دانلود کتاب آلیس در سرزمین عجایب از لوئیس کارول | فروشگاه کتاب لی لی بوک


رایگان    پولی
سبد خرید (0)

آلیس در سرزمین عجایب از لوئیس کارول

دانلود کتاب آلیس در سرزمین عجایب از لوئیس کارول
 کتاب آلیس در سرزمین عجایب از لوئیس کارول

 %d8%a2%d9%84%db%8c%d8%b3-%d8%af%d8%b1-%d8%b3%d8%b1%d8%b2%d9%85%db%8c%d9%86-%d8%b9%d8%ac%d8%a7%db%8c%d8%a8-%d9%81%d9%87%db%8c%d9%85%d9%87-%d9%85%d8%b1%d8%a7%d8%af%db%8c

نام کتاب: آلیس در سرزمین عجایب

نویسنده: لوئیس کارول

مترجم: فهیمه مرادی

انتشارات: پیدایش

سال نشر: ۱۳۸۰

زبان: فارسی

تعداد صفحات: ۱۶ صفحه

فرمت: PDF

حجم: ۱٫۸۴ مگابایت

 

مقدمه

آلیس در سرزمین عجایب نام کتابی است که چارلز لاتویج داجسون با نام مستعار لوئیس کارول، نویسنده انگلیسی دوره ویکتوریا در سال ۱۸۶۵ منتشر کرد. این کتاب که برای کودکان نوشته شده‌ است داستان خیالی سفر دختری به نام آلیس را تعریف می‌کند که به دنبال خرگوش سفیدی به سوراخی در زمین می‌رود و در آنجا با ماجراهای عجیبی روبه‌رو می‌شود.

داستان آلیس در سرزمین عجایب نامی آشنا در عرصه ادبیات و از معدود داستانهایی است که شهرتی جهانی یافته و تاثیر عمیقی بر جریان ادبی اروپا و امریکا گذاشته است. نویسنده داستان، با محور قرار دادن شخصیت دختر بچه ای واقعی به نام آلیس لیدل و خلق داستانی به ظاهر کودکانه به شهرتی جهانی رسید. بسیاری از مردم اروپا و امریکا به داستانهای او علاقمند بودند و این علاقه میان بزرگسالان و کودکان به یک اندازه تا کنون ادامه یافته است.

ماجرای کتاب در ظاهر سفر کودکانه آلیس به دنبال خرگوشی سفید است که جلیقه بر تن و با ساعتی در دست، نگران قرار ملاقات دیر شده اش، می دود. داستان کاملا اتفاقی آغاز می گردد و با تمایل کودکانه آلیس برای عبور از دری کوچک و ورود به باغی پر از گل ادامه می یابد. آرزوهای دور از حقیقتی که محقق می گردند و موجودات عجیبی که در آن سرزمین حضور دارند ادبیات فانتزی داستان را شکل می دهند و مفاهیمی عمیق را در قالب داستانی کودکانه بیان می کنند. این کتاب و ادامه آن که آنسوی آیینه نام دارد در طی یک قرن و نیم بی وقفه تجدید چاپ گردیده و نه تنها در عرصه چاپ و نشر کتاب و تصویرگری بلکه در دیگر عرصه های هنر نظیر انیمیشن، فیلم، عکاسی و نقاشی نیز تاثیر گذار و الهام بخش بوده است. طنزهای بسیاری به تقلید از کتابهای آلیس نوشته شده و منبع لطیفه گـویی در سخنرانی و اظهار نظر نمایندگان مخالف در مجلس عوام انگلستان و مجله فکاهی “پانچ” گردیده است. نمایشنامه های بسیاری بر پایه داستانهای آلیس شکل گرفتند، به روی صحنه آمدند و موجب شهرت بازیگرانشان گردیدند. حتی اپراها، باله ها و ارکستر سمفونیکها با آلیس آشنایی دارند.

