دانلود کتاب ایران و بابر از ویلیام ارسکین | فروشگاه کتاب لی لی بوک


رایگان    پولی
سبد خرید (0)

ایران و بابر از ویلیام ارسکین

دانلود کتاب ایران و بابر از ویلیام ارسکین
 کتاب ایران و بابر از ویلیام ارسکین

ایران و بابر

 

نام کتاب: ایران و بابر

نویسنده: ویلیام ارسکین

مترجم: ذبیح الله منصوری

انتشارات: نگارستان کتاب

سال نشر: ۱۳۸۹

زبان: فارسی

تعداد صفحات: ۸۹۳ صفحه

فرمت: PDF

حجم: ۱۴٫۵ مگابایت

 

مقدمه

ظهیرالدین محمد بابُر (۱۵۳۰ – ۱۴۸۳ میلادی/ ۹۳۷ – ۸۸۸ ه‍جری قمری)، مؤسس سلسله گورکانیان هند و امپراتوری مغولی هند بود که آخرین امپراتوری از دوران طلایی اسلامی به‌شمار می‌آید. بابر پنجمین پشت از نوادگان تیمور لنگ بود او فرزند میرزا عمر شیخ فرزند سلطان ابوسعید فرزند میرزا محمد فرزند میرانشاه فرزند تیمور بود. واژهٔ بابر در زبان ترکی همان ببر حیوان مشهور است که بعضی از پادشاهان ترک این لقب به عنوان ببر یا پلنگ برای خود برگزیده‌اند.

تولد:

محمد بابر در چهاردهم فوریه ۱۴۸۳ میلادی مطابق با ششم محرم ۸۸۸ ه‍. ق. در ناحیه فرغانه آسیای میانه زاده‌ شد. نسبش از جانب پدر به واسطه پنج امیر به تیمور و از سوی مادر، قتلغ نگار خانم، به پانزده واسطه به چنگیز خان می‌رسد.

فرمانروایی:

وی در سال ۸۹۹ ه‍. ق. در یازده سالگی پس از فوت پدرش عمرشیخ وارث حکومت فرغانه گردید. او در اندجان حکومت می‌کرد و بر سر حکومت سمرقند با سلطانعلی میرزا پسرعمش که در آنجا جلوس کرده بود اختلاف داشت. قسمت اول عمر بابر در ناحیه کوچک فرغانه بسر آمد. تا پس از آن به‌واسطه هجوم شیبانی خان ازبک درسال ۱۵۰۴ م. از آنجا بیرون رانده شد. محمد بابر مدت ۱۱ سال با فرمانروایان ازبک و تاتار جنگید و چون ضعف خود را احساس نمود رو به کابل و قندهار آورد و پس از تسخیر خراسان ۲۲ سال در آنجا فرمانفرمائی کرد. به این ترتیب دوره دوم عمرش را از ۱۵۰۴ تا ۱۵۲۵ میلادی در افغانستان و بدخشان حکومت کرد و به فکر تسخیر هندوستان افتاد.

ظهیرالدین محمد بابُر با لشکری جرار متشکل از ترک و تاتار و افغان به هندوستان حمله برد. در سال ۱۵۲۶ میلادی مطابق با ۹۳۲ ه‍. ق. ابراهیم لودی آخرین پادشاه طایفه لودیه (افغان) را که در دهلی سلطنت می‌کرد مغلوب ساخت و بدین طریق امپراتوری بزرگ گورکانیان هند معروف به امپراتوری مغولی هند را تأسیس کرد و اعقاب او حدود ۳۵۰ سال بر سراسر یا بخش‌هایی از شبه قاره هند فرمانروائی داشتند.

او پس از فتح پانی پات که در آن سلطان ابراهیم لودی پادشاه دهلی را شکست فاحش داد در ۲۰ آوریل ۱۵۲۶ م. اگرا و دهلی و شمال هندوستان را از رود سند تا بنگال به‌ تصرف درآورد. این قسمت سوم که کوتاهترین بخش زندگی اوست. او پنج سال در دهلی حکمرانی نمود تا مرگش فرا رسید. ظهیرالدین محمد بابر خدمات برجسته‌ای به‌علم و ادب نمود. مجموعه کاملی از یادداشتهای بابر بدست ما رسیده که به بابرنامه معروف است و در آن به‌زبان ترکی جغتائی شرح‌حال زندگی خود، فتوحات و رسم جهانداری را آورده‌ است. این کتاب بعدها توسط عبدالرحیم خان جانان و به فرمان اکبر شاه، بزرگترین امپراتور هند و از نوادگان بابر به فارسی برگردانده شد که به توزوک بابری معروف است. بابر در هندوستان و خراسان راه‌ها و کاروانسراهای بیشمار به‌وجود آورده و به‌ عمران و آبادی بسیار خدمت کرد.

