دانلود کتاب سقوط پاریس | لی لی بوک


رایگان    پولی
سبد خرید (0)

معرفی کتاب

رمانی رئالیستی سقوط پاریس را نویسنده روس، ایلیا ارنبورگ در بحبوحه جنگ جهانی دوم نوشته است. ارنبورگ زمینه کتاب خود را را وقایع اجتماعی - تاریخی فرانسه در میان سالهای 1935 تا 1940 انتخاب نموده و خود بر آنها ناظر بوده است. ارنبورگ اثبات می‌کند که سقوط پاریس خیلی زودتر از ژوئن 1940 آغاز شد، یعنی‌ از هنگامی که تمایل رهبران سیاسی فرانسه‌ به تسلیم برای رهبران مونیخ ثابت شد.

نویسنده با شرح ماجراهایی از درون فرانسه در واقع بی کفایتی مسئولان کشور خودش، روسیه آن روز را که ساده اندیشانه فریب تبلیغات گوبلز را خورده، مرعوب و بی عمل شده بودند و پس از هجوم هیتلر نیز خود را باخته، سراسیمه فرار کرده و ملت را وانهاده بودند، برملا می سازد و آنان را مورد عتاب و اخطار قرار می دهد. ارنبورگ در عین حال با بیدار ساختن احساسات میهن دوستی جوانان از هر گروه، آنها را به مقاومت، فداکاری، دفاع و اقدام در برابر مهاجمان برمی انگیزد.

اطلاعات کتاب

• کتاب سقوط پاریس ترجمه ای است از کتاب The Fall of Paris (به فارسی: سقوط پاریس) نوشته نویسنده روسی Ilya Ehrenburg که نخستین بار در سال 1942 منتشر شد.

خلاصه کتاب

زمان: 1940-1935 میلادی

مکان: فرانسه، پاریس

پس از پیروزی در دونکرک، واحدهای آلمان که قبلا خط دفاعی ماژینو را شکسته بودند، به سوی پاریس به حرکت درآمدند تا این شهر و ورسای را بگیرند و با تصرف ورسای قرارداد تسلیم آلمان در آنجا در پایان جنگ جهانی اول جبران شود ...

مقدمه

تسخیر فرانسه توسط آلمان نازی در جنگ جهانی دوم:

هیتلر پس از اینکه انگلستان و فرانسه بر سر لهستان به او اعلان جنگ دادند، از دهم ماه مه 1940 تعرض به غرب را آغاز کرد. آلمان نازی در گام اول موفق شد هلند، بلژیک و لوکزامبورگ را تصرف کند. نیروی‌ها متفق گمان می‌کردند آلمان‌ها همانند جنگ جهانی اول به صورت مستقیم به خط دفاعی ماژینو در شرق فرانسه حمله می‌کنند؛ اما آدولف هیتلر دستور حمله به هلند و بلژیک را صادر کرد و با این کار عملاً خط دفاعی ماژینو را دور زد. ورماخت با کمک اس اس توانست در کمتر از چند هفته اهداف مورد نظر آدولف هیتلر را بدست آورد و پس از تصرف بلژیک و هلند، نیروهای مشترک انگلستان و فرانسه را درهم کوبید و 340 هزار تن باقیمانده آنان را در دونکرک محاصره کرد که آنها هم با دادن 64 هزار کشته و اسیر با بی نظمی بی سابقه ای تخلیه شدند. پس از پیروزی در دونکرک، واحدهای آلمان که قبلا خط دفاعی ماژینو را شکسته بودند به سوی پاریس به حرکت درآمدند تا این شهر و ورسای را بگیرند و با تصرف ورسای قرارداد تسلیم آلمان در آنجا در پایان جنگ جهانی اول جبران شود.

