دانلود کتاب تیمور لنگ از هارولد لمب | فروشگاه کتاب لی لی بوک


رایگان    پولی
سبد خرید (0)

تیمور لنگ از هارولد لمب

دانلود کتاب تیمور لنگ از هارولد لمب
دانلود کتاب تیمور لنگ از هارولد لمب

%d8%aa%db%8c%d9%85%d9%88%d8%b1-%d9%84%d9%86%da%af-%d9%87%d8%a7%d8%b1%d9%88%d9%84%d8%af-%d9%84%d9%85%d8%a8

نام کتاب: تیمور لنگ

نویسنده: هارولد لمب

مترجم: علی جواهرکلام

انتشارات: قلم مکنون

سال نشر: ۱۳۹۰

زبان: فارسی

تعداد صفحات: ۳۳۸ صفحه

فرمت: PDF

حجم: ۳٫۷۹ مگابایت

 

بخشی از کتاب

پانصد و پنجاه سال پیش مردی کوشید که خود را فرمانروای جهان بسازد. هر اقدامی که کرد موفق شد، ما او را تیمور لنگ می‌خوانیم. در آغاز وی چندان مهم نبود فقط بر قطعه‌ای از اراضی و عده‌ای گله‌دار آن سرزمین مرد پرور پهلوان‌خیز یعنی آسیای مرکزی فرمانروایی داشت. تیمور مثل اسکندر مقدونی پسر پادشاه نبود و مانند چنگیز ریاست قبیله را از پدر ارث نمی‌برد. اسکندر و چنگیز هر دو هنگامی که به جهانگردی برخاستند از خود همراهانی داشتند مردم مقدونیه با اسکندر و مغول‌ها با چنگیر همراه بودند ولی تیمور لنگ عده‌ای را دور خود جمع کرد. تیمور سپاهیان نیمی از جهان آن روز را یکی پس از دیگری شکست داد. او شهرها را در هم کوبید و مطابق میل خود از سر نو آباد ساخت کاروان‌های بازگانی دو قاره از وسط راه‌های او می‌گذشتند، تیمور ثروت چندین امپراتوری را گرد آورد و به میل خویش مصرف کرد. بر قله کوه‌های بلند در ظرف یک ماه کاخ‌ها و عشرتگاه‌ها بنا کرد. شاید بیش از هر بشر دیگر این مرد عجیب در مدت حیات ‌خویش کوشید تا مجموعه و طرح‌های غم‌انگیز را به چنگ خود درآورد و آن را به شکل نیکوتر و دل‌چسب‌تر از سر نو قالب بریزد. او آن روز و امروز به نام تیمور لنگ مشهور بوده و هست. در تواریخ عمومی ما نام وی تیمور لنگ است. گرچه اروپایی‌های پانصد سال پیش او را تاتاری می‌خواندند. آن‌ها به طور مبهم تیمور را فرمانروا و جهانگیر بی‌رحمی می‌شناختند که تا پشت دروازه اروپا رسیده بود و با چادرهای زربفت حرکت می‌کرد. از کله کشته‌ها منار می‌ساخت و شب‌ها در موقع حرکت روی تپه‌ها آتش‌افروزی می‌نمود تا راهنمای سپاهیان وی باشد. اما آسیا این مرد را بهتر می‌شناخت و خوشبختی‌ها و بدبختی‌های وی را یکایک می‌دانست. دشمنان آسیایی وی شهرت داده بودند که او یک گرگ خاکستری رنگ بزرگ زمین خواری می‌باشد. اما دوستان و پیروانش می‌گفتند تیمور شیر ژیان و جهانگشای عالی مقدار است…

 

معرفی کتاب

کتاب تیمور لنگ نوشته هارولد لمب، تاریخ نگار و تذکره نویس مشهور به بیان زندگی و فتوحات تیمور لنگ می پردازد. کتاب در چهار بخش و سی و یک فصل تنظیم شده است که عناوین آنها عبارتند از:

 بخش یکم:

ماوراءالنهر – آن طرف رود جیحون

مردان با کلاه خود

شاه آفرین(تاج بخش)سالی سارای

بانوی خداوندگار

تیمور دیپلمات

سرگردان

یک شتر و یک اسب

کنار پل سنگی

جنگ باران

دو امیر

روی پشت بام دنیا

زین الدین سخن می گوید

کار صوفیان

 بخش دوم:

سمرقند

قزل اردو

در جاده های استپ

در سرزمین سایه ها

مسکو

ساقیان ـ هم پیاله ها

قلمرو وسیع

بر پشت زین

سلطان احمد بغدادی

 بخش سوم:

محروسه ی سمرقند

خانم بزرگ و خانم کوچک

مسجد جامع تیمور

جنگ سه ساله

یوحنای اسقف به اروپا می رود

آخرین جنگ صلیبی

تیمور و ایلدرم به هم می رسند

پشت دروازه های اروپا

دنیای سفید

نتیجه کوشش چه بود؟

بخش چهارم:

یادداشت ها

 

اطلاعات کتاب

• کتاب تیمور لنگ ترجمه ای است از کتاب Tamerlane The Earth Shaker (به فارسی: تیمور فاتح جهان) که اولین بار در سال ۱۹۲۸ توسط انتشارات .Robert M. MacBride and Co در نیویورک منتشر شد.

 

کتاب‌های مرتبط

دیدگاه خود را وارد کنید

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاه‌ها

دیدگاهی وجود ندارد