دانلود کتاب آخرین سفر شاه از ویلیام شوکراس | فروشگاه کتاب لی لی بوک


رایگان    پولی
سبد خرید (0)

آخرین سفر شاه از ویلیام شوکراس

دانلود کتاب آخرین سفر شاه از ویلیام شوکراس
  کتاب آخرین سفر شاه از ویلیام شوکراس

akkarin safare shah

 

نام کتاب: آخرین سفر شاه – سرنوشت یک متحد آمریکا

نویسنده: ویلیام شوکراس

مترجم: عبدالرضا مهدوی

انتشارات: پیکان

سال نشر: ۱۳۸۱

زبان: فارسی

تعداد صفحات: ۵۷۲ صفحه

فرمت: PDF

حجم: ۱۳٫۱ مگابایت

 

خلاصه داستان

زمان: ۱۳۵۷ هجری شمسی (۱۹۷۹ میلادی)

مکان: ایران

۱۶ ژانویه ۱۹۷۹ در فرودگاه مهرآبادِ تهران؛ باد سردی از کوههای البرز، اطرافِ دو فروند هواپیمایِ آماده به پروازِ ۷۰۷ را جارو می کند. همینجا بود که شاه ایران در روزهای خوشش، پادشاهان و دولتمردانی را که برای چابلوسی، تایید بلندپروازیها و تقاضای اتحاد و پول و سایر نشانه های پادشاهی اش می آمدند، پیشواز و بدرقه می کرد. هواپیماها آزمایش و بارگیری شده و آماده پروازند. خودِ شاه نیز در شرف عزیمت است …

 

معرفی کتاب

بزرگترین رخداد ایران را در چند سال اخیر، چه واقعه‌ای می‌دانید؟ واقعیت این است که از دید محافل عمومی و سیاسی، بزرگترین رخداد نه فقط ایران، بلکه خاورمیانه در نیم قرن اخیر، پیروزی انقلاب اسلامی است. اتفاقات و رویدادهای بیشماری به وقوع پیوسته‌اند تا سلطنت پهلوی به پایان برسد و ایران، به روش جمهوری، آن هم اسلامی و مردمی اداره شود. رادیو و تلویزیون درباره این رویداد زیاد بحث و صحبت داشته‌اند. کمابیش همه ما از آنچه در آن دوران رخ داده است باخبریم. همه می‌دانیم که بعد از انقلاب، شاه از ایران به سمت مصر و غرب سفر کرد. آیا دوست دارید بدانید در طول این سفر، به او و همراهانش چه گذشت؟ دوست دارید اینها را از منظر دید نویسنده‌ای انگلیسی و بسیار مشهور و چیره دست، به نام ویلیام شوکراس ببینید؟ شوکراس، داستان کتاب را از فرودگاه آغاز می‌کند. جایی که خلوت و بی تحرک است، باد وحشی و غریبی می‌وزد و همگان منتظر خروج شاه از ایرانند …

آخرین سفر شاه یکی از جالبترین و مستندترین کتابهایی است که ماجرای آخرین سفر شاه به سوی تبعید و مرگ، محروم از هرگونه احترام و سرگردان در جهان، آن هم در حالی که همه ی دوستان سابق از او روگردان شده بودند. ویلیام شوکراس، روزنامه نگار شهیر انگلیسی با قدرت قلم سحارش او را در این سفر، که در واقع فرار اوست از دست دشمنانش گام به گام تعقیب می کند، ناتوانی او را در آستانه سقوط رژیمش نشان می دهد، مرگ او را از بیماری سرطان توصیف می کند و تلاشهای او را در جستجوی  پناهگاهی نزد متحدان سابقش شرح می دهد.

شوکراس سرگذشت شاه سابق را از دنیای دربسته و خیالی دربار او آغاز می کند. سپس جریان سقوط رژیم شاهنشاهی و استقرار جمهوری اسلامی و بحران گروگانگیری و مراحل گوناگون سفر شاه را در مصر، مراکش، باهاما، مکزیک، آمریکا و پاناما و باز به مصر و مرگ او را در این کشور تعریف می کند. ضمنا در لابلای آن جلوس شاه را به تخت طاووس، فساد دربارش را که مملو از جمعی چاپلوس بود، غرور و استبداد او را در سالهای انقلاب سفید، زیاده رویهایش را در سالهای شکوفایی بازار نفت و حکومت خونین “ساواک” را بیان می کند. همچنین روابط گرم و صمیمانه و معاملات هنگفت اسلحه او را با غرب شرح و نشان می دهد چگونه غربیها به شاه کمک می کردند تا هرگونه جانشینی را برای حکومتش نابود سازد و افکاری را در او تشویق کردند که سرانجام به سرنگونیش انجامید.

کتاب آخرین سفر شاه با در اختیار گذاردن اطلاعات دست اولِ فراوان، خوانندگان ایرانی را نیز با نکاتی از زندگی شاه و دوران دربدری او آشنا می کند، که تاکنون برای اکثریت قریب به اتفاق مردم ناشناخته مانده بود. آنچه از نام کتاب بر می‌آید، آخرین سفری است که شاه ایران به خارج از ایران داشته است. اما در طول کتاب نقب و فلاش‌بک‌های بسیاری به گذشته نیز زده می‌شود و دوران سلطنت شاه و اعمال و رفتار او و اطرافیانش به خوبی برای خواننده توضیح داده می‌شود.

ويليام شوكراس در فصلهاي مختلف كتاب خود ضمن توصيف وقايعي كه منجر به فرار شاه از ايران شد، به فراخور بحث، نيم‌نگاهي نيز به روند تحولات سياسي و اجتماعي در دوران پهلوي مي‌افكند. او گوشه‌هايي از زندگي رضاخان و وقايع گوناگون آن زمان را به تصوير مي‌‌كشد، سپس ماجراي به سلطنت رسيدن محمد‌رضا شاه و اتكاي بيش از حد وي به دول انگليس و آمريكا را مورد بحث قرار مي‌دهد. او به جشنهاي دو هزار و‌ پانصد ساله به عنوان يك نمونه از بلند پروازيهاي نابخشودني كه هزينة كلاني را به مردم ايران تحميل كرد، اشاره مي‌كند، از سياست همكاري پنهان شاه با صهيونيستها سخن مي‌گويد، به گوشه‌هايي از فساد و بي‌بند‌وباري‌ شاه و خانواده و اطرافيان او مي‌پردازد و جزيره كيش را يكي از مظاهر رسوا كننده زياده‌رويهاي دربار در بي‌بندو‌باري معرفي مي‌نمايد. به مال‌اندوزي‌هاي بي‌حدوحصر اشرف و به طور كلي همه اعضاي خانواده شاه و حلقه‌هاي نزديك به آنها اشاره مي‌كند كه نارضايتي‌هاي مردم را در پي داشت و در مقابل، شاه براي خاموش كردن نارضايتي‌هاي مردم ناچار از تكيه بيش‌ از پيش به ساواك مي‌شود. شوکراس وقایعی را برای ما کالبد شکافی می‌کند که گاهی باعث شگفتی ما نیز خواهد شد.

 

اطلاعات کتاب

• کتاب آخرین سفر شاه ترجمه ای است از کتاب The Shah’s Last Ride (به فارسی: آخرین سفر شاه)  نوشته ویلیام شوکراس که در سال ۱۹۸۸ توسط انتشارات Simon and Schuster در آمریکا منتشر شد.

 

کتاب‌های مرتبط

دیدگاه خود را وارد کنید

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاه‌ها

  1. هاله گوهري گفت:

    رمان عاشقانه دوست دارم