دانلود کتاب استالین از ادوارد راژینسکی | فروشگاه کتاب لی لی بوک


رایگان    پولی
سبد خرید (0)

استالین از ادوارد راژینسکی

دانلود کتاب استالین از ادوارد راژینسکی
  کتاب استالین از ادوارد راژینسکی

nokhostin zendeginame stalin

 

نام کتاب: استالین

نویسنده: ادوارد راژینسکی

مترجم: مهوش غلامی

انتشارات: اطلاعات

سال نشر: ۱۳۹۰

زبان: فارسی

تعداد صفحات: ۹۱۸ صفحه

فرمت: PDF

حجم: ۱۳٫۴ مگابایت

 

معرفی کتاب

ادوارد راژینسکی، نمایشنامه نویس روسی، با برخورداری از امتیاز دسترسی به آرشیوهای محرمانه روسیه (آرشیو اسناد ریاست جمهوری، آرشیو حزب کمونیست، آرشیو انقلاب اکتبر، آرشیو کا.گ.ب و حتی مجموعه ای از اسناد خصوصی استالین در میان آرشیوهای مذکور) موفق شده پرده از اسرار زندگی و مرگ استالین بردارد. وی در نوشتن این زندگی‌نامه از اسناد و مدارکی فوق‌محرمانه استفاده کرده است که پیش از فروپاشی شوروی در دسترس نبوده‌اند و اینگونه از چند راز بزرگ، از جمله راز مرگ استالین، پرده برداشته است. او با یافتن یکی از محافظان استالین و شکستن سکوت چهل ساله وی، قوی ترین شواهد را درباره چگونگی مرگ استالین به دست داده است.

راژینسکی ضمن شرح ستیز بی امان استالین برای دست یافتن به قدرت و سلطه مطلق (نخست بر حزب کمونیست، سپس بر شوروی و بعد از آن بر تمام جهان)، حقایق گیج کننده ای در مورد این مرموزترین چهره تاریخی افشا می کند. فقط حالا در عصر بعد از اتحاد شوروی است که می توان مطالبی را به زبان آورد که از دیرباز بیان آن امکان پذیر نبود: دست داشتن استالین در تروریسم هنگامی که انقلابی جوانی بود، اهمیت حیاتی نقش او در پشت صحنه انقلاب اکتبر، روابط اغلب خصمانه اش با لنین، جزئیات برنامه او در سازماندهی عملیات ارعاب عمومی که در محاکمات نمایشی دهه ۱۹۳۰ اوج گرفت، زد و بندهای سری با هیتلر و نتایج آن، تصفیه حسابهای خونین اعضای حزب کمونیست از جمله قتل تروتسکی در مکزیک و … مولف همچنین زندگی خصوصی استالین و در راس آن، روابط پر تلاطم او با همسر دومش نادژدا را ارزیابی نموده و از این رهگذر وضعیتی را به تصویر کشیده که به خودکشی نادژدا انجامید.

این زندگینامه در سه بخش سامان یافته است:

زندگی و مرگ سوسو

کوبا

زندگی و مرگ استالین

بخش اول درباره تولد و دوران کودکی استالین است که با نام سوسو شهرت داشت. او در سال ۱۸۷۸ در شهر کوچک “گوری”، واقع در گرجستان متولد شد. بخش دوم دوران انقلابی گری و مبارزات استالین تا سال های نخست پیروزی انقلاب کمونیستی شوروی است. کوبا نام و شهرت استالین در این دوران بود. آخرین و اصلی ترین بخش کتاب دوران قدرت گیری استالین در حزب کمونیست و رهبری و سیطره او بر حزب و کشور شوروی سابق است که با شرح چگونگی مرگ او به پایان می رسد.

راژینسکی، بدون این که دست به تحریف وقایع بزند، روایتی نسبتاً دراماتیک از زندگی استالین و تاریخ روسیه در آن سال‌ها ارائه می‌دهد. چنان‌که خود راژینسکی می‌گوید، هدفش بیش از نمایش شخصیت استالین، توصیف زمانه‌ای بوده که دیگر گذشته و از یاد رفته است.

 

کتاب‌های مرتبط

دیدگاه خود را وارد کنید

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاه‌ها

دیدگاهی وجود ندارد