دانلود کتاب تاریخ فلسفه (جلد دوم) از فردریک کاپلستون | فروشگاه کتاب لی لی بوک


رایگان    پولی
سبد خرید (0)

تاریخ فلسفه (جلد دوم) از فردریک کاپلستون

دانلود کتاب تاریخ فلسفه (جلد دوم) از فردریک کاپلستون
  کتاب تاریخ فلسفه (جلد دوم) از فردریک کاپلستون

تاریخ فلسفه 2

 

نام کتاب: تاریخ فلسفه ۲ – فلسفه قرون وسطی از آوگوستینوس تا اسکوتوس

نویسنده: فردریک کاپلستون

مترجم: ابراهیم دادجو

مجموعه: تاریخ فلسفه

انتشارات: علمی و فرهنگی

سال نشر: ۱۳۸۸

زبان: فارسی

تعداد صفحات: ۷۹۱ صفحه

فرمت: PDF

حجم: ۹٫۵۵ مگابایت

 

مقدمه

بیش از پنجاه سال از تألیف کتاب گرانقدر سیر حکمت در اروپا نوشته شادروان محمد على فروغى مى‌گذرد. فروغى پس از ترجمۀ گفتار در روش دکارت متوجه شد که این رسالۀ عمیق در ایران درست فهمیده نمى‌شود و در واقع صرف ترجمه و ارائۀ مجرد افکار یک فیلسوف، اگر خوانندگان به پیوستگى آن با آراء قبلى و با سیر تطور بعدى و زمینۀ تاریخى آن آشنا نباشند، بى‌فایده است. او بدرستى دریافته بود که شناخت آراء فلسفى و فهم افکار واقعى هرفیلسوفى نخست در «تاریخ فلسفه» امکان‌پذیر است.نگرش تاریخى به فلسفه و عموما به تمام دستاوردهاى انسانى، در گذشته کمتر سابقه داشته است. قدما در واقع براى تاریخ فلسفه شأنى قائل نبودند و اصولا چندان توجهى به منشاء آراء فلسفى و تأثیر و تأثر و سیر و بسط تاریخى آن نداشتند. به گفتۀ امیل بریه: «مطالعۀ تاریخ فلسفه در مجموع سیر زمانى آن، با توجه به وحدت این سیر تطورى، امرى است که تقریبا تازگى دارد. این امر یکى از وجوه متعدد اعتقاد به ترقى روح انسانى است که در اواخر قرن هجدهم به ظهور رسید. در فلسفۀ تحصّلى اوگوست کنت به اعتبارى، و در فلسفۀ هگل به اعتبارى دیگر، سیر تاریخى فلسفه به عنوان لازم ذات فلسفه تلقى شد.»   مى‌دانیم که “هگل”، فلسفه را همان تاریخ فلسفه مى‌دانست؛ به عقیدۀ او، فلسفه را فقط باید در تاریخ فلسفه آموخت.  با این اعتبار، اگر بخواهیم دست کم فلسفۀ جدید غرب را بشناسیم، و افکار ماهوى فلاسفۀ آن را بدانیم، ناگزیر از اتخاذ این دید تاریخى هستیم، دیدى که در تاریخ فلسفه منعکس است.

 

معرفی کتاب

فلسفه قرون وسطی از آوگوستینوس تا اسکوتوس جلد دوم از مجموعه تاریخ فلسفه است. کاپلستون در جلد دوم که در آن به فلسفه قرون وسطى پرداخته است، گرچه قرار نیست تاریخ فلسفه اسلام را بنویسد؛ اما با وجود این در چند صفحه اى که در خصوص فلسفه در جهان اسلام نوشته، بسیار بیطرفانه و خوش ساخت عمل کرده و هدفش این بوده که بگوید این فلسفه به قرون وسطى منتقل شده است. بنابراین به رغم این که تخصصى در فلسفه اسلامى ندارد؛ اما روح این فلسفه را کم وبیش درک کرده است.

 

اطلاعات کتاب

• کتاب فلسفه قرون وسطی از آوگوستینوس تا اسکوتوس ترجمه ای است از کتاب Medieval Philosophy (به فارسی: فلسفه قرون وسطی) نوشته Frederick Copleston که نخستین بار در سال ۱۹۵۰ منتشر شد.

 

مجموعه تاریخ فلسفه

مجموعه تاریخ فلسفه اثر فردریک کاپلستون یکی از برجسته‌ترین آثار کلاسیک در زمینه تاریخ فلسفه‌ است که در نه جلد به نگارش درآمده‌ است. این مجموعه که طی سال‌های ۱۹۴۴ تا ۱۹۷۴ نوشته شده است. یکی از معتبرترین و بزرگترین تاریخ فلسفه هاست که از حیث عمق و و مستند بودن و جامعیت جزو بهترین هاست. کاپلستون خود اذعان مى‌کند که هدفش از نگارش این اثر، در اختیار نهادن یک کتاب درسى براى دانشجویان حوزه‌هاى علمى کاتولیک بوده است و تمام اثر او نیز به صحه واتیکان ‌رسیده و از حیث دینى نیز کاملاً تایید شده است. از سوى دیگر چون کاپلستون در دانشگاه تدریس مى‌کند قصدش نگارش یک کتاب دینى نبوده است. کاپلستون گرچه معتقد است که هیچ نگارشى بدون طرفدارى نیست و هرکسى دست به نگارشى مى‌زند، هدف و نظرى در ذهن دارد که آشکار و پنهان آن را در آثارش نشان مى دهد. با این همه با اینکه او یک کاتولیک معتقد و مومن است و به یک نظام خاص فلسفى به نام نظام سنت توماس معتقد اما چنان آراى فلاسفه را بیان و از آنها انتقاد مى‌کند که خواننده خود تصمیم مى‌گیرد که حق با کیست. ضمن آنکه در وهله نخست هدف او از نگارش این اثر بیان عقاید فلاسفه است و نه رد آراى آنها.

تاریخ فلسفه کاپلستون مجموعه ای را در دسترس خوانندگان فارسی زبان قرار می دهد که تا حد زیادی می تواند آنان را از متن های دیگر بی نیاز سازد، زیرا هدف نگارنده این بوده است که سیر تحول فلسفه را از آغاز تا اواخر قرن بیستم با زبانی ساده و روان برای خواننده تحصیل کرده معمولی بیان کند. این مجموعه به همت عده ای از مترجمان زبده از جمله سیدجلال‌الدین مجتبوی، عبدالحسین آذرنگ، اسماعیل سعادت، داریوش آشوری، غلامرضا اعوانی، ابراهیم دادجو، بهاءالدین خرمشاهی و امیرجلال‌الدین اعلم به فارسی ترجمه شده‌است.

 

کتاب‌های مرتبط

دیدگاه خود را وارد کنید

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاه‌ها

  1. فلسفه تعلیم وتربیت گفت:

    یه دنیا سپاس خداوند همراهتون باشه