دانلود کتاب شاه عباس از منوچهر مطیعی | فروشگاه کتاب لی لی بوک


رایگان    پولی
سبد خرید (0)

شاه عباس از منوچهر مطیعی

دانلود کتاب شاه عباس از منوچهر مطیعی
  کتاب شاه عباس از منوچهر مطیعی

شاه عباس

نام کتاب: شاه عباس – دزدان خلیج

نویسنده: منوچهر مطیعی

انتشارات: کوثر

سال نشر: ۱۳۸۱

زبان: فارسی

تعداد صفحات: ۵۹۱ صفحه

فرمت: PDF

حجم: ۹٫۰۲ مگابایت

 

مقدمه

شاه عباس اول (زادهٔ ۹۷۸ ه‍. ق. – درگذشتهٔ ۱۰۳۸ ه‍. ق.)، معروف به “شاه عباس بزرگ”، نام‌دارترین پادشاه دورهٔ صفویان است. او فرزند “شاه محمد خدابنده” و پنجمین شاه از دودمان صفوی است که از سال ۹۹۶ ه. ق. تا زمان مرگ بر ایران به مدت بیش از ۴۲ سال با اقتدار شهریاری نمود.

شاه عباس در کودکی “عباس میرزا” نام داشت و در دو سالگی والی هرات شد. او به معماری، موسیقی، نقاشی و شعر علاقه داشت و میدان نقش جهان، عالی‌قاپو، بخش‌هایی از عمارت چهل‌ستون، چهارباغ و پل‌های سی‌وسه‌پل و خواجو بر روی زاینده رود از آثار به‌جای مانده از دوران سلطنت وی هستند. شاه عباس فردی سخت گیر و جدی بود.هیچ گونه رحمی با متخلفین نداشت و با مجازات هایی بسیار سخت با آنان برخورد می کرد و این کار او باعث امنیت در جاده ها و شهر ها شد.

شاه عباس هنگامی به سلطنت رسید که غرب و شمال غربی ایران در تصرف دولت عثمانی بود و همچنین در شمال شرق ایران نیز خراسان، جولان‌گاه ازبک‌ها شده بود. در داخل کشور نیز طی ۱۲ سال پس از مرگ “شاه تهماسب” و در دوران پادشاهی “شاه اسماعیل دوم” و “شاه محمد خدابنده”، قدرت شاه کاهش پیدا کرده بود. دسته‌بندی‌های قبیله‌ای قزلباشان مجدداً به شکل افزاینده‌ای بروز کرده و دوگانگی میان ترکان و تاجیکان (مردم غیر ترک) شدت پیدا کرده بود. در نتیجه این چند دستگی، هر یک از مقامات دولتی در اندیشه منافع و قدرت خویش بود و کشور دچار هرج و مرج گردیده بود. شاه عباس با اولویت بندی مشکلات متعدد توانست در طول سلطنتش سلسله صفویه را به اوج قدرت، شکوه و عظمت برساند. عباس میرزا به همراه علی‌قلی‌بیگ گورکان شاملو در جنگ‌های خراسان، محاصره قلعه نیشابور، محاصره قلعه تربت و نبرد تیرپل علیه پدرش شاه محمد خدابنده (شاه وقت) جنگید. وی در هجده سالگی قزوین را متصرف شد و در نهایت خود را شاه ایران خواند.

شاه عباس در ابتدای پادشاهی، برای آن‌که خیالش از حمله پیش‌دستانه امپراتوری عثمانی به قلمروهای ایران آسوده گردد، پیمان‌نامهٔ صلح با آن کشور بست و مناطقی کردنشین در عراق و سوریه کنونی را به آنان واگذار کرد. سپس به بهینه‌سازی امور درون‌کشوری و فرونشاندن شورش استان‌ها پرداخت. او نخست ازبکان را شکست داد و سپس به جنگ با دولت عثمانی درآمد. او در سه نوبت با عثمانی‌ها جنگید و در هر سه بار پیروز شد. هم‌چنین دو بار به گرجستان حمله کرد. از واپسین لشکرکشی‌های او می‌توان فتح قندهار و آزادسازی جزیره‌ها و بندرهای خلیج فارس از نیروهای پرتغالی را نام برد. در زمان شاه عباس درآمد دولت ایران بالا رفت و بازرگانی با کشورهای اروپایی و چین افزایش یافت. او بسیاری از نقاط ایران را آباد کرد و بناهای بسیاری ساخت که هنوز برخی از آن‌ها پابرجاست.

