دانلود کتاب جزیره گنج از رابرت لویی استیونسن - لی لی بوک | مرجع دانلود کتاب

سه شنبه , ۲۸ دی , ۱۳۹۵
رمان و داستان

لی لی بوک | دانلود کتاب,دانلود رایگان کتاب


کانال تلگرام لی لی بوک

دانلود کتاب جزیره گنج از رابرت لویی استیونسن
  کتاب جزیره گنج از رابرت لویی استیونسن

%d8%ac%d8%b2%db%8c%d8%b1%d9%87-%da%af%d9%86%d8%ac-%d9%85%d8%ad%d8%b3%d9%86-%d8%b3%d9%84%db%8c%d9%85%d8%a7%d9%86%db%8c

 

نام کتاب: جزیره گنج

نویسنده: رابرت لویی استیونسن

مترجم: محسن سلیمانی

مجموعه: رمانهای جاویدان جهان

انتشارات: افق

سال نشر: ۱۳۸۳

زبان: فارسی

تعداد صفحات: ۸۰ صفحه

فرمت: PDF

حجم: ۱۲٫۹ مگابایت

 

مقدمه

triangular-trade

مثلث تجارت:

پس از کشف آمریکا توسط “کریستف کلمب” سومین ضلع یک مثلث تجاری تکمیل گردید که به مثلث تجارت یا مثلث بازرگانی معروف گشت، طبق این مثلث و بر روی نقشه، از قاره اروپا انواع منسوجات، شراب و سایر محصولات تولیدی مقبول آفریقا به آنجا ارسال می‌گردید، برده‌ها از آفریقا و مبدأ جزایر قناری به سمت قاره آمریکا و منطقه کارائیب برده می‌شد و در نهایت سومین ضلع این نقشه ارسال تنباکو، شکر و کتان از آمریکا به اروپا بود. یکی از عمده دلایل مقبولیت این مسیر تجاری برای ناخدایان استفاده از جریان‌های دریایی و بادهای موسمی مناسب برای دریانوردی بود، فرانسوی‌ها، انگلیسی‌ها، هلندی‌ها، پرتقالی‌ها به قصد تسلط بر آمریکا. ثروت و منابعشان را روانهٔ آبها کردند، سه کشور اروپایی برای نخستین بار به آمریکای شمالی کوچیده و در آنجا اقامت گزیدند.

بیشتر نو کوچان نخستین، به دلایل اقتصادی از اقیانوس اطلس گذشته و وارد آمریکا شدند؛ اما برخی دیگر نیز موطن خودشان را به واسطه انگیزه‌های ایده‌آلیستی از قبیل آزادی مذهبی، صلح دوستی و غیره ترک کردند، نو کوچان انگلیسی عموماً در طول ساحل شرقی ایالات متحده و نو کوچان فرانسوی بر کرانه‌های رودخانه سن لوران اقامت گزیدند. تا سال ۱۶۰۷ صدو چهار کلونی در جیمز تاون، ویرجینیا و منطقهٔ کارائیب تأسیس گردید، برخی از کلونی‌ها اختصاصی بود که به وسیلهٔ مالکان ثروتمند و معمولاً اشراف ایجاد می‌گردید و کنترل می‌شد.

رواج دزدی دریایی:

در عرض چند دهه دزدی دریایی هم رواج یافت و این مثلث تجاری برای آنها تبدیل به مثلث طلایی شد، گروه‌های غارتگر مختلف. پهنهٔ آبها را میان خود تقسیم کردند، غارت کشتی‌ها نه تنها دزدان دریایی را ثروتمند می‌کرد؛ بلکه آنها را صاحب قدرت و تجهیزات نظامی هم می‌نمود اغلب گروه‌هایی که بعدها به راهزنان دریا مشهور شدند ابتدا جاشوها و سربازان کشتی‌های جنگی بودند که از طرف کشورهای مختلف به آمریکا فرستاده می‌شدند تا در جستجوهای خطرناک، گنج یا محموله‌های با ارزش پیدا کنند. مناطق کارائیب بهترین مکان برای دزدی های دریایی محسوب می شد؛ چون قوانین کم و یا اینکه اصلا وجود نداشت، جزایر متروکه بسیاری برای پنهان شدن داشت و کشتی تاجران زیادی از آنجا عبور می کرد.