حرف زدن گلها در باغ آیینه، داد و فریاد یاوه گو، وز وز حشرات باغ آیینه و شور و شوق شهسوار سفید همگی بازتاب خود را در موسیقی “دیمز تیلر” بر جای گذاشتند و علاوه بر آن در سال ۲۰۰۰ بر پایه این دو داستان و نیز با تلفیق برخی از کاراکترهای اشعار لویس کارول، بازی کامپیوتری به نام “امریکن مک گیز آلیس” خلق شد که بسیار مورد توجه قرار گرفت و خود سبب اقتباسات و الهام بخشی های بیشماری گردید که آلیس را در جهان مدرن بازسازی می کردند.

%d8%a2%d9%84%db%8c%d8%b3-%d9%84%db%8c%d8%af%d9%84

خلق شخصیت آلیس و کتاب آلیس در سرزمین عجایب:

در دوره “ویکتوریا”، تب جمع آوری و اهدای عکس هایِ تکچهره شایع شده بود. عکاسی تازه دستخوش انقلابی بزرگ گشته بود و اختراع تصاویر منفی بر روی صفحات شیشه ای، شماری از علاقمندان هنر را برانگیخت تا به عکاسی بپردازند.

سال ۱۸۵۶ بود که داجسونِ جوان مجذوب این فرم جدید عکاسی گشت و هنگامی که آن را آموخت برای ارائه شخصی عقایدش به جستجو پرداخت. ارائه ای آزاد و زیبا از ایده ال هایش، به پاکی باغ بهشت، جایی که می توان از روابط انسانی بی هیچ خجالتی لذت برد. دنبال کردن زیبایی به عنوان تعریفی از ظرافت، لطافت و وقار، یک معنی برای باز یافتن پاکی گمشده، فلسفه ای که وی در سنین میانسالی همچنان به شکل دادنش پرداخت. چارلز عکاسی را وسیله ای برای تجلی فلسفه بسیار شخصی و درونی خود قرار داد و از آنجا که در ایجاد ارتباط با مردم تبحر داشت، به عکاسی پرتره و به خصوص پرتره کودکان روی آورد. این قدمی دیگر برای ورود او به دنیای حرفه ای ادبیات بود. چارلز از کودکی برای خواهران و برادرانش روزنامه هایی کوچک شامل داستان های کوتاه و تصویرگری های خودش فراهم می آورد و حالا این ذوق و قریحه کودکانه خود را برای جلب توجه کودکان و شاد ساختن آنها به کار می گرفت؛ تا آنجا که امروزه او را به عنوان یکی از اولین و مهمترین عکاسان پرتره کودکان و به ویژه دختر بچه ها در دوره ویکتوریا می شناسند. آلیس لیدل، قهرمان “آلیس در سرزمین عجایب” در خاطرات خود می نویسد:

«ما روی مبل کنار او می نشستیم و او برای ما قصه تعریف می کرد. همزمان با پیشرفت داستان آن را با مداد یا جوهر تصویرسازی می کرد. هنگامی که داستان تمام می شد و ما شاد و خندان می شدیم از فرصت استفاده می کرد و با نشان دادن صفحه عکاسی از ما می خواست که ژست بگیریم. مدل عکس های او شدن برای ما مسرت بخش بود و ما همیشه با بودن در کنار او لحظات خوشی را سپری می کردیم.»

چارلز سال ها پیش از نوشتن آلیس در سرزمین عجایب، روی ایده هایی برای کتاب کودکان فکر می کرد که می توانستند پول ساز باشند؛ مثلا کتابی برای کریسمس یا اشارات کاربردی برای ساخت عروسک های خیمه شب بازی و برپا کردن تئاتر. همواره ذهنی باز و دیدی نو در ایده های او وجود داشت و هنگامی که پا به سن گذاشت حتی ایده هایش بهتر هم شد. در ۱۸۵۶ اولین قطعه ادبی خود را تحت عنوان “تنهایی” در مجله “ترین” منتشر کرد. شعری احساسی که به راحتی می توانست مشهورش کند و با نام مستعار “لویس کارول” ظاهر گشته بود.

