دانلود کتاب آشنایی با دکارت از پل استراترن | لی لی بوک


رایگان    پولی
سبد خرید (0)

آشنایی با دکارت از پل استراترن

دانلود کتاب آشنایی با دکارت از پل استراترن
  کتاب آشنایی با دکارت از پل استراترن

آشنایی با دکارت

 

نام کتاب: آشنایی با دکارت

نویسنده: پل استراترن

مترجم: هومن اعرابی

انتشارات: مرکز

سال نشر: ۱۳۸۴

زبان: فارسی

تعداد صفحات: ۶۲ صفحه

فرمت: PDF

حجم: ۱٫۰۵ مگابایت

 

مفدمه

“رنه دکارت”، پدر فلسفه مدرن و  هندسه تحلیلی، کسی که فلسفه را از خواب سنگین قرون وسطی ای اش بیدار کرد، در سال ۱۵۹۶ در خانواده ای از نجبای “تورن” در “فرانسه” به دنیا آمد. او در مدرسه ی “یسوعیان” به  تحصیل پرداخت. در این مدرسه بود که شرح و تفسیر آثار “ارسطو” و  ریاضیات و جبر را فرا گرفت. در شانزده سالگی مدرسه را ترک کرد و به “پاریس” رفت. و برای اولین بار خود را در گرداب زندگی انداخت. “رنه دکارت” در مجالس مهمانی، رقص و قمار شرکت می کرد و در قمار اغلب می برد، و برد او  چنان که دوستانش ذکر کرده اند  به علت آن بود که بازی خود را بر پایه ریاضیات  به پیش می برد نه براساس قوانین شانس. “رنه دکارت” که مانند بسیاری از نجیب زادگان دورانش احتیاجی به تأمین معاش نداشت در سال ۱۶۱۸ در “هلند” به خدمت ارتش “امیر اورانژ” در آمد. او در ارتش به جنگ نمی پرداخت زیرا تقاضای خدمت بدون مزد کرده بود علاوه بر آن که مرد دلیری هم نبود. بعد از دو سال در نتیجه دیدن خوابی از خدمت نظامی کناره گرفت. “دکارت” وقتش را صرف مطالعه ی فلسفه کرد، از کشوری به کشور دیگر می رفت و با مردم حشر و نشر می کرد کتاب می خواند و یادداشت برمی داشت. در سی و سه سالگی سرانجام ساکن در “هلند” شد. در خلوت انزوای “هلند”، “رنه دکارت” فارغ از امور زندگانی روزگار را وقف امور علمی کرد. جز با اهل فضل معاشرت، و غیر از مرسن و معدودی دیگر با کسی مکاتبه نداشت. شبانروزی ده ساعت می خوابید و هر روز مدتی میان مردم به آزادی گردش می کرد در حالی که کسی او  را  نمی شناخت که مزاحم او شود. به کارهای مردم و امور سیاسی و دولتی به هیچ وجه عنایت نداشت. تحقیقات علمی “رنه دکارت” بیشتر به تفکر و تجربه ی شخصی بود نه به خواندن کتاب و چنان که خود گفته، در کتاب جهان مطالعه می کرد، یعنی سیر و تأمل در آثار طبیعت و چگونگی خلقت می نمود و یکی از دوستانش حکایت کرده است که روزی به دیدن او رفته بودم. خواهش کردم کتابخانه ی خود را به من بنماید. مرا به پشت عمارت برد. گوساله ای دیدم پوست کنده و تشریح کرده بود. گفت: بهترین کتابها که غالباً می خوانم از این نوع است. با نوشتن «گفتار در روش» آوازه “دکارت” بلند گردید. پس از آن «اصول فلسفه» و  «تأملات در فلسفه اولی» را نوشت. انتشار این آثار موجب شد که گروهی از اهل ذوق به او ارادت بورزند. و گروهی دیگر به تکفیر او بپردازند. با آن که درک مسائل فلسفی “دکارت” دشوار است از آن جا که با کمال روشنی مطالبش را بیان می کرد موجب شد که افراد بیشتری با خواندن آثار او شیفته ی علم گردند. دکارت در سال ۱۶۴۹ به “استکهلم” پایتخت “سوئد” رفت تا به ملکه ی آن فلسفه بیاموزد. ملکه اصرار داشت که “رنه دکارت” هر روز صبح قبل از طلوع آفتاب به قصر او برود و به وی فلسفه بیاموزد. “دکارت” فقط چند هفته توانست این برنامه ی شاق را اجرا کند. او به شکایت می گفت: «در سوئد خون در رگ های انسان چون آب در جویبار یخ می بندد.» سرانجام، سرمای آن دیار به مزاج “دکارت” سازگار نیامد. ذات الریه گرفت، و پس از نه روز بیماری در سال ۱۶۵۰ در سن ۵۴ سالگی درگذشت.

