دانلود کتاب اصطلاحات فلسفى و تفاوت آنها با یکدیگر از علی کرجی | فروشگاه کتاب لی لی بوک


رایگان    پولی
سبد خرید (0)

اصطلاحات فلسفى و تفاوت آنها با یکدیگر از علی کرجی

دانلود کتاب اصطلاحات فلسفى و تفاوت آنها با یکدیگر از علی کرجی
 کتاب اصطلاحات فلسفى و تفاوت آنها با یکدیگر از علی کرجی

estelahat va tafavot

 

نام کتاب: اصطلاحات فلسفى و تفاوت آنها با یکدیگر

نویسنده: علی کرجی

انتشارات: بوستان کتاب قم

سال نشر: ۱۳۸۱

زبان: فارسی

تعداد صفحات: ۳۲۰ صفحه

فرمت: PDF

حجم: ۶٫۴۶ مگابایت

 

معرفی کتاب

فلسفه، عبارت است از يك سلسله مسائل برهاني كه در آن از مطلق وجود و احكام و عوارض آن بحث مي‌شود. از فايده‌هاي مهم اين دانش ارزشمند، شناخت واقعيات و امتياز آنها از وهميات است. نخستين قدم در راه رسيدن به اين هدف و غايت عالي كه مي‌توان برداشت، شناخت اصطلاحات فلسفه است، زيرا اصطلاح در هر علمي، چكيده و نماينده مطلب يا مطالب گسترده‌اي است كه ذكر و تكرار آنها در طول مباحث علمي، ملال‌آور خواهد بود. از اين‌رو، دانشمندان و دانش‌پژوهان در هنگام تعليم و تعلم، با واژه‌اي خاص از مطلب يا مطالب طولاني علمي، حكايت مي‌كنند.

از آن جا كه هر مطلب و مساله فلسفي همانند ساير دانش‌ها، داراي موضوع خاص، مجراي معين، شرايط مشخص و امثال آنها به عنوان ويژگي‌ها و خصوصيات آن مسائل است، بديهي به نظر مي‌رسد كه لحاظ آن ويژگي‌ها و خصوصيات در هنگام طرح مباحث فلسفي، پويندگان شناخت حقايق را در راه رسيدن به هدف فلسفه، كمك خواهد كرد. بهترين وسيله براي كشف كامل و دست‌كم پي بردن نسبي به آن ويژگي‌ها، مقابله اصطلاحاتي است كه به نحوي با هم شباهت دارند كه نوشتار حاضر عهده‌دار اين نقش مهم است و آن دسته از اصطلاحات فلسفي را كه با يكديگر تشابه لفظي و يا معنوي دارند، جمع‌آوري و تشريح كرده است.

بر اساس مطالب كتاب، از جمله مسائلي كه باعث تعمق و دقت بيشتر در مباحث و مسائل فلسفي مي‌شود، يكي بررسي ويژگي‌ها و خصوصيات خود اصطلاحات فلسفي است، و ديگر تبيين تفاوت‌هايي است كه اين اصطلاحات با يكديگر دارند. از مشكلاتي كه پويندگان علم و دانش، مخصوصا علاقه‌مندان مسائل فلسفي، با آن روبه‌رويند، عدم شناخت تفاوت واژه‌ها و اصطلاحات مشابه علمي و فلسفي با يكديگر است. هرچند كه جويندگان دانش، معناي همه واژه‌ها و تعريف همه اين اصطلاحات را بدانند، اما چون واژه‌ها و اصطلاحات با يكديگر از نظر لفظ و يا معنا مشابهت دارند، فهم مطالب بر آنان دشوار مي‌شود. از اين‌رو، گاهي استادان و مدرسان يا مولفان، در تشريح مسائل علمي، وجوه تفاوت واژه‌ها و اصطلاحات مشابه را بيان كرده و آن را كليد فهم مطالب تلقي مي‌كنند.

به طور مثال در فقه، در بيان تفاوت “اذن” و “اجازه” گفته مي‌شود كه «اذن قبل از عمل است و اجازه، بعد از عمل» و يا در اصول فقه مي‌گويند: «شهرت روايي، جبران كننده ضعف سند روايت است؛ اما شهرت فتوايي، جبران كننده ضعف دلالت روايت است.» در علوم ديگر نيز چنين است. فرق گذاشتن بين اصطلاحات مشابه و مشخص كردن محدوده هركدام از آنها، حتي به طور اجمال، براي اين است كه مطالب علمي و فلسفي، با دقت نظر و وضوح هرچه بيشتر درك و تبيين شود.

در مسائل فلسفي نيز اگر طالب فلسفه، پس از پي بردن به معناي واژگان و تعريف اصطلاحات، به ويژگي‌هاي اصطلاحات و تفاوت آنها با يكديگر آشنا شود، بيشتر مي‌تواند در فهم مطالب فلسفي موفق باشد. هدف اين كتاب نيز اين است كه علاوه بر توضيح مختصري درباره اصطلاحات متشابه، به بيان تفاوت‌هاي آنها با يكديگر بپردازد.

 

کتاب‌های مرتبط

دیدگاه خود را وارد کنید

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاه‌ها

  1. شهاب گفت:

    سلام….با تشکر از لطف شما…. خواهش می کنم که از صفحه جلد کتاب هم اسکن شود…. .همین کتاب اصطلاحات فلسفی از صفحه جلدش اسکن وجود ندارد…. .طبعا شما از تاثیر طرح جلد بر روان و حالت مطالعه به خوبی آگاهید و می دونید که همین طرح جلد چقدر برایش زحمت کشیده میشه تا بتواند تاثیر گذار باشه و در انتقال مطالب سهم وافری داشته باشه
    …. .