دانلود کتاب جزیره از روبر مرل | فروشگاه کتاب لی لی بوک


رایگان    پولی
سبد خرید (0)

جزیره از روبر مرل

دانلود کتاب جزیره از روبر مرل
  کتاب جزیره از روبر مرل

 

نام کتاب: جزیره

نویسنده: روبر مرل

مترجم: فرهاد غبرائی

انتشارات: نیلوفر

سال نشر: ۱۳۷۹

زبان: فارسی

تعداد صفحات: ۶۳۷ صفحه

فرمت: PDF

حجم: ۶٫۵۶ مگابایت

 

مقدمه

در سال ۱۷۸۷ میلادی، كشتي بونتي با ۴۴ خدمه، بندر سپيدهد انگلستان را ترك مي كند تا به سوي جزيره تاهيتي در اقيانوس آرام و سپس جزاير آنتيل روان شود. ناخداي اين كشتي ويليام بليگ ۳۰ ساله بود. او به دليل ضروريات اين سفر دريانوردان داوطلب را استخدام مي كند. كشتي ابتدا به سوي قاره آمريكا حركت مي كند تا با دور زدن اين قاره از طريق دماغه هورن به اقيانوس آرام برسد. اما چندين هفته توفان هاي شديد ناخدا بليگ را ناگزير مي كند جهت اوليه را رها كرده و مسير دماغه اميدواري در جنوب قاره آفريقا را در پيش گيرد؛ ولی بار ديگر بدبياري دامان كشتي بونتي را مي گيرد. به دليل فقدان وزش باد ملوانان مجبور مي شوند با قايق هاي پارويي كشتي را به جلو برانند. در اين شرايط دشوار ناخدا بليگ سختگيري زيادي نسبت به خدمه كشتي روا مي دارد. سرانجام بعد از ۱۰ ماه آنها به هاييتي مي رسند. ملوانان چند هفته را در اين جزيره مي مانند و نهال هايي كه قرار بود به جاماييكا ببرند را جمع آوري مي كنند.

بار ديگر وقتي كشتي بونتي راه دريا را در پيش مي گيرد، ناخدا بليگ دوباره سختگيري در مورد كاركنان كه سنت دريانوردي بريتانيا بود را آغاز مي كند، اما اين بار دريانوردان داوطلب طاقت خود را از دست مي دهند. ملوانان اين كشتي در روز ۲۸ آوريل سال ۱۷۸۹ ميلادي به دليل سختگيري هاي بي اندازه و غير منطقي ناخدای کشتی، دست به شورش زده و ناخدا بليگ و ۱۸ نفر از خدمه وفادار به او را در يك قايق ۵ متري جا داده و آنها را در ميان اقيانوس آرام رها مي كنند. آنان كشتي بونتي را تصرف مي كنند و با اميد به يك زندگي جديد راه اقيانوس را در پيش مي گيرند، غافل از اين كه سرنوشت شومي در انتظارشان است.

بليگ و يارانش با خوش شانسي موفق مي شوند پس از پيمودن ۵ هزار كيلومتر خود را به جزيره تيمور برسانند. بليگ در آنجا يك كشتي اجاره مي كند و به سوي بريتانيا حركت مي كند تا هر چه زودتر تقاضاي يك مجازات عبرت انگيز را براي ملوانان شورشي درخواست كند. شورشيان بونتي بار ديگر به تاهيتي بازمي گردند، اما تعدادي از آنها از جمله فلچر كريستيان، رهبر شورشيان براي فرار از تعقيب بريتانيايي ها، دوباره با كشتي بونتي جزيره تاهيتي را ترك مي كنند. آنها به يك جزيره ناشناخته و کوچک در دل اقیانوس آرام مي روند تا در آنجا بقيه ايام زندگي خود را سپري كنند. آنها این جزیره را به علت سواحل صعب العبورش پیت کرن (تل سنگی) می نامند. فلچر پس از رسيدن به جزيره كشتي بونتي را آتش مي زند تا بريتانيايي ها ردش را پيدا نكنند. پس از مدتي، شورشيان بونتي در اين جزيره به جان هم افتاده و به كشتار يكديگر دست مي زنند.

