دانلود کتاب جزیره وحشیان | لی لی بوک دانلود کتاب جزیره وحشیان %


رایگان    پولی
سبد خرید (0)

معرفی کتاب

رمان فرانسوی L'École des Robinsons (به فارسی: مدرسه رابینسونها) یکی دیگر از رمانهای ماجراجویی ژول ورن، نویسنده نامدار فرانسوی با موضوع سفرهای دریایی و زندگی در جزایر متروک است. این کتاب با عناوین مدرسه رابینسونها و جزیره وحشیان به فارسی و با عناوین Godfrey Morgan: A Californian Mystery (به فارسی: گادفری مورگان: یک راز کالیفرنیایی) و School for Crusoes (به فارسی: مدرسه کروزوئه ها) به انگلیسی ترجمه شده است.

اطلاعات کتاب

• مدرسه رابینسون ها ترجمه ای است از کتاب L'École des Robinsons (به فارسی: مدرسه رابینسونها) نوشته ژول ورن که نخستین بار سال 1882 توسط انتشارات Pierre-Jules Hetzel در فرانسه منتشر شد.

خلاصه کتاب

زمان: 1860 میلادی

مکان: ایالات متحده آمریکا (ایالت کالیفرنیا: شهر سان فرانسیسکو)، جزیره ای متروک در اقیانوس آرام

جمعیت انبوهی از سرمایه داران در سالنی بزرگ در شهر "سان فرانسیسکو" (واقع در ایالت "کالیفرنیا"ی آمریکا) حضور دارند. نه فقط آمریکاییهای سرمایه دار؛ بلکه عده ای از فرانسوی های مقیم آمریکا نیز در این حراج حضور دارند. آیا ماشینی قیمتی یا تابلویی گرانبها یا مجسمه ای عتیقه در حال حراج است؟ نه... اینجا یک جزیره در حال حراج است!در سالن بزرگ سانفرانسیسکو جزیره ای به حراج گذاشته شده بود. در واقع این جزیره که نامش "اسپنسر" بود، هیچ سود و منفعتی برای دولت آمریکا نداشت و از نظر بازرگانی نیز بیفایده بود. بنابراین دولت تصمیم گرفته بود این جزیره را به حراج بگذارد. مردم زیادی در سالن جمع شده بودند، البته هیچ کدامشان قصد خرید جزیره را نداشتند و می خواستند ببینند چه کسی حاضر به خریدن آن می شود. مدت زیادی گذشته بود و هیچ کس پاپیش نگذاشته بود و قرار بر این شد که اگر کسی حاضر به خریدن نباشد تا چند دقیقه دیگرمراسم تمام شود. بالاخره "ویلیام کولدروپ"، مردی بسیار ثروتمند و اهل سانفرانسیکو، درمبارزه ای سخت با همتای خود "تاسکینار استوکن" موفق شد جزیره را بخرد. یکی از جزیره های آرام اقیانوس کبیر در 460 مایلیِ ساحل کالیفرنیا که مثل بقیه آنها محل رفت و آمد نبود؛ ولی آیا واقعا اینگونه بود؟ ... ویلیام کولدروپ فرزندی نداشت اما "فینا هولانی" دختر خوانده او و دختری یتیم بود که از مدتها پیش در خانه او بزرگ شده بود. "گادفری"، یکی از خواهرزاده های ویلیام و مردی جوان بود که او نیز مانند فینا در خانه دایی اش بزرگ شده بود. گودفری و فینا هردو به یکدیگر علاقه داشتند و قرار بود با هم ازدواج کنند. اما گادفری دوست داشت قبل از ازدواجش به سفری به دور دنیا برود. بالاخره آقای کولدروپ هم موافقت کرد و کشتی در اختیار او قرار داد تا همراه با آقای "تارتولت"، استاد خوبش به سفر برود. همه چیز آماده بود و کشتی حرکت کرد. در اوایل کشتی به خوبی حرکت می کرد ولی ...

