دانلود کتاب سرزمین جاوید جلد دوم | لی لی بوک


رایگان    پولی
سبد خرید (0)

برای حفظ حق کپی‌رایت، این کتاب بدون لینک دانلود قرار داده‌شده‌است. لطفا اگر قصد فروش کتاب‌های خود در لی‌لی‌بوک را دارید، از طریق فرم تماس با ما با ما در ارتباط باشید.

معرفی کتاب

این کتاب، جلد دوم از مجموعه چهار جلدی سرزمین جاوید است. جلد اولِ این مجموعه به تاجگذاری داریوش اول ختم شد. این جلد به وقایع و اتفاقات زمان داریوش و اقدامات وی می‌پردازد. این که برای عمران و آبادانی کشور چه کارهایی انجام داد و چه قوانینی وضع کرد. درگیر چه مشکلات و جنگ‌هایی شد و برای رفع آنها چه تدبیری اندیشید، ساختن تخت جمشید و کاخ شوش و ... پس از مرگ داریوش، فرزندش خشایارشا به سلطنت می‌رسد. کتاب وقایع دوران این پادشاه را به هم به تفصیل شرح می‌دهد. اینکه می‌گویم به تفصیل واقعاً این طور است و نویسنده ریز به ریز جزئیات و وقایع را بیان می‌کند. برای مثال حدود 200 صفحه آخر این جلد به زمان سلطنت خشایارشا برمی‌گردد و پنج بخش یا فصل دارد:

• خشایارشا و شورش بابل (42 صفحه)

• حرکت به سوی یونان (31 صفحه)

• سپاه ایران در خاک اروپا (52 صفحه)

• جنگ ترموپیل (32 صفحه)

• دلاوری سربازان اسپارت (41 صفحه)

اگر دقت کنید می‌بینید که جناب آقای منصوری 83 صفحه فقط به حرکت سپاه ایران تا رسیدن به محل وقوع جنگ ترموپیل اختصاص داده. واضح است که به تمام مسائل موجود در سفر مانند چگونگی گذشتن از رود و دریا و جنگل و ...، رفتار یونانیان و کشورهای واقع در مسیر حرکت با سپاه ایران و بسیاری دیگر موارد را شرح داده. همچنین چند صفحه در مورد این صحبت کرده که چرا کشور اسپارت فقط 300 نفر را به جنگ فرستاد.

یکی از نکات برجسته کتاب، ذکر مثال و توضیح از وقایع و سخنان افراد در دوران‌های اخیر و مقایسه آنها با حوادث تاریخی کتاب است. به عنوان مثال در بخشی از کتاب این چنین می‌خوانیم:

«تاکتیک تمیستوکل برای جنگ با ایرانیان، شبیه به تاکتیکی بود که دولت انگلستان در قرن نوزدهم و نیمه اول قرن بیستم پیش گرفت و آن این بود که خصم را باید قبل از اینکه قدم به ساحل انگلستان بگذارد از بین برد، چون پس از این که قدم به ساحل انگلستان نهاد جنگ در خود انگلستان در خواهد گرفت و شهرها و مزارع و موسسات صنعتی از بین خواهد رفت.»

نکته دیگر این است که در بررسی وقایع تاریخی، نویسنده به اکثر سوال‌هایی که احتمال می‌دهد خواننده با آن مواجه شود پاسخ می‌دهد. برای نمونه به دو مورد زیر که از متن کتاب انتخاب شده اند، دقت کنید:

«این سوال به ذهن می‌رسد که آیا زن‌های یونان که به موجب این فرمان بایستی عهده‌دار کارهای کشاورزی و صنعتی شوند از عهده آن کارها بر می‌آمدند و می‌توانستند در مزارع و کارگاه‌ها جای مردان را بگیرند؟»

«ممکن است ایراد بگیرند که ارتش ایران چه اجبار داشت که به موازات ساحل حرکت کند و آیا نمی‌توانست ساحل شرقی یونان را که در بعضی از قسمت‌ها کوهستانی و صعب‌العبور بود رها کند و خط سیر خود را در دشت‌های غربی یونان تعیین نماید و هم سریع‌تر و راحت‌تر راه بپیماید و هم از خطر نیروی دریایی یونان مصون باشد؟»