هنگامي كه آمريكايي ها در سال ۱۸۰۸ ميلادي اين جزيره را كشف مي كنند، از میان اعضای این جامعه کوچک و بدفرجام تنها یک نفر به نام جان آدامز زنده ماند که با قایقی کوچک در دریای آزاد به دست ناوگان انگلستان اسیر شد و تنها چند روز پس از نقل ماجرا، چشم از جهان فرو بست. از چنین داستان ساده و غمگینی است که در دستان سحرانگیز روبر مرل، مجمومه ای کامل از تاریخ حیات بشریت پا به عرصه وجود می گذارد و حقایق تلخ و تراژدیک این تاریخ تمدن بشری در مقابل ما نمایان می شود.

 

خلاصه داستان

زمان: ۱۷۸۹ میلادی

مکان: جزیره ای ناشناخته در اقیانوس آرام
ملاحان عصیانگر کشتی انگلیسی “بلاسوم” پس از حرکت از جزیره تاهیتی در اقیانوس آرام قوانین خشک کشتیهای جنگی را زیر پا می گذارند و ناخدای سخت گیر و خشن خود را به قتل می رسانند. آنان کشتی را تصاحب کرده و دوباره به تاهیتی بادبان می کشند؛ اما از ترس اینکه مبادا به چنگ ناوگان سلطنتی قدرتمند بریتانیا بیفتند، به همراه تعدادی از زنان و مردان سیاهپوست تاهیتی این جزیره را دوباره ترک می کنند و راهی اقیانوس آرام می شوند. در طی سفر، آنان به جزیره ای ناشناخته و کوچک بر می خورند و چون مشخصات اقلیمی و طبیعی آن را برای زندگی مناسب می یابند تصمیم می گیرند بقیه عمرشان را در آنجا سپری کنند. اما مدتی کوتاه بعد از ساکن شدن در جزیره، بر سر منافع و نیازهای اولیه افراد همچون: غذا، زن و زمین جنگ نژادی بین سیاه و سفید درمی گیرد …

 

معرفی کتاب

خمیرمایه داستان جزیره نوشته روبر مرل از واقعه ای حقیقی برخواسته است. هنگامی که شورشیان کشتی انگلیس بونتی از جزایر تاهیتی گریختند و برای در امان ماندن از چنگ ناوگان سلطنتی با عده ای برده سیاه به جزیره ای خالی از سکنه و ناشناس پا گذاشتند تا باقی عمر خود را در آن مکان بگذرانند. مکان و مشخصات اقلیمی و طبیعی جزیره به گونه ای بود که ساکنان جدیدش تا پایان عمر می توانستند به خوبی و خوشی در آن زندگی کنند؛ ولی مجموعه ای از حوادث پی در پی سرانجام منتهی به نبردی بی امان درمیانشان گشت و مرگ و نیستی را برایشان به ارمغان آورد.

در حالی که اروپای صنعتی قرن هجدهم مراحل مختلف انقلاب صنعتی و عصر روشنگری را پشت سر می گذارد و هم زمان با پیشرفت سکولاریزاسیون و سقوط مذهب برای اولین بار به آفریقا و آمریکای لاتین پا می گذارد، ملاحان عصیانگر کشتی “بلاسوم”، قوانین خشک کشتیهای جنگی را زیر پا می گذارند و ناخدای خویش را به قتل می رسانند.

نمادی واضح ازخیزش اروپائیان بر علیه سنن چندین هزار ساله شان، زیرا از آنجا که ناخدا مقامی بعد از خداوند را در عرشه به خود اختصاص می داد ، کشتن او تنها یک معنا می توانست داشته باشد، به دور ریختن سنت، حادثه ای که در اوایل عصر روشنگری به واسطه سرعت و شتاب فراوانش رنگ تندی از خشونت به خویش گرفت و تنها در اواخر قرن بیستم بود که پس از دو صده خونریزی ( انقلاب فرانسه- انقلاب اکتبر روسیه- حکومت دیکتاتوری دوید کرامول در انگلستان و… ) این طرد سنت جایش را به نقد سنت سپرد و تعادل و ملایمت تا حدودی جایگزین خشونت و قاطعیت گردید . سرعت و شتاب چشمگیر عصر روشنگری (رنسانس) و بردار همزادش (انقلاب صنعتی) جوامع غیر اروپایی را نیز بی نصیب نگذاشت. زمانی که قوای اسپانیایی و پرتغالی تمدن های عظیم اینکا و مایا را در آمریکای لاتین از صحنه روزگار محو می کردند، نیروهای انگلستان، فرانسه، ایتالیا و هلند در سواحل کنیا، مراکش و ساحل عاج به قلع و قمع بومیان آفریقایی مشغول بودند. نیازهای روزافزون صنایع غول آسا و نوپای اروپا به مواد اولیه و کارگران ارزان قیمت، دولتمردان دول اروپایی را مجاب به اعمال چنین جنایاتی کرد.

