دانلود کتاب جزیره اسرارآمیز | لی لی بوک دانلود کتاب جزیره اسرارآمیز


رایگان    پولی
سبد خرید (0)

جزیره اسرارآمیز

نام کتاب : جزیره اسرارآمیز

نویسنده : ژول ورن

مترجم : جواد محیی

انتشارات : گوتنبرگ

زبان : فارسی

فرمت : PDF

حجم : ۹٫۷۵MB

صفحات : ۸۳۶

 

معرفی کتاب

جزیره اسرارآمیز یکی از آثار مشهور ژول ورن، نویسنده فرانسوی و پیشگام داستان های علمی-تخیلی جهان است.

خلاصه کتاب

زمان: 1869-1865 میلادی

مکان: آمریکا (ایالت ویرجینیا: شهر ریچموند)

در سال 1865، پنج مرد در خلال جنگ داخلی آمریکا با بالون از زندان جنوبی‌های تجزیه طلب در شهر "ریچموند"  فرار می کنند و هفت هزار مایل به وسیله طوفان وحشتناکی بر فراز اقیانوس آرام به پیش رانده می شوند. در آخرین لحظات متلاشی شدن بالن، سرنشینان آن به ناچار در جزیره‌ای غیر مسکون فرود می‌آیند. جزیره ای در جنوب اقیانوس آرام که در هیچکدام از نقشه های جغرافیایی اثری از آن نیست.

این پنج مرد (مهندس سایروس اسمیت و خدمتکارش نابِ سیاهپوست، ژدئون اسپیلتِ خبرنگار،‌ پنکروفِ ملوان و پسرخوانده اش هاربرت براونِ نوجوان) که از کلیه لوازم و مایحتاج زندگی محروم‌اند، می‌کوشند تا وسیله‌ای برای مقابله با این موقعیت به دست آورند. جزیره (که آن را به افتخار رئیس جمهورشان، "لینکلن" نام‌گذاری می‌کنند) ذخایر سرشار و غیرمنتظره ای دارد که تدریجاً در دسترس آنها قرار می‌گیرد و آنها خیلی زود یقین پیدا می‌کنند که نیروی مرموزی کمکشان می‌کند. حتی روزی نوشته‌ای به دستشان می‌رسد و از روی آن "آیرتون" را (که 12 سال در جزیره تابور، در همسایگی آنان زندانی بوده و خوی نیمه وحشی یافته) پیدا می‌کنند و از آنجا نجاتش می‌دهند.

سرانجام کشفی می‌کنند و به رازی که همواره درتعقیب و کمک آنهاست پی می‌برند. آن راز بزرگ، زیردریایی معروف "ناتیلوس" متعلق به "کاپیتان نمو" است که در زیر آبهای کنار جزیره لنگر انداخته است ...

خط سیر داستان:

naghshe-jazire-asraramiz-2

جزيره اسرارآميز ماجراهاي گروهي از اسيران جنگي دوره جنگ هاي داخلي آمريكا را روایت مي كند که با یک بالن از شهر ریچموند (واقع در ایالت ویرجینیای آمریکا) فرار می کنند و به ناچار در جزیره ای ناشناخته در جنوب اقیانوس آرام فرود می آیند و چهار سال از زندگی خود (از سال 1865 تا 1869 میلادی) را در این جزیره غیرمسکون سپری می کنند.

آنها از همه مهارت هايشان براي ادامه بقا استفاده مي كنند و جامعه ای را روی این جزیره (که آنرا به افتخار رئیس جمهورشان، جزیره لینکلن نامگذاری می کنند) برپا می كنند. اعضای این جامعه عبارتند از:

• يك مهندس به نام سایروس اسمیت

• یک برده به نام ناب

• يك خبرنگار به نام ژدئون اسپیلت

• يك ملوان به نام پنکروف

• یک نوجوان به نام هاربرت براون

در ابتدای داستان، وقتی بالن آنها در آستانه رسیدن به خشکی است، مهندس اسمیت به دریا سقوط می کند و در شرف مرگ قرار مي گيرد. اما او به شكل معجزه آسا و مشکوکی نجات پیدا می کند. اين مسافران در اين جزيره همه ابزار لازم براي شكار و دفاع از خود را مي سازند، به بهترين وجه مكان امني را براي سكونت درست مي كنند، دامپروري راه مي اندازند،‌ كشاورزي مي كنند و شروع به ساختن کشتی برای نجات از جزیره می کنند.

آنها در اين جزيره با ماجراهاي جذابي روبرو مي شوند. از جمله حمله ميمون ها و حيوانات وحشي ديگر، آمدن دزدان دريايي به جزيره، مبارزه با آنها و مجروح شدن شديد یک نفرشان. در تمام ماجراهايي كه پيش مي آيد می دانند که کسی از آنها حمایت می کند و بارها و بارها نجاتشان می دهد. سرانجام اين ناشناس مرموز در نزديكي مرگش خودش را به آنها نشان مي دهد.

