دانلود کتاب امشب دختری میمیرد از ارونقی کرمانی | فروشگاه کتاب لی لی بوک


رایگان    پولی
سبد خرید (0)

امشب دختری میمیرد از ارونقی کرمانی

دانلود کتاب امشب دختری میمیرد از ارونقی کرمانی

  کتاب امشب دختری میمیرد از ارونقی کرمانی

 

نام کتاب: امشب دختری میمیرد

نویسنده: ارونقی کرمانی

انتشارات: افلاطون

سال نشر: ۱۳۴۴

زبان: فارسی

تعداد صفحات: ۳۳۱ صفحه

فرمت: PDF

حجم: ۱۴٫۲ مگابایت

 

خلاصه داستان

زمان: ۱۳۴۰ هجری شمسی

مکان: ایران

“همایون” که خبرنگار روزنامه است بطور اتفاقی دفتر خاطرات دختری با نام “پروین” را می‌یابد که در صفحه‌ای از آن اشاره به قصد خودکشی او شده‌است. همایون روز بعد در مصاحبهٔ مطبوعاتی پدر دختر، “جمشید تهرانی” که برای تشریح سفر مهمش صورت گرفته، شرکت می‌کند و بدین ترتیب با پروین و نامادری او “فیروزه” آشنا می‌شود.

همایون کم‌کم درمی‌یابد پروین از رابطهٔ مخفی نامزدش “خسرو” و نامادریش رنج می‌برد و یارای گفتن این مطلب را به پدرش ندارد. همایون سعی می‌کند پروین را یاری دهد که در وهلهٔ اول موفق نمی‌شود، اما …

 

معرفی کتاب

رسول ارونقی کرمانی یکی از معروفترین پاورقی نویسان دهه ی چهل است. البته ذکر این نکنه ضروری ست که ارونقی کرمانی بیشتر با پاورقی های طولانی اش که در مجله اطلاعات هفتگی منتشر می شد، شهرت داشت، اما در عین حال گهگاه داستان هایی کوتاه نیز در این مجله منتشر می کرد. ضمنا با توجه به اینکه تلقی و تصور پاورقی نویسانی چون او از داستان کوتاه، با آنچه امروز مد نظر ماست، فاصله دارد و از طرفی این داستان ها در نشریاتی برای عامه مردم منتشر می شدند، نباید تعجب کرد اگر حاصل کار آنها امروز ضعیف به نظر می رسد. اما فراموش نکنیم که او یکی از محبوب ترین نویسندگان پاورقی در ایران بوده که بسیاری برای آثارش – چه به صورت پاورقی در اطلاعات هفتگی و چه در قالب رمان هایی در قطع کتاب های جیبی – سر و دست می شکستند! شاید همین دلیل کافی باشد که لااقل با خواندن نمونه هایی از آثارش بدانیم پدران و مادران ما در آن روزگار از چه داستان هایی خوش شان می آمده!

داستان امشب دختری می‌میرد را مهمترین داستان ارونقی کرمانی می‌دانند. این اثر در زمان انتشار، بسیار جریان‌ساز شد. او این داستان را در ۳۲ سالگی در مجله اطلاعات هفتگی منتشر کرد، اثری که شهرتی بسیار برایش به همراه آورده و تکانی هم به تیراژ اطلاعات هفتگی داده بود. این پاورقی چنان سر زبان ها افتاد که به الگوی مادر برای برخی از پاورقی‎ها که در سالهای بعد منتشر می‎شدند، بدل شد، تا نه فقط از حال و هوا و مضمون آن که از نامش نیز برای تضمین موفقیت تقلید کنند.

“امشب دختری می میرد” بر پرده سینما:

محبوبیت آثار ارونقی کرمانی به گونه‌ای بود که اقتباس سینمایی از آثار او می‌توانست تضمین‌کنندهٔ فروش فیلم در گیشه باشد، به همین علت در دههٔ ۵۰ از داستان‌های او چندین اقتباس سینمایی صورت گرفته‌است. از جملهٔ این اقتباس‌ها می‌توان به امشب دختری می‌میرد (۱۳۴۸) ساخته مصطفی عالمیان اشاره کرد. البته ارونقی کرمانی خود با موضوع سینما بر سر مهر نبود و شأن پاورقی را بالاتر از سینما می‌دانست. او در مصاحبه‌ای گفته بود: «پاورقی در سینما حرام است».

 

کتاب‌های مرتبط

دیدگاه خود را وارد کنید

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاه‌ها

 1. مازیار گفت:

  سلام
  چرا ناقص هست?????
  تا صفحه ۵۵ هست بقیه صفحه سیاهه????
  لطفا کاملش بزارین ،من خیلی وقته دنبالش بودم

 2. سولماز گفت:

  سلام

  خیلی ممنون که این کتاب رو گذاشتین. لطفا اگه براتون امکان دارهخ کتاب “شهر باران” از این نویسنده رو هم بذارین. خیلی ممنونم.