مردانيكه برخلاف اخلاقشان از ميان طبقاتي اشرافي و زمينداران و ملاحان محافظه كار جامعه خويش بر نخواسته بودند؛ بلكه ريشه در طبقاتي متوسط رو به ظهور و تكنوكرات ها و ديوان سالاران نوظهور دوران جديد داشتند و به همين دليل انقلابيوني آرامخواه محسوب مي گشتند كه اغلب از ميان طبقات محروم پله هاي ترقي قدرت و ثروت را پيموده بودند و به همين دليل همانند تمام انقلابيون، منطقي آرمانگرا و قصاوتي بي مانند داشتند و در كشتار دشمنانشان (طبقات اشرافي و بردگان خويش) ترديدي به خود راه نمي دادند.

در اين ميان، شورشيان بلاسوم ناخداي دوم و افسر ارشد كشتي را از مقام خود خلع مي كنند و مجلس مشاور خويش را برپا مي سازند و در همين زمان، روابط دوستانه و برادرانه خود با سياهپوستان تاهيتی را اندك اندك به روابط ارباب و بردگي تبديل مي سازند. ابتدا به جزيره شان يورش مي برند و در نهايت از نيروي كار و سادگي و بي پيرايگيشان بهره مي برند.

در جزيره اي كه شورشيان بلاسوم جامعه كوچك و جديد خود را مي سازند، مدل ظريف و محدود جوامع صنعتي و نوظهور اروپايي قرن هجدهم و نوزدهم آشكارا به چشم مي خورد. جدال طبقات نوظهور (تكنوكرات ها، ديوان سالاران و …) براي از ميان برداشتن رقبا، تمرين دموكراسي و گسترش آزادي و ليبرازيزاسيون جامعه، مقاومت طبقات قدرتمند سنت گرا، طغيان بردگان بر عليه اربابان سفيدپوست، فيمينيسم و جنبش آزادي خواهانه زنان، گسترش حق راي و البته جنگ هاي عظيم مذهبي و اقتصادي و ايدئولوژيكي كه اروپاي قرن هجدهم و نوزدهم را لرزاند و در قامت مهيب و كريه دو جنگ جهني اول و دوم به نقطه عطف خود رسيد، همگي حكايت از سرنوشت رقت بار بشريت مي كند كه در داستان روبر مرل، جامعه اي كوچك را به كلي نابود كرد و در دنياي واقعي زمين، اين كره خاكي را به سوي نيستي و نابودي سوق مي دهد.

در جزيره روبرمرل ما تنها عوامل اقتصادي، اجتماعي و يا سياسي اين بحرانها و فجايع را بازكاوي نمي كنيم و بلكه مرل در پي نقل جزئيات داستان توصيفي روانشناختي از عكس العمل هاي بشريت در طول تاريخ را مي جويد، عللي كه ساير عوامل در واقع فرزندان خلف او محسوب مي شوند. در عمق دلايل اجتماعي، مذهبي، اقتصادي و سياسي كه نهادهاي جامعه كوچك جزيره روبرمرل را مي لرزاند (نهادهايي مانند مجلس مشاوره اي، زمين هاي كشاورزي كه سياهپوستان تاهيتی بر روي آن كار مي كردند و …) ما ملغمه اي از خصوصيات رواني انسان را در مي يابيم، خصوصياتي مانند: ترس، كينه، عقده حقارت، حسادت، خشم، تعصب و … نبرد حقيقي در درون آدمهاي اين جامعه كوچك درجريان است، جايي كه خصوصيات نام برده در مقابل رقبا و شهسواران نامدار خود مي جنگند، شهسواراني كه از روز ازل تا به امروز نماينده نور هستند و از دنياي روشنايي مي آيند همانند: شجاعت، صبر، گذشت و تحمل، عشق، پشتكار، راستگويي، صداقت و…