درگذشت:

مجموع سال های سلطنت محمد بابُر به ۳۸ سال بالغ گردید. وی در ۲۶ دسامبر ۱۵۳۰ / ۹۳۷ ه‍. ق. در سن ۴۹ سالگی در اگرای هندوستان درگذشت. او را در ابتدا در شهر جمنه در باغچه‌ای موسوم به «نورافشان» بخاک سپرده بودند، در زمان شاه جهان استخوانهای او را به کابل منتقل ساخته برای او در خارج شهر آرامگاه مجللی ساختند. پس از او پسر بزرگش، همایون جانشینش گردید.

 

معرفی کتاب

در رمان تاریخی حاضر، شرح زندگانی، لشكركشی‌ها و سرنوشت بابر موسسِ دولت مغولی هندوستان، همچنین گوشه‌هایی از تاریخ ایران در قرن دهم هجری بازگو شده است. مترجم، این كتاب را براساس برخی منابع تاریخی فارسی و تحقیقات خارجی، ترجمه و تالیف نموده است. کتاب در پنجاه و یك فصل سامان یافته كه عناوین برخی از آنها به این قرار است:

خردسالی

آغاز زمامداری

جنگ در كنار رودخانه سیحون و نتیجه آن

خواستگاری و واقعه طغیان محمود

شیبك به فرغانه تهاجم كرد

خروج اسماعیل میرزا از قلعه استخر

اعلام رسمیت مذهب شیعه اثنی عشری

فرار حاكم طبس و چند نكته راجع به صحرای مركزی ایران

توضیحی كوتاه راجع به بدخشان و جنگ بابر با ارغون

بابر با شیبك مصاف داد

بابر تصمیم گرفت به هندوستان برود

اتحاد امرای لاهور علیه بابر

چند كلمه راجع به زابلستان

شیبك چگونه به قتل رسید

شاه اسماعیل چرا وارد هرات شد

كتابخانه بابر در هندوستان

چند كلمه راجع به اورنگ زیب از فرزندان بابر

بابر به فكر تسخیر دهلی افتاد

بابر زمامدار هندوستان شد

پارسیان هند در دوره بابر

تصادم بابر با پرتغالی‌ها

بابر زندگی را بدرود گفت

گفتنی است به علت ارتباطهای تاریخی نزدیك بابر با ایران، قسمتی از وقایع ایران در قرن دهم هجری نیز در كتاب دیده می‌شود . خدمات پارسیان هند به تاریخ و فرهنگ و كشاورزی و صنایع هندوستان، آداب و رسوم رایج در آن عصر، آگاهی از وجود كتابخانه‌ای بزرگ متعلق به زمامداران بابری هندوستان، آغاز كار صفویان و اقدامات شاه اسماعیل صفوی برای تاسیس دولت صفوی، كشته شدن شیبك خان امیر اوزبك، كمك‌های شاه اسماعیل به بابر از جمله نكات تاریخی كتاب هستند كه ضمن توصیف سرگذشت بابر، روایت می‌شوند.

 

کتاب‌های مرتبط

دیدگاه خود را وارد کنید


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

دیدگاه‌ها

  1. milad گفت:

    با سلام دمتون گرم سایتتون تو اینترنت تکه بهترین سایت کتاب هستین امیدوارم همیشه موفق و سربلند باشید خواستم بدونم این کتاب ها با اجازه ی منبع تو اینترنت گذاشته میشه یا هر کس که بتونه میتونه و اگه تونستین کتاب سلیمان خان قانونی و شاه طهماسب رو هم بذارین اگه پاسخ بدین ممنون میشم با تشکر

    • اکثرا با اجازه منبع هست و در صورت درخواست ناشر یا نویسنده مبنی بر حذف لینک و عدم رضایت، لینک دانلود سریعا حذف خواهد شد. اکثر کتاب ها رو هم چاپ قدیمی میذاریم یا کتبی که بصورت عمومی در دسترس همگان هست که مشکلی نباشد.

  2. milad گفت:

    با سلام خدمت شما چرا این کتاب ها جدید که میذارین اینقد تبلیغات سایت دارن اگه میشه اونورا پاک کنین اگه پاسخ بدین ممنون میشم با تشکر