دانلود کتاب افسانه های تبای از سوفوکلس | لی لی بوک


رایگان    پولی
سبد خرید (0)

افسانه های تبای از سوفوکلس

دانلود کتاب افسانه های تبای از سوفوکلس
 کتاب افسانه های تبای از سوفوکلس

 افسانه های تبای 2

نام کتاب: افسانه های تبای

نویسنده: سوفوکلس

مترجم: شاهرخ مسکوب

انتشارات: خوارزمی

زبان: فارسی

تعداد صفحات: ۳۷۴ صفحه

فرمت: PDF

حجم: ۳٫۲۸ مگابایت

 

بخشی از کتاب

• آنگاه که خرد را سودی نیست ، خردمندی دردمندی است …

• آنچه شدنی است خواهد شد …

• چون دوستی پاکباز را برانی ، گرانتر گنجها ، زدگی خویشتن را هدر کرده ای …

• از این پیش بامداد روشن من بودی و اکنون ظلمت بی انتهای من …

• طبایع جان سخت آسانتر می شکنند . سخت ترین فلزات ، آهن ، همان است که آسانتر در هم می شکند …

• ستمگران از هر سعادتی برخوردارند و از آن میان از سعادت کر بودن نیز …

 

معرفی کتاب

افسانه های تبای مجموعه نمایشنامه‌ای است نوشته ادیب مشهور یونانی، سوفوکلس. نمایشنامه‌هایی که در این کتاب قرار داده شده‌ است، از این قرارند:

ادیپوس شهریار

ادیپوس در کلنوس

آنتیگنه

کادموس به فرمان آپولون شهر تبای را بنا می کند و بنا بر فرمان حامی خود ، آتنه ، اژدهایی که فرزند آرس است را می کشد اما نفرین خدایان شامل حال  او و خاندانش می شود . در حقیقت او بنا به فرمان یک خدا ، فرزند خدایی دیگر را می کشد اما باید هم خودش و هم تمام دودمانش تاوان پس دهند همانگونه که تمام دودمان آدم و حوا به کفاره گناه آن دو محکوم شدند . ادیپوس یکی از مردان این خاندان نفرین شده است. تقدیر ادیپوس کشتن پدر و هم بستری با مادر است. او سعی می کند از تقدیر خدایان بگریزد و این موضوع نمایشنامه اول است. در نمایشنامه دوم شاهد لحظات پایانی زندگی ادیپوس هستیم و نمایشنامه سوم شرح زندگی آنتیگنه، دختر محبوب ادیپوس است که سعی در با حرمت نگه داشتن جسد برادر خود دارد و از این طریق پادشاه و نامزد او او نیز وارد تراژدی می شوند. شاهد آدمهایی هستیم که گناهکارند اما نه آنکه خیال گناه داشته باشند، بلکه در چنگال تقدیر اسیرند و تنها وسیله ای هستند برای انجام سرنوشت.

در یادداشت مختصری در ابتدای کتاب چنین آمده: « نمایشنامه‌های ادیپوس شهریار، ادیپوس در کلنوس و آنتیگنه پیش از این به نام‌های ادیپ شهریار،ادیپ در کلنوس و آنتیگن جداگانه به چاپ رسیده‌اند. این سه نمایشنامه بر اساس اسطوره‌ی دودمان لابداسیده‌ها نوشته شده و دوره‌ای از سرگذشت افسانه‌ای خاندان شاهی شهر تبای را می‌نمایانند. موضوع هر سه نمایشنامه به هم پیوسته و مراحلی از پایان سرنوشت یک خانواده است.از همین‌رو این‌بار هر سه نمایشنامه در یک مجلد و به نام افسانه های تبای به چاپ می‌رسد.»

 

کتاب‌های مرتبط

دیدگاه خود را وارد کنید

پاسخی بگذارید

دیدگاه‌ها

دیدگاهی وجود ندارد