همان سال رییس دانشگاه از دنیا رفت و هنری لیدل، جانشین او، از “وستمینستر” به آکسفورد آمده و به سمتِ سرپرست جدید دانشگاه منسوب شد. آقای لیدل، همسرش لورینا هانا ریو و چهار فرزندش هری، لورینا، آلیس و ادیت را به همراه آورد. مدت زیادی از اقامت رییس دانشگاه نگذشته بود (۲۵ آوریل) که چارلز برای کمک به دوستش “رجینالد سودی” برای عکاسی از کلیسای کریست چرچ بیرون رفت. در عکاسی از کلیسا موفقیتی به دست نیاورد اما دختران رییس دانشگاه را در باغ اقامتگاه مشغول بازی دید و آنها را سوژه ای مناسب برای عکاسی یافت. این “اولین ملاقات چارلز با آلیس” بود.

اسم کامل او آلیس پلیزانس لیدل بود و یک هفته بعد از چهارمین سالگرد تولدش دوستی عمیق او با چارلز آغاز گشت. خانواده لیدل در سال های آتی نقشی مهم در زندگی هنری و ادبی چارلز رقم زدند. او با مادر و بچه ها دوست صمیمی شد. بچه ها را به گردش می برد، برایشان قصه می گفت و آنها مدل عکس های او می شدند. البته عکاسی تنها مظهر دوستی آنان نبود. چارلز بچه ها را برای بازدید از کالج “مگدالن”، باغ گیاهان دارویی، پارک آهوی وحشی و موزه دانشگاه همراهی می کرد. آنها در شهر قدم می زدند، بسوی پل “فولی” می رفتند، قایقی اجاره می کردند، در طول رودخانه “ایسیس” قایقرانی می کردند و تا رود “تمز” که از آکسفورد تا دهکده “گادستو” جریان داشت پیش می رفتند.

شش سال بعد در چهارم ژوییه ۱۸۶۲ هنگامی که چارلز رئوس مطالب داستانش را طرح ریزی می کرد دخترها را برای پیک نیک و قایقرانی از خانه بیرون برد. آلیس در آن هنگام ده سال داشت و چارلز در حالی که پارو می زد برای سه همراه کوچکش داستانی عجیب تعریف کرد که سرانجام اولین و طولانی ترین موفقیت تجاری را برایش به ارمغان آورد. بچه ها چنان شگفت زده به داستان گوش می دادند که قایقرانی را پاک فراموش کرده بودند. حکایت قصه چند بعد از ظهر ادامه یافت و هنگامی که داستان به پایان رسید، آلیس از چارلز خواهش کرد این داستان را برایش بنویسد. چارلز به اصرار او داستان را نوشت، به همراه تصویرگری های خودش در کتابچه ای فراهم آورد و در یک کیف چرمی به عنوان “هدیه کریسمس” به آلیس داد (۱۸۶۴).

وی به این فکر نیفتاده بود که آن را به چاپ برساند؛ اما کتابچه اش این شانس را پیدا کرد که به دست “هنری کینگزلی” بیفتد. نسخه خطی، ماجراهای آلیس در اعماق زمین نام داشت که در چهار فصل تنظیم گشته و با تصویرگری هایی که چارلز با الهام از نقاشی های “پیش رافائلی” از جمله آثار “الکساندر مونرو” و “روزتی” و مطالعه کتابهای تاریخ طبیعی، طراحی می کرد تزیین گشته بود.

چارلز در خاطرات خود (بهار ۱۸۶۳) آورده است که نسخه خطی ناتمام آلیس را به دست دوست و مربی خود، جرج مک دانلد می دهد. مک دانلد داستان را برای کودکانش تعریف می کند و هنگامی که متوجه می شود داستان علاقه آنان را بر انگیخته، چارلز را برای چاپ و انتشار آن تشویق می کند. ماجراهای آلیس پیش از پایان نسخه خطی از هجده هزار کلمه به سی و پنج هزار افزایش یافت. چارلز تعدادی از داستان های دیگری را که قبلا برای بچه ها تعریف کرده بود به کتاب افزود و برخی مطالب را از داستان حذف کرد. بخش عمده مطالبی که به داستان اضافه شد مربوط به گربه چشایر و میهمانی جنون آسای چای بود.

چارلز پس از پایان کار با تامس کومب، چاپچی دانشگاه، مشورت نمود و از او خواست تا کتاب را به هزینه شخصی اش چاپ کند؛ اما از آنجا که چاپخانه دانشگاه به طور سنتی انجیل و فرهنگ لغات چاپ می کرد؛ کومب از الکساندر مک میلان به عنوان ناشر و توزیع کننده دعوت به همکاری کرد.

