دانلود کتاب روش سریع تراختنبرگ در حساب | لی لی بوک


رایگان    پولی
سبد خرید (0)

برای حفظ حق کپی‌رایت، این کتاب بدون لینک دانلود قرار داده‌شده‌است. لطفا اگر قصد فروش کتاب‌های خود در لی‌لی‌بوک را دارید، از طریق فرم تماس با ما با ما در ارتباط باشید.

معرفی کتاب

برای این كه به روش جالب تراختنبرگ برای محاسبات ریاضی در این کتاب بیشتر پی ببرید، بهتر است با یكی از آنها آشنا شوید. فرض كنید می خواهید یك عدد را در عدد ۱۱ ضرب كنید. برای این كار، ابتدا رقم یكان آن عدد را می نویسیم و سپس رقم دهگان (رقم سمت چپ) را با این رقم جمع می كنیم. این كار را ادامه می دهیم تا به رقم آخر برسیم و در نهایت، آن را هم می نویسیم. به عنوان مثال، می خواهیم عدد ۴۵۳ در ۱۱ ضرب كنیم. ابتدا ۳ را با ۵ جمع می كنیم و ۸ را به عنوان رقم دهگان می نویسیم. سپس ۵ را با ۴ جمع می كنیم و حاصل یعنی ۹ را می نویسیم. در پایان، عدد آخر، یعنی ۴ را می نویسیم. همان طور كه می بینید، حاصل، عدد ۴۹۸۳ خواهد شد. به همین ترتیب، با روش های ساده دیگری می توان هر عدد بزرگی را در عددهای دیگر ضرب كرد و به سرعت به جواب رسید. می بینید كه با یادگیری این روش و البته تمرین كردن آن، محاسبات چه قدر راحت تر می شود. روش های محاسباتی تراختنبرگ بسیار گسترده است و شامل ضرب دو انگشتی و تقسیم و جذر و ... می شود. مهم‌ترین تاثیر روش تراختنبرگ افزایش مهارت در انجام محاسبات است. این روش شیوه‌ی تازه‌یی است برای انجام سریع بنیادی‌ترین عمل‌های حساب که در آن از جدول‌ ضرب و عمل تقسیم خبری نیست و تنها مبتنی بر کلید‌هایی است که باید آن‌ها را به خاطر سپرد. یادگیری روش‌های تراختنبرگ دلبستگی‌های تازه‌یی نسبت به ریاضیات در شخص برمی‌انگیزد، در او اعتماد به‌ نفس پدید می آورد، او را به فراگیری موضوعی علاقه‌مند می‌کند که امروزه در مدارس "درسی پیچیده" قلمداد می‌شود. روش تراختنبرگ اکنون، پس از گذشت چندین دهه‌ی پربار و سرنوشت‌ساز در پهنه‌ی ریاضیات و آموزش آن و تکامل ابزارهای محاسبه، بیش از هر چیز یک مهارت جنبی و دانستنی سودمند است. به همین سبب می‌تواند در کنار کتاب‌های درسی، دانش‌آموزان و آموزگاران را با جلوه‌هایی تازه از علم حساب آشنا کند. علاوه بر آنان، بسیاری از دانشجویان غیر ریاضی حتی پزشکی، معماری، مهندسان، ... توانسته‌اند به کمک روش‌های آسان تراختنبرگ از عهده‌ی محاسبات دشوار برآیند. امروزه در ریاضیات در زندگی عادی نیز نقش حیاتی دارد. لذا این کتاب برای کلیه‌ی افراد در تمامی سطوح کتابی مناسب و پرکاربرد است.

اطلاعات کتاب

• کتاب روش سریع تراختنبرگ در حساب، ترجمه ای است از کتاب

The Trachtenberg Speed System of Basic Mathematics (به فارسی: روش سریع محاسبات تراختنبرگ در ریاضیات پایه) نوشته Ann Cutler و Rudolph McShane.

 

خلاصه کتاب

دختر نه ساله ای، از پله های سالنی در شهر "زوریخ" بالا رفت و مقابل حاضران كه بیشترشان استادان ریاضی بودند، قرار گرفت. یكی از آنها كه در ردیف اول نشسته بود، پرسید: حاصل ضرب ۴۴۸۹۳۲۴۲ در ۱۱ چیست؟ دختر در مدت زمان كوتاهی پاسخ داد: ۴۹۳۸۲۵۶۶۲ . داورها و تماشاچی ها با تعجب به دختر نگاه كردند باورشان نمی شد كه دختر كوچكی با استفاده از روشی كه معلمش به او یاد داده بود، بتواند به این سرعت به جواب برسد. البته دختر تنها كسی نبود كه آموخته هایش را مقابل همه به نمایش می گذاشت؛ دانش آموزان بسیاری بودند كه همگی می خواستند روشهای بسیار جالب «تراختنبرگ» در حساب را به دیگران نشان دهند. «یاكوف تراختنبرگ» در ۱۷ ژوئن ۱۸۸۸ میلادی در شهر «ادسا»ی روسیه به دنیا آمد. در دوران ابتدایی، تعجب معلمانش را به خاطر محاسبه سریع چهار عمل اصلی برانگیخت. در رشته مهندسی معدن به تحصیل پرداخت و در ۲۰ سالگی، پس از این كه توانست در این رشته رتبه نخست را كسب كند، به عنوان مهندس ناظر در شركتی مشغول به كار شد، در حالی كه نظارت بر كار ۱۱ هزار كارگر بر عهده او بود.با شروع جنگ جهانی، به یكی از اردوگاه های كار اجباری تبعید شد. اما از این فرصت استفاده كرد و توانست بدون داشتن قلم و كاغذ، روش هایی محاسباتی را ابداع كند كه غالباً بر پایه ذهن و انگشتان دست استوار بود.پس از رهایی از زندان، به زوریخ رفت و به آموزش روش های ابداعی خود در زمینه محاسبه سریع پرداخت. در آخرین سال های عمرش هم مركزی را تاسیس كرد كه مورد توجه و استقبال دانش آموزان و استادانی چون «اینشتین» قرار گرفت. او با این روشها نشان داد كه تمام عملیات حساب از قانون های خاصی پیروی می كنند كه با یادگیری آنها، ذهن پرورش می یابد و بدون ماشین حساب هم می توان در كمترین زمان ممكن به جواب رسید.

کتاب‌های مرتبط

دیدگاه خود را وارد کنید

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاه‌ها

 1. saeid گفت:

  درود بر شما؛
  کتابی عالی و در نوع خودش کم نظیراست.
  ممنون از شما دوست عزیز.
  موفق باشید

 2. Dr.Mery گفت:

  سلام ..ممنون ازوبسایت خوبتون…
  میخواستم بپرسم ایا مترجم یا ناشر این کتاب مشکلی بااین نسخهPDFندارن؟یعنی از نظر شرعی مشکلی نداره؟

 3. من گفت:

  قابل توجه Dr.Mery : من هم میخواهم از شما بپرسم شما پولهایی که از مردم می گیری مشکل شرعی نداره؟

 4. Akbar گفت:

  دوستان دکتر باقری فرد بسیار فرهیخته ای هستند من از ایشان سوال کردم و گفتند که من خودم این اجازه را داده ام . چون قصد چاپ مجدد این کتاب را ندارم و روی کار جدیدی تمرکز کرده ام.

 5. ممنونم بابت مطالب مفیدی که قرار میدید!