دانلود کتاب اروپا از دوران ناپلئون از دیوید تامسون | فروشگاه کتاب لی لی بوک


رایگان    پولی
سبد خرید (0)

اروپا از دوران ناپلئون از دیوید تامسون

دانلود کتاب اروپا از دوران ناپلئون (جلد اول) از دیوید تامسون
 کتاب اروپا از دوران ناپلئون از دیوید تامسوننام کتاب: اروپا از دوران ناپلئون (جلد اول)

نویسنده: دیوید تامسون

مترجم: خشایار دیهیمی، احمد علیقلیان

مجموعه: اروپا از دوران ناپلئون

انتشارات: نی

سال نشر: ۱۳۸۷

زبان: فارسی

تعداد صفحات: ۶۸۵ صفحه

فرمت: PDF

حجم: ۹٫۷۲ مگابایت

 

معرفی کتاب

تاریخ عصر جدید تا حد زیادی همان تاریخ اروپا است. با پوست انداختن اروپا بود که دوران مدرن آغاز شد و باز این اروپا بود که در مقام آزمایشگاهی بزرگ تمام فراز و نشیب‌های عصر مدرن را بر روی خود آزمایش کرد؛ از انقلاب تا جنگ، از دموکراسی تا فاشیسم، از صنعتی شدن تا شورش کارگران و … کتاب‌‌هایی هم که به تاریخ اروپا می‌پردازند بیشتر عصر جدید او را مدنظر دارند. عصری که اروپا به مرکز جهان بدل شد.

کتاب اروپا از دوران ناپلئون نوشته دیوید تامسون که تاکنون ده‌ها بار در انگلستان و ده‌ها بار در امریکا تجدید چاپ شده است، اکنون یکی از کتاب‌های مرجع درباره تاریخ اروپای مدرن به‌حساب می‌آید. این کتاب بر اساس این اعتقاد نوشته شده که اروپای پس از ۱۷۸۹ را فقط با پژوهش در نیروهای فراگیری می‌توان درک کرد که در طول زمان بر شکل‌گیری اروپای مدرن از بریتانیا تا بالکان تأثیرگذار بودند.

بنابراین، دکتر تامسن بر عواملی کلی نظیر رشد جمعیت، صنعتی‌شدن، توسعه‌ی ماوراء بحار، دموکراسی و سوسیالیسم، ناسیونالیسم، روابط میان جنگ و انقلاب تأکید می‌گذارد. او این عوامل کلی را، نه کشور به کشور، بلکه مرحله به مرحله مورد بررسی قرار می‌دهد تا شکل‌گیری تمدن اروپایی در طول یک قرن و نیم را به صورت کلی پیوسته به ما بنمایاند.

حاصل کار تاریخی‌ست با تمام جزئیاتی که سهمی بسزا در شکل‌گیری اروپای مدرن داشته‌اند و طرح کاملی را از گذشته پیش چشم خواننده می‌آورند. مجله اکونومیست درباره این کتاب نوشته است: «باید امیدوارم باشیم که این کتاب راه خودش را به قفسه‌ی کتابخانه‌های مهم همه‌ی مردان و زنان هوشمندی که فکر می‌کنند و می‌خوانند باز کند.»

این کتاب، درباره‌ی تاریخ یک قرن و نیم اروپا، بر اساس دو اصل نوشته شده است. اصل اول این است که پژوهش در تاریخ عمومی باید درگیر بافتی شود که فرایندهای تاریخی به وجود می‌آورند. قطعاً اگر چنین پژوهشی بخواهد برای خوانندگان آگاهی‌بخش باشد بایستی به دنبال فهم‌پذیرکردن فرایندهای تغییر تاریخی برود. چنین متنی باید رابطه‌ی متقابل میان شرایط، وقایع، شخصیت‌ها و اندیشه‌ها و نیز ارتباط درونی وقایع را آشکار کند. در این کتاب کوشش شده است تا حد مقدور این مسئله روشن شود که چگونه و چرا پیامدهایی معین از تقارن خاص شرایط مادی و اراده انسان برآمده است. اصل دوم این است که تغییر تاریخی چیزی فراتر از «لعنتی افزون بر لعنتی دیگر» است و از نظر نویسنده این کتاب تاریخ اروپا در کنار هم نهادن تاریخ‌های جداگانه‌ی کشورهای جدا و ملت‌های جدا نیست. اشتراک کشورهای اروپایی در میراث تاریخی‌شان چنان زیاد است و این کشورها کنش و واکنشی چنان مدام و پیوسته داشته‌اند، و چنان از عقاید و نهادها و زندگی اجتماعی همدیگر الگوبرداری کرده‌اند که می‌توان بخش اعظم داستان گذشته‌شان را چنان بازگفت که داستان به هم پیوسته‌ای باشد. این کتاب چون بر اساس این دو اصل نوشته شده است، ساختار و شیوه کتاب را وحدت‌هایی زمانی و مکانی معین کرده است که در هر نسلی و از نسلی به نسل دیگر بیشترین اهمیت را داشته‌اند. نویسنده این کتاب علاوه بر استفاده از هنر داستان‌گویی و قدرت توصیف، سعی کرده است از فنون تحلیل، توضیح، و تفسیر هم استفاده کند تا بتواند از دل توالی وقایع و از دل شناخت ما از تأثیرات این وقایع بر سرنوشت آدمیان، فهم عمیق‌تری راجع به چگونگی رخ دادن این وقایع بیرون بکشد.