پس از تفکرات بسیار بالاخره در سال ۱۸۶۵ عنوان سرگذشت آلیس در سرزمین عجایب برای کتاب انتخاب شد و به نویسندگی لوئیس کارول نامی که چارلز اولین بار، ۹ سال پیش استفاده کرده بود منتشر گشت. اولین تیراژ آلیس، دو هزار نسخه بود که به دلیل اعتراض جان تنیل، تصویرگر کتاب نسبت به کیفیت چاپ کنار گذاشته شد و یک تیراژ جدید در دسامبر همان سال به چاپ رسید که در سال ۱۸۶۶ ترخیص شد. چاپ جدید با سرعتی خارج از تصور به فروش رفت و مورد توجه کودکان و بزرگسالان قرار گرفت. از میان اولین خوانندگان علاقمند آلیس می توان به اسکار وایلد جوان و ملکه ویکتوریا اشاره کرد.

شاهکار لویس کارول به تمام نقاط جهان راه یافت و به بیش از پنجاه زبان از جمله “اسپرانتو” و “فاروز” که زبان رسمی هیچ کشوری نیستند، ترجمه گشت. از آن موقع تا کنون آلیس در سرزمین عجایب همواره زیر چاپ بوده و اگرچه به دلیل نبودن قانون حق مولف در آن دوره و چاپ شدن هزاران نسخه بدون اجازه نمی توان تخمین زد تاکنون چند نسخه از آن به فروش رفته؛ اما می دانیم آلیس بعد از “کتاب مقدس” از پر خواننده ترین کتاب های جهان بوده است.

عاقبت آلیس و آلیس در سرزمین عجایب:

در ۱۸۷۲ کوچکترین پسر ملکه ویکتوریا، پرنس لئوپلد برای تحصیل به کریست چرچ آمد. در آن زمان شایع شده بود که بین لئوپلد و آلیس احساسی عاشقانه شکل گرفته است اما پرنس که به شدت زیر سلطه ملکه ویکتوریا قرار داشت، اجازه ازدواج با آلیس را نیافت. آلیس اشراف زاده نبود و یک سال از لئوپلد (متولد ۱۸۵۳) بزرگتر بود. نقل شده است خانواده ملکه ترجیح می دادند در صورت قطعیت وصلت با این خانواده، لئوپلد با ادیت، دیگر خواهر آلیس (متولد ۱۸۵۴) ازدواج کند.

در ۱۸۷۴ آلیس، لورینا و ادیت به یک سفر بزرگ در اروپا رفتند. دو سال بعد از آن ادیت در سن بیست و دو سالگی به واسطه سرخک پیش از آن که ازدواج کند در گذشت. مرگ او تاثیری عمیق بر روحیه خانواده لیدل گذاشت و آلیس به دلیل شوک ناشی از مرگ خواهر کوچک خود تا چند سال بعد ازدواج نکرد.

سرانجام در پانزدهم سپتامبر ۱۸۸۰ آلیس در سن بیست و هشت سالگی با رجینالد هارگریوز در کلیسای وستمینستر ازدواج کرد. چارلز در عروسی آلیس حضور نداشت و تنها هدیه ای به وسیله یک دوست برای او فرستاد. نمی دانیم که این مسئله تا چه حد به آلیس ارتباط دارد؛ اما چارلز از ۱۸۸۰ به بعد عکاسی را کنار گذاشت و در ۱۸۸۱ به تدریس در کریست چرچ خاتمه داد. آلیس صاحب سه پسر شد. دو پسر بزرگ او الن کنیونتون و لئوپلد رجینالد در جنگ جهانی اول کشته شدند؛ تنها سومین پسر او، کاریل لیدل از جنگ جان سالم به در برد. او همان کسی است که اسم، آدرس و تاریخ تولد و مرگش (۱۸۸۷ تا ۱۹۵۵) در تکه کاغذ آرشیو “گویلدفورد” ذکر شده است و شایع بود نامِ “کاریل” بر اساس نام مستعار چارلز ( لوئیس کارول) برای او انتخاب شده است؛ اگرچه آلیس این مطلب را در گفتگو با مطبوعات انکار کرد.

