دانلود کتاب تاریخ فلسفه (جلد اول) از فردریک کاپلستون | لی لی بوک


رایگان    پولی
سبد خرید (0)

تاریخ فلسفه (جلد اول) از فردریک کاپلستون

دانلود کتاب تاریخ فلسفه (جلد اول) از فردریک کاپلستون
 کتاب تاریخ فلسفه (جلد اول) از فردریک کاپلستون

تاریخ فلسفه 1

 

نام کتاب: تاریخ فلسفه ۱ – یونان و روم

نویسنده: فردریک کاپلستون

مترجم: سید جلال الدّین مجتبوی

مجموعه: تاریخ فلسفه

انتشارات: علمی و فرهنگی

سال نشر: ۱۳۸۰

زبان: فارسی

تعداد صفحات: ۶۱۷ صفحه

فرمت: PDF

حجم: ۱۷ مگابایت

 

مقدمه

بیش از پنجاه سال از تألیف کتاب گرانقدر سیر حکمت در اروپا نوشته شادروان محمد على فروغى مى‌گذرد. فروغى پس از ترجمۀ گفتار در روش دکارت متوجه شد که این رسالۀ عمیق در ایران درست فهمیده نمى‌شود و در واقع صرف ترجمه و ارائۀ مجرد افکار یک فیلسوف، اگر خوانندگان به پیوستگى آن با آراء قبلى و با سیر تطور بعدى و زمینۀ تاریخى آن آشنا نباشند، بى‌فایده است. او بدرستى دریافته بود که شناخت آراء فلسفى و فهم افکار واقعى هرفیلسوفى نخست در «تاریخ فلسفه» امکان‌پذیر است.نگرش تاریخى به فلسفه و عموما به تمام دستاوردهاى انسانى، در گذشته کمتر سابقه داشته است. قدما در واقع براى تاریخ فلسفه شأنى قائل نبودند و اصولا چندان توجهى به منشاء آراء فلسفى و تأثیر و تأثر و سیر و بسط تاریخى آن نداشتند. به گفتۀ امیل بریه: «مطالعۀ تاریخ فلسفه در مجموع سیر زمانى آن، با توجه به وحدت این سیر تطورى، امرى است که تقریبا تازگى دارد. این امر یکى از وجوه متعدد اعتقاد به ترقى روح انسانى است که در اواخر قرن هجدهم به ظهور رسید. در فلسفۀ تحصّلى اوگوست کنت به اعتبارى، و در فلسفۀ هگل به اعتبارى دیگر، سیر تاریخى فلسفه به عنوان لازم ذات فلسفه تلقى شد.»   مى‌دانیم که “هگل”، فلسفه را همان تاریخ فلسفه مى‌دانست؛ به عقیدۀ او، فلسفه را فقط باید در تاریخ فلسفه آموخت.  با این اعتبار، اگر بخواهیم دست کم فلسفۀ جدید غرب را بشناسیم، و افکار ماهوى فلاسفۀ آن را بدانیم، ناگزیر از اتخاذ این دید تاریخى هستیم، دیدى که در تاریخ فلسفه منعکس است.

 

معرفی کتاب

جلد اول از مجموعه تاریخ فلسفه با عنوان از یونان و روم، به شرح فلسفه های باستان مربوط می شود. این مجلد در پنج بخش کلی نوشته و تدوین شده است. عناوین این بخش‌ها به ترتیب عبارتند از:

فلسفه پیش از سقراط

دوره سقراطی

افلاطون

ارسطو

فلسفه بعد از ارسطویی

سرفصل‌های بخش نخست کتاب به این شرح است: «مهد فکر غربی: ایونیا»، «پیشگامان: نخستین فلاسفه ایونی»، «جمعیت فیثاغوریان»، «پیام هراکلیتس»، «واحد پارمنیدس و ملیسوس»، «دیالکتیک زنون»، «پیشرفت آنکساگوراس» و …

مهم‌ترین سرفصل‌های بخش دوم کتاب نیز از این قرار است: «سوفسطائیان»، «سقراط» و «حوزه‌های کوچک سقراطی».

