دانلود کتاب مکالمات | لی لی بوک


رایگان    پولی
سبد خرید (0)
لی‌لی‌بوک به فروش می‌رسد! تماس با ما

معرفی کتاب

کتاب مکالمات، بازتاب آرا و افکار حکیم و فیلسوف بزرگ چینی، کنفوسیوس است.كنفوسيوس چنانكه از كتاب مكالمات برمي آيد، در دوره اي مي زيست كه فضائل اخلاقي نقصان گرفته وشيوه پسنديده پادشاهان باستاني چين در حكومت متروك مانده و قفساد و تباهي در كار جامعه رخنه كرده بود. کتاب مکالمات، علاوه بر آن که به سیر زندگی و افکار کنفوسیوس می‌پردازد و مخاطب را با این شخصیت تاریخی و فلسفی آشنا می‌کند، مجموعه‌ای از مکالمات او را نیز گرد آورده است؛ مکالماتی که خواننده، ضمن مطالعه آنها به روح عمیق نهفته در پس جملات متن پی می‌برد و جرعه‌ای از حکمت کنفوسیوس را برمی‌گیرد. در نمونه‌ای از این مکالمات می‌خوانیم:

تزی کونگ (از مریدان) پرسید: «آیا اصلی هست که بتوان در همه ایام عمر به آن عمل کرد؟» استاد گفت: «آری، ادراک برابری و یکسانی، یعنی هر آن‌ چه را که به خود نمی‌پسندی به دیگران نیز مپسند. کسی که نسبت به دیگران بی‌مهر است از رعایت آداب و رسوم مذهبی چه سودی می‌برد؟ و برای کسی که محبت دیگران در دل او جا ندارد، شناختن هنر موسیقی چه سود می‌بخشد؟ بدون محبت، هیچ کس نمی‌تواند درد و غم را همیشه تحمل کند و حتی خوشگذرانی درازی را تاب بیاورد. مرد با محبت خود آسایش و صلح می‌یابد و مرد دانا محبت را فیض آسمانی می‌شمارد.»

کتاب مکالمات کنفوسیوس در 9 گفتار تنظیم شده که عناوین آنها عبارتند:

مرد آزاده یا  شریف کیست؟

راه راست و نیک برای زندگی

بنیان تشکیلات و ترقی جامعه بشر

هنر یاد دادن و یادگرفتن

وظایف اساسی حکومت در ترقی و تمدن ملت

احوال شخصی کنفوسیوس از زبان خود و مریدان

روابط کنفوسیوس با مریدان خویش

فضایل اخلاقی و راه کسب آن‌ها

عرفان باطنی در تعلیمات کنفوسیوس

حسین کاظم زاده در نگارش و ترجمه این کتاب، دو تألیف دانشمند چین‌شناس آلمانی، "ریشارد ویلهلم"ــ یعنی ترجمه کتاب «مکالمات» و کتاب «زندگی و آثار کنفوسیوس» ــ را اساس کار خود قرار داده است. حسین کاظم‌زاده (ایرانشهر) ــ مترجم کتاب «مکالمات کنفوسیوس» ــ تصریح می‌کند که پس از مطالعه این کتاب و آگاه شدن از افکار و تعلیمات دانای بینادل چین ــ کنفوسیوس ــ به این نتیجه می‌رسیم که کنفوسیوس، افکار فلسفی و عقاید دینی را با احکام عرفان باطنی و فضایل اخلاقی به هم پیوند داده و هماهنگ ساخته است. مترجم کتاب در توصیفی زیبا می‌گوید: «کنفوسیوس به‌راستی یکی از واصلان بارگاه حقیقت و باغبانان گلشن جانفزای معرفت و فضیلت بوده است که گلدسته‌ای مشکین‌بوی و دلربا از گل‌های روح‌بخش اخلاق و دین و عرفان ترتیب داده و برای جامعه نوع بشر به یادگار گذاشته است.» همچنین مترجم کتاب، آثار و افکار کنفوسیوس را زمینه‌ساز ایجاد حکمتی جاویدان و جهانگیر می‌داند که بیرون از دایره زمان و مکان است و برای هر ملتی تا این جهان باقی است، سودبخش و پرتوافشان و راهنما خواهد ماند. در نظر نگارنده، این حقیقت روشن، بزرگترین خدمت فکری و روحی و بلندترین نشانه قدرت و عظمت اخلاقی این دانای دریادل است که شایان ستایش و سپاس نژادهای آینده خواهد بود. کاظم‌زاده مدعی است که کنفوسیوس با این که در خاک چین و در زمان بسیار دیرین قدم به این جهان گذاشته است، مانند همه عارفان و پیشوایان اخلاقی، متعلق و منسوب به همه ملت‌های روی زمین است و از این رو پیوسته در دل‌های بیدار افراد جامعه بشر جای خواهد داشت، زیرا افکار و آثار درخشان او برای همه ملت‌ها همواره چراغ هدایت بوده و خواهد بود.

کتاب‌های مرتبط

دیدگاه خود را وارد کنید

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاه‌ها

  1. بهنام گفت:

    عالی بود دستتون درد نکنه
    لطفا کتاب تائوت چینگ را نیز بگذارید
    سپاس از لطفتان

  2. کیمیا گفت:

    واقعا عالی بود ممنون من که شیفته ی استاد کنفوسیوس شدم