دانلود کتاب آشنایی با جان استوارت میل از پل استراترن | فروشگاه کتاب لی لی بوک


رایگان    پولی
سبد خرید (0)

آشنایی با جان استوارت میل از پل استراترن

دانلود کتاب آشنایی با جان استوارت میل از پل استراترن
 کتاب آشنایی با جان استوارت میل از پل استراترن

آشنایی با جان استوارت میل

 

نام کتاب: آشنایی با جان استوارت میل

نویسنده: پل استراترن

مترجم: کاظم فیروزمند

انتشارات: مرکز

سال نشر: ۱۳۸۹

زبان: فارسی

تعداد صفحات: ۶۸ صفحه

فرمت: PDF

حجم: ۱٫۱۲ مگابایت

 

مقدمه:

جان استوارت میل فیلسوف و متفکر انگلیسی قرن نوزدهم است. وی گذشته از آن که نویسنده بود، در زمینه منطق، نظریه شناخت، اخلاق و اقتصاد نیز قلم می‌زد و شخصیتی فعال در عرصه سیاست به‌شمار می‌آمد. او مدتی طولانی کارمند کمپانی هند شرقی و چندی هم رئیس آن بود. در دهه ۱۸۶۰ او نماینده مجلس عوام در پارلمان بریتانیا شد و به دفاع از سیاست لیبرال در مسائل قانونگذاری و آموزشی همت نهاد. نوشته‌های سیاسی میل حول مسائل مربوط به حقوق و آزادی‌های سیاسی، حکومت پارلمانی و جایگاه و پایگاه زنان در جامعه بوده است. میل در فلسفه قائل به اصالت تجربه و اصالت سود بود. بنیانگذاران این مکتب جرمی بنتام و پدر وی، جیمز میل بودند.

جان استوارت میل در سال ۱۸۰۶ در خانواده‌ای متوسط و شاید هم از لحاظ اقتصادی فقیر در لندن به دنیا آمد. پدرش جیمز میل، فرزند یک کفاش روستایی در اسکاتلند بود. جان استوارت میل از سه سالگی آموختن زبان لاتین را آغاز کرد. پدرش هیچ‌گاه او را به مدرسه نفرستاد تا فرزندش را به شیوه خاص خودش تربیت کند.

افسانه‌های ازوپ نخستین کتابی بود که جان توانست به زبان یونانی بخواند. وقتی جان هشت ساله شد، جرمی بنتام در اقدام سخاوتمندانه‌ای دیگر خانه شماره یک خیابان “کوئین اسکویرپلیس” را در اختیار خانواده میل گذاشت. جان پیش از آن‌ که ۱۰ ساله شود، شش محاوره از محاورات افلاطون را خوانده بود تا برای آموختن منطق آماده شود؛ جان در ۱۲ سالگی علاوه‌ بر مطالعه آثار کلاسیک یونان و حتی ریطوریقا ی ارسطو، جبر، هندسه و حساب دیفرانسیل هم آموخته بود.

آموختن علم منطق در ۱۲ سالگی آغاز شد. آن هم با رساله‌های لاتینی دربارهٔ منطق اسکولاستیک (مَدرسی). جان در کتاب بیوگرافیکی که بعدها نگاشت، بر اهمیت این قسمت از آموزشش بسیار تأکید کرد.

۱۳ سالگی آغاز آموزش اقتصاد بود. جیمز در این سال یک دوره کامل اقتصاد سیاسی را به جان تدریس کرد و او را موظف کرد کتاب‌های آدام اسمیت و هم‌چنین اثر تازه تألیف شده دیوید ریکاردو با عنوان اصول اقتصاد سیاسی و مالیات بندی را بخواند و خلاصه‌نویسی کند که جان در سال ۱۸۲۰ آن‌ها را در قالب کتاب «اصول اولیه اقتصاد سیاسی» منتشر کرد. در همین سال بود که به دعوت همان خانواده نوع‌دوست به فرانسه رفت تا یک سالی را در آن‌جا سر کند. وی در آن‌جا زبان فرانسوی آموخت و شش ماهی هم در “مون‌پلیه” شیمی و ریاضیات خواند.

