دانلود کتاب اندیشه های کوانتومی مولانا از محسن فرشاد | لی لی بوک


رایگان    پولی
سبد خرید (0)

اندیشه های کوانتومی مولانا از محسن فرشاد

دانلود کتاب اندیشه های کوانتومی مولانا از محسن فرشاد
 کتاب اندیشه های کوانتومی مولانا از محسن فرشاد

 

نام کتاب: اندیشه های کوانتومی مولانا

نویسنده: محسن فرشاد

انتشارات: علم

سال نشر: ۱۳۸۸

زبان: فارسی

تعداد صفحات: ۵۱۰ صفحه

فرمت: PDF

حجم: ۶٫۳۰ مگابایت

 

 معرفی کتاب

در این کتاب به بحث درباره اتحاد علم و عرفان پرداخته شده است. این دو رشتۀ معرفت بشری سرانجام به یک معرفت واحد می رسند و جویبار هر دو به یک دریا خواهد پیوست. امروز اکثر دانشمندان ژرف اندیش به شعور ذاتی عالم هستی ایمان پیدا کرده اند و از طریق علم آن را اثبات می کنند.

مولانا شاید یکی از قدیمی ترین افرادی باشد که پس از تائوی چین، فلسفۀ هند و دانش و فلسفۀ قدیم بودیسم به شعور ذرات و همۀ کیهان پی برده و آن را در اشعار خود آورده است. اگر ما به فلسفۀ تئوری کوانتوم نظری اندازیم همین اندیشه را در آنجا خواهیم یافت. کتاب حاضر به اندیشه ها و اشعار مولانا اشاره می کند که در نظریۀ کوانتوم وجود دارد. به طوریکه می توان اشعار مولانا را که رفتار ذرات ابتدایی را توصیف کرده است به شکل معادلات ریاضی در آورد. پس اندیشه های وسیع و پهناور مولانا هم می تواند کوانتومی، هم فلسفی و هم عرفانی باشد. امید است که این کتاب گامی در شناخت بیشتر مولانا و رشد اندیشۀ اجتماع ما باشد. در مقدمه این کتاب آمده است:

«تئوری کوانتوم یکی از تئوریست‌هاست که قادر است علم و عرفان را با هم متحد کند. به همین دلیل ضمن پژوهش و مطالعه روی تئوری کوانتوم به این نتیجه رسیدم که مولانا جلال‌الدین محمد مولوی رومی، در اشعار خود و از طریق مکاشفه به مسائلی اشاره کرده است که تئوری کوانتوم از طریق ساختمان‌های ریاضی و کاوش در ذات اتمی و زیراتمی به آنها رسیده است. به نظر آمد با مقایسه این دو یعنی برخی اشعار مولانا و تئوری کوانتوم، توانسته باشم گامی در وحدت علم و عرفان برداشته باشم.

مولانا که از جور و ستم خوارزمشاهیان به تنگ آمده بود، با پدرش سلطان بهاءالدین در قرن هفتم هجری برابر با سیزدهم میلادی از بلخ، افغانستان کنونی که در آن زمان بخشی از سرزمین ایران محسوب می شد، به سرزمین سلاجقه یا آسیای صغیر رسید که امروز ترکیه نامیده می‌شود. مولانا که از عارفان و مشایخ بزرگ ایران و همه شرق است با نیروی مکاشفه و بینش شهودی و در زبان شعر، به نظریاتی پرداخته که دانش فیزیک، در قرن بیستم میلادی، از طریق تئوری هایی چون کوانتوم، تقارن و فوق تقارن، تئوری همه چیز و نظریه وحدت یافته میدان‌های نیرو و دیگر نظریات علمی، به آن رسیده است.

نام کتاب را اندیشه‌های کوانتومی مولانا گذاشتم. من با نزدیک کردن اشعار مولانا به این نظریات سعی کرده‌ام علم و عرفان را به همان دلایلی که نوشتم بهم نزدیک کنم حال چقدر موفق شده‌ام این بستگی به نظر خوانندگان کتاب حاضر ارد اما این امید را دارم که انسان با ورود به سال ۲۰۰۰ میلادی که سال جهش عظیم علوم سیبرنتیک، کامپیوتر، فضا، هوش مصنوعی و ساختن روبات‌های هوشمند و سوپرکامپیوترها یا فوق رایانه‌هایی است که همه چیز بشر را به طور خودکار تحت کنترل می گیرند و تکنولوژی جهش عظیمی می کند با توجه به درون خودش، ضمن پیشرفت عظیم علمی و خروج از منظومه شمسی و دستیابی به قوانین پیشرفته ذرات زیراتمی، سعادت ابدی خود و نسل آینده‌اش را نیز تأمین کند. یعنی در واقع روح خود را نیز دریابد. آنگاه چهره بزرگ آدمیت رخ می‌نماید و آسمان در بزرگ خود را بر روی آدمی می‌گشاید و همای خوش اقبال بر سر انسان جاودانه خواهد نشست.»

عناوین فصول کتاب به این شرح است:

فصل اول:

اتحاد علم و عرفان

فصل دوم:

یگانگی ناظر و منظور

فصل سوم:

بیوپلاسما و هاله انسانی

خلأ اینشتین و خلأ دیراک

کوانتوم اندیشه انسان و نوترینو

فصل چهارم:

مکانیک موجی و اندیشه‌های مولانا

فصل پنجم:

رفتارشناسی ذرات بنیادی از دیدگاه مولانا

شناخت‌شناسی همه شهودی مولانا

فصل ششم:

هندسه کیهانی و مولانا

ماده از دیدگاه متافیزیکی

فصل هفتم:

یگانگی بزرگ فیزیکی و عرفانی عالم

فصل هشتم:

اتحاد انسان با عالم هستی

حرکت به سمت نور از لحاظ فیزیکی

فصل نهم:

پیام فرهنگی طبیعت

انرژی‌های شفابخش و پزشکی جادویی

پیام فرهنگی طبیعت در جهان کلان یا عالم اکبر

 

کتاب‌های مرتبط

دیدگاه خود را وارد کنید

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاه‌ها

دیدگاهی وجود ندارد