دانلود کتاب ملکه مصر از سوزان فرانک - لی لی بوک | مرجع دانلود کتاب

چهارشنبه , ۳۰ خرداد , ۱۳۹۷
رمان و داستان

لی لی بوک | دانلود کتاب,دانلود رایگان کتاب


کانال تلگرام لی لی بوک
سایت

دانلود کتاب ملکه مصر از سوزان فرانک
  کتاب روحی در جزیره گنج از سید فلاشمن

ملکه مصر

نام کتاب: ملکه مصر – زندگی پرشگفت هات شپ سات، اولین فرعونه مصر

نویسنده: سوزان فرانک

مترجم: هادی عادل پور

انتشارات: سمیر

سال نشر: ۱۳۸۵

زبان: فارسی

تعداد صفحات: ۵۱۱ صفحه

فرمت: PDF

حجم: ۶٫۵۹ مگابایت

 

مقدمه

زنان در مصر باستان

از زمان هاى قديم سنت اين بود كه در مصر فقط مردان مى توانستند حكمروايى كنند، اما روابط خانوادگى خاندان سلطنتى مصر بسيار پيچيده بود و زمانى كه يك فرعون موفق زن به قدرت رسيد، اين سنت فراموش شد. در مصر باستان زنان نسبت به جوامع ديگر مثل بين النهرين و يونان، از نظر اجتماعى شرايط بهترى داشتند. آنان اجازه داشتند كه صاحب اموال خود باشند و از پدر و شوهر خود (آخرين شوهر) ارث مى بردند و هنگام مشاجره و برخورد، اجازه داشتند كه به دادگاه مراجعه نمايند و از حق قانونى خود دفاع كنند.

اساس اين قوانين زنان مصر، برخلاف زنان يونانى كه خانه نشين بوده و نمى توانستند در جوامع ظاهر شوند، حق حضور در جوامع عمومى را داشتند و اين شرايط سبب شد كه تعدادى از ملكه هاى مصر، چه قبل و چه بعد از هات شپ سات به عنوان نيابت پادشاهى مصر انتخاب شوند. قبل از هات شپ سات، هفدهمين سلسله (دودمان) پادشاهى مصر زنانى چون تتى شرى، آهوتپ دوم، آهموس نفر تارى زندگى مى كردند كه در دستگاه حكومتى مصر به عنوان ملكه صاحب قدرت بودند. به قدرت رسيدن اين زنان يكى پس از ديگرى، سبب شد كه افكار عمومى نظر مثبتى نسبت به قدرت زنان پيدا كنند و باور نمايند كه زنان مى توانند ثبات و نظم در جامعه به وجود آورند. آنان راهگشاى هات شپ سات بودند و يقيناً او زنى فوق العاده بود كه توانست به عنوان فرعون در مصر باستان حكومت كند.

 

هات شپ سات

هات شپ سات پنجمين فرعون از هجدهمين سلسله پادشاهى مصر، دختر توتموس اول و آهمس بود. او در سال ۱۵۰۸ پیش از میلاد متولد شد و در سال‌های ۱۴۵۸-۱۴۷۹ پیش از میلاد بر مصر حکومت می کرد. گمان می‌رود که هفت سال از این تاریخ را در نقش نایب السلطنه و همراه با توتمس سوم به فرمانروایی می‌پرداخته‌ است.

رسیدن به قدرت:

رسیدن به مقام فرعون در مصر باستان دو شرط لازم داشت. مرد بودن و خون سلطنتی داشتن. تنها فرزندان ذکور فرعون این شرایط را داشتند. البته معمولاً پسر ارشد همسر اعظم فرعون مقام ولایت عهدی را بدست می‌آورد. هات شپ سات گرچه فرزند فرعون و بانوی اعظم او بود و خون سلطنتی داشت، ولی پسر نبود. همین امر کافی بود که او را حداکثر تا مقام همسر اعظم فرعون بالا ببرد. مقامی که هات شپ سات با ازدواج با برادر ناتنی خود، توتمس دوم و به سلطنت رسیدن وی به دست آورد. براساس قوانين مصر باستان، زنان خون سلطنتى در رگ هاى خود داشتند و هر يك از مردان خاندان سلطنتى مجبور بودند كه براى تثبيت موقعيت خود، با يك زن از خاندان سلطنتى ازدواج كنند و اين مسأله اغلب سبب ازدواج فرعون با خواهر تنى، خواهر ناتنى و يا دخترى با نسبت فاميلى نزديك مى شد. به همين جهت توتموس دوم، براى تحكيم موقعيت با خواهر ناتنى خود، هات شپ سات ازدواج كرد.

