دانلود کتاب زورو | لی لی بوک


رایگان    پولی
سبد خرید (0)

زورو

دانلود کتاب زورو
  کتاب زورو

zorro-48 dastan

 

نام کتاب: زورو

نویسنده: علیرضا اکبریان

مجموعه: ۴۸ داستان

انتشارات: شرکت ۴۸ داستان

زبان: فارسی

تعداد صفحات: ۳۱ صفحه

فرمت: PDF

حجم: ۵٫۱۱ مگابایت

 

مقدمه

کالیفرنیا ایالتی در غرب آمریکا بر کرانهٔ اقیانوس آرام است. مرکز آن ساکرامنتو و شهرهای مهم آن لس‌آنجلس، سن دیگو، سن خوزه و سان‌فرانسیسکو هستند. همچنین این ایالت پر جمعیت‌ترین ایالت آمریکا است. کالیفرنیا پس از آلاسکا و تگزاس، سومین ایالت بزرگِ آمریکا از لحاظ وسعت است. نام این ایالت از زبان اسپانیولی و به خصوص از رمانی به نام ماجراهای اسپلاندیان اثر گارسی رودریگز دو مُنتالوو، نویسنده اسپانیایی مشتق شده و متعلق به شخصیتی از این داستان به نام ملکه Califia است که خود احتمالاً از واژهٔ عربی خلیفه گرفته شده است.

هر چند کالیفرنیا امروز یکی از ایالات آمریکا به شمار می رود؛ اما این ایالت ابتدا بخشی از آلتا کالیفرنیا بوده و در طول تاریخ فرهنگ های گوناگونی را به خود دیده است و فراز و نشیب های بسیاری را پشت سر گذاشته است.

آلتا کالیفرنیا، مستعمره اسپانیا (۱۸۲۱-۱۷۶۹):

 

نقشه اسپانیای جدید

new spain map

نخستین آثاری که از انسان در آمریکای میانی به دست آمده متعلق به ۴۰ هزار سال پیش است. در حدود ۹ هزار سال پیش سرخ‌پوستان عهد باستان به کاشت ذرت روی آوردند از این اتفاق به عنوان یک انقلاب فرهنگی یاد شده‌است.

به مدت نزدیک به سه هزار سال مناطق آمریکای مرکزی (در محدوده مکزیک امروزی) محل استقرار تمدن‌های پیشرفته سرخ‌پوستی بودند. این منطقه در سده ۱۶ میلادی توسط هرنان کورتس کشف شد و در سال ۱۵۱۹ تمدن‌های بومی ساکن آن از سوی اسپانیایی‌ها مورد حمله قرار گرفتند. اسپانیایی‌ها با توسل به سلاح‌های آتشین توانستند تمدن‌های آزتک، مایا و اولمک را در مکزیک شکست دهند و این کشور را به تصرف خود درآورند. در سال ۱۵۲۱ نیز اسپانیایی‌ها با کمک تلاکسکالتک‌ها، که از اصلی‌ترین دشمنان آزتک‌ها محسوب می‌شدند، تنوچیتیتلان پایتخت ازتک‌ها را به تصرف خود درآوردند و در آن قلمرو اسپانیای جدید را بنیان نهادند که شامل مکزیک، آمریکای مرکزی، جنوب غربی و مرکز ایالات متحده، همچنین فیلیپین، گوام، جزایر ماریانا و جزایر کارولین بود.

گاسپر دو پورتولا بعد از سفر اکتشافی اش به سواحل غربی آمریکا در سال ۱۷۶۹، آلتا کالیفرنیا را بعنوان بخشی از اسپانیای جدید بنیان نهاد و خود رهبری را در آنجا بدست گرفت. آلتا کالیفرنیا شامل کالیفرنیا، نوادا، اوتاه و بخش هایی از آریزونا، ویومینگ، کلورادو و نیومکزیکو بود.

