دانلود کتاب اعتبار باستان شناختی آریا و پارس | لی لی بوک


رایگان    پولی
سبد خرید (0)
لی‌لی‌بوک به فروش می‌رسد! تماس با ما

برای حفظ حق کپی‌رایت، این کتاب بدون لینک دانلود قرار داده‌شده‌است. لطفا اگر قصد فروش کتاب‌های خود در لی‌لی‌بوک را دارید، از طریق فرم تماس با ما با ما در ارتباط باشید.

معرفی کتاب

در کتاب حاضر، پاره ای از مباحث مطرح شده در کتاب دوازده قرن سکوت تالیف آقای ناصر پورپیرار نقد و بررسی شده است. کتاب دوازده قرن سکوت در چهار جلد طراحی شده و جان کلامش این است که قومی به نام آریا به سرزمین ایران مهاجرت نکرده است و هخامنشیان نیز تنها یک قبیله مهاجر غیر بومی هستند که به ایران وارد شده اند و شاهان آن، همه دسپوتیست و خونریز بوده و امپراتوری بیگانه آنها که بر خون و از خون برآمده حتی یک خشت مال، یک آجرپز، یک حجار، یک زرگر، و یا نقاش نداشته و اتکایش فقط بر نیزه بوده است. مولف ستایش یهودیان از این امپراتوری را دلیلی مبنی بر حمایت یهود از این سلسله تلقی کرده و با اتکا به همین مطلب آنها را دست نشانده یهودیان شمرده است:

رد و انکار استواری و پرباری فرهنگ و تمدن ایران، پیش و پس از اسلام، با وحشی و خون‌ریز و بیگانه قلمداد کردن امپراتوری‌های هخامنشی و اشکانی و ساسانی، جعلی انگاشتن دین‌ها و مذاهب زرتشت و مانی و مزدک، مزدور خواندن فردوسی، حقیر و بی‌مایه توصیف کردن زبان فارسی، دروغین دانستن شخصیت‌هایی ایرانی چون سلمان فارسی، ابوحنیفه، ابومسلم خراسانی، بابک خرمدین و دیگران، و در مقابل، با نسبت دادن فرهنگ و تمدنی عظیم و بی‌مانند به قوم عرب، و نه مسلمانان، و مصادره تمدن پربار میان‌رودان و آسیای غربی به سود اعراب، به وضوح کوشیده است که ایرانیان را فاقد هر نوع فرهنگ و تمدنی جلوه دهد و همه‌ دستاوردها و میراث فرهنگی ایران، و به ویژه ایران پس از اسلام را مدیون و مرهون اعراب عصر جاهلی قلمداد کند.

ادعاي پورپيرار مبني بر موهوم خواندن هويت تاريخي ايران و نسبت دادن آن به جعل و تحريف يهوديان، از مباحث ديرينه تبليغات پان عربي است. در مقابل ادعا هاي پورپيرار نويسندگان كتاب حاضر كوشيده اند با ديدگاهي باستان شناختي شواهد مورد قبول عام پژوهشگران دوره هخامنشي را درباره مهاجرت آريائيان و برپايي سلسله هخامنشي ارائه كنند؛ يعني چيز هايي كه در كتاب پورپيرار عمدتاً درباره آنها ديده شده بود.

ساختار کتاب:

کتاب اعتبار باستان شناختی آریا و پارس از مقدمه، پنج فصل و تکلمه تشکیل شده است. در مقدمه، مباحث و مهمترین سرفصل های کتاب مورد نقد، به اختصار معرفی شده است. در فصل اول با عنوان فرهنگ و تمدن ابتدا از فرهنگ و تمدن تعاریفی ارائه شده و پس از آن به طور گذرا به وضعیت فرهنگ های باستانی ایران پیش از هزاره اول قبل از میلاد اشاره شده است. پس از آن وارد مبحث اصلی شده و فرهنگ ها و تمدن هایی که ادعا شده به دست هخامنشیان نابود شده اند، از منظر باستان شناسی بررسی گردیده است. پس از تجزیه و تحلیل مدارک، سرانجام این گونه فرهنگ ها و تمدن های نابود شده، به چهار دسته تقسیم شده است:

• فرهنگ هایی که قبل از ورود آریاییان متروک شده بود.

• فرهنگ هایی که قبل از برپایی شاهنشاهی هخامنشی متروک شدند.

• فرهنگ هایی که در آستانه ورود آریاییان شکل گرفتند.

• فرهنگ هایی که در دوره هخامنشیان نیز آباد بوده اند.

سپس هر یک از آنها به دقت مورد کنکاش قرار گرفته تا وضعیت واقعی آنها روشن شود. در فصل دوم با عنوان آریاییان به مهاجرت آریاییان به فلات ایران اشاره شده و شاهد و گواهی های این رخداد بررسی شده است. این شواهد و مدارک چهار دسته اند:

• داده های باستان شناختی

• داده های زبان شناختی

• گواهی های تاریخی

• گواهی های اعتقادی

در فصل سوم مسئله با عنوان زرتشت-اوستا، زرتشت، اوستا و اهورامزدا بررسی شده است. در فصل چهارم با عنوان پیشینه پارسیان مدارک مربوط به پارسیان از ظهور آنها در تاریخ تا تشکیل شاهنشاهی ارائه شده و سپس به اختصار از هنر هخامنشیان و ترکیب قومی این شاهنشاهی سخن رفته است. در تکمله بحثی راجع به یهودیان و نقش آنها در برآوردن هخامنشیان ارائه شده است.

کتاب‌های مرتبط

دیدگاه خود را وارد کنید

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاه‌ها

دیدگاهی وجود ندارد