به تدریج دسته‌های مختلف در آمریکا پایگاه‌هایی برای خود ساختند و بندرها و لنگرگاه‌ها را بر پا کردند و در دریا هم به سختی با یکدیگر درگیر شدند. هر کس هر قلمرویی در خشکی یا در آب داشت با شمشیر و تفنگ به دست آورده بود. سلاح و آذوقه بسیار پرارزش بود چرا که باید از آن سوی اقیانوس به آمریکا می‌رسید، در این میان جنگ و بی نظمی منطقه را در بر گرفته بود. در میان این بی قانونی و چند دستگی که بین قدرت‌های بزرگ وجود داشت، سر و کله دزدان دریایی پیدا شد، برای راهزنی و دزدی دریایی در ابتدای کار قانونی وجود نداشت چرا که در آن کشمکش، دزدی از کسانی حساب می‌شد که خودشان از جای دیگری دزدی کرده بودند.

دوران طلایی دزدی دریایی:

Golden Age of Piracy (به فارسی: دوران طلایی دزدی دریایی) یک اصطلاح رایج برای اشاره به یک دوره دزدی دریایی در تاریخ دریانوردی است. در مقبول‌ترین تعریف، دوران طلایی دزدی دریایی از دههٔ ۱۶۵۰ شروع و تا ۱۷۳۰ خاتمه می‌یابد، یک دورۀ ۸۰ ساله که با فجیع‌ترین نبردها و غارت‌های دریایی همراه بود. غارت‌هایی که در غرب عمدتاً توسط ملوانان اروپایی و در شرق نیز توسط دزدان دریایی چینی صورت گرفت. با کشف قاره آمریکا توسط کریستف کلمب و با توجه که تنها مسیر رفتن به آنجا آبهای اقیانوس بود، انواع کشتی‌های باربری و نظامی به سوی این قاره سرازیر شدند و تشکیل کلونی های جدیدی دادند. در حقیقت اولین غارتگر و استعمارگر این منطقه شاید به تعبیری خود کلمب باشد. دوران طلایی دزدان دریایی در مجموع شامل سه بخش عمده می‌باشد:

• اولین دوره که معروف به بوکانیر می‌باشد در سنوات ۱۶۵۰ تا ۱۶۸۰ واقع شد و پایه‌گذاری آن توسط ملوانان انگلیسی و فرانسوی با خاستگاه جامائیکا بود در جهت حمله به مستعمرات و حمل و نقل دریایی اسپانیا در جزایر کارائیب.

• دومین دوره که آغاز آن سال ۱۶۹۰ میلادی می‌باشد در ارتباط با سفرهای راه دور آمریکا در غرب و حمله به مسلمانان و کمپانی هند شرقی در اقیانوس هند و دریای سرخ در شرق می‌باشد.

• سومین دوره نیز مربوط به دوران جانشینی و گسترش امپراتوری اسپانیا از سال ۱۷۱۶ تا ۱۷۲۶ و معروف به دورهٔ Privateer می‌باشد، در این دوره ملوانان انگلیسی و آمریکاییِ بیکار در پایان جنگ جانشینی اسپانیا. ناگهان به دزدی دریایی در دریای کارائیب، سواحل شرقی آمریکای شمالی، غرب سواحل آفریقا و اقیانوس اطلس پرداختند.

 

خلاصه داستان:

زمان: ۱۷۵۶ میلادی

مکان: انگلستان، شهر بریستول

“جیم هاوکینزِ” سیزده ساله با پدر و مادرش در مهمانخانه “بن بوو” که نزدیک “بریستول” در سواحل جنوب غربیِ انگلستان واقع بود، زندگی می کرد. پدرش صاحب مهمانخانه بود. روزی پیرمردی مرموز برای اجاره ی اتاق، وارد مهمانخانه می شود و صندوقچه ای هم به همراه دارد که تحت هیچ شرایطی به کسی اجازه نمی دهد به آن نزدیک بشود. پس از مدتی، چند دزد دریایی که در به در دنبال پیرمرد و صندوقچه می گشتند، به شهر حمله می کنند و در این بین، پیرمرد به خاطر زیاده روی در مصرف الکل می میرد و جیم هاوکینز موفق می شود در آخرین لحظه صندوقچه را باز کند و متوجه نقشه ای در داخل آن می شود. او نقشه را برداشته و پیش فرماندار شهر و دوستش، دکتر “لیوسی” می رود. وقتی که نقشه را دقیق بررسی می کنند، می فهمند که نقشه ی گنجی عظیم است که فرمانده ی دزدان دریایی در جزیره ای پنهان کرده و تا حالا کسی نتوانسته به آن دست پیدا کند. پس آنها تصمیم میگیرند که کشتی خریده و ملوانانی استخدام کرده و به سمت جزیره ی گنج سفر کنند. بین ملوانان استخدامی، شخص آشپزی به نام “جون سیلور” قبلا دزد دریایی بوده و این گنج را متعلق به دزدان دریایی میداند و تصمیم می گیرد که وقتی به جزیره رسیدند با افرادش شورش کنند و همه را بکشند و گنج را به تنهایی صاحب شوند. در این بین تنها کسی که به طور اتفاقی از نقشه آنها با خبر می شود جیم هاوکینز است …

 

معرفی کتاب:

جزیره گنج، نام رمانی ماجراجویانه است که توسط رابرت لویی استیونسُن، نویسنده اسکاتلندی نوشته شده است. این کتاب در ابتدا با عنوان Treasure Island, or the mutiny of the Hispaniola (به فارسی: جزیره گنج یا شورش در کشتی هیسپانیولا) در طول سالهای ۱۸۸۱ و ۱۸۸۲ به صورت سریالی در مجله ادبی Young Folks (به فارسی: نوجوانان) که مخصوص کودکان و نوجوانان بود منتشر می شد و سپس در ۱۴ نوامبر سال ۱۸۸۳ میلادی به صورت کتاب به چاپ رسید.

موضوع کتاب دربارهٔ “دزدان دریایی” و “گنجی مدفون در یک جزیره” است. شخصیت اصلی داستان “جیم هاوکینز” هست که با پدرش مهمانخانه ی “بن بوو” را اداره میکند و ماجرا از زبان او  روایت می شود. دریانوردی پیر در مهمانخانه می میرد و “جیم” در صندوقچه‌ی او، نقشه گنجی را می یابد. او و دوستانش به جزیره‌ای دور سفر می کنند، اما دزدان دریایی خطرناکی نیز به دنبال این گنج هستند.

این کتاب به یک داستان کلاسیک پایدار تبدیل شده است. تمام عناصر داستانی همچون ماجراجویی، طرح کاملی از پیچ و خم‌های قصه، حس افزایش خیانت و فاجعه قریب‌الوقوع و تبه‌کاری در این کتاب به تصویر کشیده شده است. جزیره گنج را غالباً در زمره ادبیات کودک و نوجوان به حساب می‌آورند و منتقدان آن را به خاطر توصیف استادانه نویسنده از شخصیت‌ها و رویدادها و فضای داستان، ستوده‌اند. این کتاب بارها به روی صحنه تئاتر و پرده سینماها رفته و از محبوبیت خاصی به ویژه نزد نوجوانان، برخوردار است.

زمان و مکان وقوع حوادث:

حوادث کتاب در دو منطقه مجزا و در اواسط قرن هجدهم به وقوع می پیوندند. قسمت اول ماجراها در مهمانخانه بن بوو، نزدیک “بریستول” در سواحل جنوب غربیِ انگلستان شروع می شود و پس از یک سفر دریایی، قسمت دوم حوادث (که بخش اعظم کتاب را نیز شامل می شود) در جزیره گنج، واقع در “کارائیب” (در محدوده میان اقیانوس اطلس و دریای کارائیب) ادامه می یابد. نام واقعی این جزیره، “جزیره اسکلتی” است. این جزیره پوشیده از درختان بلند کاج بوده و عمدتا زیستگاه حیوانات وحشی و پرندگان است. ارتفاع بلندترین تپه در این جزیره ۳۰۰ تا ۴۰۰ فوت است. در فصل چهارده، استیونسن از زبان جیم هاوکینز، جزیره را اینگونه توصیف می کند:

«اطراف خود و مناظر این جزیره را که تازه بدان قدم گذاشته بودم با علاقه فراوانی تماشا می کردم. از یک سرزمین پست که قسمتی از آنرا آب فرا گرفته بود گذشتم و به کناره قسمت بازی رسیدم که سطح آن شنی بود و به اندازه نیم مایل درازا داشت. در این قسمت درختان زیادی که شبیه کاج بودند دیده می شد. در انتهای باز این منطقه تپه ای قرار داشت که بر فراز آن برج های صخره ای شگفت انگیزی در زیر نور خورشید به روشنی می درخشیدند. پس از آن، به منطقه ای رسیدم که در آنجا جنگل ممتدی از درختان کاج در طول شنزار روئیده بود. شاخه های درختان به طرز شگفت انگیزی به پایین خم شده بود و برگهای آنها ضخیم و پهن بودند. بیشه زار از یکی از تپه های شنی شروع شده و به تدریج وسعت یافته و ارتفاع بیشتری پیدا کرده بود …»

راوی داستان:

هم راوی و هم قهرمان داستان، جیم هاوکینزِ نوجوان است. به جز سه فصل ۱۶، ۱۷ و ۱۸ که از زبان دکتر لیوسی روایت می شوند، استیونسون بقیه فصل های کتاب خود را از زبان جیم نقل می کند.

از ابتدای فصل اول کتاب چنین برمی آید که جیم هاوکینز در سال ۱۷۶۰ و در سن ۱۷ سالگی به درخواست دوستانش تصمیم می گیرد قلم به دست بگیرد و ماجراهایی که چهار سال پیش در جزیره گنج برای آنها اتفاق افتاده بود را بنویسد. (آن ماجراها در سال ۱۷۵۶ و زمانی که او سیزده ساله بوده، اتفاق افتاده اند) در شروع کتاب چنین می خوانیم:

«آقای تره لاونی، دکتر لیوسی و سایر آقایان از من خواستار شدند که تمام داستان جزیره گنج را از ابتدا تا انتها بنویسم و چیزی را پنهان نسازم. بدینجهت در سال ۱۷۶۰ میلادی و در سن هفده سالگی قلم به دست گرفتم و این داستان را از روزی شروع کردم که پیرمرد دریانوردی که روی صورتش جای زخمی بود، به مهمانخانه بن بوو که پدرم آنرا اداره می کرد، جهت اقامت قدم گذاشت …»

نکاتی جالب در مورد کتاب جزیره گنج:

آیا می دانستید:

• عنوان جزیره گنج (Treasure Island) توسط سردبیر مجله “نوجوانان” برای این کتاب انتخاب شد. خود استیونسن عنوان آشپز دریایی (SeaCook) را برای آن انتخاب کرده بود! مسلما میزان موفقیت این کتاب تا حد زیادی به عنوان “جزیره گنج” مدیون است. عنوانی که اگر “آشپز دریایی” جایگزینش می شد، شاید چنین موفقیتی برای کتاب حاصل نمی شد.

• جزیره گنج تابحال تاثیر زیادی بر فرهنگ مردم آمریکا داشته است. به گونه ای که یک رستوران با نام “لانگ جان سیلور”، یک شهربازی با نام “جزیره گنج” و چندین فیلم سینمایی، کارتونی، عروسکی، بازی ویدیوئی و … با همین عنوان ملهم از این کتاب و شخصیت های درون آن بوده اند.

• فیلم معروف دزدان دریایی کارائیب با الهام گیری از موضوع اصلی این کتاب (دزدان دریایی و جزایر گنج در کارائیب) ساخته شد.

 

اطلاعات کتاب:

• کتاب جزیره گنج ترجمه ای است از کتاب معروف و محبوب Treasure Island (به فارسی: جزیره گنج) نوشته Robert Louis Stevenson که نخستین بار سال ۱۸۸۳ توسط انتشارات Cassell and Company در انگلستان منتشر شد.

 

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نسخه های دیگر این کتاب

کتاب های مشابه با این کتاب

ارسال دیدگاه جدید


به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.