روبر مرل با نقل گذشته شخصيت هاي داستان، فضاي روحي آنان را كه در ابتداي داستان در تاريكي قرار دارد در طول داستان و به موازات پيشرفت آن روشن مي كند و با افزايش اطلاعات ما از اين افراد (كه در ابتداي داستان تنها به نكاتي كلي و اصلي محدود مي شد) ما را در ترسيم جزئيات اين شخصيت ها ياري مي دهد و كاراكتر اين افراد كه در ابتدا شبحي بيش نيست، همانند كشتي اي كه در مه قرار دارد و به مرور از مه خارج مي شود و اينجاست كه به مرور خواننده آگاه مي شود كه چرا در نبرد دروني يكي جانب نيكي را مي گيرد و ديگري طرف شرارت را.

عوامل محيط اطراف (دلايل اجتماعي- جغرافيايي- فرهنگي و اجتماعي و يا سياسي) به خودي خود و مستقيماً تاريخ رنسانس را نمي سازند، در واقع هيچ بخش از تاريخ تمدن بشريت را نمي سازند، بلكه با سيطره و تحت تاثير قرار دادن روح و روان انسانها نتايج خود را نمايان مي سازند. تفاوت ملاحان فقير انگليسي در مقابل مردان تاهيتی كه در محيطي متفاوت از نظر اجتماعي، اقتصادي، فرهنگي، مذهبي و حتي جغرافيايي زيسته اند، شخصيت هاي متفاوتي را براي آنان به ارمغان آورده است كه در بسياري از موارد متفاوت و متضاد است: در يك سو مرداني از جزيره سرد و مرطوب انگلستان، از محيطي فقير و مفلوك و در سوي ديگر مرداني از جزيره گرم و پرطراوت تاهيتي كه معناي فقر و ثروت و اختلاف طبقاتي را درك نمي كنند و برتري را در خصوصيات و رفتار بزرگوارانه و مزاياي معنوي جستجو مي كنند.

اين مردان همان گونه از يكديگر بيگانه اند كه ناخداي كشتي بلاسوم از ملاحان هموطنش! گويي از سياره اي جدا و به گونه اي تصادفي پا به جزيره گذاشته اند. اين شكاف هاي عميق تنها با رودي از خون پر شده است و اين بهاي سنگيني است كه بشر امروزه آن را پرداخته و مي پردازد، كشتار همنوع، هموطن و در نهايت دوست، خواهر و برادر و حتي همسر!

در كشتار امروز خوني به زمين نمي ريزد؛ بلكه دنياي دروني و روحيات آدميان است كه به كشتارگاه هدايت مي شود و به راستي كه بشر قرون قديم بسيار سعادتمندتر از آيندگان خود بود كه تنها جسمش طعمه مرگ مي گشت و تا آخرين لحظه عمر در دنياي دروني خود آزاد مي زيست. تمدن مدرن و صنعتي تنها جان بردگان آرژانتيني و سياهپوستان آفريقايي را نگرفت، اين تمدن اخلاق- مردانگي را از پاي در آورد و در حقيقت انسانيت را به يغما برد. پايان داستان جزيره سرنوشت محتوم همين بشر است، جايي كه روح مطلق مطلوب هگل تنها تلي از خاكستر و يا جنگلي از حيوانات وحشي است كه مانند هر جنگلي قوي، ضعيف را مي درد. جزيره نقدي بر زندگي بشر امروز است نه اعتراض جزئي به ضعف هاي دموكراسي- آپارتايد و يا ليبراليسم و سكولاريسم. اين كتاب تنها آنچه كه در كشتي بونتي گذشته نيست بلكه داستاني است تخيلي، بي هيچ حجتي جز جوشش درونش و درددل هايي كه خواسته و ناخواسته از زندگي ما و دل شوره هايي كه بر روي سياره شكننده مان، وجودمان را به مخاطره مي اندازد، در آن مطرح شده است.

 

اطلاعات کتاب

• کتاب جزیره ترجمه ای است از کتاب L’ile (به فارسی: جزیره) نوشته Robert Merle که در سال ۱۹۶۲ در فرانسه منتشر شد.

 

کتاب‌های مرتبط

دیدگاه خود را وارد کنید

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاه‌ها

دیدگاهی وجود ندارد