دانلود کتاب دنیای بلور از جی جی بالارد | لی لی بوک


رایگان    پولی
سبد خرید (0)

دنیای بلور از جی جی بالارد

دانلود کتاب دنیای بلور از جی جی بالارد

  کتاب دنیای بلور از جی جی بالارد

 

نام کتاب: دنیای بلور

نویسنده: جی جی بالارد

مترجم: علی اصغر بهرامی

انتشارات: چشمه

سال نشر: ۱۳۸۹

زبان: فارسی

تعداد صفحات: ۲۳۶ صفحه

فرمت: PDF

حجم: ۲٫۹۸ مگابایت

 

خلاصه داستان

زمان: قرن بیستم میلادی

مکان: آفریقا، کشور کنگو

جریان‌هایی شبیه به گردباد که بسیار سرد و مرگ‌آور هستند، به طور ناگهانی در یکی از جنگل‌های کنگو (در آفریقا) پدید می‌آیند و هر آن‌چه بر سر راه خود قرار دارد را به بلور و یخ و رنگ تبدیل می‌کنند. “بالتوس”، کشیشی است که با سفر به آن نقطه و با مشاهده‌ی سواستفاده‌ی بومی‌ها که عیسی مسیح و تصلیب او را به قطعات بلوری تبدیل می‌کنند و به فروش می‌گذارند، این پدیده را بلایی آسمانی به مردم معرفی می‌کند. علاوه بر جنگل‌های آفریقا، در جاهای دیگر دنیا از جمله فلوریدا و باتلاق‌های پرپیت شوروی نیز این پدیده در حال پیش‌روی است و فکر تمام دانشمندان دنیا را به خود مشغول کرده است. اما انگار فقط فردی نیمه‌دیوانه و مرموز به نام “وانترس” از ماهیت این پدیده آگاه است.

ادوارد ساندرز (شخصیت اصلی داستان) که برای ملاقات دوستانش (و به نوعی عشق سابقش) به آفریقا آمده، تلاش می‌کند به یک مرکز درمان بیماری جذام برسد؛ جایی که دوستانش در آن‌جا زندگی می‌کنند. با این حال مدت زیادی نمی‌گذرد که او هدف خود را تغییر می‌دهد و می‌کوشد راز این بلوری شدن را کشف کند و درگیر ماجراهای وانترس می‌شود و اتفاقات تکان دهنده‌ای را در جنگل تجربه می‌کند. جنگلی که که در ابتدا جولانگاه مرگ نشان داده می‌شود، اما در ادامه به بهشتی نورانی برای شخصیت‌های پر از درد داستان و افراد جذامی تبدیل می‌شود …

 

معرفی کتاب

رمان دنیای بلور اولین جلد از سه‌گانه‌ی مشهور جی جی بالارد درباره بحران جهانی آب است. شرایط آخر‌الزمانی و وضعیت آپوکالیپسی محور این تریلوژی است. رمان “دنیای بلور” درباره جنگلی است در کنگو که کم کم تبدیل به بلور می‌شود و به اعتقاد بالارد این نشانه‌ای است از دو مسئله مهم و البته متفاوت؛ یکی نابودی خودِ جنگل و دیگری تبدیل آن به بلورهایی زیبا. بالارد بر اساس همین پارادوکس و واکنش انسان به آن، رمانش را پیش می‌برد. در واقع جنگل در اثر این اتفاق (تبدیل شدن همه چیز به بلور) می‌میرد، اما این مرگ برای برخی از جمله درماندگان و بیماران لاعلاج، یک بهشت محسوب می‌شود.