خط سیر داستان:

این داستان روایتگر زندگی مرد ثروتمندی به نام گادفری مورگان است که به همراه استادش پروفسور تی. آرتولت (ملقب به تارتولت) با کشتی رویا که ناخدا تورگات هدایت آنرا بر عهده داشت، از شهر سان فرانسیسکو (واقع در ایالت کالیفرنیای آمریکا) عازم یک سفر دریایی به دور دنیا می شوند. در جریان این سفر دریایی، کشتی آنها در دریا غرق می شود. گادفری و تارتولت موفق می شوند به یکی از جزایر غیرمسکون اقیانوس آرام پناه ببرند و جان خود را نجات دهند. گادفری به یاد نامزدش فینا، نام آن جزیره را جزیره فینا می گذارد و به همراه استادش، زندگی جدیدی را در این جزیره آغاز می کند. بعد از مدتی آنها با یک برده آفریقایی به نام کارافینوتو برخورد می کنند که توسط آدمخوارها به جزیره آورده شده بود. گادفری و پروفسور تارتولت، کارافینوتو را از دست آدمخوارها نجات داده و آن سه با کمک هم موفق می شوند به زندگی خود در جزیره فینا ادامه دهند.

مدرسه رابینسونها:

پایان کتاب بسیار حیرت انگیز است. در ابتدای کتاب جزیره ای به نام جزیره اسپنسر توسط ویلیام کولدروپ، داییِ گادفری از دولتِ آمریکا خریداری می شود. گادفری و پروفسور تارتولت بعد از غرق شدنِ کشتیشان در جزیره ای که بعدها آنرا جزیره فینا نامگذاری می کنند، پناه برده و به زندگی خود ادامه می دهند. اما جزیره اسپنسر و جزیره فینا یکی بودند. درواقع همه این ماجراها، نمایشی بود که ویلیام کولدروپ تهیه دیده بود! کشتیِ رویا غرق نشده بود! ناخدا تورگات به دستورِ ویلیام، گادفری و استادش را به نزدیکیِ جزیره اسپنسر آورده بود و سپس مخازن آب را باز کرده بود تا آنها فکر کنند که کشتی غرق می شود. سپس آنها را باز هم طبق دستور ویلیام، به جزیره اسپنسر فرستاده بود تا بقیه ماجراها به سرشان بیاید. ویلیام دستور داده بود تا حیوانات وحشی ساختگی (که پوستشان از کاه پر شده بود و توسط فنرهای کوک شده به حرکت در می آمدند) را به جزیره بفرستند تا خواهرزاده اش با دفاع از خود تجربیات جدیدی کسب کند. دایی ویلیام برای اینکه خواهرزاده اش به آرزوهای خود برسد و هم تجربه هایی در این سفر کسب کند، اقدام به این صحنه سازیها کرده بود. او خواهرزاده اش را به این جزیره فرستاده بود تا تجربیاتی همچون تجربه های رابینسون کروزوئه کسب کند. جزیره اسپنسر (یا همان جزیره فینا) مدرسه رابینسون ها شده بود! برده ای نیز که توسط گادفری و استادش از دستِ آدمخوران نجات داده شده بود و خود را کارافینوتو معرفی کرده بود، یکی از افراد صادق و درستکار ویلیام با نام اصلی زوپ بروس بود. ویلیام تصمیم گرفته بود او را مثل شخصیتِ جمعه که در داستان رابینسون کروزوئه وجود داشت (برده ای که توسط رابینسون کروزوئه از دست آدمخوارها نجات داده شد و یار و همدم او در آن جزیره متروک شد)، در این ماجرا دخیل کند تا گادفری و پروفسور تارتولت کاملا باور کنند در جزیره ای به دام افتاده اند. در پایان نیز دایی ویلیام و فینا برای بردنِ گادفری، پروفسور تارتولت و کارافینوتو پس از شش ماه زندگی در جزیره فینا، با کشتیِ رویا به این جزیره سفر کرده و آنها را به سان فرانسیسکو بر می گردانند. در حقیقت مدرسه رابینسون ها ارزش خود را آشکار کرده بود. چون آموزش و درسهای لازم را به گادفری و تارتولت آموخته بود. مدرسه رابینسون ها باعث شده بود که گادفری دوستان واقعی خود را بیابد و در مواجه با مشکلات و خطرات از خود دفاع کند. این مدرسه از او جوانی شجاع و جسور ساخته بود. گادفری در کسب همه این تجربیات، مدیون دایی خود بود. دایی ویلیام جزیره فینا را به گادفری هدیه می کند و او که در این شش ماه زندگی در جزیره مرد کاملی شده بود و خود را آماده شروع زندگی مشترک با فینا می دید، تصمیم می گیرد این هدیه را قبول کرده و همچنین ماه عسلشان با فینا را نیز در این جزیره بگذرانند.

 

کتاب‌های مرتبط

دیدگاه خود را وارد کنید

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاه‌ها

  1. Sajjad گفت:

    تشکر از سایت زیبایتون