دانلود کتاب سده های گمشده (جلد چهارم) از پرویز رجبی | فروشگاه کتاب لی لی بوک


رایگان    پولی
سبد خرید (0)

سده های گمشده (جلد چهارم) از پرویز رجبی

دانلود کتاب سده های گمشده (جلد چهارم) از پرویز رجبی
  کتاب سده های گمشده (جلد چهارم) از پرویز رجبی

 سده های گمشده 4

نام کتاب: سده های گمشده ۴ – سلجوقیان

نویسنده: پرویز رجبی

انتشارات: پژواک کیوان

سال نشر: ۱۳۸۷

زبان: فارسی

تعداد صفحات: ۳۸۶ صفحه

فرمت: PDF

حجم: ۶٫۳۶ مگابایت

 

معرفی کتاب

جلد چهارم مجموعه ارزشمند سده‌های گمشده به توصیف دوران فرمانروایی سلجوقیان اختصاص دارد. از دشواری‌های ویژه‌ی سده‌های گمشده در جلد چهارم در این است که ترکان سلجوقی در روزگار فرمانروایی سه سلسله موازی سامانیان، غزنویان و آل بویه جان گرفته‌اند و با آن‌ها کم‌ و بیش دست و پنجه نرم کرده‌اند و سرانجام با شکستی تعیین‌کننده که بر غزنویان وارد آوردند، خود فرمانروای بی‌چون و چرای قلمرو هر سه قدرت شدند. ما تاریخ این سه خاندان را پشت سر داریم و جابه‌جا به منازعات آن‌ها با سلجوقیان اشاره داشته‌ایم. بدون تردید تکرار و توصیف آن درگیری‌ها ملال‌آور خواهد بود، اما اگر از اشاره به آن‌ها بپرهیزیم، آغاز کار فرمانروایی .بزرگی، چون سلجوقیان کم‌رنگ‌تر از آن‌چه هست، خواهد شد. نکته‌ی دیگر آنکه در آغاز فرمانروایی سلجوقیان کشور ایران بی‌صاحب است. در گوشه و کنار، به ویژه در غرب و نزدیکی قلمرو اختصاصی دستگاه خلافت نیز، تاخت و تازهایی وجود دارند که در هر حال با ویرانی‌ها و نابه‌سامانی‌هایی که فراهم می‌آوردند، در سرنوشت مردم ایران بی‌تأثیر نبوده‌اند.

در سده‌های گمشده دوره سلجوقی با اینکه برای نخستین بار در ایران، با از میان رفتن حکومت‌های موازی، دولت یک‌پارچه و سراسری مقتدری همانند دوره‎های باستانی به وجود آمد، اما به سبب نبود علاقه در خاندان سلجوقی به حکومت متمرکز مرکزی، حکومت‌ها و دربارهای دستنشانده موازی سلجوقی با مرکزهای بی‎‌شمار(وحدت کثیرالمرکز، تقریبا همانند دوره دیلمیان، اما با سطحی گسترده‌تر) رشد فرهنگی متتوعی نیز انجام پذیرفت که از یک سو نگاه به مرکز اصلی سلجوقیان داشت و از دیگر سوی، در کنار آسیب‌های یادشده سبب پیدایی فرهنگی و اجتماعی در مرکزهای متنوع ایالت‌های روزگار خود شد. از رویدادهای عظیم دوره فرمان‌روایی سلجوقیان، پیدایش فرمان‌‎روایی بزرگ عثمانی بود که آن را باید دنباله حکومت سلجوقیان به شمار آورد، بدون نظام دیوانی و اداری ایرانی و بدون بارور شدن با فرهنگ و مدنیت ایرانی، هرگز توان چند سده ماندگاری را در عرصه جغرافیای سیاسی جهان نمی‌داشت‎. عناوین فصول این کتاب عبارتند از:

سلجوقیان که بودند؟

آغاز کار سلجوقیان

سلجوقیان در خراسان

طغرل

آلپ ارسلان

ملک شاه

اسماعیلیان

ابومظفر برکیارق

سلطان محمد

سلطان سنجر

سلطان محمود

سلطان طغرل

سلطان مسعود

ملک شاه بن محمود

ابوشجاع محمد بن محمود و سلطان سلیمان بن محمد

سلطان ارسلان

سلطان طغرل

اوضاع اجتماعی-فرهنگی ایران در روزگار سلجوقیان

 

