جمیله | لی لی بوک


رایگان    پولی
سبد خرید (0)

جمیله

نام کتاب : جمیله

نویسنده : چنگیز ایتماتف

مترجم : محمد مجلسی

انتشارات : دنیای نو

زبان : فارسی

فرمت : PDF

حجم : ۱٫۸MB

صفحات : ۹۲

برای حفظ حق کپی‌رایت، این کتاب بدون لینک دانلود قرار داده‌شده‌است. لطفا اگر قصد فروش کتاب‌های خود در لی‌لی‌بوک را دارید، از طریق فرم تماس با ما با ما در ارتباط باشید.

معرفی کتاب

جمیله حکایت معصوم و روایت مغموم یک عشق ممنوع است . جمیله شعری ست که در ذهن چنگیز ایتماتف اتفاق افتاده است . عشقی ممنوع و دور از قرارداد های اجتماعی و روز مره که معصومانه در ورق ورق کتاب رخنه کرده است . اندیشه ات را به چالش می کشد . انگونه که معنای پاکی و ناپاکی , خوبی و بدی ,  عشق ونفرت ,  اواز و سکوت , در هم می امیزد . میبینی که ناپاکی ان روی سکه ی پاکی ست و سکوت را از ان سویش که بنگری ، اواز است .

خلاصه کتاب

در کانون ماجرا جمیله، دختر جوان قرقیزی، قرار دارد که همسر دوست‌نداشتنی‌اش ، صادق ،‌در ارتش شوروی خدمت می‌کند . راوی مستقیم داستان، سعید، برادر ناتنی و پانزده ساله صادق، است که زن برادرش را می‌ستاید و خود را حامی و مدافع او می‌شمرد. جمیله با دیگر زنان جوان روستا فرق دارد، خودآگاه،‌خودرأی و گاه نیز گستاخ است و به هیچ‌وجه حاضر نیست خود را فقط یک مخلوق آماده به خدمت بداند لذا کارهای سخت را به شوهرش وامی‌گذارد. جمیله همیشه می‌داند چطور پسرکهای سمج را از سر خود باز کند تا اینکه دانیار خجالتی و رؤیایی، که از جنگ بازگشته و نقطه مقابل مردمانی است که زنها شیفته آنها می‌شوند، قلب او را می‌رباید. جمیله با او می‌گریزد و به این ترتیب، خود را نه فقط از پیوندهای سنتی مرسوم ، بلکه از همه قید و بندها آزاد می‌کند. تنها کسی که او را به خاطر این عمل نکوهش نمی‌کند، سعید جوان است که نقاش می‌شود و این زوج نامشروع را از ذهن به تصویر می‌کشد :‌ « جمیله برو ، از هیچ‌چیز پشیمان نشو ، تو سعادت دشوار خود را یافته‌ای ... من هر دو شما را می‌بینم و صدای دانیار را می‌شنوم ، او مرا به حرکت فرامی‌خواند . من از میان جلگه‌ها به خیمه خود می‌روم ، انجا رنگهای تازه می‌یابم ، در هریک از تابلوهایم ، ترانه دانیار مترنم می‌شود و قلب جمیله می‌تپد . »

کتاب‌های مرتبط

دیدگاه خود را وارد کنید

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاه‌ها

دیدگاهی وجود ندارد