دانلود کتاب آزمایش فیلادلفیا | لی لی بوک


رایگان    پولی
سبد خرید (0)

معرفی کتاب

آیا واقعیت دارد که یک آزمایش فوق محرمانه، در نیروی دریایی ایالات متحده آمریکا در سال 1943 انجام گرفته که ناو منهدم کننده ای را از محل خود در فیلادلفیا ناپدید کرده و چند دقیقه بعد در نورفولک ویرجینیا ظاهر نموده است؟ اگر چنین اتفاقی واقعا رخ داده، چرا این آزمایش ادامه پیدا نکرد و مدارک آن از بایگانی پاک شدند؟

چارلز برلیتز، محققِ جهانیِ امورِ غیرممکن اعتقاد دارد که این آزمایش واقعا رخ داد و در آن از تئوری ثابت میدان واحد انیشتین استفاده شد؛ اما این آزمایش اثرات جانبی اسف باری داشت که باعث عدم ادامه آن گردید. برلیتز که با محقق خستگی ناپذیر، ویلیام مور همکاری می کرد در کتاب The Philadelphia Experiment (به فارسی: آزمایش فیلادلفیا) از داستانی فوق العاده مهم پرده برداشت. نتیجه این کوشش گزارشی در مورد امکانات لایتناهی علم است، دنیایی که فقط چند نفر از ما جرات فکر کردن در مورد آنرا داریم.

اطلاعات کتاب

• کتاب آزمایش فیلادلفیا ترجمه ای است از کتاب The Philadelphia Experiment (به فارسی: آزمایش فیلادلفیا) نوشته چارلز برلیتز و ویلیام مور که نخستین بار سال 1978 در آمریکا منتشر شد.

خلاصه کتاب

philadelphia experiment search

                                                   

تابستان سال 1943 میلادی بود و دوسالی از درگیر شدن ایالات متحده آمریکا در جنگ جهانی دوم می گذشت. یک نبرد دریایی سخت میان کشتی های آمریکایی و زیردریایی های مشهور ارتش نازی جریان داشت. همزمان در کارخانجات کشتی سازی نیروی دریایی فیلادلفیا (Philadelphia Naval Shipyard) ناوشکن جدیدی به نام یواس‌اس الدریج (USS Eldrige) در قالب یک ماموریت فوق محرمانه برای پیروزی در نبرد آتلانتیک، به ژنراتورهای عظیم الجثه ای تجهیز می شد. در آن زمان، شایعه شده بود که ژنراتورهای این ناوشکن برای تامین انرزی مورد نیاز نوع جدیدی از میدان های مغناطیسی طراحی شده اند تا کشتی را از تیررس رادارهای دشمن در امان نگه دارند.

وقت آن رسیده بود که قابلیت های این کشتی با تمامی خدمه اش روی عرشه به بوته آزمایش گذاشته شود. هوا کاملا روشن بود و ناوشکن در مجاورت کشتی های دیگر قرار داشت که ژنراتورهای آن روشن شدند. چیزی که در ادامه اتفاق افتاد، دانشمندان را حسابی سر درگم کرد و باعث شد که برای چندین دهه به فکر فرو بروند. شاهدان عینی نقل می کنند که نوری ماورایی از ترکیب رنگ های سبز و آبی دورتادور کشتی را احاطه کرد و سپس یواس‌اس الدریج در یک چشم بر هم زدن در نظرها پنهان شد. نه در سیستم های راداری از آن خبری بود و نه کشتی های مجاور می توانستند آن را ببینند. انگار یک قطره آب شده بود و در میان امواج دریا خود را پنهان کرده بود.

چند ساعت بعد، گزارش رسید که یواس‌اس الدریج در آب های ویرجینیا رویت شده است و کمی بعد، مجددا آن را در فیلادلفیا دیدند. براساس گزارشات محرمانه نظامی، خدمه آن ناوشکن دچار سوختگی های شدیدی شده بودند و به شدت احساس سردرگمی می کردند. وحشتناک تر از همه اینکه، طبق گزارش، تعدادی از خدمه در حالی که در سالن فولادی کشتی محبوس شده بودند پیدا شدند؛ زنده بودند اما دست ها و پاهایشان به عرشه کشتی چسبیده بود. همین مساله باعث شد که آزمایش فیلادلفیا تحت عنوان مشهورترین و مرموزترین نمونه از تجربیات سری دولت آمریکا نامش را در دفتر تاریخ ثبت نماید و برخی حتی احتمال آزمایش تکنولوژی تله پورت (انتقال مکانی) و سفر در زمان را دادند.