 

نهمین نوشتار از مجموعه آشنایی با فیلسوفان به شرح زندگانی “رنه دکارت” اختصاص یافته است .در این کتاب ضمن بیان افکار فلسفی وی, رابطه او با جریان‌ها و تحولات فکری, اجتماعی و فرهنگی‌اش بازگو می‌شود. نویسنده در این اثر به شرح زندگی و آثار “دکارت”، نوشته‌های او، زمان‌نگاری وقایع مهم فلسفی، تقویم زندگی و عصر “دکارت” می‌پردازد. کتاب آشنایی با دکارت، نوشته‌ی پل استراترن از مجموعه‌ی آشنایی با فیلسوفان توسط هومن اعرابی به فارسی برگردانده شده است.

 

همه ی ما بعضا در مورد اشخاصی مطالبی را می شنویم ، و دوست داریم بیشتر با آنها و تفکر و زندگی شان آشنا شویم. بعضی هامان در اینترنت جستجویی می کنیم و نهایتا از “ویکی پدیا” و سایت هایی از این دست اطلاعات مختصری را درباره ی شخصیتی بدست می آوریم، اما دانشنامه های اینچنینی مطالبش بعضا سطحی است و در بعضی موارد هم غلط ! نشر مرکز که از نشر های بسیار موفق کشورمان است، جدیدا کتبی را منتشر می کند برای آشنایی با فیلسوفان که توسط پل استراترن، نویسنده و محقق بریتانیایی نوشته شده اند. این محقق بریتانیایی تاکنون کتاب‌های مشابهی چون «نیچه در ۹۰ دقیقه»، «کانت در ۹۰ دقیقه» و «هایدگر در ۹۰ دقیقه» تالیف کرده است که به صورت یک مجموعه از سوی انتشارات “بلک‌استون” منتشر می‌شوند. انتخاب عبارت «۹۰ دقیقه» برای این کتاب از آن‌جایی صورت می‌گیرد که به همراه این مجموعه یک لوح‌فشرده شامل روایت صوتی متن کتاب عرضه می‌شود. در این لوح‌فشرده متن کتاب در ۹۰ دقیقه روایت شده است. نشر مرکز در این مجموعه، لوح‌فشرده‌ای که در نسخه اصلی وجود دارد و یا برگردان فارسی آن را عرضه نمی‌کند. در این کتب او می کوشد که هم با زبانی علمی و هم ساده و جذاب حتی برای نوجوانان، اطلاعات مفید و جالبی برای آشنایی با شخصیت های بزرگ تاریخ را بدست مخاطب بدهد. مجموعه کتب آشنایی با فیلسوفان برای گشودن باب آشنایی با اندیشه ها و دیدگاه های آنان مدخل مناسب و مغتنمی به نظر میرسد. در هر کتاب گذشته از ارائه اطلاعات زندگی نامه ای،افکار هر فیلسوف در رابطه با تاریخ فلسفه به طور کلی و نیز در رابطه با جریان ها و تحولات فکری و اجتماعی و فرهنگی عصر او بازگو میشود و بدون ورود به جزئیات نظریات و عقاید او،مهمترین نکته های آنها با بیانی ساده و روشن و در عین حال موثق و سنجیده بیان میشود.اساس کار در این کتاب ها سادگی و اختصار بوده است تا جوانان و نیز همه خوانندگان علاقه مندی که از پیش مطالعات فلسفی زیادی نداشته اند بتوانند به آسانی از آنها بهره بگیرند و چه بسا همین صفحات اندک انگیزه پیجویی بیشتر و دنبال کردن مطالعه و پژوهش در این زمینه شود.

کتاب‌های مرتبط

دیدگاه خود را وارد کنید

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاه‌ها

دیدگاهی وجود ندارد