دانلود کتاب زورو | لی لی بوک دانلود کتاب زورو رمان و داستان % %


رایگان    پولی
سبد خرید (0)
لی‌لی‌بوک به فروش می‌رسد! تماس با ما

زورو

نام کتاب : زورو

نویسنده : ایزابل آلنده

مترجم : محمدعلی مهمان نوازان

انتشارات : مروارید

زبان : فارسی

فرمت : PDF

حجم : ۱۰٫۳MB

صفحات : ۴۲۱

برای حفظ حق کپی‌رایت، این کتاب بدون لینک دانلود قرار داده‌شده‌است. لطفا اگر قصد فروش کتاب‌های خود در لی‌لی‌بوک را دارید، از طریق فرم تماس با ما با ما در ارتباط باشید.

معرفی کتاب

رمان زورو نوشته ایزابل آلنده که در قالب یک زندگینامه پیرامون شخصیت زورو، شمشیرزن افسانه ای مکزیکی نوشته شده است. پدرش که بود، مادرش که بود، تحصیلاتش، چگونگی ورودش به دنیای شمشیرزنی و اینکه چگونه به زورو افسانه ای مبدل گشت.

"زورو" که در زبان اسپانیایی معنای روباه دارد، نام هویت مخفیِ دون دیه گو دلاوگا است ("دون" در زبان اسپانیایی به معنا "آقا" است)، نجیب‌زاده‌ای که در دورانِ "سلطهٔ اسپانیا بر مکزیک"، در کالیفرنیا (که در آنزمان بخشی از مکزیک بود)، زندگی می‌کرد و در حمایت از فقرا و بومیان، با اسپانیایی های استعمارگر وارد مبارزه شد. این شخصیتِ خیالی و داستانی را نخستین بار جانستون مک‌کالی (کمیک نویس آمریکایی) در رمان سریالی خود با عنوانِ نفرین کاپیسترانو در سال ۱۹۱۹ خلق کرد. "زورو" در ۲۸ نوامبر ۱۹۲۰ توسط داگلاس فربنکس (ستارهٔ سینمای صامت) روی پرده جان گرفت و از آن سال تا به حال در یادها مانده‌ است. این قصه قدیمی و محبوب تا به حال ۱۹ بار به صورت فیلم و سریال در آمده و بازیگران زیادی در جلد این قهرمانِ مکزیکی رفته‌اند؛ از آنتونی هاپکینز تا آلن دلون و آنتونیو باندراس و حتی در ۱۹۴۴ یک زن به نام لیندا استیرلینگ نقش او را بازی کرد.

ایزابل آلنده، نویسندهٔ منزوی و روشنفکر نیز طوری از این داستان تأثیر گرفت که ۴ ماه از عمرش را صرف یادگیری شمشیر بازی کرد تا بتواند هجدهمین روایت از داستان این شمشیر زن افسانه‌ای را باز نویسی کند. در رمان آلنده، دون دیه گو در کالیفرنیای ۱۷۹۰ زندگی می‌کند (در کتابها یا فیلم های مختلف از این شخصیت تاریخ ها تا حدودی اختلاف دارند)؛ زمانیکه این قسمت از آمریکا متعلق به مکزیک و خود مکزیک هم مستعمرهٔ اسپانیا بوده‌ است. دون دیه گو اصلیتی اندلسی دارد و یک برادر خواندهٔ کوچک به نام برنارد (که در بعضی نسخه‌ها تبدیل به نوکر لال و وفادار او شد) و یک اسب سیاه و تیزتک به اسم تورنادو و نامزدی به نام لولیتا بولیدو دارد. او با فرمانده کالیفرنیا، پدرو فاگس (این شخصیتی واقعی در تاریخ است) مبارزه می‌کند.

اطلاعات کتاب

• کتاب زورو، ترجمه ای است از کتاب Zorro (به فارسی: زورو) نوشته ایزابل آلنده که نخستین بار در سال 2005 توسط انتشارات HarperCollins در شیلی منتشر شد.

خلاصه کتاب

زمان: 1815-1790 میلادی

مکان: کشور مکزیک، منطقه کالیفرنیا

"دیه گو دلاوگا" که اواخر قرن هجدهم در جنوب "کالیفرنیا" (در آن زمان کالیفرنیا بعنوان بخشی از "مکزیک"، مستعمره اسپانیا بود) متولد شد، زاده دو دنیای متفاوت است. پدرش یک نظامی اشرافزاده و مادرش، جنگجویی از قبیله "شوشون". در کودکی آمیخته با شیطنت های کودکانه و ماجراجویی هایش، او نظاره گر ظلم و بی عدالتی وحشیانه ای می شود که مهاجمان اروپایی به بومیان قاره آمریکا روا می دارند و همانجاست که برای اولین بار نسبت به ریشه های آبا و اجدادیش تضادی درونی را حس می کند. دیه گو در شانزده سالگی برای کسب دانش روز اروپا راهی "بارسلونا" می شود. در فاصله میان کالیفرنیا تا بارسلونا، که در واقع حد فاصل دنیای جدید و قدیم است، شخصیت زورو شکل می گیرد، قهرمان برجسته ای متولد می شود و افسانه آغاز می گردد ...