مجموعه سده های گمشده

مجموعه شش جلدی سده های گمشده یکی از بزرگترین آثار دکتر پرویز رجبی است که پس از مجموعه هزاره های گمشده و دوران باستان، در این اثر می کوشد تاریخ دوره های بعد را واکاوی کند. به باور پرویز رجبی:

«صفحه های تاریخ ایران در دوره اسلامی، کمی سریع تر از صفحه های تاریخ ایران باستان ورق می خورند. سده ها تا حدودی جای هزاره ها را می گیرند. اما گم گشتگی همچنان نقش آزاردهنده خود را حفظ می کند… برای من سرگردانی داریوش سوم و یزدگرد سوم به همان اندازه در هزارتوهای تاریخ گم شده اند که سرگردانی سلطان جلال الدین خوارزمشاه یا لطفعلی خان زند… زهر قتل عام نیشابوریان به دست مغول ها و یا دهلویان به دست نادرشاه گرفته شده است یا به عبارت دیگر گم شده است. حتی برخی از رودخانه ها خشک شده اند و دل کوه ها را شکافته اند و راه ها را برای اینکه کوتاه تر بکنند جا به جا کرده اند.»

وی در این کتاب می کوشد تا آنجا که می تواند هویت این گمشده ها را به مخاطبان بشناساند. برای آشنایی برخی خوانندگان با تاریخ، در همین آغاز کار باید گوشه‌هایی از سرزمین مادری و یا پدری یادآوری شود تا مگر مهری بجنبد و نسیمی دیگر بینگیزد. نظربازی که بخواهد چشم‌اندازی از ایران را به تصویر بکشد، هرگز نخواهد توانست خود را از چنگال تاریخ این سرزمین کهن برهاند. صدای آرام پای تاریخ، آوای جاویدان پای خفتگان است. آوای پای خفتگان هرگز نمی‌خسبد. جمشید نیز چیزی از جهان نبرد، الا حکایت جام خود. اهل نظر، صدای گام‌های تاریخ را می‌شنوند! رد پای تاریخ به آسانی پاک نمی‌شود. با این ردپاهای پیرامونی، ایرانی حال و هوایی دیگر دارد و منطقی دیگر. کافی است که با زبان این منطق بیگانه نباشی و به زیبایی‌های مهرپرستی و صفای اعماق ایرانی ایمان بیاوری! صفایی که از سویی برآیند طبیعت با شکوه پیرامون اوست و از سویی دیگر در طول روزگاران گذشته، به رغم وجود نشانه‏‌هایی از یک خستگی تاریخی، هرگز ایرانی را از شکافتن فلک و انداختن طرحی نو بازنداشته‌ است. باقی‌مانده‌ی ستون‌های سرافراشته‌ی آپادانا، پایه‌های هفت آسمان و گنبد مینای ایران‌ هستند. گنبدی که هرگز فرو نخواهد ریخت و از هم نخواهد پاشید. نگهبانان سنگی آپادانا جاودانه دست در دست هم دارند و پشت به کوه رحمت. کوه رحمت پر خاطره‌ترین کوه ایران است. غرش بی‌صدای تاریخ، حکایت و شوکت دیگری است که می‌نوازد! در تخت جمشید، زبان هیچ سنگ بریده و شکسته‌ای الکن نیست. تخت جمشید آن چندان حرف دارد که هرگز به پایان نرسد. تخت جمشید، شهرزاد قصه‌گوی تاریخ ما است! بگذریم از راه‌های نهفته و به کلید دندانه‌ی هر قصرش و صدای طنین اسبانش، سرانجام دست روزگار گجسته‌ای دیگر در آستین می‌بود. مگر مغولان، نیشابور را به سرنوشت شاپور و بیشاپور گرفتار نکردند؟

رونق بخشیدن به زیبایی‌های درون و کوشش برای شناخت پیرامون‌مان و خو گرفتن با زیبایی‌های آن، همراه آشتی با تاریخ، ما را تسکین خواهد داد. اما ما به سبب گستردگی پیرامون خود، هرگز فرصت نخواهیم یافت که با همه‌ی شگفتی‌های تاریخ خود و هنر نیاکان‌مان آشنا شویم . هر ورق طبیعت ما هم دفتری است معرفت کردگار و هر گوشه و سویش یادگاری دارد ماندگار. در حالی‌که نیروی جادو و شکوه این معرفت‌ها و یادگارها می‌توانند معجزه‌ها بیافرینند، شناخت آن‌ها و بهره‌مندی از آن‌ها چندان هم دشوار نیست. کافی است که هر از گاهی به نگاهی کوتاه بر ایران بسنده شود و در هر فرصتی هر چند کوتاه، با گوشه و سویی دیگر از میهن خود آشنا شد تا هوایی تازه‌ای فراهم شود

