دانلود کتاب دختر پرتقالی از یوستاین گاردر | فروشگاه کتاب لی لی بوک


رایگان    پولی
سبد خرید (0)

دختر پرتقالی از یوستاین گاردر

دانلود کتاب دختر پرتقالی از یوستاین گاردر
کتاب دختر پرتقالی از یوستاین گاردر

 %d8%af%d8%ae%d8%aa%d8%b1-%d9%be%d8%b1%d8%aa%d9%82%d8%a7%d9%84%db%8c

نام کتاب: دختر پرتقالی

نویسنده: یوستاین گاردر

مترجم: ویدا اسلامیه

انتشارات: کتابسرای تندیس

سال نشر: ۱۳۹۰

زبان: فارسی

تعداد صفحات: ۱۸۶ صفحه

فرمت: PDF

حجم: ۳٫۱۱ مگابایت

 

بخشی از کتاب

پدرم یازده سال پیش از دنیا رفت. در آن زمان من چهار سال بیش‌تر نداشتم و در خواب هم نمی‌دیدم که روزی بتوانم دوباره با او ارتباط برقرار کنم. اما حالا قرار است هر دو باهم کتابی بنویسیم. این‌ها اولین سطرهای این کتابند که من به تنهایی به روی کاغذ می‌آورم اما به زودی پدرم نیز مرا همراهی می‌کند. زیرا او حرف‌های بیش‌تری برای گفتن دارد. نمی‌دانم که در دنیای واقعیات چه‌قدر پدرم را به خاطر می‌آورم. احتمالاً فقط فکر می‌کنم که او را به خاطر می‌آورم چراکه در بیش‌تر مواقع عکس‌هایش را تماشا می‌کنم. اما فقط از واقعی‌بودن یک خاطره اطمینان کامل دارم و آن هم زمانی اتفاق افتاد که من و پدرم در تراس نشسته بودیم و ستاره‌ها را تماشا می‌کردیم …

 

خلاصه داستان

زمان: قرن بیستم میلادی

مکان: نروژ، شهر اسلو

“جرج” پانزده ساله که پدرش را در چهار سالگی از دست داده است، ۱۱ سال پس از مرگ او، به نوشته ای دست پیدا می کند که پدرش قبل از مرگ خطاب به او نوشته است. در این نوشته پدر از عشقش به دختری می گوید که در برخورد اول کاپشنی نارنجی رنگ به تن دارد و پاکتی پرتقال در بغل …

 

معرفی کتاب

کتاب دختر پرتقالی نوشته ی یوستین گوردر نویسنده مشهور نروژی است. این داستان نیز مانند داستان های دیگر گاردر تقریبا دو نوع داستان را در دل خود دارد که در آخر باز می توانند مکمل هم شوند. این یکی از برجسته ترین ویژگی های داستان های گوردر است. مانند دنیای سوفی، مرد داستان فروش و ….

دختر پرتقالی، گفتگوی فلسفی و شاعرانه بین پدر و پسری است که در دو زمان مختلف زیسته‌اند. پدر ماجرای آشنایی با دختری را به شیوه‌ای جذاب برای پسرش بازگو می‌کند و پسر با خواندن یادداشت‌های پدرش دید جدیدی نسبت به زندگی پیدا می‌کند. از لحاظ موضوعی اساس داستان بر محور چند سوال و داستانی عاطفی و عشقی می گذرد. دختر پرتقالی از قبیل عشق های تکراری و نرسیدن های لیلی و مجنون نیست، بلکه عشق انسان هایی را بیان می کند که زندگی کاملا معمولی و البته کمی پرتقالی دارند. عشقی که با هزار راز و پرسش و داستان پردازی آغاز می شود و خواننده را در جریان زوایا و سوالات دیگری درباره ی زندگی معمول و روزمره مان قرار می دهد. سوالی که شاید همه مان به آن فکر کرده باشیم. این که ما فقط یکبار در این دنیا زندگی می کنیم و اگر بنا بر انتخاب ما بود آیا زندگی در زمین را انتخاب می کردیم یا نه؟

