دانلود کتاب علم در اسلام از جرج بیشور | لی لی بوک


رایگان    پولی
سبد خرید (0)

علم در اسلام از جرج بیشور

دانلود کتاب علم در اسلام از جرج بیشور
 کتاب علم در اسلام از جرج بیشور

elm dar eslam

 

نام کتاب: علم در اسلام

نویسنده: جرج بیشور

مترجم: حسن سالاری

مجموعه: تاریخ علم برای نوجوانان

انتشارات: محراب قلم

سال نشر: ۱۳۸۷

زبان: فارسی

تعداد صفحات: ۵۶ صفحه

فرمت: PDF

حجم: ۵٫۱۷ مگابایت

 

مقدمه

جان برنال، پژوهشگر و استاد تاریخ علم، معتقد است که چون علوم طبیعی با دستکاری و دگرگون کردن ماده ارتباط دارند، سرچشمه‌ی جریان اصلی علم را باید در فناوری‌های انسان‌های نخستین دانست که با تقلید و نه از راه آموزش، به نسل‌های دیگر منتقل می‌شد. پیشرفت این فناوری‌های نخستین، به پدیدآمدن نخستین تمدن‌های جهان انجامید و در تمدن‌هایی مانند بین‌النهرین، مصر، ایران و چین بود که آرام‌آرام نظریه‌پردازی درباره‌ی چیستی، چگونگی و چرایی پدیده‌های طبیعی آغاز شد. دانشی را که مردم بین‌النهرین بر لوح‌‌های گلی، مردم مصر باستان بر پاپیروس و ایرانیان باستان بر پوست جانوران ماندگار کرده بودند، یونانیان باستان به ارث بردند و به آن سامان دادند. علم در روم باستان جایگاه ارزشمندی نیافت و در سده‌های میانه و در دوره‌‌ی آشوب اروپا، روزگار خوشی نداشت. به ناچار، میراث علم یونان به شرق بازگشت و در ایران دوره‌ی ساسانی، نسیم تازه‌ای از علم وزیدن گرفت. سپس همه‌ی این دستاوردها به دست مسلمانان رسید و گسترش یافت. دانش و فناوری از راه مسلمانان به اروپا رسید و نوآوری‌های بزرگی را باعث شد و سرانجام به پیدایش علوم امروزی انجامید.

 

معرفی کتاب

کتاب علم در اسلام در شش فصل به بررسی علم، عالمان و دستاوردهای علمی مسلمانان می پردازد. عناوین این شش فصل عبارتند از:

عصری نو در تاریخ علم

نگرشی نو به عددها

اخترشناسی و جغرافیا

شگفتی های پزشکی اسلامی

پی بردن به رازهای جهان

دستاوردهای علمی مسلمانان

 

اطلاعات کتاب

• کتاب علم در اسلام نوشته جرج بیشور، از سوی انتشارات محراب قلم و در مجموعه تاریخ علم برای نوجوانان منتشر شده است.

 

مجموعه تاریخ علم:

مجموعه‌ی تاریخ علم برای نوجوانان که با کوشش انتشارات محراب قلم منتشر شده است، نقش هر یک از تمدن‌های کهن را در پیشرفت علم برای نوجوانان بازگو می‌کند. . هر یک از این کتاب‌ها با صفحه‌آرایی زیبا و رنگی چاپ شده‌‌اند. شش کتاب از این مجموعه را حسن سالاری ترجمه کرده و کتاب “علم در ایران باستان” را خود ایشان نوشته است. وی در این کتاب از نقش ایرانیان باستان در پیشرفت کشاورزی و رام‌ کردن اسب برای سوارکاری و ذوب فلزهایی مانند مس و ساختن آلیاژهایی ماند مفرغ می‌گوید و یادآور می‌شود که کهن‌ترین دانشگاه و بیمارستان جهان در سرزمین ایران بنیان‌ نهاده شد و برخی نوآوری‌های ایرانی مانند آسیابادی، انگیزه‌ی دانشمندان و نوآوران امروزی برای ساختن نیروگا‌ه‌های بادی شده است.

سالاری، نگارش کتاب علم در ایران باستان را زیر نظر یونس کرامتی و عسگر بهرامی، از پژوهشگران بنیاد دایره‌المعارف بزرگ اسلامی، انجام داده‌ است. یونس کرامتی، ویرایش علمی کتاب “علم در اسلام” و “علم در یونان باستان” را نیز برعهده داشته و عسگر بهرامی به ویرایش علمی دیگر کتاب‌های این مجموعه پرداخته است. ترجمه و نگارش روان، بهره‌گیری از ویراستاران زبده و کاردان و تصویرهای زیبا و صفحه‌آرایی گیرا، این مجموعه را منبع سودمندی برای نوجوانان علاقه‌مند به تاریخ علم ساخته است. جُرج سارتُن ، پژوهشگر تاریخ علم، در کتاب مقدمه بر تاریخ علم، در پاسخ به پرسش «آیا تاریخ چیزی به ما می‌آموزد؟» می‌گوید: «تاریخ علم به مردم خواهد آموخت که سودمند باشند، که برادر باشند و یکدیگر را یاری کنند.» انتظار می‌رود نوجوانان ایرانی پس از خواندن کتاب‌های مجموعه‌ی تاریخ علم برای نوجوانان در این راه گام بردارند و چونان پیشینیان خود در پیشرفت علم سهیم شوند. این مجموعه شامل هفت کتاب است:

علم در بین‌النهرین

علم در یونان باستان

علم در ایران باستان

علم در مصر باستان

علم در چین باستان

علم در روم باستان

•  علم در اسلام

 

کتاب‌های مرتبط

دیدگاه خود را وارد کنید

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاه‌ها

  1. بهنام گفت:

    کتاب خوبی بود
    لطفا تاریخ علم بیشتر بگذارید
    سپاس