همچنین «زندگی افلاطون»، «آثار افلاطون»، «نظریه معرفت»، «نظریه مُثُل»، «نظریه اخلاقی»، «نظریه هنر»، «فیزیک افلاطون» و «آکادمی قدیم» عناوین مهم‌ترین سرفصل‌های بخش سوم کتاب است.

کاپلستون در بخش چهارم کتاب نیز در هفت فصل به معرفی و شرح و بررسی منظومه فکری ارسطو پرداخته است. عناوین این فصول به ترتیب عبارتند از: «زندگی و آثار ارسطو»، «منطق ارسطو»، «مابعدالطبیعه ارسطو»، «فلسفه طبیعت و روان‌شناسی»، «علم اخلاق ارسطو»، «سیاست»، «زیبایی شناسی ارسطو» و «افلاطون و ارسطو».

در بخش انتهایی کتاب نیز مباحثی چون «مذهب رواقی قدیم»، «حوزه اپیکوری»، «شکاکان قدیم و آکادمی‌های متوسط و جدید»، «حوزه رواقی متوسط»، «حوزه رواقی متاخر»، «حوزه نوفیثاغوری»، «حوزه افلاطونی متوسط»، «فلسفه یهودی ــ یونانی»، «مذهب نو افلاطونی فلوطینی»، «دیگر حوزه‌های نو افلاطونی» و… طرح شده‌اند.

کاپلستون در مقدمه کتاب خود نیز به طرح مباحثی چون چرایی اهمیت مطالعه تاریخ فلسفه، ماهیت تاریخ فلسفه، چگونگی مطالعه تاریخ فلسفه و همینطور چیستی فلسفه باستان پرداخته است.

 

اطلاعات کتاب

• کتاب یونان و روم ترجمه ای است از کتاب Greece And Rome (به فارسی: یونان و روم) نوشته

Frederick Copleston که نخستین بار در سال ۱۹۴۶ منتشر شد.

 

مجموعه تاریخ فلسفه

مجموعه تاریخ فلسفه اثر فردریک کاپلستون یکی از برجسته‌ترین آثار کلاسیک در زمینه تاریخ فلسفه‌ است که در نه جلد به نگارش درآمده‌ است. این مجموعه یکی از معتبرترین و بزرگترین تاریخ فلسفه هاست که از حیث عمق و و مستند بودن و جامعیت جزو بهترین هاست. این دوره نه جلدی که به همت عده ای از مترجمان زبده به فارسی ترجمه شده است، مجموعه ای را در دسترس خوانندگان فارسی زبان قرار می دهد که تا حد زیادی می تواند آنان را از متن های دیگر بی نیاز سازد، زیرا هدف نگارنده این بوده است که سیر تحول فلسفه را از آغاز تا اواخر قرن بیستم با زبانی ساده و روان برای خواننده تحصیل کرده معمولی بیان کند.

این مجموعه به همت عده ای از مترجمان زبده از جمله سیدجلال‌الدین مجتبوی، عبدالحسین آذرنگ، اسماعیل سعادت، داریوش آشوری، غلامرضا اعوانی، ابراهیم دادجو، بهاءالدین خرمشاهی و امیرجلال‌الدین اعلم به فارسی ترجمه شده‌است.

 

کتاب‌های مرتبط

دیدگاه خود را وارد کنید

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاه‌ها

 1. محمدحسین گفت:

  دانلودکتاب فریدریک چارلز کا‍‍‍‍پلیستون

 2. بهنام گفت:

  سلام وقت بخیر
  ادمین عزیز
  لطفا درباره ادبیات یونان و روم هم کتاب بزارین
  سپاس

 3. محمد گفت:

  سلام این بهترین سایتی بود و هست که بنظر من واقعا بی نطیر هست خدایش دیگه تحمل نکردم آنقدر کتاب دانلود کردم خیلی خیلی ممنون متشکر

 4. پارسا گفت:

  لینک دانلود کجاست؟!!!

 5. علی گفت:

  عرض سلام و احترام
  جلد سوم ظاهرا در سایت موجود نیست

 6. بحرانی گفت:

  دست مریزاد عالیییییییییییییییییی