دانلود کتاب زن سفیدپوش از ویلکی کالینز - لی لی بوک | مرجع دانلود کتاب

دوشنبه , ۴ اردیبهشت , ۱۳۹۶
رمان و داستان

لی لی بوک | دانلود کتاب,دانلود رایگان کتاب


کانال تلگرام لی لی بوک

دانلود کتاب زن سفیدپوش از ویلکی کالینز

 کتاب زن سفیدپوش از ویلکی کالینز

%d8%b2%d9%86-%d8%b3%d9%81%db%8c%d8%af%d9%be%d9%88%d8%b4-5

 

نام کتاب: زن سفیدپوش  (نسخه تایپ شده)

نویسنده: ویلکی کالینز

مترجم: آذرمیدخت کاوه خوری، پروین قائمی

انتشارات: قطره

سال نشر: ۱۳۷۶

زبان: فارسی

تعداد صفحات: ۵۲۴ صفحه

فرمت: PDF

حجم: ۳٫۸۹ مگابایت

 

خلاصه داستان

زمان: ۱۸۵۰ میلادی

مکان: انگلستان، لندن

راوی داستان، جوانی است هنرمند به نام “والتر” که برای تدریس نقاشی به دو دوشیزه اشراف‌زاده، “لندن” را به مقصد دهکده “لیمریج” ترک می‌کند. او در جاده لندن، زن سفیدپوش و مضطربی را می‌بیند که از او کمک می‌خواهد. زن در طول مکالمه مطالبی درباره خانه‌ای که مدرس جوان قرار است به آن جا برود می‌گوید. والتر پس از اقامت در لیمریج، دلباخته “لورا” یکی از دوشیزگان می‌شود؛ اما پس از چندی درمی‌یابد که او قرار است با نجیب‌زاده‌ای ازدواج کند و …

 

معرفی کتاب

زن سفید پوش یکی از کار های درخشان ویکی کالینز، نویسنده نامدار انگلیسی است که در سال ۱۸۵۹ نوشته شد. این رمان را به نوعی آغازگر رمانهای معمایی و دلهره آور می دانند.

کالینز هنوز سي و پنج، شش ساله بود كه تاليف اين اثر را آغاز كرد. قبل از آن چهار داستان بلند و مجوعه اي از داستان هاي كوتاه خود را چاپ كرده بود. يكي از اين آثار اداي تكليفي بود به موضوعي كه جامعه اواسط دوره ويكتوريا به آن علاقه داشت و يادواره اي بود از پدرش كه “داستان هاي مسيحي” نام داشت. اثر ديگر او “گردشي آن سوي خط آهن” نام دارد كه در واقع سياحتي در كورنوال است. ويلكي كالينز نويسنده از اعتبار چنداني برخوردار نبود و برخورد جامعه با كتاب “قايم باشك” او بقدري دلسرد كننده بود كه تصميم گرفت ديگر هرگز داستان بلند ننويسد ولي اثر بعدي او به نام “بدجوري محرمانه” كه در واقع داستان دنباله داري براي نشريه “حرفهاي خاله زنكي” ديكنز بود موفقيت هاي بيشتري را براي او به ارمغان آورد. اين اثر متعلق به دوره اي است كه اين دو مرد صميمانه روابط و همكاري هايي را با يكديگر داشتند . آنها روزهاي تعطيل را به پياده روي مي گذراندند . (در روز اول مچ پاي كالينز آسيب ديد) كالينز موضوعهايي را كه در اين پياده رويها به ذهنش مي رسيد به صورت مقاله براي مجله اي ارسال مي كرد. بعدها اين سري مقالات به صورت كتابي با عنوان “گردش همراه با تنبلي دوكارآموز عجيب و غريب” منتشر شد.

ديكنز دست از انتشار حرفهاي خاله زنكي برداشت و تصميم گرفت نشريه اي را با عنوان تمام طول سال منتشر كند و به كالنيز پيشنهاد كرد كه نشريه را با داستان دنباله داري از خود و سپس با قصه اي از او شروع كند. قصه نويسان خستگي ناپذير دوره ويكتوريا آنها را بدون لحظه اي ترديد به حال خود رها كردند؛ زيرا اطمينان داشتند كه ارائه داستان دنباله دار در يك نشريه امري ناممكن است؛ اما اعتماد به نفس آن دو خلل ناپذير بود و صحت آن نيز با داستان دو شهر ديكنز و زن سفيد پوش كالينز به اثبات رسيد.