مجموعه سرزمین جاوید

مجموعه سرزمین جاوید اثر ماریژان موله، رومن گیرشمن، ارنست هرتزفلد، در چهار جلد، در توصیف تاریخ قبل از پادشاهی مادها یعنی دورهٔ حکومت ایران‌بانان زن بر ایرانویج تا اواخر دورهٔ حکومت ساسانیان بر ایران نوشته شده است. این اثر توسط زنده یاد ذبیح‌الله منصوری به فارسی برگردان و تکمیل شده است. در اين مجموعه كتاب از تهاجم‌ها، اساطير و تاريخي كه مربوط به دوران پيشداديان و كيانيان، مادها، هخامنشيان، پارت‌ها و ساسانيان مي‌شود، سخن رانده شده است. پس از آن نشان مي‌دهد كه تازيان و اقوام گوناگون ترك به ويژه مغول‌ها پس از هخامنشيان به ايران آمده‌اند و هميشه اين فرهنگ و تمدن و زبان ايراني بوده كه ملل و اقوام مهاجم را ايراني‌مآب كرده است. عنصر قالب در اصول بنيادي تفكر و بينش ايراني پويايي، سازندگي و بالندگي بوده و همواره به‌صورتي ذاتي در پس هر تهاجمي روند دوباره‌سازي و زنده شدن و رونق دوباره را در پيش گرفته و همواره چون كوهي استوار بر بلنداي تاريخ بر جاي مانده است. در اين مجموعه تاريخي آمده است: «بي‌گمان فرهنگ و تمدن ايراني، از آغاز تاكنون استمراري بنيادي، پرتوان و پيوسته داشته است. اين فرهنگ و نمودارهاي فكري و معنوي آن، مانند حلقه‌هاي به هم پيوسته يك زنجير است. هر حلقه يا چند حلقه اين زنجير، توسط پادشاهان، دانشمندان، هنرمندان و حكيمان و عارفان و ... به فراخور زمان، مكان، ذوق و سليقه آنان ساخته و پرداخته شده است. به ترتيبي كه اين دانه‌ها و حلقه‌ها پيراسته و آماده شده است. سازندگان هر عصر و دوراني، ميراث‌دار تجربه‌ها، آموخته‌ها و داده‌هاي پيشينيان خود بوده‌اند و نمي‌توانسته‌اند از آن گنجينه بي‌نياز باشند، اما هميشه برابر با زمان و مكان و در برخورد با فرهنگ‌ها و تمدن‌هاي ديگر و در بازار پر رونق داد و ستدها، بر آن‌چه كه از پيش به آنان رسيده، افزوده است. همين پويايي و ايستايي است كه فرهنگي هميشه در حال تحول، زنده و نو را براي نسل بعدي بر جاي نهاده است.»

خلاصه کتاب

• در کنار جاده "میز"های متعدد برای پذیرایی از مسافرین وجود داشت و میز همان است که در زبان انگلیسی نام "این" و در زبان فرانسوی اسم "اوبراژ" را پیدا کرد، یعنی میهمانخانه صحرایی یا روستایی و کلمه میزبان در زبان فارسی یعنی کسی که متصدی یک میز باشد و بعد این کلمه به هر کس که در خانه یا جای دیگر از میهمان پذیرایی می‌کرد، اطلاق گردید و میزهای جاده مزبور تا پایان دوره هخامنشیان باقی بود ...

• یکی از کتاب‌هایی که سند اقتباس‌های یونانیان از ایرانیان است کتاب «جنگ‌های ایران» تالیف هرودوت می‌باشد. در آن کتاب هرودوت با این که نسبت به یونانیان تعصب داشته و هرجا که توانسته، ایرانیان را تحقیر نموده اعتراف می‌کند که یونانیان آرایش جنگی و سرشماری و ثبت املاک و جوشانیدن آب را (برای اینکه تولید مرض نکند) از ایرانیان فراگرفته‌اند. یکی از چیزهایی که قبل از داریوش وجود نداشت و او آن را به وجود آورد سازمان کسب اطلاعات بود ...

کتاب‌های مرتبط

دیدگاه خود را وارد کنید

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاه‌ها

 1. علی گفت:

  درود دوستان عزیز و زحمت کش این سایت. ببخشید میخواستم بپرسم این کتاب سرزمین جاوید که شما زحمت کشیدید و گذاشتید همون چاپ قدیمه؟؟؟ آخه من یه عکس دیگه ایی روی جلد اون دیدم. چاپش نگارستان کتاب بود.
  جریان چیه؟؟؟ همونه؟؟؟
  اگه پاسخ بدید ممنون میشم
  سه پاس

 2. اکرم گفت:

  سلام خسته نباشید، ببخشید پس جلد اولش چرا نیست؟جلد۲،۳،۴ رو گذاشتید فقط پس جلد اولش چی؟

 3. مصطفی گفت:

  بسیار سپاسگزارم بخاطر زحمات شما, مدتهای مدیدی در پی این مجموعه کتاب بودم