ایران سرزمین تاریخ:

شاید در دیگر سرزمین‌های جهان هم، یادگارهای تاریخی کم‌تر از ایران نباشد، اما بدون تردید کم‌تر کشوری در جهان به اندازه‌ی ایران، یادگار ملی دارد. هنگامی که به چشم‌اندازی از ایران می‌نگری، نمی‌توانی از سرگذشت ایران صرف‌ نظر کنی. فرقی نمی‌کند که در ابیورد و کلات و کنار قصر خورشید نادر باشی یا نزدیک ارگ بم و ارگ علی‌شاه تبریز یا گنبد جبلیه در کرمان. در همه جا با چشم‌اندازی آشنا روبه‌رو هستی. این آشنایی از این‌روست که خط و ربط و حال و خال هنر ایرانی، همواره گوشه‌ای از تک‌خال خود را در دست دارد. تاریخ را و مردم روزگاران گذشته‌ی دوره‌ی اسلامی را حتی می‌توان در طاقچه‌های خالی و شکسته‌ی هزاران ویرانه پیدا کرد و به تماشا نشست و دید و آن را لمس و درک کرد. بر سر راه، در هر ویرانه‌ای، به طاقچه‌ها نگاه کرد. دست‌کم شمشیری و یا کتاب، همراه جامی از آب، بر لب طاقچه و یا رف آویزان و یا نشسته است. اینجا سرزمین شمشیر و کتاب و آب است. اجاق‌های خاموش این ویرانه‌ها هم آتش بر پا می‌کنند. اما نه آن آتشی که خرمن دین را می‌سوزاند. این‌جا سرزمین آیین‌ها است.اگر با تاریخ آشتی کنیم، بیگانگی‌مان با خودمان به حداقل می‌رسد. آن‌گاه دست‌کم دوستی مانند خودمان را در کنار خود خواهیم داشت

پیدایی سده‌های گمشده:

در تاریخ دوره‌ی اسلامی ایران، فرمان‌روایی‌هایی ظهور کردند خالص و بومی که بر بخش‌های حساسی از ایران فرمان راندند و از همین روی است که در تاریخ ایران جایگاهی ارجمند دارند. به ویژه اینکه اینان توانستند برای نخستین‌بار پس‌از شکست ایرانیان از عرب‌ها نقشی تعیین‌کننده در رویارویی با بغداد داشته باشند. البته باید که به اینان، شهریاران به اصطلاح «گمنامی» را هم افزود که هر کدام، روزگاری کوتاه در گوشه‌ای از ایران گردن‌افزاری کرده و به سامان فرمان راندند. پرداخت به آن‌ها، مانند «شهریاران گمنام کسروی»، نیاز به جایی مستقل و جایگاهی مستقل در تاریخ عمومی ایران دارند. تاریخ‌نگاران به هنگام نگارش تاریخ عمومی ایران که ناگزیر به سبب پرهیز از آشفتگی، ناگزیر از بی‌اعتنایی به این شهریاران می‌شوند، به دغدغه‌های پنهانی گرفتار می‌آیند. واژه‌ی «گمشده» برای «سده‌ها» ازینرو گزیده شد که تاریخ رویدادهای این سده‌ها در حقیقت گم شده‌ و ناپیدایند و برای نگارنده تنها توان یافتن نشانه‌هایی از آن‌ها وجود دارد. نشانه‌هایی که به هیچ عنوان نمی‌توان بی‌تفاوت از کنار آن‌ها گذشت. انسان دل‌بسته‌ی همه نشانه‌هایی است که از گذشته و از گذشتگانش بر جای مانده‌اند. انسان اگر توانایی صرف نظر کردن از هویت و گذشته‌ی خود را می‌داشت، تاریخ هرگز نوشته نمی‌شد. تاریخ نی‌انبان نفیرها و شادی‌های انسان است! انسان هرگز از بازگشت به خاطره‌ی این نفیرها و شادی‌ها بی‌نیاز نخواهیم و این‌گونه است که سده‌های گمشده آفریده می‌شود.

 

امکان دانلود وجود ندارد

کتاب‌های مرتبط

دیدگاه خود را وارد کنید

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاه‌ها

  1. بهنام گفت:

    ممنون از این کتاب خوب

  2. محمد گفت:

    بسیار سپاسگذارم
    کتاب فوق العاده مهمی است.
    روان دکتر رجبی شاد…