مقدمه

کالیفرنیا ایالتی در غرب آمریکا بر کرانهٔ اقیانوس آرام است. مرکز آن ساکرامنتو و شهرهای مهم آن لس‌آنجلس، سن دیگو، سن خوزه و سان‌فرانسیسکو هستند. همچنین این ایالت پر جمعیت‌ترین ایالت آمریکا است. کالیفرنیا پس از آلاسکا و تگزاس، سومین ایالت بزرگِ آمریکا از لحاظ وسعت است. نام این ایالت از زبان اسپانیولی و به خصوص از رمانی به نام ماجراهای اسپلاندیان اثر گارسی رودریگز دو مُنتالوو،  نویسنده اسپانیایی  مشتق شده و متعلق به شخصیتی از این داستان به نام ملکه Califia است که خود احتمالاً از واژهٔ عربی خلیفه گرفته شده است. هر چند کالیفرنیا امروز یکی از ایالات آمریکا به شمار می رود؛ اما این ایالت ابتدا بخشی از آلتا کالیفرنیا بوده و در طول تاریخ فرهنگ های گوناگونی را به خود دیده است و فراز و نشیب های بسیاری را پشت سر گذاشته است.

آلتا کالیفرنیا، مستعمره اسپانیا (1821-1769):

 
نقشه اسپانیای جدید
new spain map                                                               نخستین آثاری که از انسان در آمریکای میانی به دست آمده متعلق به ۴۰ هزار سال پیش است. در حدود ۹ هزار سال پیش سرخ‌پوستان عهد باستان به کاشت ذرت روی آوردند از این اتفاق به عنوان یک انقلاب فرهنگی یاد شده‌است. به مدت نزدیک به سه هزار سال مناطق آمریکای مرکزی (در محدوده مکزیک امروزی) محل استقرار تمدن‌های پیشرفته سرخ‌پوستی بودند. این منطقه در سده 16 میلادی توسط هرنان کورتس کشف شد و در سال ۱۵۱۹ تمدن‌های بومی ساکن آن از سوی اسپانیایی‌ها مورد حمله قرار گرفتند. اسپانیایی‌ها با توسل به سلاح‌های آتشین توانستند تمدن‌های آزتک، مایا و اولمک را در مکزیک شکست دهند و این کشور را به تصرف خود درآورند. در سال ۱۵۲۱ نیز اسپانیایی‌ها با کمک تلاکسکالتک‌ها، که از اصلی‌ترین دشمنان آزتک‌ها محسوب می‌شدند، تنوچیتیتلان پایتخت ازتک‌ها را به تصرف خود درآوردند و در آن قلمرو اسپانیای جدید را بنیان نهادند که شامل مکزیک، آمریکای مرکزی، جنوب غربی و مرکز ایالات متحده، همچنین فیلیپین، گوام، جزایر ماریانا و جزایر کارولین بود.  گاسپر دو پورتولا بعد از سفر اکتشافی اش به سواحل غربی آمریکا در سال 1769، آلتا کالیفرنیا را بعنوان بخشی از اسپانیای جدید بنیان نهاد و خود رهبری را در آنجا بدست گرفت. آلتا کالیفرنیا شامل کالیفرنیا، نوادا، اوتاه و بخش هایی از آریزونا، ویومینگ، کلورادو و نیومکزیکو بود. پس از سه قرن استیلای امپراتوری اسپانیا، سرانجام در سال ۱۸۱۰ استقلال مکزیک (که شامل آلتا کالیفرنیا نیز بود) از اسپانیا اعلام شد. صدور اعلامیه استقلال منجر به یک دوره جنگ‌ طولانی (1821-1810) معروف به جنگ استقلال مکزیک میان نیروهای اسپانیا و مکزیکی‌ها شد که نتیجه آن استقلال مکزیک در سال 1821 بود.