ساختار کتاب:

دیوید تامسون در این کتاب، تاریخ اروپای مدرن را از ۱۸۱۵ تا ۱۹۱۴ را بررسی می‌کند. تامسون استاد کالج سیدنی ساسکس و استاد مهمان دانشگاه کلمبیایی نیویورک بود و می‌بایست او را متخصص تاریخ انگلستان و اروپای معاصر دانست. کتاب تامسون سیاقی لیبرالی دارد (این را البته می‌توان کتاب را نخوانده از دیدن نام مترجم کتاب فهمید)، به این معنا که بسیار از نگرش‌های جبرگرایانه و حتی ساختار‌گرایانه در تحلیل تاریخ فاصله می‌گیرد و نسبت به آنها بدبین است. البته فارغ از ژست‌ لاادری‌گری که بر خود می‌گیرد، اعتراف دارد که نوشتن کتاب خود به روندهای کلی توجه داشته است. به‌نظر تامسون اصلا هر پژوهشی در تاریخ عمومی، اگر قرار باشد صرفا کار گل جمع‌آوری و برهم انباشتن اطلاعات نباشد، باید درگیر بافتی شود که فرآیندهای تغییر تاریخی به وجود می‌آورند (ص ۱۳). او نیز کتاب را بر همین پیش‌فرض نوشته است و اگرچه هرگونه الگوی از پیش تعیین شده و جبری در تاریخ را رد می‌کند ضرباهنگ‌های مشخص حرکت و الگوهای معین تغییر را تشخیص می‌دهد، آنها را روندهای کلی می‌نامد و کتاب خود را بر این اساس تنظیم می‌کند.

کتاب تامسون تاریخ یک سده اروپا از ۱۸۱۵ تا ۱۹۱۴ را دربر می‌گیرد. تامسون برای انتخاب این دوره توضیح می‌دهد که از ۱۸۱۵ به بعد شباهت میان سبک زندگی در میان ملت‌های اروپایی آنقدر به یک الگوی واحد بزرگ مشترک نزدیک شد که تاریخ هر کدام از این ملت‌ها تنها در زمینه آن تاریخ کلی قابل هضم است. به نظر تامسون نمی‌توان تاریخ کشورهای اروپایی را جداجدا بررسی کرد. این کار مانند آن است که تاریخ ایالت‌های آمریکا را یکایک جدا بنویسم. به‌نحوی کار نگارش تاریخ ایالات متحده اروپا است.

جلد اول کتاب به پنج بخش تقسیم شده است. بخش اولِ کتاب، دوران ۱۷۸۹ تا ۱۸۱۴ را به‌عنوان مقدمه بررسی می‌کند. در بخش دوم و سوم (دوران ۱۸۵۰-۱۸۱۵) ابتدا نیروهای تحولخواه و نیروهای حامی ثبات مورد تحلیل قرار می‌گیرند و سپس سه روند انقلاب‌های لیبرالی، انقلاب‌های اقتصادی و انقلاب‌های ملی توضیح داده می‌شوند. در بخش چهارم (دوران ۱۸۷۱-۱۸۵۱) اروپا به سه قسمت اروپای غربی، مرکزی و شرقی تقسیم می‌شود و پوست‌اندازی و شکل‌گیری دولت- ملت‌ها در هر منطقه با نگاهی تیزبین دیده می‌شود. بخش پنجم و نهایی (۱۹۱۴-۱۸۷۱) بیشتر به ایده‌ها و اندیشه‌های سیاسی- اجتماعی اروپایی اختصاص دارد و در آنها سد ایدئولوژی دموکراسی، ناسیونالیسم و سوسیالیسم بررسی می‌شود در جلد دوم روندهای خردتری از ۱۹۱۴ تا ابتدای ۷۰ میلادی بررسی شده‌اند.

کتاب اروپا از دوران ناپلئون به فیلم‌های زمان نوشتن خودش شباهت دارد. این کتاب یک بیگ‌پروداکشن است. کاری که در دهه‌های اخیر بسیار کم در حوزه تاریخ انجام شده است. با اینکه بیش از ۴۰ سال از تاریخ نوشتن کتاب می‌گذرد اما دقت‌نظر و شیرینی لحن انگلیسی‌مأب آن، جذابیت اثر را حفظ کرده است.

 

اطلاعات کتاب

• کتاب اروپا از دوران ناپلئون ترجمه ای است از کتاب Europe since Napoleon (به فارسی: اروپا از دوران ناپلئون) نوشته دیوید تامسون که نخستین بار در سال ۱۹۵۷ منتشر شد.

 

کتاب‌های مرتبط

دیدگاه خود را وارد کنید

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاه‌ها

  1. John David گفت:

    بسیار کتاب زیبایی بود . لطفا جلد دوم را هم قرار دهید تا مجموعه ی کاملی برای تاریخ دوران ناپلئون باشد