وقتى پدرِ هات شپ سات مرد؛ توتموس دوم به سلطنت رسيد. او بسيار ضعيف بود و كاملاً تحت نفوذ شخصيت قوى هات شپ سات قرار داشت. توتموس دوم چند سال بر مصر حكومت كرد و از هات شپ سات صاحب دو دختر به نام هاى نفرورا و مرى را هات شپ ست و از همسر ديگرش صاحب پسرى به نام توتموس سوم شد. او خيلى زود در سال ۱۴۷۹ پيش از ميلاد درگذشت و توتموس سوم جانشين او شد. رسیدن توتمس سوم به قدرت آسان نبود، زیرا هنگام مرگ پدرش، پسر بچه ای بیش نبود. بنابراین مادر خوانده اش، هات شپ سات نایب السلطنه شد، یک فرمانروای موقت که تا زمانی که فرمانروای قانونی به سنی برسد که بتواند بر تخت بنشیند، حکمرانی می کرد. هات شپ سات در نقش نایب السلطنه و توتموس سوم به عنوان فرعون جديد مصر تا سال ۱۴۷۳ پیش از میلاد مشترکا بر مصر حكومت كردند. هات شپ سات همسر فرعون بود و بعد از درگذشت همسرش، تاج و تخت را برای خودش می خواست. ابتدا او توتمس سوم را از دربار دور کرد، سپس وزیر و سایر کارگزاران مهم را برای ملاقاتی فراخواند. بعد از جمع شدن تمام کارگزاران ، هتشپسوت وارد اتاق شد. او با زیر پا گذاشتن تمام رسوم و ائین ها، مثل یک مرد فرعون لباس پوشیده بود: یک دامن مردانه کوتاه به تن داشت که دم شیری از آن آویزان بود و حتی یک ریش مصنوعی طلایی هم گذاشته بود. هنگام بالا رفتن از تخت، او خود را شاه نامید و نخستین فرعون زنی شد که تا به حال به شکل رسمی بر مصر حکومت می کرد. کاتبانی که درست نمی دانستند او را چه خطاب کنند معمولا هات شپ سات را خانم اعلیحضرت می خواندند.

دوران سلطنت:

در ميان حكومت زنان، دوران سلطنت هات شپ سات، را مى توان دوران مهمى ناميد، زيرا او بيش از زنان حاكم (نايب السلطنه و ملكه) قبل و بعد از خود حكومت كرد و مصر تحت فرمان او كشورى باثبات و پررونق بود. تا قبل از سلطنت هات شپ سات، هيچ زنى در مصر حكومت نكرده بود و براى ادامه اين سنت، او از لباس مردانه و ريش مصنوعى استفاده مى كرد. شايد براى اينكه بهتر بتواند وظايف يك فرعون را به خوبى انجام دهد. تصاويرى كه از او در ديوار معابد حك شده، هميشه شمايل يك مرد را نشان مى دهد، درحالى كه در مطالب سنگ نبشته ها از او به عنوان يك زن ياد مى شود. او به خود گفته بود كه جنسيت او به اين كه او مى تواند فرعون شود، ربطى ندارد. وى خواست كه با او همانند ساير فراعنه رفتار شود. وقتى كه سپاهى را براى سركوبى نوبيا فرستاد، نه تنها همراه سپاه عازم ميدان جنگ شد، بلكه رهبرى لشكر مصر را نيز خود به عهده گرفت. اين نشان مى دهد كه او رهبرى شجاع و نترس بود و از هرنظر با فراعنه مصر قبل از خود برابرى مى كرد. يكى از دستاوردهاى دوران حكومت هات شپ سات، حكومت بر مصر ميانى بود. او مدتها مصر ميانى را زير سلطه خود گرفت و تعداد زيادى معابد جديد در آنجا بنا نمود. خارج از مصر او موفقيت چندانى به دست نياورد و بسيارى از حكام و شاهزاده هاى فلسطين و سوريه، گاهگاهى سرزمين خود را از سلطه مصر آزاد مى كردند. اين زن فوق العاده بيست و یک سال بر مصر حكومت کرد. او پشتيبانان مقتدرى چون راهب اعظم معبد آمون هپاس نب و ساير راهب هاى معابد داشت كه به او كمك كردند تا موقعيت خود را تثبيت كند. در سنگ نبشته ها به او لقب جنگ طلب و خشمناك داده اند. با وجود اين عناوين در دوران حكومت او امنيت نسبى برقرار بود. او براى ارتقا بخشيدن به ارتباطات تجارى مصر، هيأت تجارى مصر را به سواحل آفريقا فرستاد و اين هيأت تا سرزمين پونت (سومالى فعلى) نيز سفر كردند. او معابد بسيارى در تبس بنا كرد كه هنوز يادآور شكوه و جلال معمارى مصر آن زمان است.