آزمایش فیلادلفیا:

philadelphia experiment search 3

                       

آزمایش فیلادلفیا (Philadelphia Experiment)‏ یا پروژه رنگین‌کمان (Project Rainbow) یکی از آزمایش‌های مخفی نیروی دریایی آمریکا در سال ۱۹۴۳ بود. هدف از این پروژه نامرئی و مخفی‌ کردن کشتی‌های نیروی دریایی ایالات متحده آمریکا از رادار دشمن و جلوگیری از شناسایی شدن آنها بود. که ظاهرا در حوالی روز ۲۸ اکتبر سال ۱۹۴۳ در کارخانجات کشتی‌سازی نیروی دریایی فیلادلفیا (واقع در ایالت پنسیلوانیا)، به اجرا در آمده است. ادعا می‌شود که طی این پروژه نیروی دریایی ایالات متحده در تلاش بوده است تا ناوشکن یواس‌اس الدریج را به صورت نامرئی و غیرقابل تشخیص برای دستگاه‌های راداری دشمن در آورد.

آزمایش مذکور با عنوان پروژه رنگین‌کمان نیز شناخته می‌شود. انیشتین طبق نظریه میدان واحد خود قصد داشت میدان گرانش را با استفاده از یک میدان قوی الکتریسیته و مغناطیس از بین ببرد که در این آزمایش کشتی در میان دو دستگاه تولید جریان الکتریسیته با شدت جریان بسیار بالا و در یک میدان قوی مغناطیس قرار گرفته بود. آزمایش شروع می‌شود و پس از چند دقیقه کشتی ناپدید می‌شود. پس از چند روز در چند صد کیلومتری فیلادلفیا پیدا می‌شود در حالیکه همه‌ی سرنشینان کشتی دچار جنون شده بودند و پس از مدتی همگی خدمه کشتی تک تک از داخل بدن دچار خود سوزی شدند.

این آزمایش با فیلم سال ۱۹۸۴ که ادامه ی آن فیلمی عجیب و کم بودجه بود معروف شد و پس از آن با یک فیلم تلویزیونی علمی-تخیلی در سال ۲۰۱۲ محبوب تر شد. داستان های تخیلی فیلادلفیا شامل عملیات پنهانی نیروی دریایی ایالات متحده آمریکاست که منجر به سفر در زمان، تله پورت و بدن های له شده، گردید. بر اساس افسانه های محلی دو آزمایش کاملا مجزا و متفاوت در فیلادلفیا رخ داد. گرچه هر دوی آنها شامل کشتی های نیروی دریایی ایالات متحده آمریکا بودند، اما سوال اینجاست که در این دو آزمایش مورد ادعا چه روی داد و چه شواهدی برای تاییدِ این شایعات وجود دارد؟

آزمایش فیلادلفیا از دو سری رویدادِ عجیب تشکیل شده است. هر دو رویداد پیرامون یک ناوشکنِ اسکورت به نام یواس‌اس الدریج میباشد که با اتفاقاتی در دو روز جداگانه در تابستان و پاییز سال ۱۹۴۳ به وقوع پیوست. در آزمایش نخست از روشی موسوم به دستکاری میدان الکتریکی، امکانِ ناپدید شدن ناوشکن یواس‌اس الدریج را در تاریخ ۲۲ جولای ۱۹۴۳ در کارخانه کشتی سازی نیروی دریایی فیلادلفیا فراهم آورد. آزمایش مورد بحث دوم تله پورت (دورنوردی) و سفر در زمان در ابعاد کوچکِ ناوشکن یواس‌اس الدریج از کشتی سازی فیلادلفیلا به نورفُک در ویرجینیا بود (که در آن کشتی چند ثانیه به گذشته فرستاده شد) و در ۲۸ اکتبر ۱۹۴۳ اتفاق افتاد.

