دانلود کتاب تاریخ ایران از حسن پیرنیا | لی لی بوک


رایگان    پولی
سبد خرید (0)

تاریخ ایران از حسن پیرنیا

دانلود کتاب تاریخ ایران از حسن پیرنیا
  کتاب تاریخ ایران از حسن پیرنیا

تاریخ ایران

نام کتاب: تاریخ ایران

نویسنده: حسن پیرنیا، عباس اقبال آشتیانی، خسرو معتضد

انتشارات: پارمیس

سال نشر: ۱۳۸۹

زبان: فارسی

تعداد صفحات: ۱۲۸۷ صفحه

فرمت: PDF

حجم: ۲۳٫۶ مگابایت

 

معرفی کتاب

کتاب نفیس تاریخ ایران در سه بخش تدوین شده است:

بخش اول کتاب به قلم استاد حسن پیرنیا و با شیوه علمی و بر اساس مستندات و کشفیات باستان‌شناسی درباره تاریخ ایران باستان نگاشته شده و هنوز هم مورد توجه است. این بخش تنها به تاریخ ایران اختصاص ندراد، بلکه دایره‌المعارفی است در باب تاریخ و تمدن و فرهنگ گذشته ممالک مهم دنیا به ویژه یونان، روم، سوریه، مصر، عربستان، میان‌رود، هند و… چنان که هنگام مطالعه این اثر تنها با تاریخ و سرگذشت سلسله‌های ایرانی ماد، هخامنشی،اشکانی و سلسله یونانی سلوکی آشنا نمی‌شویم، بلکه در زمینه تاریخ خاورمیانه امروز و یونان باستان اطلاعات دست اول خواهیم یافت. منابع عمده پیرنیا، کتاب‌های فرانسوی، انگلیسی، روسی و آلمانی هستند که ترجمه‌ای از منابع یونانی و رومی محسوب می‌شوند. وی از منابع عربی و فارسی هم در سطح گسترده‌ای استفاده کرده است. وی ابتدا مطالب مورخان باستانی را در زمینه یک مطلب و رویداد تاریخی می‌آورد، سپس در یک جمع‌بندی به تجزیه و تحلیل آن‌ها می‌پردازد و نقطه قوت تاریخ‌نگاری پیرنیا در همین قسمت دیده می‌شود.
به عنوان نمونه درباره به قدرت رسیدن کوروش هخامنشی نوشته‌های هرودت، گزنفون، کتزیاس، دیودو سیسلی و ژوستن را می‌آورد و در کنار مطالب منابع اسلامی و لوح نبونبد قرار می‌دهد و به یک نتیجه‌گیری کلی می‌رسد. آنگاه در زمینه خویشاوندی کوروش با شاه ماد می‌نویسد: «عقیده کتزیاس که اصلاً کوروش با آستیاگ قرابتی نداشته [است]، صحیح نیست؛ زیرا هرودوت و دیگر مورخان او را نوه آستیاگ دانسته‌اند و نوشته‌های هرودت بیشتر مورد اعتماد است.»

بخش دوم کتاب به قلم عباس اقبال آشتیانی به تاریخ ایران از انقراض ساسانیان تا انقراض قاجاریه اختصاص دارد. این بخش ذیل دو عنوان “از صدر اسلام تا مغول” و “از مغول تا انقراض قاجاریه” تدوین شده است. مباحث اصلی آن بدین قرار است: عربستان و قوم عرب؛ ظهور اسلام؛ خلفای راشدین؛ خلفای اموی؛ خلافت بنی عباس؛ خلفای راشدین؛ خلفای اموی؛ خلافت بنی عباس؛ طاهریان و علویان طبرستان؛ دیالمه آل زیار؛ دیالمه آل بویه؛ صفاریان؛ سامانیان؛ غزنویان؛ سلاطین غور؛ سلاطین سلجوقی؛ اتابكان و خوارزمشاهیان؛ استیلای مغول؛ سیاست و آداب مغول؛ سلطنت جانشینان چنگیز تا ایام فرماندهی هولاگو؛ لشكر كشی هولاگو به ایران و انقراض خلافت عباسی؛ سلاطین مغول ایران یا ایلخانان؛ سلطنت ایلخانان مسلمان؛ فترت بین دوره ایلخانی و دوره تیموری؛ تمدن و معارف و صنایع در عصر استیلای مغول؛ ظهور امیر تیمور و تشكیل سلسله گوركانیان؛ جانشینان تیمور؛ تركمانان قواقویونلر؛ اصل و نسب و ابتدای كار صفویه؛ سلطنت شاه عباس بزرگ؛ سلاطین آخر صفوی؛ سلسله افشاریه؛ زندیه؛ سلسله قاجاریه؛ مشروطیت ایران.

بخش سوم کتاب نیز به قلم مجری و کارشناس برنامه های تاریخ معاصر ایران، خسرو معتضد پیرامون تاریخ معاصر ایران نگاشته شده است.

 

کتاب‌های مرتبط

دیدگاه خود را وارد کنید

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاه‌ها

 1. امیر گفت:

  واقعا متشکرم برای سایت عالیتون بنظرم بهترین سایت فارسی در زمینه کتاب هستید امیدوارم همینطور عالی ادامه بدید

 2. مهران گفت:

  با سلام و خسته نباشید.ممنون از سایت خوب و درجه یکتون.امیدوارم همواره شاد ، سلامت و موفق باشید.

 3. مرضیه گفت:

  سلام می خواستم یه کتاب جامع و کامل از تاریخ ایران بخونم ولی منابع متعدد هست ممنون میشم راهنمایی کنید

 4. مرتضی گفت:

  واقعا تشکر میکنم از شما بابت سایت خوب و مطالب و کتب مفید خیلی واقعا خوشحالم با سایت شما اشنا شدم براتون ارزوی موفقیت دارم