مرگ و پایان زندگی:

هات شپ سات در بیست و دومین سال سلطنت خود در حالی که ۵۰ سال بیشتر نداشت و طبق معیارهای امروزی میان سال بود، فوت کرد. روز فوت هات شپ سات که همزمان با آغاز سلطنت فرعون بعدی یعنی توتمس سوم است، در تاریخ شانزدهم ژانویه سال ۱۴۵۸ قبل از میلاد ثبت شده است. تا به امروز هیچ اطلاعات ثبت شده‌ای دربارهٔ علت مرگ هات شپ سات بدست نیامده است؛ ولی با کشف مومیایی هات شپ سات، علت مرگ وی سرطان استخوان تشخیص داده شد که تمام ارگان‌های بدنش را درگیر کرده بود. بر اساس اطلاعاتی که از مومیایی وی بدست آمد، هات شپ سات از بیماری دیابت و مشکلات عدیده دندان رنج می‌برده است. هات شپ سات زمانی که همسر اعظم فرعون توتمس دوم بود، یک آرامگاه برای خود ساخت که البته عظمت آن برای یک فرعون مناسب نبود. به همین دلیل زمانی که به سلطنت رسید، ساخت آرامگاه دیگری را آغاز کرد. مقبره ای که در دره شاهان (Kng’s Valley) متعلق به توتمس اول، پدر هات شپ سات بود نیز گسترش پیدا کرد و اتاق‌های جدید به آن اضافه شد. جسد مومیایی هات شپ سات پس از مرگش وارد همین اتاق شد و در کنار پدرش دفن شد. در زمان سلطنت توتمس سوم، مومیایی توتمس اول از این مقبره خارج شد و به مقبره جدیدی انتقال داده شد. احتمالاً در همین زمان جسد مومیایی هات شپ سات هم از این مقبره به مقبره پرستارش، سیتره منتقل شده است. این احتمال هم وجود دارد که جسد هات شپ سات در زمان سلطنت آمنهوتپ دوم، پسر توتمس سوم به مقبره سیتره آورده شده باشد.

کشف مومیایی هات شپ سات:

در سال ۱۹۰۳ هاوارد کارتر، باستان شناس انگلیسی مقبره سیتره را کشف کرد. در درون این مقبره جسد مومیایی شده دو زن قرار داشت که نام یکی از آن سیتره، پرستار هات شپ سات بود و هویت دیگری مشخص نشده بود. بالاخره در بهار سال ۲۰۰۷ جسد نامشخص از درون مقبره اش بیرون آورده شد و برای انجام آزمایش به موزه قاهره منتقل شد. این جسد مومیایی یک دندان نداشت و جای خالی دندان وی به خوبی با دندان پیدا شده هات شپ سات مطابقت داشت. کشف جسد مومیایی هات شپ سات از کشف‌های بزرگ تاریخ مصرشناسی است. در میان اموال کشف شده از هات شپ سات یک لوسیون پوستی بسیار سمی پیدا شده است که هات شپ سات از آن برای مداوای بیماری پوستیش استفاده می‌کرده است. از آنجا که مواد سمی زیادی در لوسیون یافت شده، احتمال دارد که استفاده مدام از آن منجر به بیماری سرطان استخوان وی شده باشد.

 


اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

کتاب های مشابه با این کتاب

برچسب ها

ارسال دیدگاه جدید

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.