چارلز در ۱۸۸۵ از سوی آلیس اجازه نشر نسخه خطی را برای ناشرش مکمیلان دریافت کرد و در بیست و دوم دسامبر ۱۸۸۶ آلیس در اعماق زمین با تیراژ پنج هزار نسخه تکثیر شد. اگرچه تصویرگری های چارلز چندان زیبا و استادانه طراحی و اجرا نشده بود اما از این لحاظ که تصاویر ذهنی او را از داستان بیان می کردند بسیار ارزشمند هستند. سرانجام چارلز در چهاردهم ژانویه ۱۸۹۸، در سن شصت و شش سالگی، بواسطه ذات الریه ای شدید در منزلی که برای خواهرانش در “گویلدفورد”، در جنوب شرقی انگلستان، خریده بود درگذشت و در گورستان “مونت سمتری” واقع در گویلدفورد به خاک سپرده شد. بیش از یک قرن سپری گشت اما هیاهوی کشف راز و رمز افسانه هایی که او نوشت همچنان ادامه یافت.

آلیس نسخه خطی را تا ۱۹۲۸ هنگامی که همسرش رجینالد هارگریوز درگذشت، حفظ کرد؛ اما بعد از آن برای نگهداری خانه به ناچار دارایی ارزشمند خود را فروخت. محبوبیت آلیس در سرزمین عجایب، موجب کنجکاوی مردم درباره آلیس و چگونگی ارتباطش با نویسنده داستان می شد. اگرچه این موضوع اغلب آلیس را دستپاچه و آشفته می کرد؛ اما یادگارهای بر جای مانده از آن دوران ارزشمندترین دارایی او بود و در هنگام نیاز، پول خوبی عاید خانواده اش کرد. آلیس نسخه خطی را به همراه تنها نامه باقی مانده از چارلز، آلبوم عکس هایی که او از خواهران لیدل تهیه کرده بود و یک جفت حلقه نقره ازدواج متعلق به رجینالد و خودش را در خانه حراج “سادبی” شرکت داد. نامه به آدرس خانم هارگریوز (نام فامیل آلیس بعد از ازدواج) فرستاده شده بود و مضمون آن دعوت آلیس به صرف چای بود با ذکر این مطلب که اگر تمایل دارد همسرش را نیز به همراه بیاورد. چارلز در نامه نوشته بود:

«بسیار مشکل است باور کنم او شوهر کسی است که من به سختی می توانم او را بزرگتر از آن دختر هفت ساله تصور کنم.»

حراج نسخه خطی آلیس در اعماق زمین با پیشنهاد چهار هزار پوند آغاز گشت و در نهایت با مبلغ پانزده هزار و چهارصد پوند که در آن دوره مبلغی هنگفت بود به دکتر روزنباخ فروخته شد. این قیمت رکوردی جهانی برای حراج یک نسخه ادبی ثبت کرد. یکسال بعد دکتر روزنباخ نسخه خطی را با دو برابر قیمتی که خریداری کرده بود (سی هزار پوند) در حراج به یک امریکایی به نام الدریج ریوز جانسن فروخت. جانسن برای کتاب قفسه ای پولادین با ظاهر چوب ماهون و شیشه نشکن ساخت و در ۱۹۳۲ به هنگام صدمین سالگرد تولد لویس کارول آن را در دانشگاه “کلمبیا” در معرض نمایش قرار داد. آلیس هشتاد ساله بود که برای آخرین بار به سرزمین عجایب فراخوانده شد. وی به نیویورک رفت و مطبوعات و پلیس او را تا یک سوئیت در “والدورف استوریا” اسکورت کردند و از او به عنوان آلیس واقعی عکس گرفتند. از آلیس دعوت شده بود تا برگزار کننده را همراهی کرده و از طرف دانشگاه کلمبیا درجه دکترای افتخاری در ادبیات را دریافت کند. وی خاطرات خود را منتشر کرد و بعد از آن بود که نامه ها و تقاضاها برای عکس امضا شده و ملاقات حضوری، او را که در این سن خسته و تهی گشته بود از پای در آورد. او در نامه ای به پسرش، کاریل لیدل نوشت:

«پسرم دیگر از آلیس در سرزمین عجایب بودن خسته شده ام. آیا این ناسپاسی است؟ تنها مشکل من آنجاست که خسته هستم.»

