دانلود کتاب دخترک کبریت فروش | لی لی بوک


رایگان    پولی
سبد خرید (0)

دخترک کبریت فروش

دانلود کتاب دخترک کبریت فروش
 کتاب دخترک کبریت فروش

دخترک کبریت فروش

 

نام کتاب: دخترک کبریت فروش

نویسنده: هانس کریستین آندرسن

مترجم: مریم یبنایی

مجموعه: قصه های ماندنی جهان

انتشارات: قدیانی

سال نشر: ۱۳۷۲

زبان: فارسی

تعداد صفحات: ۲۶ صفحه

فرمت: PDF

حجم: ۵٫۹۸ مگابایت

 

خلاصه داستان

در شب سال نو، دخترکی فقیر و ژنده‌پوش که از شدت سرما به خود می‌پیچد سعی دارد تا کبریت‌هایش را به مردمی که برای خرید سال نو آمده‌اند بفروشد، اما کسی توجهی به او نمی‌کند. پدر دخترک او را تهدید کرده که اگر تمام کبریت‌هایش را به فروش نرساند، حق بازگشت به خانه را ندارد و اکنون که شب سربرآورده و خیابان‌ها خالی از مردمی شده که در کنار آتش گرم خانه‌هایشان مشغول جشن گرفتن سال جدید هستند، او یکه و تنها با کبریت‌هایی که به فروش نرفته‌اند باقی‌ مانده و جرأت بازگشت به خانه را ندارد.

سرما بیداد می‌کند و دخترک درگوشه‌ای پناه می‌گیرد و برای گرم کردن خود شروع به روشن کردن کبریت‌هایش می‌کند. در نور کبریت‌ها، او صحنه‌های دلپذیری همچون درخت کریسمس و شام سال نو را می‌بیند. سپس سرش را رو به آسمان گرفته و شهابی را می‌بیند و به یاد مادربزرگ درگذشته‌اش می‌افتد که به او گفته بود این ستاره‌ها نشانگر مرگ کسی هستند. با یاد مادربزرگش، دخترک کبریت دیگری را روشن می‌کند و در نور آن مادربزرگش را می‌بیند. دخترک تا آنجا که می‌تواند تمام کبریت‌هایش را یکی پس از دیگری روشن می‌کند تا مادربزرگش که تنها کسی بوده که دخترک را دوست داشته و به او محبت می‌کرده بیشتر در کنارش باقی بماند. دخترک می‌میرد و مادربزرگش روح او را با خود به بهشت می‌برد.

صبح روز بعد، مردم پیکر بی‌جان دخترک را، با گونه‌هایی سرخ و لبخندی بر لب در کنار کبریت‌های سوخته‌اش در گوشهٔ خیابان پیدا می‌کنند. مرگ او آنها را اندوهگین ساخته و می‌گویند که او برای گرم کردن خودش این کبریت‌ها را آتش زده است، اما چیزی که نمی‌دانند این است که دخترک در نور شعلهٔ این کبریت‌ها چه مناظر دلپذیری را دیده است و چگونه آغاز سال نو را در کنار مادربزرگش جشن گرفته است.

 

معرفی کتاب

دخترک کبریت‌فروش، نام داستان کوتاهی از نویسنده و شاعر بنام دانمارکی، هانس کریستین آندرسن است. این داستان دربارهٔ دخترک کبریت‌فروش فقیری است که در سرمای منجمدکنندهٔ شب سال نو سعی دارد تا کبریت‌هایش را به مردمی که مشغول خرید هستند، بفروشد. اما کسی به او توجهی نمی‌کند و او که در پایان شب یکه و تنها در خیابان باقی‌مانده است، با روشن کردن تک‌تک کبریت‌ها و دیدن رویاهایش در نور آنها در گوشهٔ خیابان از سرما جان می‌سپارد. همچنین اقتباس‌هایی در قالب فیلم‌های پویانمایی و یک فیلم تلویزیونی موزیکال، از این داستان صورت گرفته است.

این داستان که پر از احساسات انسانی یک دختر بچه می‌باشد، در ایران بسیار مورد استقبال قرار گرفت و انیمیشن آن تبدیل به یکی از پربیننده‌ترین برنامه های کودک در ایران شد. در همین راستا یکی از نمایندگان مجلس شوری اسلامی، محسن صرامی دلیل دوباره مطرح شدن این فیلم را جنبش فکری دخترک ولاشان دانست. لازم است ذکر شود این جنبش فکری بزرگترین گروه‌های فیسبوکی و وبلاگ نویسی ایران موسوم به درد و دل دخترک را دارند.

 

اطلاعات کتاب

دخترک کبریت فروش ترجمه ای است از داستانِ دانمارکی Den Lille Pige med Svovlstikkerne (به فارسی: دخترک کبریت‌فروش) نوشته هانس کریستین آندرسن که نخستین بار در دسامبر ۱۸۴۵ به چاپ رسید.

 

کتاب‌های مرتبط

دیدگاه خود را وارد کنید

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاه‌ها

دیدگاهی وجود ندارد