خط سیر داستان:

“دنیای بلور” داستان پزشکی است که می‌کوشد راه خود را به میان جنگل کنگو (در آفریقا) باز کند؛ اما حوادثی مسیرش را تغییر می‌دهند و ماجراهای داستان را به گونه‌ای متفاوت رقم می‌زنند. نویسنده با نمایش تلاش شخصیت اصلی کتاب برای رسیدن به مقصد و بیان حوادثی عجیب و غریب، داستان را به پیش می‌برد و مخاطب را وارد دنیایی متفاوت می‌کند. مخاطب در این داستان با گردبادهایی در جنگل‌های آفریقایی برخورد می‌کند که خاکستر مرگ را بر روی همه اجسام می‌پراکنند و چیزی جز یخ و بلور بر جای نمی‌گذارند؛ گردبادهایی که به هیچ چیز رحم نمی‌کنند. کشیشی به نام “مالتوس” این گردبادها را بلایی آسمانی می‌داند و دانشمندان سعی می‌کنند با دلایلی علمی، علل چنین رویداد نادری را کشف کنند.
ادوارد ساندرز شخصیت اصلی این داستان است و تلاش می‌کند به یک مرکز درمان بیماری جذام برسد؛ جایی که دوستانش در آن‌جا زندگی می‌کنند. با این حال مدت زیادی نمی‌گذرد که او هدف خود را تغییر می‌دهد و می‌کوشد راز این بلوری شدن را کشف کند.

نقد داستان:

لحظه‌ای این دنیا را تصور کنید:

«مثل این است که زنجیره‌ای از تصاویر جا‌به‌جا ‌شده اما همسان یک شیء معین با عبور از یک منشور و انکسار آن به وجود آید، اما عنصر زمان جانشین نقش نور شود.»

جمله‌ای که به آن اشاره شد، از زبان یکی از شخصیت‌های داستان برای توجیه فاجعه‌ی به وجود آمده بیان شده است و این پدیده محور اصلی داستان بی‌نظیر بالارد است و بالارد چقدر ادبی (البته از نوع مدرن آن!) این پدیده‌ی علمی را بیان می‌کند و خواننده را مسحور می‌کند. بالارد دیگر نویسنده‌ی شناخته شده‌ای در ایران است و البته به همت مترجم فوق‌العاده‌ی آثارش، علی اصغر بهرامی (مترجم برگزیده‌ی جایزه هنر و ادبیات گمانه‌زن در زمینه‌ی مترجم برتر علمی‌تخیلی و فانتزی سال ۱۳۸۷) جایگاه ویژه و قابل احترامی را در ایران پیدا کرده است. نویسنده‌ای که در سال ۱۹۳۰ در شانگهای چین متولد شد و جنگ جهانی دوم را از نزدیک لمس کرد و در ادامه به نویسنده‌ای خاص تبدیل شد تا در سال ۲۰۰۹ در انگلیس و به علت سرطان پروستات دنیا را ترک گوید.

بالارد در رمان دنیای بلور که سومین رمان اون نیز هست، همان‌طور که از خط داستانیِ آن هم پیداست، مطابق معمول فضایی فوق‌العاده ناب و خاص به وجود می‌آورد تا شخصیت‌های به شدت غریبش در دل این فضای وهمناک انگیزه‌های درونی خود را آشکار سازند و این رویه، خواننده را به شکل عجیبی به فکر فرو می‌برد و البته شیوه‌ی داستان‌گویی مدرن او به داستان جلوه‌ای شگفت‌انگیز و خاص می‌دهد و این است جادوی بالارد! جادوی بالارد از این جهت که این فاجعه و رخداد آخرالزمانی را به شکل بهشتی خواستنی تبدیل می‌کند که بارها نیز شخصیت‌های داستان به آن اشاره می‌کنند. اشاره‌ی مترجم اثر هم به این بهشت مؤکّد است و این بهشت بالاردی را به بهشتِ ارداویراف‌نامه شبیه دانسته است.(ارداویراف‌نامه کتابی است متعلق به دوره‌ی پارسی میانه. داستان موبدی را روایت می‌کند که برای بی‌گمان شدنِ مردمان درباره‌ی دین و رستاخیز و بهشت و دوزخ، خویش را به یاری موبدان دیگر به خواب هفت روزه می‌برد و روان او در بهشت، نیکی‌های نیکوکاران و در دوزخ پاداَفرَه (مجازات) بدکاران را می‌بیند و پس از به هوش آمدن‌، آن داستان‌ها را باز می‌گوید.)