وی پس از بازگشت از فرانسه و پژوهش و تحقیق دربارهٔ “انقلاب فرانسه”، در زمستان سال ۱۸۲۱ «قانون رومی» را مطالعه کرد. همراه “جان” در این بخش از مطالعاتش “جان آستین” بود که شاید بتوان او را بهترین میراث‌دار اندیشه‌های «فایده‌گرایانه» جرمی بنتام دانست. در زمستان ۱۸۲۲ “جان” و دوستان جوانش انجمنی تشکیل دادند که هر دو هفته یک بار تشکیل جلسه می‌داد و به بحث و بررسی دربارهٔ موضوعات مختلف می‌پرداخت. آن‌ها معیار تمام بحث‌هایشان را در اخلاق و سیاست «اصل فایده» گذاشته بودند. در سال ۱۸۲۳ “جیمز میل” کاری برای “جان” در کمپانی “هند بریتانیایی” پیدا کرد. از همان سال روزنامه‌نگاری را هم آغاز کرد. در سال ۱۸۲۴ هم “جان” به انتشار مقاله در “وست مینستر ریویو” پرداخت؛ نشریه‌ای که “جرمی بنتام” یک سال قبل راه‌اندازی کرده بود. نوشته‌های آغازین او در “مورنینگ کرونیکل” منتشر شد. “جان” از سال ۱۸۲۵ سخنرانی‌های عمومی‌اش را آغاز کرد. بحث و جدل‌های او با دیگران، منجر به شکل‌گیری یک انجمن بحث و جدل شد که تقریباً تمام وقت جان را پر کرد. او آخرین مقاله‌اش را در “وست مینستر”، در بهار سال ۱۸۲۸ نوشت؛ مقاله‌ای دربارهٔ “انقلاب فرانسه”. در سال ۱۸۳۰ “میل” باز هم به “فرانسه” رفت. او در آن‌جا با انقلابیان انقلاب دوم فرانسه دیدار کرد و با نوشته‌های “آگوست کنت” و “سن سیمون”، جامعه‌شناس فرانسوی نیز آشنا شد. در همین ایام “میل” دست به کار نگارش پنج رساله شد که بعدها تحت عنوان «رساله‌هایی در باب برخی مسائل حل و فصل نشده اقتصاد سیاسی» منتشر شد. آشنایی او با “هریت تیلور” در سال ۱۸۳۰ هم در تغییر برخی دیدگاه‌های سیاسی‌اش بی تأثیر نبود؛ “تیلور” همان زنی بود که بعدها پس از مرگ همسرش به عقد “جان استوارت میل” درآمد و تا آخر عمر با او ماند. او در سلسله مقالاتی که با عنوان «روح زمانه» در سال ۱۸۳۱ نگاشت، کوشید تا دیدگاه‌های تازه‌اش در باب حکومت را مدون کند. حال جسمی پدرش در سال ۱۸۳۵ وخیم شد و در ژوئن ۱۸۳۶ بود که “جان استوارت” میل بزرگ‌ترین معلم همه دوران‌های زندگی اش را از دست داد. یک سال پس از مرگ پدر، وی تألیف کتاب «نظام منطق» را که پنج سال پیش به کناری نهاده بود، از سرگرفت و آن را در سال ۱۸۴۰ به پایان برد.

در پارلمان انگلیس وکلای مجلس با دقت و احترام به گفته‌های وی گوش می‌کردند و حتی مخالفان هم موقعی که “جان استوارت میل” صحبت می‌کرد سراپا گوش می‌شدند. “گلادستن”، نخست وزیر نامی انگلستان یک بار به یکی از دوستانش گفته بود :هنگامی که “جان استوارت میل” در مجلس صحبت می‌کرد همیشه این طور احساس می‌کردم که به گفته‌های پیغمبری گوش می‌دهم (رساله دربارهٔ آزادی ترجمه جوادشیخ الاسلامی ص۱۳). علاقه او به نظریه‌پردازی سیاسی در سال ۱۸۴۷ اوج گرفت. دغدغه میل دربارهٔ وضعیت اسف‌بار زندگی مردمان آن دوران را می‌توان در جای جای آثارش بازیافت. در سال ۱۸۴۸ کتاب «اصول اقتصاد سیاسی» منتشر شد. در سال ۱۸۵۱ میل با “هریت تیلو”ر ازدواج کرد. او به صورت کتبی به همسرش قول داد که همانند قبل برای انجام هر کاری آزاد باشد، اختیار اموالش را داشته باشد و نیمی از درآمد کتاب‌های “میل” هم از آن او باشد. این کار “میل” به معنای زیر پا گذاشتن قانون‌های نوشته و نانوشته بریتانیایی در نسبت میان مردان و زنان بود. “میل” در سال ۱۸۵۴ نگارش رساله مختصر آزادی را آغاز کرد که بعدها و در سال ۱۸۵۹ به‌صورت کتابی مستقل منتشر شد. در سال ۱۸۶۱ هم «فایده‌گرایی» منتشر شد که یکی از مهم‌ترین آثار “میل” و بازپرداخت دین‌اش به پدر و عمو “بنتام” بود. کار بعدی “میل” انتشار جزوه «اندیشه‌هایی در باب اصلاحات پارلمانی» بود. در سال‌های بعد او کتاب «بررسی فلسفه سر ویلیام همیلتن» شهودگرا را نگاشت و مجموعه مقالاتش در معرفی “آگوست کنت” را در کتاب «آگوست کنت و پوزیتیویسم» منتشر کرد. شهرت “جان استوارت میل” بیشتر از آن شده بود که بتواند از تبعاتش برکنار بماند. در سال ۱۸۶۵ مردم از “میل” خواستند تا کاندیدای نمایندگی در مجلس عوام شود. حضور “میل” در مجلس تأثیر فراوانی بر تصویب «لایحه اصلاحات» داشت. در سال ۱۸۶۸ پارلمان منحل شد و “میل” هم به زندگی خصوصی‌اش برگشت و بیشتر اوقاتش را در “فرانسه” گذراند. در هشتم ماه مه سال، ۱۸۷۳ “جان استوارت میل” به دنبال یک حمله ناگهانی قلبی در “آوینیون” درگذشت. او را در گورستان محقر “سن وران” و در کنار قبر “هریت” به خاک سپردند.

