فروشگاه کتاب لی لی بوک


رایگان    پولی
سبد خرید (0)

لطفعلی خان زند از پناهی سمنانی

دانلود کتاب لطفعلی خان زند از پناهی سمنانی

  کتاب لطفعلی خان زند از پناهی سمنانی

 

نام کتاب:  لطفعلی خان زند – از شاهی تا تباهی

نویسنده: پناهی سمنانی

مجوعه: خواندنی های تاریخ

انتشارات: کتاب نمونه

سال نشر: ۱۳۷۵

زبان: فارسی

تعداد صفحات: ۲۳۵ صفحه

فرمت: PDF

حجم: ۵٫۸۰ مگابایت

 

مقدمه

لُطفعَلی خان زند (۱۱۴۸-۱۱۷۳ خورشیدی)، واپسین فرمانروای زند بود که میان سالهای ۱۱۶۸ تا ۱۱۷۳ خورشیدی (۱۲۰۳ تا ۱۲۰۹ قمری) بر سر پادشاهی با هماورد نیرومندش، آغامحمدخان قاجار به نبرد پرداخت و سرانجام از او شکست خورد و با مرگ او، پرونده دودمان زند نیز بسته شد. وی پسر جعفرخان زند و نوه صادق خان زند، برادر بنیان‌گذار فرمانروایی زندیان، کریمخان زند (وکیل الرعایا) بود. وی دارای ویژگیهای برجسته بسیاری چون خوش‌سیمایی، دلاوری، نیرومندی و هوش سرشار بود. وی از ادب و شعر هم بی‌بهره نبود.

این شاهزاده زند از دوران طفولیت سوارکاری بی نظیر، تیراندازی تیز بین و دلاوری بی باک و غیور بود . او هیچ فرصت مناسبی را از دست نمی داد. او که با استفاده از جنگ داخلی در خاندان زند، موقعیت خود را در شمال و حوزه مرکزی کمابیش مستحکم ساخته بود، قصد تسخیر شیراز کرد. لطفعلی خان و همراهان او امیدوار بودند که شیراز را به راحتی خواهند گرفت اما آنها غافل بودند که حاج ابراهیم کلانتر در انتظار است تا خیانت عظیمی به آنها بکند و سرانجام، او و سپاهش براثر خیانت حاج ابراهیم خان کلانتر (صدر اعظم ) و آقا محمد خان قاجار نتوانستند شیراز را تسخیر بکنند.

او یکی از پادشاهان جوان و آخرین پادشاه دوره زند بود که توانست با شجاعت بر مدعیان سلطنت پیروز شود و دولت زندیه را بار دیگر سر وسامان بخشد. درپیان حکومتش او را با انواع شکنجه هی وحشیانه از قبیل درآوردن چشمانش از حدقه، کشتند. در روایت ها آمده است که دست و پای او را هم بریدند و آنچه به تهران آوردند تنه ای بود که جان داشت و بالا خره او را کشتند و سپس پیکرش را در بقعه امامزاده زید دفن کردند.

 

معرفی کتاب

کتاب کریمخان زند نیکوترین زمامدار تاریخ ایران از مجموعه خواندنی های تاریخ نوشته پناهی سمنانی با استفاده از منابع مستند موضوعات مختلفی از زندگی لطفعلی خان زند همچون اخلاق، رفتار و چگونگی کشته شدن او پرداخته است.

 

کتاب‌های مرتبط

دیدگاه خود را وارد کنید

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاه‌ها

دیدگاهی وجود ندارد