دانلود کتاب آدولف ه از اریک امانوئل اشمیت | لی لی بوک


رایگان    پولی
سبد خرید (0)

آدولف ه از اریک امانوئل اشمیت

دانلود کتاب آدولف ه از اریک امانوئل اشمیت
  کتاب آدولف ه از اریک امانوئل اشمیت

%d8%a2%d8%af%d9%88%d9%84%d9%81-%d9%87

 

نام کتاب: آدولف ه – دو زندگی

نویسنده: اریک امانوئل اشمیت

مترجم: محمد همتی

انتشارات: نیکونشر

سال نشر: ۱۳۹۲

زبان: فارسی

تعداد صفحات: ۴۳۸ صفحه

فرمت: PDF

حجم: ۸٫۳۴ مگابایت

 

خلاصه داستان

زمان:  ۱۹۰۸ میلادی

مکان: اتریش، آلمان و …

«آدولف هیتلر: مردود!»

این حکم از زبان سرایدار خونسرد و جلادسیرت آکادمی سرازیر می شود و چون چاقویی سرد در دل جوانک جای می گیرد و همه آرزوهای او را یکباره بر باد می دهد. “هیتلر” آکادمی هنر را ترک می کند و با گام هایی کوتاه و شانه هایی فروافتاده در شلوغی شهر “وین” (کشور اتریش) گم می شود. شهر زیبایی که آن همه دوستش می داشت و امیدوار بود که نگارخانه های باشکوه و مشهورش روزی شاهکارهای بی همانند او را در آغوش بگیرند، اینک در چشم او به دشمنی بیرحم و سزاوار انتقام بدل شده بود …

 

معرفی کتاب

اریک امانوئل اشمیت، نویسنده معروف فرانسوی در این اثر خود به دو زندگی مختلف از شخصیت آدولف هیتلر می‌پردازد و در روایتی جذاب سعی دارد به این پرسش پاسخ دهد که اگر آدولف هیتلر، بزرگ‌ترین جنایتکار جنگی قرن بیستم پیش از ورود به ارتش در دانشکده هنرهای زیبای وین پذیرفته می‌شد، چه سرنوشتی می‌داشت؟ در عالم هنر به کجا می‌رسید و رفتارش با خانواده، هنرمندان، منتقدان و شاگردانش چگونه می‌بود؟

نامِ نقاش اين تابلو، “هیتلر” است. کسی که آرزوی اين را داشت که روزی در دانشگاه هنرهای زیبای “وین” تحصیل کند و یک نقاش معروف شود. اگر او از طرف دانشگاه وین پذیرفته می شد، شايد تاریخ بسیار متفاوت می شد.

naghashi-hitler

خط سیر داستان:

رمان با این حکم قاطع آغاز می شود: «آدولف هیتلر: مردود!» عبارت کوتاه و کوبنده ای که طنین طبل جنگ را دارد و تداعی کننده همه فجایعی است که اگر هیتلر در آکادمی هنر وین قبول شده بود، شاید هرگز رخ نمی داد. از اینجاست که نویسنده صحنه را عوض می کند و و شخصیتی خیالی به نام “آدولف ه” پدید می آورد که برخلاف آدولف هیتلر واقعی در امتحان ورودی آکادمی پذیرفته می شود و نقاشی را پیشه خود می کند.

نویسنده از این پس زندگی آدولف ه و آدولف هیتلر را به موازات هم روایت می کند و این امکان را به خواننده می دهد هیتلر خیالی (هیتلر هنرمند) را با هیتلر واقعی (هیتلر فاشیست) مقایسه کند و ببیند که اگر شرایط برای هیتلر چنان مهیا می شد که به سراغ هنر برود، آنگاه سرنوشت او و مسلما سرنوشت جهان به گونه ای دیگر رقم می خورد. نویسنده شرح زندگی دو هیتلر واقعی و خیالی را مثل دو شاخه یک پیچک ماهرانه در هم تافته و از آن داستان پویا و پرکششی پدید آورده است که خواننده دوست دارد آنرا یک نفس بخواند و به پایان برد.

یکی از جذابترین صحنه های رمان مواجهه و گفت و گوی آدولف نقاش با زیگموند فروید روانکاو است. در همان سالهای قرن بیستم که هیتلر روزهای جوانی خود را در وین به سرگردانی، باربری و تفنن در نقاشی می گذراند، مشهورترین روانشناس جهان، زیگموند فروید در همان شهر سرگرم معالجه بیماران روانی بود و از این لحاظ بارورترین سالهای عمر خود را سپری می کرد. راستی اگر بخت با هیتلر جوان یار می بود و او را به طریقی راهی مطب فروید می کرد و آن “طبیبِ جان” را به موقع به فریاد او می رساند، شاید به جای آنکه به فکر انتقام از بیگناهانی بیفتد که مسبب فلاکتهای خود می دانستشان، رنج های خود را به سرمایه ای برای خلق هنر بدل می کرد و به این ترتیب موجب تسلی خاطر مردمان می شد.

اریک امانوئل اشمیت نشان داده است اگر چنین واقعه ای به راستی رخ می داد و هیتلر به مدد بخت از یاری و راهنمایی فروید برخوردار می گشت، آنچه رخ می داد این بود که جهان از آسیب یکی از خونریزترین جنگ افروزان تاریخ در امان می ماند و در عوض به صف هنرمندان جهان یک تن افزوده می شد. اشمیت، البته در پی آن نیست که طبق داوری‌های مرسوم در نهایت شخص آدولف هیتلر را به‌عنوان یگانه مقصر فجایع جنگ‌جهانی دوم معرفی کند و پای میز محاکمه بکشاند. رمان، نه محاکمه هیتلر است و نه تبرئه او. حتی می‌توان گفت هیتلر در این رمان بهانه‌ای است برای ارایه تصویری جامع از آنچه جنگ جهانی و فجایع در پی آن را رقم زد و از آن فراتر، تعمیم یک وضعیت خاص، به وضعیتی عام و بشری.

این کتاب چون به سرگذشت هیتلر، آلمان نازی و جنگ جهانی دوم مربوط می شود، به نوعی رمان تاریخی هم محسوب می شود و علاقه مندان به تاریخ معاصر جهان و به ویژه تاریخ آلمان نازی هم حتما از خواندن آن لذت خواهند برد.

 

اطلاعات کتاب

• کتاب آدولف ه – دو زندگی، ترجمه ای است از کتاب La Part de l’autre (به فارسی: فرضیه های جایگزین) نوشته اریک امانوئل اشمیت که سال ۲۰۰۱ در فرانسه منتشر شد.

 

امکان دانلود وجود ندارد

کتاب‌های مرتبط

دیدگاه خود را وارد کنید

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاه‌ها

  1. محمد همتی گفت:

    سلام
    من محمد همتی مترجم این کتاب هستم. اکیدا توصیه می کنم این نسخه پی دی اف غیرقانونی را بردارید. این ترجمه حاصل یک سال زحمت و دوسال خون دل من و ناشر برای گرفتن مجوزش است.

  2. محمد همتی گفت:

    به ناشر کتاب اطلاع دادم. امیدوارم هرچه زودتر برطبق اطلاعیه جدید سایت عمل کنید. در غیر این صورت مترجم و ناشر حق خود می دانند که تخلف سایت را به نهادهای مربوطه اطلاع دهند.