دو سال بعد، پانزدهم نوامبر ۱۹۳۴، آلیس در “وسترهام” واقع در “کنت” درگذشت.

پس از مرگ جانسن در ۱۹۴۸ کتاب توسط ائتلاف آمریکایی دوستداران کتاب به مبلغ هفتاد و هفت هزار پوند خریداری گردید و جهت به رسمیت شناختن تلاش های مردم بریتانیا در رویارویی با “هیتلر” (پیش از ورود آمریکا به جنگ) به آنها هدیه گشت. این نسخه ارزشمند هم اکنون در موزه “بریتانیا” نگهداری می شود و در آخرین صفحه خود حاوی عکس کودکی آلیس لیدل است. چارلز بر خلاف آثار تنیل که آلیس را با موهای روشن تصویر کرده، قهرمان خود را مو مشکی و شبیه به آلیس لیدل؛ اما با موهای بلند مانند آثار پیش رافائلی نقش کرده بود؛ اما در پایان داستان هنگامی که روزهای شیرین تابستان را یادآوری می کند، او را با موهای کوتاه کشیده بود. این طرح تا ۱۹۷۷ که به وسیله یک دانشجوی کانادایی و سپس “مورتون کوهن”، زندگی نامه نویسِ کارول کشف شد؛ زیر عکس او پنهان بود.

امروزه بسیاری از مردم بیست و پنجم آوریل را روز آلیس نامیده و آن را جشن می گیرند. این تاریخ روزی را که چارلز برای اولین بار در ۱۸۵۶ آلیس را ملاقات کرد، مشخص می کند. گهگاه این جشن را تا مدت ده روز یعنی از بیست و پنجم آوریل تا چهارم می، روز تولد آلیس گسترش داده اند. جشنی برای عشق ورزیدن به کودکان که البته بیشتر به دختران اختصاص دارد. چارلز در سال های طولانی دلدادگی به آلیس مثالی روشن از عشق خالصانه و پاک را نشان داد. عشقی از خود گذشته و بی قید و شرط که برای مدتی طولانی حتی پس از قطع رابطه با خانواده لیدل ادامه یافت. او عشق خود را به کودکان با سرگرم کردن آنها، آموزش ریاضی، طرح بازی و سرگرمی و قصه گویی ابراز می کرد. پاکی عشق او موجب شد تا سایت “پوئلولا” در سال ۲۰۰۶ به مناسبت صد و پنجاهمین سالگرد روز آلیس جشن خیریه ای را برای جمع آوری کمک دوستداران کودکان ترتیب دهد. در نخستین دوره این جشن هزار و سیصد دلار جمع آوری شد که برای ادامه تحصیل دختر بچه های نیازمند مورد استفاده قرار گرفت.

آنچه درباره آلیس و سرزمین عجایب نمی دانستید:

• شخصیت الیس مبتنی بر یک دخترک واقعی به نام الیس لیدل بود. این دخترک برخلاف تصویری که رمان ترسیم می‌کند، بلوند نبود، بلکه موهای سیاهی داشت. آلیس نام دختر ۱۰ ساله هنری لیدل، رئیس دانشکده کرایست چرچ دانشگاه آکسفورد بود که علاقه و پیوند عاطفی با لوئیس کارول داشت. آلیس در دوران کودکی به همراه خانواده‌اش به آکسفورد رفت و در آنجا مستقر شدند. همین امر موجب شد خانواده لیدل با لوئیس کارول که استاد ریاضی آکسفورد بود آشنا شوند. آلیس و خواهر کوچک‌ترش عاشق داستان‌ها و قصه‌های لوئیس بودند و اینطور در کتاب‌ها ثبت شده که لوئیس کارول طرح اولیه این داستان را ابتدا برای آلیس و خواهرش تعریف کرده و بعدها آن را برای او نوشته است.