داستان هایی وحشتناکی از ماهیگیران و دریانوردان با بدن های له شده که بین فلزهای یواس‌اس الدریج گرفتار شده بودند، عموما این آزمایش را همراهی می کند و اینکه ناوشکن چند ثانیه بعد در آبهای نزدیک فیلادلفیا پدیدار شد. بازگویی ها از رویدادهایی که پیرامون آزمایش دوم فیلادلفیا رخ دادند نیز معمولا شامل یک محموله دریایی و کشتی انتقال نیروهای نظامی به نام اس‌اس اندرو فروسز (SS Andrew Furuseth) می شود. روایت های محلی از آزمایش دوم ادعا می کنند افرادی که سوار بر کشتی اندرو فروسز بودند، مشاهده کردند که یواس‌اس الدریج و خدمه آن قبل از آنکه کشتی به آبهای فیلادلفیا بازگردد، لحظاتی به نورفُک در ویرجینیا، تله پورت شدند.

پروژه مونتاک:

آزمايشي که در فيلادلفيا صورت گرفت، بعدها به طرز اسرار آميز با پروژه مشابهي به نام پروژه مونتاک در سال 1983 پيوند خورد و حتي پاي انسان هاي گذشته، آينده و حتي بيگانگان را به ميان کشيد. پيش از جنگ و در طول جنگ جهاني دوم، نيروي دريايي آمريکا دست به آزمايشاتي براي نامريي کردن کشتي ها و هواپيماها زد. اين نامريي کردن به گونه ای بود که رادارها ديگر قادر به رد يابي اين وسايل نباشند و به اين منظور کل جرم وسيله مورد نظر بايد کاملاً وارد بعد ديگري از فضا-زمان مي شد تا قابل رديابي و بمباران شدن نباشد. بنابراين تحت نظر بزرگ ترين فيزيکدانان قرن از جمله نيکلاس تسلا و جان نيومن اين پروژه در کنار بندر فيلادلفيا شروع به کار کرد.

در آزمايشات اوليه با کمک دستگاه هاي بسيار عجيبي که تسلا ساخت، تيم پژوهشي قادر بود وسايل کوچک مثل ميز و صندلي را ناپديد کند و سپس آن ها را بازگرداند. اين آزمايشات پيش از آغاز جنگ جهاني دوم آغاز شد و براين اساس کاملاً واضح است که جنگ جهاني دوم پيش بيني شده و با برنامه ريزي قبلي صورت گرفته بود و در اين ميان تعداد زيادي از يهوديان آلمان و آمريکا مخارج اين پروژه عظيم را پرداختند!

بعد از آزمايشات اوليه که تحت فرمان نيروي دريايي آمريکا صورت گرفت، تصميم بر آن شد که تعدادي حيوان مثل گوسفند و بز را داخل يک کشتي قرار دهند و آن را به بعد ديگري بفرستند. اين حيوانات داخل قفس هاي فلزي و در عرشه ي کشتي بودند. کشتي براي چند دقيقه کاملاً ناپديد شد، ولي وقتي برگشت تعدادي از حيوانات گم شده بودند و بقيه هم آثار سوختگي روي بدن شان ديده مي شد.

قرار بود تا کامل شدن پروژه هيچ انساني مورد آزمايش قرار نگيرد، ولی کشتیِ یواس‌اس الدریج با تمام خدمه اش مورد آزمايش قرار گرفت. ملونان خبر نداشتند که چه اتفاقي قرار است برايشان بيفتد. دستگاه ها شروع به کار کردند، کليدها روشن و کشتي با کليه مردان داخلش ناپديد شد و چهار ساعت بعد دوباره در بندر فيلادلفيا ظاهر گشت. شاهدان ماجرا گزارش مي دهند که يک هاله سبز فسفري تمام کشتي را احاطه کرده بود. سؤال اين است که در اين چهار ساعت کشتي به کجا رفته بود؟ دو باز مانده ای که در اين کشتي حضور داشتند، ادعا مي کنند در اين چهار ساعت کشتي در يک تونل زماني چهل ساله، يعني از سال 1943 به سال 1983 و دقيقاً در زمان آزمايش مشابهي به نام پروژه مونتاک وارد شده بود. عده ای معتقدند که بيگانگان يعني فضايي ها دراين ميان نقشي فعال داشته اند!