گوردر نویسنده ای روح باور است و امیدوار! امیدوار از این جهت که اگرچه باور داشتن به برخی اقتضائات ماوراءالطبیعه سخت است؛ اما پروراندن این رویاهای محال را مولفه ای از امید داشتن می داند. مثلا در بخشی از نامه پدر با عنایت به بازی های کامپیوتری که پس از مردن در آنها امکان زنده شدن مجدد و شروع مجدد بازی وجود دارد، از خودش می پرسد که مگر می شود چنین فرصت هایی برای روحمان وجود نداشته باشد؟ و بعد خود پدر این گونه پاسخ می دهد که: شخصاً اعتقادی به این موضوع ندارم. واقعاً اعتقاد ندارم. ولی رویای چیزی محال را در سر پروراندن هم نام مخصوص خودش را دارد که ما به آن امید می گوییم. و برداشت من از نوشته هایش هم چنین است که از نظر او داشتن این امید، زندگی را قابل تحمل تر می کند.

سوال اصلی این داستان پرسشی است که به طرق مختلف برای آدمیان (برخی از انسانها البته) پیش می آید. این که اگر شما مخیر می شدید که قبل از به دنیا آمدن در مورد ورود یا عدم ورود به دنیا تصمیم بگیرید چه تصمیمی می گرفتید؟ با توجه به این نکته که به شما بگویند که حضور شما در دنیا موقت است و بعد از مدتی کوتاه باید از آن خارج شوید! یک زندگی کوتاه بر روی زمین و وداعی همیشگی با تمام چیزهایی که دوست داشته ای را برمی گزیدی یا تشکرکنان دست رد به سینه زندگی می زدی؟ دو راه داری. چون قوانین این افسانه چنین می گوید.اگر زندگی را انتخاب کنی، مرگ را هم برگزیده ای.

این سوال به طرق دیگر و در بزنگاه های دیگر هم قابلیت طرح دارد. مثلا هنگام شروع یک رابطه، هنگام دستیابی به یک موقعیت مناسب و یا دستیابی به هر چیز خوب دیگری … بعضی وقت ها برای ما انسانها از دست دادن چیزی که به آن علاقه داریم، بدتر از هرگز نداشتن آن است.

از نظر گوردر طبیعت بسیار اعجاب انگیز است و این جهان همانند یک افسانه است که قوانین خاص خودش را دارد و همه ما در این افسانه بزرگ که ماهیتش برای مان قابل درک نیست، زندگی می کنیم. این زندگی می تواند حاوی چیزهای خوبی باشد که البته فکر کردن به این که روزهای زیادی از آن باقی نمانده می تواند دخل آدم را بیاورد. (این زندگی برای تمام کسانی که به درک این حقیقت بسیار مهم رسیده اند که “سرانجام روزی زندگی تمام می شود” کوتاه است. اما همه آدم ها قادر به درک این موضوع مهم نیستند.) از نظر او درست است که ما فقط یک بار به این دنیا می آییم و می توانیم غم از دست دادن زمان هایی را بخوریم که امکان دیدنشان را نداریم؛ اما در عین حال به این فکر نمی کنیم که تجربه کردن همین ایامی که در آن به سر می بریم هم واجد خوش شانسی می تواند باشد.

اکثر کتاب های گوردر در اختصاص با نوجوانان و سنین کمتر نوشته شده است و نگاهی که به مسائل و زندگی دارد، به حالت دایره المعارف و زمینه اطلاعاتی در قالب داستان شکل می گیرد. در حالی که با خواندن کتاب های او می توانیم در مورد برخی مسائل اطلاعات خوبی به دست آوریم. گوردر در داستان هایش، اشاره ی زیادی به تفکر و پرسش در مورد فلسفه و عالم هستی دارد و در فضای ناآرام و جادویی کتابهایش، انسان را به فکر وامی دارد.

 

اطلاعات کتاب

کتاب دختر پرتقالی ترجمه ای است از کتاب Appelsinpiken (به فارسی: دختر پرتقالی) نوشته

Jostein Gaarder که در سال ۲۰۰۳ در نروژ منتشر شد.

 

کتاب‌های مرتبط

دیدگاه خود را وارد کنید

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاه‌ها

  1. milad گفت:

    با سلام خدمت شما میخاستم بدونم چرا دیگه کتاب نمیزارین الان چند وقته که اصلا که کتاب کامل و خوبی نمیزارین اگه پاسخ بدین ممنون میشم با تشکر