب سه سال در دربار ایران از دکتر فووریه - لی لی بوک | مرجع دانلود کتاب

شنبه , ۱ اردیبهشت , ۱۳۹۷
رمان و داستان

لی لی بوک | دانلود کتاب,دانلود رایگان کتاب


کانال تلگرام لی لی بوک
سایت

دانلود کتاب سه سال در دربار ایران از دکتر فووریه
  کتاب سه سال در دربار ایران از دکتر فووریه

سه سال در دربار ایران

 

نام کتاب: سه سال در دربار ایران

نویسنده: دکتر فووریه

مترجم: عباس اقبال آشتیانی

انتشارات: نشر علم

سال نشر: ۱۳۸۵

زبان: فارسی

تعداد صفحات: ۴۲۳ صفحه

فرمت: PDF

حجم: ۱۱٫۵ مگابایت

 

معرفی کتاب

کتاب سه سال در دربار ایران اثر دکتر ژوانس فووریه (ژرار فوریه) و ترجمه عباس اقبال آشتیانی، حاوی خاطرات و مشاهدات وی از دربار ناصرالدین شاه قاجار و ایران است که یکی از بهترین منابع درباره ی اوضاع ایران در دوران ناصری محسوب می شود. در کتاب به توصیفات نویسنده از دربار و شهرهای مختلف ایران اشاره می شود. در ادامه امتیاز دخانیات (قرارداد رژی) که نویسنده شاهد این واقعه بوده، بررسی می شود و در انتها به نقد کلی کتاب پرداخته می شود.

شادروان “عباس اقبال” در مقدمه می نویسد:

«کتاب شیرینى که ترجمهء آن از نظر خوانندگان محترم مى‌گذرد و حاوى بسى مطالب‌ تاریخى راجع به اواخر سلطنت ناصرالدین شاه است، به توسط یک تن طبیب فرانسوى که‌ شاهد عینى بسیارى از وقایع بوده به رشته تألیف در آمده است. در این ترجمه کمال احتیاط و دقت به خرج داده شده است تا هیچ نکته آن از قلم‌ نیفتد و در اداى مقصود مؤلف اصلى اخلالى روى ندهد. البته بعضى از معلومات و اطلاعات این مؤلف به وجود نهایت سعى که درجمع‌آورى مطالب صحیحه به خرج داده، خالى از اشتباه و مسامحه نیست. ما هر جا که به‌ نکته‌اى از این قبیل برخورده‌ایم به عدم صحت آن اشاره کرده‌ایم. در ترجمه کتاب سه سال در دربار ایران، ما هیچ قصد و غرضى جز کمک به روشن‌ شدن تاریخ ایران نداشته‌ایم. اگر احیانا قسمتى از اطلاعات و حکمیت‌هاى مؤلف اصلى‌ کتاب، پسند بعضى از خوانندگان نیفتد یا آنها به عقیدهء خود صحیح نیابند بحثى بر ما نیست.»

خود “دکتر فوویه” نیز می نویسد:

«من که مدت چند سال طبیب مخصوص اعلیحضرت ناصرالدین شاه و شاهد عینى‌ زندگانى روزانه او بوده‌ام. چیزهایى دیده‌ام که نه تنها هیچ مسافرى نمى‌تواند بر آنها اطلاع‌ یابد بلکه آگاهى از آنها بر هر کسى نیز که در ایران مقیم شده باشد، مشکل است. این‌ سفرنامه شرح همان مشاهداتى است که دیگران از آنها اطلاعى ندارند و آن در حکم‌ پرده‌اى است که کم و بیش، حقایق مربوط به شاه ایران در آن نقاشى شده. ایران کشورى است که با وجود بروز افکار جدیده، آداب و عادات مردم آنچنان‌ ثابت و لایتغیر مانده که مى‌توان آنها را عین عادات و آداب اجداد ایشان دانست؛ بلکه‌ شاید اولاد ایشان نیز از آنها دست برندارند. با وجود آن که در این یادداشت‌هاى روزانه کتبى سعى شده است که نهایت دقت‌ رعایت شود، محتاج به تذکار نمى‌دانم که در این نوشته، کاملا اسرار شغل خود را نگاه‌ داشته و نسبت به ناصرالدین شاه که مردى تیز هوش و خوش‌ذات بود و در تمام حوادث‌ به من نیکى کرده است، رعایت کمال احترام را نموده‌ام. امیدوارم که این اوراق دفتر خاطرات من، به جغرافیا و تاریخ ایران که در ادوار مختلفه‌ در آن باب کتاب‌هاى بسیار نوشته‌اند، کمکى کند و سعادت آن را داشته باشد که خواننده‌ را نیز سرگرم نماید و براى او مفید افتد.»

 


اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

کتاب های مشابه با این کتاب

ارسال دیدگاه جدید

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.