"جزیره اسرارآمیز" دنباله رمان "بیست هزار فرسنگ زیر دریا":

ساکنان جزیره بعداً متوجه می شوند كه این ناشناس مهربان، كاپيتان نمو گوشه نشين (یکی از شخصیت هایِ کتابِ بیست هزار فرسنگ زیر دریا)  است. کاپیتان نمو یک مرد هندی و نوه "تیپوصاحب" قهرمان هند بود. او قبلاً در كشورش بر ضد استعمارگران انگليسي جنگیده بود و يكی از كشتيهای آنها را نيز با زيردرياييش غرق كرده بود.

او پس از اینکه متوجه می شود زیردریایی اش به عنوان یک نهنگ عظیم دریایی در تمام اقیانوس ها در تعقیب است، آبهای اطراف جزیره لینکلن را مامن خود و زیردریایی اش (نوتیلوس) قرار می دهد. با ورود پروفسور اسمیت و همراهانش به جزیره، او تصمیم می گیرد آنجا را ترک کند؛ اما در اثر آتشفشان زیردریایی، توده های بازالت راه خروج نوتیلوس را مسدود می کند.

کاپیتان نمو که سالیان آخر عمر خود را سپری می کرد، مي ميرد و ساکنان جزیره، طبق وصيتش او را در زير دريايي خودش در زير دريا دفن مي كنند. در اين زمان آتشفشان جزيره نيز شروع به فوران مي كند و مسافران در نهايت به وسيله كشتي "دونکان" که برای بردنِ "آیرتون" به جزیره تابور آمده بود، نجات می یابند.

"جزیره اسرارآمیز" دنباله رمان "فرزندان کاپیتان گرانت":

در دسامبر 1866 یعنی تقریبا دو سال پس از اقامت در جزیره لینکلن، اعضای گروه مردي به نام آیرتون (یکی از شخصیت هایِ کتابِ فرزندان کاپیتان گرانت) را در جزيره تابور در همسایگی جزیره خودشان می یابند. آیرتون که به خاطر سال ها تنهایی و انزوا، خوي انسانيش را از دست داده؛ با كمك آنها مجدداً عواطف خود را باز می یابد و ماجراي زندگي جالبش را توضيح مي دهد. آیرتون همان کسی بود که به جرم خیانت به سرنشینان کشتی دونکان (دونجان)، پس از نجات کاپیتان گرانت از جزیره تابور، به این جزیره تبعید شد.

آنچه در رمان "فرزندان کاپیتان گرانت" آمده است، اینگونه است:

• در سال 1862 کشتی سه دکله بریتانیا متعلق به کاپیتان گرانت غرق می شود و کاپیتان گرانت یک پیام اضطراری برای درخواست کمک را درون بطری ای در اقیانوس رها می کند.

• در سال 1864 بطری حامل پیام، توسط لرد گلناروان که سوار بر کشتی تفریحی خود (دونجان) بود، پیدا می شود و عملیات نجات کاپیتان گرانت آغاز می شود.

• در سال 1865 کاپیتان گرانت از جزیره تابور نجات داده می شود و آیرتون به جرم خیانت به سرنشینان کشتی دونکان (دونجان)، به این جزیره تبعید می شود.

اما در رمان "جزیره اسرارآمیز" برای تطایق وقایع (افزایش تعداد سالهای محکومیت آیرتون در جزیره تابور و بازگشت کشتی دونکان برای نجات او) ، ژول ورن مجبور شده است تاریخ ها را به گونه ای دیگر ذکر نماید:

• در سال 1852 کشتی سه دکله بریتانیا متعلق به کاپیتان گرانت غرق می شود و کاپیتان گرانت یک پیام اضطراری برای درخواست کمک را درون بطری ای در اقیانوس رها می کند.

• در سال 1854 بطری حامل پیام، توسط لرد گلناروان که سوار بر کشتی تفریحی خود (دونجان) بود، پیدا می شود و عملیات نجات کاپیتان گرانت آغاز می شود.

• در سال 1855 کاپیتان گرانت از جزیره تابور نجات داده می شود و آیرتون به جرم خیانت به سرنشینان کشتی دونکان (دونجان)، به این جزیره تبعید می شود.

بدین ترتیب در دسامبر 1866 که ساکنان جزیره لینکلن، آیرتون را در جزیره تابور می یابند، در واقع 12 سال از زمان تبعید او به این جزیره سپری شده بوده است و در طی این 12 سال او به اندازه کافی برای خیانت خود مجازات شده بود. بدین ترتیب ژول ورن با این تغیر تاریخ، زمینه را برای بازگشت کشتی دونکان و انتقال آیرتون از جزیره (و در پی آن نجات تمام ساکنان جزیره آتشفشانی لینکلن) فراهم آورده است.

کتاب‌های مرتبط

دیدگاه خود را وارد کنید

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاه‌ها

دیدگاهی وجود ندارد