موضوع از اين قرار است که چهل سال بعد از آزمايش فيلادلفيا، همان دانشمنداني که نامشان ذکر شد، دست به آزمايش مشابه ديگري در مکاني نزديک به فيلادلفيا زدند. نام اين پروژه در پرونده هاي نيروي دريايي پروژه مونتاک است. در واقع کشتي که درسال 1943 ناپديد شده بود، در تونل زمان به سال 1983 و به زمان انجام پروژه مونتاک جهش کرده بود. در اين ميان دو نفر از خدمه به نام هاي دانکن و بيلک از کشتي بيرون پريدند و در سال 1983 باقي ماندند، درحالي که کشتي و سايرخدمه اش به سال 1943 بازگشتند و تمام آن ها جان باختند. اين دو بازمانده، عضو خدمه نيروي دريايي نبودند، بلکه دو دانشمند فيزيکدان و از دوستان "جان فون نيومن" و "نيکلاس تسلا" بودند که به هر دليلي آن روز در عرشه کشتي حضور داشتند و در زمان مناسب، به چهل سال آينده سفر کردند. طبق گزارشات آن ها جان فون نيومن دو قايق نجات را از پيش براي گرفتن آن دو از آب آماده کرده بوده است! بیلک مي گويد:

«وقتي ما را از آب گرفتند و پيش فون نيومن بردند، او پير شده بود و به ما گفت که چهل سال است منتظر رسيدن شما هستم.»

مشخص است که اين سفر چهل ساله در زمان با موفقيت و همان طور که اين دانشمندان پيش بيني کرده بودند، انجام شده است. به گفته "دانکن" و "بليک"، نفر سومي هم همراه آن ها بوده، ولي به سبب اشتباهي که در ساعت زماني او اتفاق افتاده بود پس از ورود به سال 1983، او در هر ساعت به اندازه يک سال پير شد و ظرف چند روز بعد مرد. دانکن و بيلک هم اکنون در نيويورک زندگي مي کنند و چند مصاحبه خصوصي هم بدون ذکر نام انجام داده اند.

تونل زماني که در بندر مونتاک فعال است، تاکنون سبب اتفاقات غير منتظره و عجيبي شده که حتي مردم عادي هم آن را مشاهده کرده اند. از آن جمله پيدا شدن جسد هيولا يا موجود افسانه يي درسواحل مونتاک است. با توجه به جريان سفرهاي زماني و آزمايشات بسياري که دراين بندر رخ مي دهد، کاملاً طبيعي است تونلي در ماقبل تاريخ يا در زمان باستان گشوده شده و اين هيولا از آن دوره به اين زمان آمده باشد. طبق گزارشات بارها اجساد موجوداتي مشابه و گاهي کوچک تر از اين در سواحل مونتاک به گل مي نشينند که مي توان حدس زد فقط يکي از هزار جسدي است که از اقيانوس به ساحل کشيده مي شود. طبق اطلاعاتي که دانکن و بيلک مي دهند چندين بار در زماني که آن ها مشغول فعاليت درکانال هاي زير زميني مونتاک بودند، هيولاهايي از کنترل خارج شده واز تونل بيرون آمده اند که منجر به کشته شدن تعداد زيادي از دانشمندان هم شده اند.

عاقبتِ ناوشکنِ یواس‌اس الدریج:

ناوشکن یواس‌اس الدریج

USS_Eldridge_DE-173_(1944)

                   

در سال ۱۹۵۱ ایالات متحده امریکا، ناوشکن الدریج را به یونان منتقل کرد. یونان به آن لقب مسیحی اچ اس لیون داد و آنرا در عملیات مشترک با آمریکا در جنگ سرد استفاده نمود. در نهایت این ناوشکن با پایانی بی تشریفات مواجه شد که در آن این کشتی از رده خارج شده، پس از ۵ دهه خدمت به عنوان قراضه به یک شرکت یونانی فروخته شد. در سال ۱۹۹۹، پانزده نفر از اعضا خدمه کشتی در شهر آتلانتیک تجدید دیدار کردند و در آن دیدار کهنه سربازان برای دهه هایی از سوالات پیرامون کشتی ای که روی آن خدمت می کردند، افسوس خوردند.