شاه عباس در گذار زندگی، یکی از فرزندانش را کشت و دو تن دیگر را کور کرد و دو پسر دیگرش نیز در کودکی مردند؛ بدین شیوه در هنگام مرگ جانشین شایسته‌ای از خود بازنگذاشت و به ناچار نوه او با نام “شاه صفی” به پادشاهی رسید.

روابط ایران و دول اروپایی در دوره شاه عباس کبیر:

دوره حاکمیت شاه عباس اول اوج روابط سیاسی با دول اروپایی و ازجمله “پرتغالیان” و “اسپانیائی ها” می باشد. در این دوره شاهد رفت و آمدهای سفیرانی از هر دو طرف هستیم، که به استثنایی چند سفیر آخر، بقیه تماما کشیش مذهبی بودند و جدای از خواسته های سیاسی به دنبال امتیازات مذهبی نیزبودند. به طوری که در زمان این پادشاه به تجار مسیحی که مایل به تجارت با ایران بودند حقوق و امتیازاتی که اعطا می شد فوق العاده رضایت بخش و جالب توجه بود، بدین معنی که هیچ کسی حق مداخله در کار آنان را نداشت و هیچ نوع عوارضی و رسومی بر آنها تحمیل نمی شد و نیز هیچ آدم مذهبی و ملائی نمی توانست موجب تشویش و اضطراب خاطر آنها شود. همچنین درباره اوضاع مذهبی آنها در این زمان در اصفهان و جلفا، چهار نوع روحانی فرنگی را می بینیم؛ در اصفهان “اگوستین ها”، “کارم ها” (کارملیت ها) و “کاپوسین ها” و در جلفا “ژوزئیت ها” (یسوعیان)، و اما درمیان این فرقه های مسیحیت در این دوره، تعداد کرملیها از دیگر فرق بیشتر بوده و نیز به کوشش همین فرقه اولین چاپخانه در ایران به نام “بصمه خانه” در اصفهان در حدود سالهای ۱۰۳۰ هجری ساخته شد که این موارد خود گواه بر آزادی مذهبی آنان در ایران می باشد.

شاه عباس اول که مضرات تعصب خشک و سیاست کناره گیری را درک کرده بود، بنابراین اروپائیان را استخدام نمود و برای تقویت کشور خویش از صنایع آنها کمک گرفت و وسعت نظرش را از رفتار او نسبت به ارامنه ظاهر می شود، به عوض انکه با این اسرای مسیحی بطور اسیر رفتار کند، پنج هزار خانوار آنها را با تمام مایملکشان از جلفای ارس به جلفای جدید نزدیک اصفهان کوچ داد. و ارامنه در آنجا به سرعت جایگزین شده و پس از ترقی وسیله ای برای افتتاح باب تجارت با ممالک خارجه شدند. بقدری این مرکز مسیحیان ترقی نمود که حتی در این اواخر تمام اروپائیان چه هیئت های مبلغین، چه بازرگان که در اصفهان کار داشتند، در این قصبه ارامنه سکنی می کردند  و همچنان که در فوق اشاره شد مشمول عنایت و امتیازات فراوانی از جانب شاه عباس شدند.

 

بخشی از کتاب

در زمان سلطنت “شاه عباس صفوی”، دسته دسته اروپاییان ماجراجو برای تحصیل ثروت و زندگی بهتر به سمت کشورهای افسانه ای شرق حرکت کرده و بیشتر به ایران و هند وارد می شدند. تا این تاریخ مشرق زمین برای اروپاییان دنیایی مجهول و ناشناس بود. اکثر مردم به استثنای عده ای خواص و از آن جمله مورخین و علمای جغرافی، از این قسمت کره ی ارض اطلاعات کافی نداشتند و تقریبا تصور می کردند در سرزمینی پر ثروت که از خاک آن طلای ناب به دست می آید، مردمی نیمه وحشی در جنگل ها و دشتها زندگی می کنند و از آداب و رسوم تمدن دور و بی اطلاع می باشند. در این میان تنها معدودی از مردم اروپا اطلاعاتی آن هم ناقص درباره شرق داشتند. ولی چون روزنامه و نشریات نبود، این دانستنیها همه عمر برای آنها ناقص می ماند و از یکی به دیگری نمی رسید . در اواخر قرن شانزدهم یک دسته از دریانوردان اسپانیایی پس از تحمل رنج فراوان به خلیج فارس وارد شده و بالاخره موفق گردیدند که یکی از جزایر خلیج را از پادشاه صفوی برای مدت ده سال اجاره کنند …

کتاب‌های مرتبط

دیدگاه خود را وارد کنید

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاه‌ها

دیدگاهی وجود ندارد