• کتاب آلیس در سرزمین عجایب سال‌ها بعد از انتشارش الهام‌بخش پزشکان برای نامگذاری یک بیماری عجیب شد. این بیماری که با الهام از اثر لوئیس کارول، سندرم آلیس در سرزمین عجایب نام گرفت نام یک بیماری شد که افراد مبتلا به آن توانایی تشخیص اندازه واقعی اشیاء را نداشتند و اجسام را بزرگتر و یا کوچک‌تر از آنچه بود مشاهده می‌کردند. درست اتفاقی که برای آلیس در سرزمین عجایب می‌افتد او با خوردن یک معجون تغییر اندازه می‌دهد و اجسام را بزرگ و کوچک می بیند. لوئیس کارول خود نیز به این بیماری مبتلا بود اما به آن واقف نبود تا سرانجام روانپزشک انگلیسی، “جان تاد” موفق به شناسایی و کشف بیماری وی شد.

• نسخه اصلی کتاب آلیس در سرزمین عجایب که در سال ۱۸۶۴ به قلم کارول نوشته شده تصویرسازی‌هایی داشته که شخص کارول آنها را طراحی کرده بود. تصویرهایی که بخش زیادی از آنها را می‌توان در قالب تصویرسازی‌های خوب از آنها یاد کرد.

• نام واقعی لوئیس کارول، چالرز لاتویج داجسون بود که با نام مستعار لوئیس کارول آثارش را منتشر می‌کرد.

• فروش و عرضه رمان آلیس در سرزمین عجایب در سال ۱۹۳۱ در چین ممنوع شد. آن زمان چینی‌ها معتقد بودند که حیوانات نباید با زبان انسان‌ها با آنها سخن بگویند.

• از کتاب آلیس در سرزمین عجایب فیلم‌ها و سریال‌های متعددی توسط کارگردانان ساخته شد و تعداد زیادی از آنها موفق به دریافت “جایزه اسکار”، “جایزه گلدن گلوب” و “بفتا” شدند.

• درختی که گربه معروف داستان آلیس در سرزمین عجایب روی آن زندگی می‌کند الهام گرفته از یک درخت واقعی است که در باغ پشت خانه آلیس لیدل و روبروی کلیسای آکسفورد قرار داشت.

• در زمان انتشار کتاب، ملکه ویکتوریا بر انگلستان فرمانروایی می‌کرده است. او کتاب را می‌خواند و بسیار آن را می‌پسندد؛ به همین خاطر در ملاقاتی با لوئیس کارول به او پیشنهاد می‌دهد تا کارول کتاب بعدی‌اش را به ملکه تقدیم کند! کارول هم که در واقع در زمینه‌ی ریاضیات تحصیل کرده بود، کتاب بعدی‌اش را که اسم قلمبه‌سلمبه‌ای با عنوان “رساله‌ای مقدماتی بر دترمینان‌ها و کاربرد آن در معادلات خطی موازی و معادلات جبر” داشت و درباره موضوعی بسیار تخصصی درباره ریاضیات نوشته شده بود، به ملکه انگلستان تقدیم کرد! (این احتمالا جزو معدود مواقعی بوده که ملکه ویکتوریا از کسی رودست خورده است!!!)

• پیش از آنکه اثر لوئیس کارول معروف شود، او عنوان ماجراهای آلیس در اعماق زمین را برای این داستان انتخاب کرده بود.

• در سال‌های گذشته بسیاری از کارشناسان این سوال را مطرح کردند؛ آیا ماجرای آلیس در سرزمین عجایب یک ماجراجویی در رویای کودکانه است یا چیزی فراتر از آن است و معانی و مفاهیمی دیگر در لایه‌های آن پنهان شده؟ آیا این اثر تحت تاثیر مواد مخدر رایج در آن دوران مثل LSD یا “حشیش” خلق شده است؟

• برخی از منتقدان، نوشیدن معجون و مصرف قارچ در اثر کارول را تبلیغ و ترویج مصرف مواد مخدر می‌دانند؛ اما هنوز نتوانستند ادله لازم از علاقه این نویسنده به مواد و یا اهدافش از ترویج مصرف آن را مطرح کنند و  یا آن را اثبات کنند.

