دانلود کتاب اراسموس از جیمز مک کونیکا - لی لی بوک | مرجع دانلود کتاب

یکشنبه , ۲ اردیبهشت , ۱۳۹۷
رمان و داستان

لی لی بوک | دانلود کتاب,دانلود رایگان کتاب


کانال تلگرام لی لی بوک
سایت

دانلود کتاب اراسموس از جیمز مک کونیکا
  کتاب اراسموس از جیمز مک کونیکا

بنیانگذاران فرهنگ امروز-اراسموس

نام کتاب: اراسموس

نویسنده: جیمز مک کونیکا

مترجم: عبدالله کوثری

مجموعه: بنیانگذاران فرهنگ امروز

انتشارات: طرح نو

سال نشر: ۱۳۷۴

زبان: فارسی

تعداد صفحات: ۱۶۲ صفحه

فرمت: PDF

حجم: ۱٫۲۳ مگابایت

 

مقدمه

اراسموس

دِسیدِریوس اِراسموس، دانشمند و فیلسوف و ادیب هلندی و یکی از علمای مشهور قرن پانزدهم میلادی است که در ۲۸ اکتبر سال ۱۴۶۶ در روتردام زاده شد. پس از اتمام تحصیلات داخل سلسله رهبانان گردید و در بعضی مدارس به تدریس پرداخت.

از اراسموس با عنوان فرزند یتیم جنبش اصلاح دینی یاد می شود. نهضت اصلاح دینی در اروپای عهد رنسانس، دست کم دو چهره ی مهم به خود دیده است. دو شخصیت و دو نوع تفکر متفاوت. یکی مارتین لوتر و دیگری اراسموس. چون در آن زمان اصلاح و تعدیل دین مسیحی لازم به نظر می‌آمد، اراسموس پیرامون این موضوع با لوتر به مکاتبه پرداخت و آنگاه که لوتر دست به کار دعوت زد، وی از مکاتبه با لوتر خودداری کرد و بر ضد وی چیزهایی نوشت و لوتر هم او را مردی درنگ کار و کمدل نامید.

مارتین لوتر فرد بسیار عملگرا و تند رو و به اصطلاح امروزی انسان رادیکال و سرسختی بود که به چیزی جز حذف پاپ از مسیحیت رضایت نمی داد، اگر چه به بهای ریختن خون روحانیون کاتولیک تمام شود. برعکس اراسموس انسان ملایمی بود و خواهان صلح. او اهل اندیشه ی عمیق بود تا عملگرایی سطحی. او خواهان اصلاح در کلیسا و آشتی پروتستانهای لوتری با آن بود و راه این دو در همینجا از هم جدا شد.

از آنجا که اراسموس در همه تالیفاتش، به حریت فکر و آزادی عقیده مشهور بود، بیشتر تالیفات او از طرف واتیکان ممنوع و سوزانده شد. تنش میان اراسموس و جامعه کلیسا با نوشتن کتاب در ستایش دیوانگی به اوج رسید. در ستایش دیوانگی، نخستین اثری است که پس از قرون وسطی، استبداد مقامات مسیحی را با زبان طنز و شوخی مورد انتقاد قرار داد. متن کتاب به زبان لاتین که زبان علمی آن دوره بود نوشته شده‌ است. ایده این اثر طی مسافرتی از ایتالیا به انگلیس به ذهن اراسموس خطور کرد و آن را در منزل “تامس مور”، صدراعظم آینده انگلستان در هشت روز نوشت. او طی نامه‌ای که در آغاز کتاب آمده‌ است، اثر را به میزبانش تقدیم کرده است. انتشار کتاب باعث تشویق هواداران اصلاحات مذهبی شد و در مقابل، خشم کلیسا و مراکز آموزش حکمت مسیحی را برانگیخت. از آن‌جا که اراسموس دارای دوستان پرنفوذی در اروپا بود و دستگاه کلیسا در آن ایام درگیر اصلاحات مذهبی مارتین لوتر بود، او توانست پس از نوشتن این کتاب از محاکمه مذهبی در امان بماند و جان سالم ببرد. در فرانسه، سوربن که بزرگ‌ترین مرکز تعلیم علوم مسیحی آن روز اروپا بود، وی را ملحد دانست و حکم سوزاندن وی را صادر کرد. اما از آن‌جا که به وی دسترسی نیافتند، “لویی برکن” نماینده و نخستین مترجم کتاب‌اش در فرانسه را در آتش سوزاندند. کتاب که سرشار از اشارات به اسطوره‌های یونانی و لاتینی است در واقع خطابه‌ای است از زبان دیوانه‌ای در ستایش از خود.

 

معرفی کتاب

در کتاب اراسموس نوشه جیمز مک کونیکا سعی شده در مجالی اندک، افکار و آرمانهای اساسی را که نشانه ی اهمیت اراسموس در فرهنگ اخلاقی و فکری ماست، بازنمایی شود. نویسنده کار را با گزارشی از تکوین شخصیت خود او اغاز کرده و این خود بر ما روشن می کند که چرا رویکرد او به مسائل مهم روزگارش، نه تنها با رویکرد دیگر معاصرانش ان همه تفاوت داشت که با آنچه در دوران ما نیز یافت می شود، از بیخ و بن متفاوت است. درباره زندگی خصوصی او به اشاراتی بسنده شده که آنچه او را بدین جایگاه نشاند، قلم اش بود و بر متونی انگشت شمار که به آسانی دردسترس هستند تکیه شده که در آنها میتوان نمونه ای از دستاوردهای او را بازیافت. کتاب در شش فصل تدوین شده است که عناوین آن عبارتند از:

آن یکی نحوی

رسالت آموزشی

آذین بستن معبد خدا

فلسفه مسیح

مشکل لوتر

در ستایش دیوانگی

 


اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

کتاب های دیگر این مجموعه

ارسال دیدگاه جدید

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.