آخرین جمله‌ای که هنگام مرگ از دهان “میل” خارج شد، این بود: «می‌دانید که کارم را کرده‌ام.»

مشهورترین گفته جان استوارت میل در مورد خدا این است: «بزرگترین احترام به خداوند این است که بگوییم چیزی نمی‌دانیم.»

 

معرفی کتاب

کتاب آشنایی با جان استوارت میل، نوشته‌ی پل استراترن از مجموعه‌ی آشنایی با فیلسوفان توسط کاظم فیروزمند به فارسی برگردانده شده است. نویسنده در این اثر به شرح زندگی و آثار جان استوارت میل، نوشته‌های او، زمان‌نگاری وقایع مهم فلسفی، تقویم زندگی و عصر جان استوارت میل می‌پردازد.

 

مجموعه آشنایی با فیلسوفان

همه ی ما بعضا در مورد اشخاصی مطالبی را می شنویم و دوست داریم بیشتر با آنها و تفکر و زندگی شان آشنا شویم. بعضی هامان در اینترنت جستجویی می کنیم و نهایتا از “ویکی پدیا” و سایت هایی از این دست اطلاعات مختصری را درباره ی شخصیتی بدست می آوریم، اما دانشنامه های اینچنینی مطالبش بعضا سطحی است و در بعضی موارد هم غلط !

نشر مرکز که از نشر های بسیار موفق کشورمان است، جدیدا کتبی را منتشر می کند برای آشنایی با فیلسوفان که توسط پل استراترن، نویسنده و محقق بریتانیایی نوشته شده اند. این محقق بریتانیایی تاکنون کتاب‌های مشابهی چون «نیچه در ۹۰ دقیقه»، «کانت در ۹۰ دقیقه» و «هایدگر در ۹۰ دقیقه» تالیف کرده است که به صورت یک مجموعه از سوی انتشارات “بلک‌استون” منتشر می‌شوند. انتخاب عبارت «۹۰ دقیقه» برای این کتاب از آن‌جایی صورت می‌گیرد که به همراه این مجموعه یک لوح‌فشرده شامل روایت صوتی متن کتاب عرضه می‌شود. در این لوح‌فشرده متن کتاب در ۹۰ دقیقه روایت شده است. (نشر مرکز در این مجموعه، لوح‌فشرده‌ای که در نسخه اصلی وجود دارد و یا برگردان فارسی آن را عرضه نمی‌کند.) در این کتب او می کوشد که هم با زبانی علمی و هم ساده و جذاب حتی برای نوجوانان، اطلاعات مفید و جالبی برای آشنایی با شخصیت های بزرگ تاریخ را بدست مخاطب بدهد.

مجموعه کتب “آشنایی با فیلسوفان”، برای گشودن باب آشنایی با اندیشه ها و دیدگاه های آنان مدخل مناسب و مغتنمی به نظر میرسد. در هر کتاب گذشته از ارائه اطلاعات زندگی نامه ای، افکار هر فیلسوف در رابطه با تاریخ فلسفه به طور کلی و نیز در رابطه با جریان ها و تحولات فکری و اجتماعی و فرهنگی عصر او بازگو می شود و بدون ورود به جزئیات نظریات و عقاید او، مهمترین نکته های آنها با بیانی ساده و روشن و در عین حال موثق و سنجیده بیان میشود. اساس کار در این کتاب ها سادگی و اختصار بوده است تا جوانان و نیز همه خوانندگان علاقه مندی که از پیش مطالعات فلسفی زیادی نداشته اند بتوانند به آسانی از آنها بهره بگیرند و چه بسا همین صفحات اندک انگیزه پیجویی بیشتر و دنبال کردن مطالعه و پژوهش در این زمینه شود.

 

کتاب‌های مرتبط

دیدگاه خود را وارد کنید

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاه‌ها

دیدگاهی وجود ندارد