شیوه‌ی پرداخت بالارد به داستان هم جالب است. کتاب “دنیای بلور” و داستان آن به نوعی در زیرگونه‌ی فاجعه قرار می‌گیرد و البته با کمی دقت بیشتر درمی‌یابیم که داستان، داستانی آخرالزمانی است. اما به وضوح بالارد فاصله‌ی زیادی از گونه‌ی فاجعه می‌گیرد (معمولاً در گونه‌ی فاجعه شاهد نگرانی خالق اثر در مورد نابودی تمدن‌ها و نابودی نسل بشر هستیم) و فقط به شخصیت‌ها و واکنش‌های آن‌ها در مقابل این فاجعه می‌پردازد و خواننده را در خلال موقعیت‌های داستان، با خود به عمق شخصیت‌ها می‌برد و به کاویدن زوایای پنهان آدمی می‌پردازد که البته این امر به خاطر حضور شخصیت‌های غریب، بسیار لذت‌بخش است.

اگر از طرفداران بالارد باشید و مجموعه داستان ساحل پایانی بالارد را (نشر چشمه، ترجمه‌ی علی‌اصغر بهرامی) خوانده باشید، حتماً تا الان متوجه شده‌اید که این کتاب در اصل داستان کوتاهی است به عنوان مرد نورانی که در مجموعه‌ی “ساحل پایانی” در سال ۱۹۶۴ منتشر شد. گویا خود بالارد نیز متوجه شده بود (اگر از قبل فکر نوشتن دنیای بلور را نکرده باشد، چراکه این احتمال هم وجود دارد که مرد نورانی پیش‌درآمدی برای این داستان بوده باشد) که مرد نورانی و فضای آن، چه پتانسیل بالایی برای بیشتر پرداخته شدن و بلندتر شدن دارد. داستان کتاب البته مشابهت‌های زیادی با داستان کوتاه دارد و در پاره‌ای موارد اتفاقات‌، تصاویر (به عنوان مثال همین قسمتی از متن که در پایان معرفی ضمیمه شده است) و دیالوگ‌ها و شخصیت‌ها عیناً تکرار شده‌اند، هر چند تفاوت‌های زیادی هم دارند و مطمئناً داستان کوتاه فقط بخشی از لذتی را که از خواندن کتاب می‌برید، به شما می‌دهد.

کتاب یک ویژگی جالب دیگر هم دارد (البته نسخه‌ای که نشر چشمه منتشر کرده است) و آن زندگینامه‌ی جِی.جی. بی به روایت خودش است. بالارد خود آن را نوشته و پس از مرگش، در یازده ماه مه در مجله‌ی نیویورکر چاپ شده است. این متن دو سه صفحه‌ای بسیار جالب و خواندنی است که مترجم اثر آن را در ابتدای کتاب به جای معرفی‌های معمولی نویسنده قرار داده است.

در پایان باید گفت که دنیای بلور رمانی علمی‌-تخیلی و در زیرگونه‌ی آخرالزمانی است که بسیار عالی نوشته شده است و البته ویژگی‌هایی که دارد، آن را به یکی از بهترین رمان‌های این گونه تبدیل کرده است. از این حیث طبیعتاً نخواندن آن برای هر طرفدار ادبیان گمانه‌زن (خصوصاً دوستداران علمی‌-تخیلی) ضرر بزرگی محسوب می‌شود!

 

اطلاعات کتاب

• کتاب دنیای بلور ترجمه ای است از کتاب The Crystal World (به فارسی: دنیای بلورین) نوشته جی جی بالارد که نخستین بار سال ۱۹۶۶ توسط انتشارات Jonathan Cape در انگلستان منتشر شد.

 

کتاب‌های مرتبط

دیدگاه خود را وارد کنید

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاه‌ها

دیدگاهی وجود ندارد