پس از سه قرن استیلای امپراتوری اسپانیا، سرانجام در سال ۱۸۱۰ استقلال مکزیک (که شامل آلتا کالیفرنیا نیز بود) از اسپانیا اعلام شد. صدور اعلامیه استقلال منجر به یک دوره جنگ‌ طولانی (۱۸۲۱-۱۸۱۰) معروف به جنگ استقلال مکزیک میان نیروهای اسپانیا و مکزیکی‌ها شد که نتیجه آن استقلال مکزیک در سال ۱۸۲۱ بود.

کالیفرنیا، استان شمالی مکزیک (۱۸۴۸-۱۸۲۱):

 

نقشه مکزیک پس از استقلال از اسپانیا در سال ۱۸۲۱

naghshe kaliforniaie mexic

در سال ۱۸۲۱ مکزیک رسماً به استقلال رسید و ایتوربیده به عنوان امپراتور این کشور بر تخت نشست. از این زمان به بعد آلتا کالیفرنیا بعنوان یکی از استانهای شمالی و دورافتاده مکزیک به حساب می آمد. دو سال بعد نیروهای انقلابی ایتوربیده را از قدرت برکنار کردند و در سال ۱۸۲۴ قانون اساسی بر مبنای نظام حکومتی جمهوری در مکزیک تدوین شد. نام کشور را نیز از “امپراتوری مکزیک” به “ایالات متحده مکزیک” تغییر دادند.

در سال ۱۸۲۳ مکزیک از اسپانیا مستقل بود. بلافاصله پس از آن مهاجرت آمریکائیان به مناطق خالی از سکنه تگزاس آغاز گردید. در طول ۱۲ سال، جمعیت آمریکایی‌ها در تگزاس رشد پیدا کرد و به تدریج اهرم‌های قدرت اقتصادی را در دست گرفتند. در سال ۱۸۳۰، آمریکاییان بیشترین جمعیت تگزاس را تشکیل می‌دادند بطوریکه نسبت جمعیت آمریکاییان به مکزیکی‌ها ۶ به ۱ بود.

در سال ۱۸۳۵ جمهوری تگزاس با کمک‌های آمریکایی‌هایی که از سیاست‌های دولت مرکزی مکزیک ناراضی بودند، اعلام استقلال کرد. اهالی تگزاس از به خدمت گرفته شدن مجرمین قضایی بعنوان سربازان ارتش مکزیک در تگزاس بسیار ناراضی بودند. همچنین سیاستهای دولت مرکزی مکزیک همانند اجباری نمودن فرقه کاتولیسیسم در تگزاس بسیار موجب ناخرسندی عمومی بود. بدین ترتیب در سال ۱۸۳۵ تگزاس از مکزیک اعلام استقلال می‌کند که این اتفاق منجر به نبرد آلامو در سال ۱۸۳۶ بین قوای تگزاسی و ژنرال سانتا آنای مکزیکی می شود. این نبرد که در ایستگاه مبلغان آلامو در شهر سن آنتونیو در تگزاس رخ داد، به محاصره قوای تگزاسی انجامید و نهایتاً تمامی ۲۵۰ تگزاسی، از جمله دیوی کراکت مشهور، در این نبرد جان خود را از دست دادند.

استقلال تگزاس ۱۰ سال بیشتر دوام نیاورد و در چهارم ژوئیه ۱۸۴۵ مجلس تگزاس، الحاق به آمریکا را تصویب کرد و همچنین با تصویب کنگره ایالات متحده آمریکا، در تاریخ ۱۳ مه ۱۸۴۶ این کشور به مکزیک اعلان جنگ نمود. بدینسان جنگِ آمریکا و مکزیک در در آن تاریخ آغاز شد. نیروهای آمریکایی در ۱۷ سپتامبر ۱۸۴۷ مکزیکو سیتی را به تصرف خود در آوردند و چند ماه بعد در ۲ فوریه ۱۸۴۸ معاهده گوادالوپ هیدالگو میان دو کشور به امضا رسید و جنگ خاتمه یافت.