داستان نكات اصيل و بديع بي شمار دارد كه بسياري از دراماتيك ترين و شخصي ترين آنها در كتاب “شرح حال ديكنز” به قلم “ميلايس” بيان شده است. داستان در واقع قصه ای است كه ميلايس براي پسرش تعريف كرد. ميلايس براي صرف شام نزد خانواده كالينز آمده بود و آخر شب ويلكي و برادرش از عمارت “هانور” همراه با او به استوديوي ميلايس در خيابان “گوور” بازگشتند. هنوز به حوالي جاده “فينچلي” نرسيده بودند كه صداي جيغي را از باغ ويلايي در آن اطراف شنيدند. دروازه آهني باغ چهارتاق باز بود و زني جوان و زيبا در حاليكه سراپا سفيد پوشيده بود و دنباله بلند لباسش در هوا تاب مي خورد و زيرنور ماه مي درخشيد، از آن بيرون آمد. انگار به جاي راه رفتن پرواز مي كرد. به كنار آنها كه رسيد لحظه اي درنگ كرد و رميده و ترسان نگاهي به آنها انداخت. زن بلافاصله به تاريكي خزيد. كالينز به تنهايي او را تعقيب كرد و آن شب به خانه بازنگشت. ميلايس به پسرش گفته بود : “اين داستان قصه آن زن است.”

آن زن كسي جز “كارولين گريوز” نبود و اين نخستين باري بود كه كالينز او را ملاقات مي كرد و از آن پس سالها به عنوان معشوقه با او زندگی کرد. اما او در آن ويلا چه مي كرد؟ براي حضور او در آنجا نقل قولي از دختر ديكنز “كيت پورگي ني” داريم كه آن را براي “گلاديس استوري” تعريف كرده و دركتابي به نام “ديكنز و دخترش” آمده است. بر اساس گفته هاي كيت، كارولين چندين ماه احتمالا توسط شوهرش در ويلا زنداني بوده و زندانبان او از خشونت و نيروي هيپنوتيزم به يكسان بهره مند بوده است. اين داستانها بر اساس اطلاعات دست دوم نوشته شده اند و نمي توانند دقيقا و كاملا با واقعيت منطبق باشند ولي جاي ترديدي نيست كه ويلكي كالينز با حوادثي از اين دست درگير بوده است وگرنه ناچار خواهيم بود آقاي ميلايس و پسرش كه كارولين گريوز را زن سفيدپوش مي دانند دروغگويان قهاري به شمار آوريم.

شروع داستان بسيار چشمگير و درخشان است. نويسنده حضور آن زن را همچون رويايي توصيف مي كند:

“زني تنها كه از فرق سر تا نوك پا لباسي سفيد بر تن كرده است و با نگاهي ملتمسانه به من مي نگرد و با دستهايش به ابر سياهي بر فراز لندن اشاره مي كند”

آغازي درخشان! جزئيات اصلي طرح قصه از مجموعه پرونده هاي فرانسوي كه در يكي از سفرهايش به پاريس و همراه با ديكنز آنها را خريداري كرد گرفته شده است. در ميان پرونده ها، پرونده “موريس ويژان” هم وجود دارد و در يكي از آنها داستان “ماركيز دروهالت” هم ذكر شده است كه طي سفري با قرص مسموم شد و سپس او را با نامي كاذب به زندان انداختند. از آنجا كه همه تصور كرده بودند او مرده است برادرش را وارث قانوني او اعلام كردند. ماركيز توانسته بود پس از سپري شدن دو سال زندگي در زندان نامه اي براي يكي از دوستانش بفرستد به اين ترتيب هويت او آشكار و از زندان آزاد شد.

يكي از بيوگرافي نويسان كالنيز به نام “نوئل فارديويس” معتقد است كه زنان سفيد پوش در آثار دوره ويكتوريا بسيار مشاهده مي شوند (سفيدي نشانه اي پاكي و بكارت بوده است و نزد مردم دوره ويكتوريا جذابيت سمبليك آشكاري داشته است) و كالينز مسلما از نمايشنامه فرانسوي “بلانچ” نوشته “اسكرايب” اطلاع داشته است. اينها مواد خام بودند ولي بديهي است كه مواد خام بتنهايي براي پديد آمدن يك شاهكار ادبي كافي نيستند. براي مدتي طولاني كالينز را استاد داستان هاي معمايي مي دانستند. امروزه به شخصيت پردازي و قدرت انعطاف كالينز بيش از ساير مهارتهاي او توجه مي كنند؛ هر چند نمي توان پيچيدگي و رمز و راز داستان هاي او را غير استادانه تلقي كرد.