کالیفرنیا، استان شمالی مکزیک (1848-1821):

 
نقشه مکزیک پس از استقلال از اسپانیا در سال 1821
naghshe kaliforniaie mexic                                                                             در سال ۱۸۲۱ مکزیک رسماً به استقلال رسید و ایتوربیده به عنوان امپراتور این کشور بر تخت نشست. از این زمان به بعد آلتا کالیفرنیا بعنوان یکی از استانهای شمالی و دورافتاده مکزیک به حساب می آمد. دو سال بعد نیروهای انقلابی ایتوربیده را از قدرت برکنار کردند و در سال ۱۸۲۴ قانون اساسی بر مبنای نظام حکومتی جمهوری در مکزیک تدوین شد. نام کشور را نیز از "امپراتوری مکزیک" به "ایالات متحده مکزیک" تغییر دادند. در سال ۱۸۲۳ مکزیک از اسپانیا مستقل بود. بلافاصله پس از آن مهاجرت آمریکائیان به مناطق خالی از سکنه تگزاس آغاز گردید. در طول ۱۲ سال، جمعیت آمریکایی‌ها در تگزاس رشد پیدا کرد و به تدریج اهرم‌های قدرت اقتصادی را در دست گرفتند. در سال ۱۸۳۰، آمریکاییان بیشترین جمعیت تگزاس را تشکیل می‌دادند بطوریکه نسبت جمعیت آمریکاییان به مکزیکی‌ها ۶ به ۱ بود. در سال ۱۸۳۵ جمهوری تگزاس با کمک‌های آمریکایی‌هایی که از سیاست‌های دولت مرکزی مکزیک ناراضی بودند، اعلام استقلال کرد. اهالی تگزاس از به خدمت گرفته شدن مجرمین قضایی بعنوان سربازان ارتش مکزیک در تگزاس بسیار ناراضی بودند. همچنین سیاستهای دولت مرکزی مکزیک همانند اجباری نمودن فرقه کاتولیسیسم در تگزاس بسیار موجب ناخرسندی عمومی بود. بدین ترتیب در سال ۱۸۳۵ تگزاس از مکزیک اعلام استقلال می‌کند که این اتفاق منجر به نبرد آلامو در سال 1836 بین قوای تگزاسی و ژنرال سانتا آنای مکزیکی می شود. این نبرد که در ایستگاه مبلغان آلامو در شهر سن آنتونیو در تگزاس رخ داد، به محاصره قوای تگزاسی انجامید و نهایتاً تمامی ۲۵۰ تگزاسی، از جمله دیوی کراکت مشهور، در این نبرد جان خود را از دست دادند. استقلال تگزاس ۱۰ سال بیشتر دوام نیاورد و در چهارم ژوئیه ۱۸۴۵ مجلس تگزاس، الحاق به آمریکا را تصویب کرد و همچنین با تصویب کنگره ایالات متحده آمریکا، در تاریخ ۱۳ مه ۱۸۴۶ این کشور به مکزیک اعلان جنگ نمود. بدینسان جنگِ آمریکا و مکزیک در در آن تاریخ آغاز شد. نیروهای آمریکایی در ۱۷ سپتامبر ۱۸۴۷ مکزیکو سیتی را به تصرف خود در آوردند و چند ماه بعد در 2 فوریه 1848 معاهده گوادالوپ هیدالگو میان دو کشور به امضا رسید و جنگ خاتمه یافت.

کالیفرنیا، ایالتِ آمریکا (1848 به بعد):

 
نقشه مکزیک و مناطق جداشده از آن براساس معاهده گوادالوپ در سال 1848
mexic 1848                                       براساس معاهده "گوادالوپ هیدالگو"، مکزیک نیمی از خاک خود را از دست داد. این سرزمین ها عبارت بودند از: سرتاسر تگزاس، تمام کالیفرنیا، همه نوادا و یوتا و بخشی از نیو مکزیکو، آریزونا، کلرادو و وایومینگ. ایالات متحده آمریکا هم در عوض مبلغ ۱۸ میلیون دلار اعتبار برای دولت مکزیک در نظر گرفت و ۳ میلیون دلار بدهی آنان را بخشید. کالیفرنیا پس از جدایی از مکزیک در سال 1848 به آمریکا الحاق شد و دو سال بعد در تاریخ 9 سپتامبر 1850 بعنوان 31 ایالت در لیست ایالاتِ آمریکا ثبت شد. بخشهای دیگر آلتا کالیفرنیا نیز که از مکزیک جداشده بودند، نیز به صورت تمام یا بخشی از ایالاتِ آینده آمریکا همچون آریزونا، نوادا، اوتاه، کلورادو و ویومینگ درآمدند.

کتاب‌های مرتبط

دیدگاه خود را وارد کنید

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاه‌ها

دیدگاهی وجود ندارد