کالیفرنیا، ایالتِ آمریکا (۱۸۴۸ به بعد):

 

نقشه مکزیک و مناطق جداشده از آن براساس معاهده گوادالوپ در سال ۱۸۴۸

mexic 1848

براساس معاهده “گوادالوپ هیدالگو”، مکزیک نیمی از خاک خود را از دست داد. این سرزمین ها عبارت بودند از: سرتاسر تگزاس، تمام کالیفرنیا، همه نوادا و یوتا و بخشی از نیو مکزیکو، آریزونا، کلرادو و وایومینگ. ایالات متحده آمریکا هم در عوض مبلغ ۱۸ میلیون دلار اعتبار برای دولت مکزیک در نظر گرفت و ۳ میلیون دلار بدهی آنان را بخشید.

کالیفرنیا پس از جدایی از مکزیک در سال ۱۸۴۸ به آمریکا الحاق شد و دو سال بعد در تاریخ ۹ سپتامبر ۱۸۵۰ بعنوان ۳۱ ایالت در لیست ایالاتِ آمریکا ثبت شد. بخشهای دیگر آلتا کالیفرنیا نیز که از مکزیک جداشده بودند، نیز به صورت تمام یا بخشی از ایالاتِ آینده آمریکا همچون آریزونا، نوادا، اوتاه، کلورادو و ویومینگ درآمدند.

 

خلاصه داستان

زمان: ۱۸۳۰ میلادی

مکان: کشور مکزیک، منطقه کالیفرنیا، شهر لوس آنجلس

داستان در سال ۱۸۳۰ در کالیفرنیا اتفاق می افتد. در آن زمان این ایالت به مکزیک تعلق داشت. شهر لوس آنجلس در آن سرزمین به صورت قصبه ای بود که تحت نظر حکمرانی به نام فرمانده “مونتساریو” اداره می شد. او مردی خودخواه، قسی القلب و بیرحم بود …

 

معرفی کتاب

“زورو” که در زبان اسپانیایی معنای روباه دارد، نام هویت مخفیِ دون دیه گو دلاوگا است (“دون” در زبان اسپانیایی به معنا “آقا” است). این شخصیتِ خیالی و داستانی را نخستین بار جانستون مک‌کالی (کمیک نویس آمریکایی) در رمان سریالی خود با عنوانِ نفرین کاپیسترانو در سال ۱۹۱۹ خلق کرد.

هر چند مک‌کالی حوادث داستان خود را در کالیفرنیا و زمانی که این منطقه بعنوان بخشی از مکزیکِ اسقلال یافته از اسپانیا به حساب می آمد (بین سالهای ۱۸۴۸-۱۸۲۱) روایت می کند؛ اما کتابها و فیلم های بیشماری که از این داستان اقتباس شدند، بعضا تاریخ های متفاوت دیگری را بسترِ زمانی حوادث خود قرار دادند. حتی بعضی از آنها (همچون رمان زورو نوشته ایزابل آلنده) زورو را بعنوان قهرمانِ مبارزه با استعمارِ اسپانیا در طی سالهای ۱۸۱۵-۱۷۹۰ معرفی کردند (از سال ۱۷۶۹ تا ۱۸۲۱ کالیفرنیا به همراه مکزیک بخشی از “اسپانیای جدید” و مستعمره اسپانیا محسوب می شد). وجه مشترک تمام این داستانها مردِ نقابدارِ قهرمانیست که در حمایت از بومیانِ مظلومِ منطقه خود، شجاعانه علیه ظلم و ستم قیام می کند.

“زورو” در ۲۸ نوامبر ۱۹۲۰ توسط داگلاس فربنکس (ستارهٔ سینمای صامت) روی پرده جان گرفت و از آن سال تا به حال در یادها مانده‌ است. این قصه قدیمی و محبوب تا به حال ۱۹ بار به صورت فیلم و سریال در آمده و بازیگران زیادی در جلد این قهرمانِ مکزیکی رفته‌اند؛ از آنتونی هاپکینز تا آلن دلون و آنتونیو باندراس و حتی در ۱۹۴۴ یک زن به نام لیندا استیرلینگ نقش او را بازی کرد.

 

کتاب‌های مرتبط

دیدگاه خود را وارد کنید

پاسخی بگذارید

دیدگاه‌ها

دیدگاهی وجود ندارد