• برخی از منتقدان و علاقمندان به روانکاوی داستان آلیس در سرزمین عجایب  و ماجراجویی‌های او را به زایمان تشبیه کرده‌اند. از آنجا که آلیس در پایان سفرش از لانه خرگوش خارج می‌شود، این روانکاوان این داستان را به بارداری تشبیه کرده‌اند که آلیس بعد از نوشیدن معجون که از دیدگاه روانکاوان مایع “آمنیوتیک” است و در جریان کشف و تجربه دنیای هیجان انگیز پیرامونش از محیط بسته خانه خرگوش که به بدن مادر تشبیه شده برای شناخت دنیای واقعی متولد می‌شود.

• از زمانی که آلیس در سرزمین عجایب منتشر شد تا امروز به بیش از ۲۰۰ زبان ترجمه و منتشر شده است.

• لوئیس کارول علاوه‌بر علاقه به ادبیات به ریاضیات و منطق عشق می‌ورزید. او استاد ریاضیات دانشگاه آکسفورد بود و می‌توانید برخی از تئوری‌های ریاضی را در روایت‌های داستانی‌اش در آلیس در سرزمین عجایب ببینید.

• کارول در شخصیت‌پردازی‌های داستانش از شخصیت‌هایی که در زندگی واقعی‌اش می‌دید، الهام می‌گرفت. برای مثال طوطی استرالیایی در داستان آلیس در سرزمین عجایب لکنت زبان دارد که یادآور خواهر کوچکتر آلیس لیدل است.

• سوپ لاک‌پشت که در داستان آلیس در سرزمین عجایب وجود دارد در دهه ۱۸۶۰ به عنوان یک غذای رایج و گران هوادارن خودش را داشته است.

• در سال ۱۸۹۰ لوییس کارول نسخه‌ای کوتاه‌تر از آلیس در سرزمین عجایب را برای بچه‌های زیر ۵ سال تدوین و منتشر کرد. این نسخه‌ی کوتاه‌تر هم نقاشی‌هایی از “جان تنیل”، تصویرگر کتاب اصلی را به همراه داشت. بسیاری نقاشی‌های جان تنیل را یکی از دلایل شهرت و موفقیت کتاب آلیس در طول ۱۵۰ سال گذشته می‌دانند.

• علی‌رغم اقبال خوب داستان آلیس در سرزمین عجایب بعد از مرگ کارول و اقتباس‌های سینمایی که از آن صورت گرفت؛ این اثر در زمان حیات نویسنده و تا بیست سال پس از نگارش آن در جمع علاقمندان به آثار کودکان چندان محبوب نبود.

اسکار وایلد نویسنده صاحب‌نام یکی از طرفداران پر و پاقرص این داستان بوده است.

• نسخه اصلی لوئیس کارول که دستنویس او بود در سال ۱۹۹۸ بیش از یک میلیون دلار فروخته شد. و در آخرین ارزیابی‌های صورت گرفته این روزها ارزشی برابر با ۲ میلیون و دویست و چهل هزار دلار دارد.

 

خلاصه داستان

زمان: ۱۸۶۰ میلادی

مکان: انگلستان
نگاه “آلیس”، بی‏حوصله از کتابی که‏ خواهرش می‏ خواند به خرگوش عجیب سفیدی‏ جلب شد که با تعجب با خودش می گفت «اوه خدایا! به موقع نخواهم رسید» و پیش از آن‏که به سرعت دور شود، از جیب‏ جلیقه ‏اش ساعتی درمی‏ آورد. آلیس در حالی که کنجکاوی اش به شدت تحریک شده بود، شروع به دویدن و دنبال کردن خرگوش نمود و خوشبختانه خرگوش را زمانی دید که می خواست از یک سوراخ گشاد در کنار یک بوته به درون زمین برود. بدون یک لحظه تفکر، آلیس هم به دنبال خرگوش در درون سوراخ وارد شد و فکر نکرد که چگونه باید از آن خارج شود …

 

اطلاعات کتاب

• کتاب آلیس در سرزمین عجایب ترجمه ای است از کتاب Alice in Wonderland (به فارسی: آلیس در سرزمین عجایب) نوشته Lewis Carroll که نخستین بار در ۲۶ نوامبر سال ۱۸۶۵ توسط انتشارات Macmillan در انگلستان منتشر شد.

 

کتاب‌های مرتبط

دیدگاه خود را وارد کنید

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاه‌ها

دیدگاهی وجود ندارد