در روز پنجم ژوئن 1940، هيتلر فرمان انهدام كامل نيروهاي فرانسه را صادر كرد و سه روز بعد، نيروهاي زرهي آلمان، خطوط دفاعي فرانسه را در شمال شرقي اين كشور در هم شكستند و وارد خاك فرانسه شدند. در اين ميان، موسوليني، نخست‏ وزير ديكتاتور ايتاليا و هم ‏پيمان آلمان، پس از مدتي ترديد و تعلُّل، در روز دهم ژوئن به انگلستان و فرانسه اعلان جنگ داد و فرانسه علاوه بر جبهه شمالي، در مرزهاي جنوب شرقي خود نيز در معرض تهديد قرار گرفت. نيروهاي فرانسه كه در پي شكست‏هاي قبلي، به كلي روحيه خود را باخته بودند در برابر نيروهاي آلمان كه از نظر تجهيزات زرهي و پوشش هوايى بر آن‏ها برتري داشتند به سرعت شروع به عقب‏ نشيني كردند. با نزديكي نيروهاي آلمان به پاريس، هيتلر طي پيامي به فرانسويان، آن‏ها را به ترك مخاصمه دعوت كرد و از ارتش فرانسه خواست از مقاومت در پاريس خودداري كنند. در نهايت، سحرگاه روز چهاردهم ژوئن 1940، اولين واحدهاي سربازان آلماني وارد پاريس شدند و همانطور كه هيتلر از فرانسويان خواسته بود، پاريس تقريباً بدون مقاومت در برابر ارتش آلمان تسليم شد. در اين ميان در حالي كه سربازان آلماني در خيابان اصلي پاريس رژه مي‏رفتند، اهالي شهر در كنار خيابان به نظاره آن‏ها ايستاده بودند و مي‏ گريستند. سه روز پس از سقوط پاریس، با اینکه "پل ریمون"، نخست وزیر وقت فرانسه سازمانهای اداری را به "بوردو" منتقل کرده بود جای خود را به "مارشال پتن"، قهرمان فرانسه در جنگ جهانی اول داد و پتن که از هفدهم ژوئن زمام امور را به دست گرفته بود با آلمان وارد مذاکره شد. مذاکرات 22 ژوئن خاتمه یافت و بیست و پنجم ژوئن دو دولت ترک مخاصمه اعلام کردند، بدین ترتیب شمال این کشور به صورت مستقیم تحت نظر دولت برلین اداره می‌شد و نیمه جنوبی آن توسط یک حکومت دست‌نشانده به نام دولت ویشی فرانسه اداره شد.

تلاش متفقین برای آزادسازی فرانسه:

نیروهای متفقین به رهبری آمریکا و بریتانیا در تاریخ ششم ماه ژوئن سال ۱۹۴۴ میلادی برای آزادسازی فرانسه و اروپای اشغالی بزرگترین عملیات آبی-خاکی جهان را با نام نبرد نرماندی اجرا کردند. در این روز که به روز دی (D-Day) هم مشهور است، قوای دریایی متفقین که از حمایت هوایی نیز برخوردار بود تحت فرماندهی ژنرال دوایت آیزنهاور نفرات خود را به کرانه نرماندی در شمال فرانسه رساندند. پس از رسیدن قوا به سواحل فرانسه ژنرال آیزنهاور این پیام را فرستاد: «مردم اروپای غربی! امروز صبح سربازان نیروی اعزامی متفقین در ساحل فرانسه فرود آمدند. اعزام این سربازان بخشی از طرح ملل متحد برای آزادسازی اروپاست که با همکاری متحدین روس ما صورت گرفته است. پیام من به همه شما این است: ساعت آزادسازی شما فرا رسیده است. حتی اگر این حمله از کشور شما آغاز نشده باشد.»

"ژنرال جولیان" پیرامون گستردگی این عملیات می‌گوید: «عملیات عظیمی بود. فقط در روز D-Day به تنهایی یکصد و پنجاه و شش هزار سرباز وارد خاک فرانسه شدند. یکصد و سی هزار نفر از طریق دریا و بیست و سه هزار نفر از راه هوا. طبیعی است که برای انتقال این همه سرباز به کشتی و هواپیمای زیادی نیاز است. چیزی حدود شصت هزار ناو و هواپیما در عملیات این روز شرکت داشت.»

طرح‌ریزی این حمله سه سال زمان برد و نتیجهٔ آن عملیاتی بود که گسترهٔ آن سابقه نداشت. نیروهای بریتانیا و آمریکا در این حمله علیه آلمان نازی تنها نبودند و سربازان کانادایی و نیروهای لهستانی، نروژی، بلژیکی، فرانسوی و چک نیز از آنها حمایت می‌کردند. در جبههٔ مقابل اما جمع کثیری از افسران ارشد آلمانی در حال انجام تمرینات جنگی بودند و فیلد مارشال آروین رومل که کارآمدترین فرمانده نظامی نازی‌ها بود، برای جشن تولد همسرش به آلمان بازگشته بود. همچنین سیستم ارتباطاتی آلمان بخاطر بمباران شدیداً آسیب دیده و مختل شده بود. این نبرد به شکست آلمان نازی در جبهه نرماندی انجامید و مقدمه ای شد برای آزادسازی فرانسه توسط نیروهای متفقین در 25 آگوستِ 1944 میلادی.

کتاب‌های مرتبط

دیدگاه خود را وارد کنید

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاه‌ها

دیدگاهی وجود ندارد