دانلود کتاب خانه پتروداوا از کنستان ویرژیل گئورگیو | لی لی بوک


رایگان    پولی
سبد خرید (0)

خانه پتروداوا از کنستان ویرژیل گئورگیو

دانلود کتاب خانه پتروداوا از کنستان ویرژیل گئورگیو
 کتاب آشنایی با ویتگنشتاین از پل استراترن

khane petrodava

 

نام کتاب: خانه پتروداوا

نویسنده: کنستان ویرژیل گئورگیو

مترجم: حسن اروندی

انتشارات: امیرکبیر

سال نشر: ۱۳۸۱

زبان: فارسی

تعداد صفحات: ۳۲۴ صفحه

فرمت: PDF

حجم: ۴٫۶۰ مگابایت

 

خلاصه داستان

زمان: ۱۹۲۰-۱۹۰۰ میلادی
مکان: رومانی
“رکسانا”ی هجده ساله دختری است ساکن پتروداوا در کوههای “کارپات” رومانی، پاک و نیرومند، زیبا و عاشق زندگی. “لوسیس آپوستول” آموزگاری است از نواحی جلگه ای و عاشق رکسانا. او که برای تدریس به پتروداوا آمده، سه سال پیش زمانی که رکسانا پانزده ساله بود، او را از خانواده اش خواستگاری کرد؛ اما جواب مثبت نگرفت. حال پس از گذشت سه سال دوباره پا پیش گذاشته و به خواستگاری رکسانا می رود …

 

معرفی کتاب

خانه پتروداوا اثر کنستان ویرژیل گئورگیو، نویسنده معروف رومانیایی است که عمده وقایع آن در زمان جنگ جهانی اول به وقوع می پیوندند. در داستان، بخشی از وقایع انقلاب روسیه نیز بازگو می گردد. به گفته گئورگیو، این داستان زاییده تخیل محض نیست؛ بلکه داستانی است از دنیایی که خود در آن زندگی کرده است.

زمان و مکان داستان:

bakhshe tarikhi muldavi 2

petrodava map

حوادث داستان تقریبا بین سالهای ۱۹۰۰ تا ۱۹۲۰ میلادی به وقوع می پیوندند. مکان وقوع حوادث نیز کشور رومانی است. عمده حوادث در روستای پتروداوا (واقع در دره “بیستریتزا” در دامنه شرقی کوههای “کارپات”) به وقوع می پیوندند و بخشی نیز در بخش مولداوی ( واقع در شرق رشته کوههای کارپات) و شهر یاسی به وقوع می پیوندند.

بخش “مولداوی” نام یکی از بخشهای تاریخی کشور رومانی است که در شرق این کشور قرار دارد. (با کشور “جمهوری مولداوی”، همسایه شرقی کشور رومانی که زمانی جزئی از “اتحاد جماهیر شوروی” به حساب می رفت، اشتباه نشود.)

خط سیر داستان:

داستان از خانه ای قدیمی و زیبا در روستای “پتروداوا” واقع در کوه های “کارپاتِ” رومانی آغاز می شود، خانه ای که متعلق به خانواده “روکا” بود و همه افراد آن اصیل و نامی، و در همه جا از شهرت فراوانی برخوردار بودند. در یکی از روزهای سرد زمستان آموزگاری به نام “لوسین آپوستول” از منطقه جلگه ای اطراف کوهستانِ کارپات که برای تدریس به پتروداوا آمده، به خواستگاری “رکسانا”، دختر پانزده ساله خانواده روکا می آید و به او پیشنهاد ازدواج می دهد؛ اما به خاطر سن کم رکسانا، خانواده اش پاسخ مثبت به او نمی دهد؛ اما به او وعده سه سال دیگر را می دهند تا رکسانا بزرگتر شود. سه سال بعد از این ماجرا، او دوباره به خواستگاری رکسانا می رود. داستان با بیان درخواست ازدواج او به “پتراکی روکا”، پدرِ رکسانا آغاز می شود:

«آقای پتراکی روکا، سه سالی را که معین کرده بودید، سپری شده است. من امروز سر موعد آمده ام که طبق قرار با دخترتان دومنیتزا رکسانا وصلت کنم.»

رکسانا و لوسین ازدواج می کنند و صاحب دختری می شوند که نامش را “استلا” می گذارند. چهار سال از ازدواج آنان سپری می شود. در پی خیانت لوسین به رکسانا و عشق بازی و روابط نامشروع او با زنی مهماندار به نام “روزا موندا”، رکسانا در یک شب زمستانی در خانه را بر روی لوسین، شوهر خائن خود می بندد و صبح روز بعد دستور می دهد جسد بیجانش را در گورستان خانوادگی روکاها دفن کنند. (سال ۱۹۰۴)

۱۲ سال بعد، در سال ۱۹۱۶ و در زمان جنگ جهانی اول، استلا (دختر رکسانا و لوسین) که شانزده ساله شده است، با شاهزاده “ایگور ایلوسکین” که ژنرال نیروهای روسی در مولداوی است ازدواج می کند. در زمستان سال ۱۹۱۷ آن دو به اتفاق پانتلیمونِ خدمتکار برای رفتن به روسیه و زندگی در کاخ شاهزاده، عازم رودخانه “پروت” (مرز بین رومانی و روسیه) می شوند که در همین حین انقلاب روسیه به وقوع می پیوندد و تمام رویاهای استلا را نقش بر آب می کند. سرنوشت برای او نقشه های دیگری دارد.

نویسنده که استاد خلق فضاهای رئالیسم با طعم رمانتیک است، با دست مایه قرار دادن جنگ جهانی اول و انقلاب روسیه رمانی پرکشش و زیبا را خلق کرده است.

 

کتاب‌های مرتبط

دیدگاه خود را وارد کنید

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاه‌ها

  1. F@tym@80 گفت:

    وااای بهترین کتابی بود که تا الان خوندم راستی اقای مدیر میخواستم کتاب راز نهفته اثر جیمز وبستر را در سایت بزاریدممنون میشم چون نوجوانان تویه این سن به این کتاب علاقه دارند