در دوره ويكتوريا آثار داستان نويسان به صورت سريال چاپ مي شدند؛ اگر چه امروزه اين امر بسيار غيرمنطقي بنظر مي رسد. آن روزها روش مطلوب آن بود كه خواننده را پيوسته در حالت تعليق نگه دارند و تاجايي كه امكان دارد قصه را كش بدهند. ما به تطويل سخن ماهرانه ديكنز ثاكري و ترولوپ عادت داريم؛ اما ذكر اين نكته جالب است كه كالينز در عين حال با مهارت به نگارش پاورقي براي نشريات مي پرداخت به شيوه استادانه داستان را از ديد شخصيت هاي مختلف تعريف و نقطه نظرات خود را با ايجازي در خور ستايش بيان مي كرد.

در ۲۳ سپتامبر ۱۸۸۹، هنگامي كه کالینز ديده از جهان فرو بست در مورد هر آنچه كه از او باقي مانده بود، شبهه اي براي كسي به جا نگذاشت. او وصيت كرده بود كه مثل همه مردم عادي در قبرستان “كنزال گرين”، قبر ساده اي برايش بخرند و سنگ ساده تري بر مزارش قرار دهند. خريدن تاج و دسته گل و هر نوع تشريفات ديگري را قدغن و صراحتا اعلام كرده بود كه هزينه كل مراسم تدفين نبايد افزون بر بيست و پنج پوند شود و آنان كه پس از من مي مانند وصيت نامه ام را در اين پاكت بگذارند و آن را روي سنگ قبرم قرار دهند و تركم كنند.

شركت كننده گان در مراسم تشييع جنازه و تدفين ويلكي كالينز به زحمت به تعداد انگشتان دست مي رسيدند، زيرا زندگي خصوصي ويلكي كالينز با رسم و رسوم دوره ويكتوريا چندان جور درنمي آمد. هنگام مرگ با معشوقه اش “كارولين” زندگي مي كرد. كارولين همراه دخترش “ليزي” در مراسم تدفين شركت كرد. معشوقه ديگرش “مارتاراد” و آن گونه كه ويلكي عادت داشت اين پيوستگي نامتعارف را “خانواده خود” بنامد، همراه با سه فرزندش تاج گلي از گلهاي سفيد داوودي به آخرين منزلگاه او در خيابان “ويمپول” فرستادند، ولي در مراسم تدفين شركت نكردند. دوستاني چون “ليدي ميلايس” كه احساس مي كردند ياراي روبرو شدن با خانواده هاي نامشروع ويلكي را ندارند، به نشانه اداي احترام كالسكه هاي خاليشان را براي شركت در مراسم فرستادند. بر سنگ گور او، نام كاملش ويليام ويلكي كالينز، تاريخ تولد و مرگ، همراه با اين جمله حك شده بود : “دراينجا نويسنده كتاب زن سفيد پوش و آثار داستاني ديگري خفته است.”

به رغم نگارش اثر درخشاني به نام “ماه سنگ”و ارزشهاي غير قابل انكار “آرماديل و ديگر هيچ نامي”، كالينز اينچنين خواسته بود كه او را با نام اين كتاب به خاطر بسپارند. زن سفيدپوش دلپذيرترين اثر ويلكي كالينز و به قول تي اس اليوت: “در دوران درخشش داستانهاي مهيج ودلهره آور، اين اثر يكي از درخشانترين ملودرام هاي آن دوره است.”

 

اطلاعات کتاب

زن سفیدپوش ترجمه ای است از کتاب The Woman in White (به فارسی: زن سفیدپوش) نوشته

Wilkie Collins که نخستین بار از ۲۶ نوامبر ۱۸۵۹ به صورت سریالی در نشریه ادبی All The Year Round (به فارسی: تمام طول سال) منتشر شد و سپس در ۲۵ آگوست ۱۸۶۰ به صورت کتاب درآمد.

 

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نسخه های دیگر این کتاب

ارسال دیدگاه جدید


به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.