دانلود کتاب بحر در کوزه از عبدالحسین زرین کوب | لی لی بوک


رایگان    پولی
سبد خرید (0)

بحر در کوزه از عبدالحسین زرین کوب

دانلود کتاب بحر در کوزه از عبدالحسین زرین کوب

 کتاب بحر در کوزه از عبدالحسین زرین کوب

بحر در کوزه

 

نام کتاب: بحر در کوزه – نقد و تفسیر قصه ها و تمثیلات مثنوی

نویسنده: عبدالحسین زرین کوب

انتشارات: علمی

سال نشر: ۱۳۸۶

زبان: فارسی

تعداد صفحات: ۶۲۱ صفحه

فرمت: PDF

حجم: ۲۳٫۱ مگابایت

 

معرفی کتاب

کتاب بحر در کوزه نوشته‌ تاریخ‌نگار و منتقد ادبی برجسته‌ی معاصر عبدالحسین زرین‌کوب است. این کتاب بر تمثیلات و داستان‌های یکی از گنجینه‌های ادبیات ایران، یعنی مثنوی معنوی دست گذاشته است. زرین‌کوب با اشراف کامل بر این اثر برجسته‌ی مولانا، داستان‌های آورده شده در مثنوی را نقد و تفسیر می‌کند. نام کتاب از بیت بیستم مثنوی معنوی که تبدیل به یک ضرب‌المثل در بین مردم شده، گرفته شده است:

«گر بریزی بحر را در کوزه‌ای            چند گنجد قسمت یک روزه‌ای»

او در مقدمه‌ی کتاب از قصه‌های مثنوی این‌طور می‌گوید: «در مثنوی، قصه‌هایی هست پیمانه‌ی معنی و نقد حال ماست و به هر صورت که در تقریر می‌آید، همواره متضمن رمزی است که لب معنی و سر باطن آن محسوب است و آشکار است که بدون تعمق در این رمزها تمام آن چه را در این قصه‌ها هست در نمی‌توان یافت …»

درونمایه و محتوای کتاب:

این کتاب به بررسی موضوع “اخلاق” و “تصویر خدا” در اندیشهٔ مولانا اختصاص دارد. بر این اساس، نخست مبحثی تحت عنوان انسان و ساحات وجودی او مطرح گردیده و نگارنده کوشیده تا با روشن کردن معانی جسم و جان، نشان دهد “جسم” نیز هم‌چون “جان” دو مراتب است؛ و منظور مولانا از انسان، نه جسم، که همان جان انسانی است؛ جانی که ـ اگرچه غالباً به جسم بشر تعلق می‌گیرد ـ می‌تواند به جسم جماد (ستون حنانه و کوه طور) و یا حیوان (سگ اصحاب کهف) هم تعلق پذیرد. سپس ویژگی‌های ابدال حق از سوی مولانا برشمرده شده و دو مفهوم “فقر” و “فنا” بررسی شده است. در ادامه، مسألهٔ رنج و علت وجودی آن مطرح گردیده و نگارنده نگاه مولانا را در خصوص آنچه “شر” خوانده می‌شود، بیان کند. بخش بعدی کتاب به مقولهٔ عشق ماهیت، خاستگاه، و متعلق آن اختصاص یافته و در آن سعی شده با تمیز میان صورت‌های مشابه عشق، دلبستگی، و میل، تصویری واقع از آنچه مولانا “عشق” می‌خواند، نشان داده شود. نیز، مبحثی در خصوص معرفت‌شناسی مولانا مطرح گردیده است. فرایند شناخت، منابع و موانع آن، و تبیین علت وجود اختلاف در آوا و نظرات از مسائل مطرح شده در این مبحث است. افزون بر این، نگارنده پس از این ادعا که مولانا در داوری‌های اخلاقی خود به تفکیک میان فعل و ارزش قایل است، چگونگی یک داوری موجه اخلاقی را از منظر وی بررسی کرده، آن‌گاه با ورود به بحث پلورالیسم اخلاقی، نسبی بودن ارزش در تعلقش به “منش” تحلیل و بررسی می‌کند. در پایان، این نکته مطرح گردیده که «شناخت خدا نه به واسطهٔ عقل، که تنها با عشق ممکن می‌شود. آدمی در عشق به وصل می‌رسد و با وصل به شناخت». زرین کوب این کتاب را در پانزده فصل نگاشته است که عناوین آنها عبارتند از:

مثنوی و مولانا در قصه‌ها

داستان‌های انبیا

سیمای خاتم رسولان

صحابه و مشایخ در قصه‌ها

حکایات امثال

تمثیلات در مثنوی

سئوال و جواب، و زبان حال

قصه‌های تمثیلی

داستان‌های امثال

داستان‌هایی از تفسیرها

قصه‌های نوادر

جد و هزل در لطایف

لطیفه‌ها و طنزها

هزل یا تعلیم

قصه و نقد حال

زرین‌کوب در گردآوری منابع مرجع در حوزه‌ی مولاناشناسی وتصوف صاحب‌نام است. همچنین نوشته‌های این ادیب معاصر سهم به‌سزایی در زنده‌ نگاه‌داشتن تاریخ ایران دارند.

 

کتاب‌های مرتبط

دیدگاه خود را وارد کنید

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاه‌ها

دیدگاهی وجود ندارد