دانلود کتاب ایران باستان به روایت موزه بریتانیا | لی لی بوک تاریخ و باستان‌شناسی


رایگان    پولی
سبد خرید (0)

برای حفظ حق کپی‌رایت، این کتاب بدون لینک دانلود قرار داده‌شده‌است. لطفا اگر قصد فروش کتاب‌های خود در لی‌لی‌بوک را دارید، از طریق فرم تماس با ما با ما در ارتباط باشید.

معرفی کتاب

موزه بريتانيا از پربارترين موزه‌هاي حال حاضر دنياست كه بسياري از يافته‌هاي باستان‌شناسي از تمدن‌هاي چهارگوشه جهان را در خود جاي داده است. از جمله بخش‌هاي بسيار پربار اين موزه بخش ايران باستان است كه يادگارهاي بيشماري از دورترين زمان‌هاي تاريخ كشور ايران را در خود جاي داده است. آثار باستاني ايراني موجود در اين موزه از يافته‌هاي باستاني به دست آمده از عيلامي‌ها، مادها و پارس‌ها تا دوره اشكانيان و ساسانيان و سپس ايران پس از اسلام را در برميگيرد.

جان کورتیس، نویسنده کتاب كه خود یكی از موزه داران متخصص دوران‌ ایران باستان است و ریاست بخش خاور نزدیك موزه بریتانیا را برعهده دارد، در این كتاب به جنبه‌های گوناگون جغرافیایی، تاریخی، تمدنی و تاریخ هنر ایران باستان می‌پردازد. كتاب حاضر درواقع راهنمای مجموعه آثار تاریخی ایران در موزه بریتانیا است. مطالب كتاب نیز بیشتر درباره‌ی آثار باستانی به‌دست آمده از ایران است كه هم‌اكنون در موزه‌ی بریتانیا نگهداری می‌شود.

نویسنده پس از اشاره‌ای مختصر به جغرافیای سرزمین ایران، نخستین جوامع ساكن در این فلات و همچنین سیر پیشرفت سفالگری و مكان‌های باستانی كه سفال‌ها از آن‌جا به‌دست آمده، بخش‌هایی از كتاب را به سرزمین عیلام و آثار كشف شده از آنجا، ابزار و آثار به‌دست آمده از تپه‌های باستانی، همچنین آثار برنزی لرستان و گنجینه جیحون (اوكسوس) اختصاص داده‌ است.

دو بخش از كتاب با عناوین" مادها و پارس‌ها" و " از اسكندر تا اسلام" شامل معرفی اجمالی آثار به‌دست آمده مربوط به دوره‌های تاریخی ایران باستان است. نویسنده در كنار توضیحات مختصری درباره‌ی رخدادهای تاریخی و اوضاع سیاسی حكومت‌های ایران باستان، اشاره‌ای گذرا نیز به یافته‌های مختلف باستان‌شناسی این دوره‌ها اعم از سكه، سفال، ظروف، سنگ‌ نوشته، نقش برجسته، مجسمه، ابزارآلات، لوازم تزئینی، مهرها، گچ‌بری‌ها، بناها و غیره دارد.

بخش پایانی كتاب به رشد باستان‌گرایی در ایران سده‌ی نوزدهم میلادی، ورود نخستین سیاحان و باستان‌شناسان، رواج حفاری در ایران و نخستین حفاری‌های صورت‌گرفته توسط هیئت‌های خارجی می‌پردازد. كتاب با فهرست پادشاهان ایران در دوره‌ی باستان و سال‌های پادشاهی هر یك و هم‌چنین تصاویر رنگی از آثار و ابنیه و محوطه‌ های باستانی ایران به پایان می‌رسد.

کتاب‌های مرتبط

دیدگاه خود را وارد کنید

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاه‌ها

  1. نینوا گفت:

    سلام خداوند به شما تندرستی وسلامتی وطول عمر دهد ممنون