آزمایش فیلادلفیا: افسانه محلی یا واقعیت؟

قبل از اواسط دهه ی ۱۹۵۰ هیچ شایعه ای مبنی بر عملیاتی عجیب پیرامون هیچکدام از آزمایشات تله پورت یا ناپدید شدن در طول دهه ی ۴۰ در آمریکای شمالی وجود نداشت چه برسد به ناحیه ای که فیلادلفیا را در بر می گرفت. کارل مردیت آلن با نام مستعار کارلوس میگول آلند یک سری نامه به فضانورد و نویسنده ای به نام موریس کی جسوپ فرستاد. جسوپ پیش از آن چندین کتاب در مورد اشیا ناشناس پرنده (UFO) از جمله کتاب نسبتا موفق در مورد اشیای ناشناس پرنده نوشته بود. آلن ادعا کرده بود که در جریان آزمایش دوم روی کشتی اس‌اس اندرو فروسز بوده و شاهد پدیدار شدن ناوشکن یواس‌اس الدریج در آبهای نورفُک و سپس ناپدید شدن سریع آن در هوا بوده است.

کارل آلن هیچ مدرکی برای اثبات ادعای خود در مورد آنچه که در ۲۸ اکتبر ۱۹۴۳ مشاهده کرده بود ارائه نکرد. او اما موفق شد بر ذهن موریس جسوپ فائق آید و سپس جسوپ شروع به حمایت کردن از مشاهدات آلن در آزمایش فیلادلفیا نمود. هرچند جسوپ ۴ سال بعد از اولین تماس با آلن و در اثر یک خودکشی آشکار درگذشت. حرکت دادن یک کشتی با وزن بیشتر از چندین هزار تن به طور بدیهی مقالات دنباله داری به جا میگذارد. در تاریخ آزمایش ناپدیدی فیلادلفیا، ۲۲ جولای ۱۹۴۳، یواس‌اس الدریج قرار بود به ماموریتی فرستاده شود. یواس‌اس الدریج در روز موسوم به آزمایش تله پورت یعنی ۲۸ اکتبر ۱۹۴۳ نیز بی هیچ خطری در بندری در نیویورک به انتظار اسکورت کردن یک کاروان دریایی به کازابلانکا سپری کرد. کشتی اس‌اس اندرو فروسز هم ۲۸ اکتبر ۱۹۴۳ را با پیمودن سراسر اقیانس اطلس به سمت شهر بندری اُوران در دریای مدیترانه سپری نمود که اظهارات آلن را بیشتر بی اعتبار می سازد.

البته در اوایل دهه ی ۱۹۴۰، نیروی دریایی امریکا آزمایشاتی را برای ناپدید کردن کشتی های نیروی دریایی در کشتی سازی فیلادلفیا انجام داد؛ اما به روشی متمایز و با نتایجی کاملا متفاوت از آنچه مورد نظر بود. در این آزمایش ها، محققان یک جریان الکتریکی را از صدها متر کابل برقی دور بدنه ی کشتی عبور دادند تا دریابند که آیا میتوانند کشتی ها را از دید مین های زیر آب و یا سطحی ناپدید کنند. آلمان مین های مغناطیسی ای در میدان های نبرد دریایی مستقر کرده بود که هنگام عبور کشتی ها از نزدیکی آنها به بدنه کشتی ها می چسبیدند. در تئوری این روش، کشتی ها را در برابر خاصیت های مغناطیسی مین ها نامرئی میکرد.

سالیان زیادی پس از این ماجرا، ما بدون در دست داشتن کوچکترین مدرکی معتبر برای آزمایش های فیلادلفیا همچنان با مقاومت شایعات مواجهه هستیم. اگر هنوز قانع نشده اید از زاویه ای دیگر به قضیه نگاه کنید. هیچ حادثه ای، علی رغم طبیعت وحشت آور آن، نمیتوانست مانع پیشرفت فناوری تله پورت شود. چنانچه ارتش آن را عملی میکرد، چنین منبعی می توانست به عنوان سلاح خط مقدم فوق العاده ارزشمندی در جنگ و نیز ستون بسیاری از صنایع تجاری مورد استفاده قرار گیرد. اما اکنون پس از دهه ها تله پورت (دورنوردی) همچنان در قلمرو داستان های علمی-تخیلی باقی مانده است.

کتاب‌های مرتبط

دیدگاه خود را وارد کنید

پاسخی بگذارید

دیدگاه‌ها

دیدگاهی وجود ندارد