دانلود کتاب آشنایی با بورخس | لی لی بوک


رایگان    پولی
سبد خرید (0)

آشنایی با بورخس

نام کتاب : آشنایی با بورخس

نویسنده : پل استراترن

مترجم : مهسا ملک مرزبان

مجموعه : آشنایی با نویسندگان

انتشارات : مرکز

زبان : فارسی

فرمت : PDF

حجم : ۱٫۳۰MB

صفحات : ۹۵

برای حفظ حق کپی‌رایت، این کتاب بدون لینک دانلود قرار داده‌شده‌است. لطفا اگر قصد فروش کتاب‌های خود در لی‌لی‌بوک را دارید، از طریق فرم تماس با ما با ما در ارتباط باشید.

معرفی کتاب

خورخه لوئیس بورخس مردی بود با آموخته‌های بسیار، با وجود این، یکی از آن رویدادهای شگفتی که آثارش انباشته از آنهاست، زندگی او را به افسانه بدوی ساده‌ای شبیه کرد. هرقدر بیشتر خواند و نوشت، دید چشمانش کمتر شد، تا اینکه در نهایت کاملاً بینایی‌اش را از دست داد و در دنیای داستان‌های اساطیری‌اش گم شد. بورخس بسیاری از منابع الهام آثارش را، بیش از زندگی، از کتاب خواندن به دست می‌آورد، اما کم شدن تدریجی بینایی در پدید آمدن آثارش نقش مهمی بازی کرد.

او پیش از این که از دنیا برود زندگینامه خودنوشتش را با نام من و بورخس به رشته تحریر درآورد. این اثر در زمان انتشارش یک اثر روانشناختی رازگونه به نظر می‌آمد که در آن خود زنده او (من) با خود نویسنده‌اش (بورخس) در تقابل بود. "من"ی که زندگی می‌کند و "بورخس"ی که می‌نویسد مشترکات زیادی دارند، اما در تحلیل نهایی موجودات مجزایی هستند. یکی از دیگری استفاده می‌کند و دیگری نیز به اشکال دیگری به آن یکی تکیه دارد؛ «اغراق است اگر بگوییم که رابطه ما خصمانه است ـ من زنده‌ام، به خودم اجازه زندگی می‌دهم، تا بورخس بتواند ادبیاتش را ببافد و آن ادبیات توجیه من است.»

در نگاه اول ممکن است این‌طور به نظر برسد که نویسنده خودنگر در پس روانش مخفی می‌شود. اما اگر خواننده لحظه‌ای خویشتن‌نگری کند، آشکار می‌شود موقعیتی که بورخس توصیف کرده در واقع بخشی از موقعیت کل بشر است. شناخت مهمی از کیفیت زندگی‌های ما. هر کدام از ما یک "من" زنده داریم و یک "بورخس" ـ یک نقاب ـ که خود بیرونی‌اش را می‌بافد، اعمالش را، عملکردش را، تولیداتش را، زندگی‌ای را که برای خود می‌سازد.

کتاب آشنايي با بورخس از مجموعه‌ کتاب‌هاي آشنايي با نويسندگان است که به قلم پل استراترن نويسنده و محقق بريتانيايي منتشر شده. اين مجموعه اطلاعاتي درباره تفکرات و زندگي نويسندگاني مثل بکت، بورخس، تولستوي، جيمزجويس ، داستايفسکي و... و تاثيري که آن‌ها بر جهان فرهنگ و ادب گذاشته‌اند، به مخاطبان ارايه مي دهد. اين مجموعه کتاب‌ها در کنار اطلاعات زندگي نامه اي، افکار و عقايد نويسنده را به ويژه در مواجهه با جريان ها و تحولات ادبي و فرهنگي عصرش بازگو و نکته هاي اصلي انديشه ي او را از زبان خود او بيان مي کند. در ضمن پل استراترن به تحليل روحيات و شخصيت نويسندگان هم توجه ويژه اي دارد.

مجموعه آشنایی با نویسندگان نوشته پل استراترن

آشنایی با نویسندگان مجموعه ای است برای آگاهی از اندیشه و زندگی نویسندگان برجسته، و تاثیری که آن ها بر جهان فرهنگ و ادب و چالش آدمی برای درک جایگاه خود در جهان هستی گذاشتند. هر کتاب در کنار اطلاعات زندگی نامه ای، افکار و عقاید نویسنده را به ویژه در مواجهه با جریان ها و تحولات ادبی و فرهنگی عصرش بازگو می کند. کتابهای این مجموعه بدون ورود به حاشیه، به شیوه ای روشن و سرراست، مستند و سنجیده به مهمترین نکته ها می پردازند. اساس کار را بر سادگی و اختصار می گذارند تا طیف هر چه گسترده تری از علاقه مندان بتوانند از آنها بهره بگیرند  چه بسا همین متن مختصر که با لحنی جذاب و زنده ارائه شده، انگیزه ای شود برای پیجویی تیزبینانه ترِ آثار نویسنده و نقدها و پژوهشهای مربوط به آن. هر کتاب علاوه بر مقدمه و موخره ای که موقعیت تاریخی و اجتماعی نویسنده و جایگاه او را در تاریخ ادبیات بازمی نمایاند، شامل گاه شماری است که رخدادهای مهم زندگی و دوران نویسنده را نیز در بر دارد. گزیده ای از مهمترین نوشته ها و آثار نویسنده، نکته های اصلی اندیشه او را از زبان خود او بیان می کنند. پل استراترن مولف این مجموعه، که پیش از این مجموعه ی آشنایی با فیلسوفانِ او با موفقیتی مثال زدنی مواجه شده است، در انتخاب این گزیده ها نیز تسلط خود را نشان داده و بر قطعه های کلیدی و راهگشا انگشت گذاشته است. در شرح احوال و آثار نویسندگان، به تحلیل روحیات و شخصیت آنان بسیار توجه کرده، طوری که خواننده در پایان کتاب احساس می کند نویسنده ی مطرح شده برای او نه فقط یک نام مشهور که شخصیتی آشنا است.

کتاب‌های مرتبط

دیدگاه خود را وارد کنید

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاه‌ها

دیدگاهی وجود ندارد