دانلود کتاب ابن سینا از جرج بی کوچ | فروشگاه کتاب لی لی بوک


رایگان    پولی
سبد خرید (0)

ابن سینا از جرج بی کوچ

دانلود کتاب ابن سینا از جرج بی کوچ
  کتاب ابن سینا از جرج بی کوچنام کتاب: ابن سینا – نابغه ای از شرق

نویسنده: جرج بی کوچ

مترجم: ذبیح الله منصوری

انتشارات: نگارستان کتاب

سال نشر: ۱۳۷۳

زبان: فارسی

تعداد صفحات: ۳۷۹ صفحه

فرمت: PDF

حجم: ۷٫۲۰ مگابایت

 

خلاصه داستان

زمان: ۳۷۰ هجری قمری (۹۸۰ میلادی)

مکان: شهر بخارا (واقع در ازبکستان امروزی)، ایران

“عبدالله سینا” که در دستگاه استیفای ملک منصور سامانی خدمت می کرد مردی نسبتا کامل بود و مانند اکثر فضلای بخارا گاهی شعر می سرود و سینا تخلص می کرد. او پس از ازدواج با “ستاره” از او صاحب پسری به نام “حسین” شد.

حسین ابن عبدالله یا “ابن سینا” تا زمان خردسالی از پدرش آموزش دید. اما بعد از سفر از خرمثین به بخارا نزد استاد “ابوالعلاء سرخسی” به یادگیری تجوید و ترتیل پرداخت و سپس نزد “محمود سماح” با علم اعداد و حساب آشنا شد. او در نوجوانی نزد “اسماعیل زاهد” علم فقه و نزد “ابوالقاسم زهراوی” علم پزشکی را آموخت. سومین معلم ابن سینا در بخارا استادی به نام “عبدالله ناتلی” بود که سه علم ایساغوجی، مجسطی و هندسه اقلیدس را به وی آموخت.

اکنون ابن سینا دانشمند ریاضی علوم فلسفه و تاریخ بود و در عین حال یکی از مردان ادب نیز به شمار می رفت که گواهش اشعار فارسی و عربی است. اما پزشکی در شرح حال ابن سینا از اهمیت خاصی برخوردار است زیرا دردنیا او را در درجه اول به عنوان پزشک می شناسند. ابن سینا دانشمند و طبیبی حاذق بود که به او لقب “شیخ الرییس” دادند. او قسمتی از عمر ۵۳ ساله یا ۵۶ ساله خویش را یا زندانی بود یا فراری یا در مشاغلی مانند وزارت گذرانید که با تحقیقات علمی همراه بود …

 

معرفی کتاب

ابوعلی سینا پزشک، فیلسوف، سیاستمدار، ریاضیدان، فیزیکدان، طبیعیدان، موسیقیدان، استاد نجوم و شاعری توانا بود. اعراب او را بخاطر کتابهایی که به زبان عربی نوشته است، عرب می دانند. افغانیها چون پدرش اهل بلخ بوده او را افغانی بشمار می آورند. ولی ابوعلی سینا ایرانی و دانشمندی است که از سرزمین خراسان برخاسته است. ابوعبید عبدالواحد ابن محمد جوزجانی شاگرد ابن سینا که خود بعدها یکی از فضلای برجسته ی ایران شد،در سال ۴۰۳ هجری به دنبال یک بیماری مهلک که مداوای آن بوسیله ی ابن سینا انجام گرفت، اول به صورت شاگرد و سپس به عنوان دوست و همکار ابوعلی سینا به خدمت آن مرد بزرگ در آمد و بیش از ۲۵ سال تا زمان مرگ ابوعلی سینا در روزهای سخت و ایام خوشی در زندان و در سفر و یا در هنگام وزارت همیشه و در همه حال در کنار آن دانشمند بزرگ بود. به این ترتیب رساله ای که او درباره ی زندگانی ابوعلی سینا نوشته یکی از معتبرترین منابع، درباره ی آن دانشمند است.

سازمان علمی تربیتی یونسکو سال ۱۹۸۰ میلادی (سال ۱۳۵۹ خورشیدی) را به خاطر هزارمین سال تولد “ابن سینا”، دانشمند بزرگ ایرانی، سال ابن سینا نامگذاری کرد و به این مناسبت از همه ی کشورها و مراکز فرهنگی جهان خواست با تجلیل از این ستاره ی فروزان دانش بشری دین جهانیان را نسبت به وی ادا نمایند. در این سال برخی از کشورهای عربی کوشیدند که با عرب جلوه دادن ابن سینا او را از خود معرفی کنند. این اشتباه برای برخی از افراد به این سبب ایجاد شده که ابن سینا تعدادی از آثار خود را به زبان عربی نوشته و می دانیم که بعد از آنکه ایرانیان به دین مبین اسلام گرویدند، زبان عربی به صورت زبان علمی و دیوانی کشور ما در آمد، همچنانکه در کشورهای اروپایی طی قرنها زبان لاتین چنین نقشی را ایفا می کرد و دانشمندان در آن قاره آثار خود را به زبان لاتین می نوشتند.

مطالب ذکر شده پاره ای از زندگی نامه ابن سیناست که برای آشنایی با دستاوردهای او به عنوان بزرگ ترین پزشک ایران جمع آوری شده و در کتاب ابن سینا نابغه ای از شرق، نوشته جرج بی کوچ به چاپ رسیده است. کتاب توسط استاد ذبیح الله منصوری به فارسی ترجمه شده است.

 

کتاب‌های مرتبط

دیدگاه خود را وارد کنید

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاه‌ها

دیدگاهی وجود ندارد