دانلود کتاب سنگ سبز | لی لی بوک


رایگان    پولی
سبد خرید (0)

سنگ سبز

نام کتاب : سنگ سبز

نویسنده : سوزان بلان

مترجم : ایرج قریب

انتشارات : نشر سازمان کتابهای جیبی

زبان : فارسی

فرمت : PDF

حجم : ۳٫۱۴MB

صفحات : ۱۸۲

 

 

 

 

 

 

معرفی کتاب

سنگ سبز نوشته سوزان بلان، نویسندهٔ آمریکایی  یکی از آثار ادبی برجستهٔ جهان بشمار می‌رود. این کتاب که اولین جلد از سری ماجراهای کاراگاه میگل مناندز است در سال ۱۹۶۱ منتشر شد و در بخش بین‌الملل جایزه بزرگ ادبیات پلیسر را برد.

"سنگ سبز" در سال ۱۹۶۲ تحت عنوان چراغ سبز برای مرگ در فرانسه منتشر شد. "فرانسوا پریه" و یازده داور دیگر در همایشی که هر ساله در خیابان "سنت ژنه ویو" پاریس برای انتخاب کتابهای برگزیده پلیسی برگزار می کردند، سنگ سبز را بعنوان کتاب برگزیده پلیسی سال 1962 فرانسه انتخاب کردند.

کتاب "سنگ سبز" با کسبِ این جوایز و عناوین، نشان می دهد که در زمینه کلیِ ادبیات، رمان پلیسی جای خود را یافته است. دیگر نمی توان رمان پلیسی را تنها به این دلیل که "پلیسی" است، کنار گذاشت و ارزشهای ادبی آنرا نادیده گرفت؛ زیرا که شوه های درست رمان نویسی، رمان پلیسی را نیز شامل می شود و در این زمینه هم می توان دست به خلقِ آثار ادبیِ هنری زد.

محل وقوع حوادث داستان:

naghshe mekzic-sange sabz 2

حوادث داستان در کشور مکزیک به وقوع می پیوندند. جنایتی که در واقع آغازگر ماجراهای داستان است در طول جاده واصلِ بین مونتری-مکزیکو سیتی و در نزدیکی شهر سان لوئیس به وقوع می پیوندد. معمولا از این جاده خلوت برای قاچاق بارهای سنگین و انتقال آنها از مرز به مکزیکو سیتی (پایتخت مکزیک) استفاده می شد و فرصت مناسبی بود برای بومیان مکزیکی که در آن به قتل و غارت ماشینها بپردازند.

اطلاعات کتاب

• کتاب سنگ سبز ترجمه ای است از کتاب The Green Stone (به فارسی: سنگ سبز) نوشته سوزان بلان که نخستین بار در سال 1961 در آمریکا منتشر شد.

خلاصه کتاب

زمان: قرن بیستم میلادی

مکان: مکزیک (شهر سان لوئیس پوتوسی)

جاده جدیدِ واصلِ بینِ "مونتری" (Monterrey) و "مکزیکو سیتی" (Mexico City)، که از سرزمین صخره ای و صعب العبوری می گذرد، جاده ای است با شیب تند ولی خلوت. سیاحان کمتر از آن راه عبور می کنند؛ زیرا جاده مجاور نمای دلنشین تری دارد. در اینجا و آنجا انبوهی از درختان سر می کشند که بومیان شمالی هنوز آنها را برای ساختن کلبه های دهاتی نیفکنده اند. گاهی تپه هایی روی هم وول می خورند که شیبشان در نزدیکی "سان لوئیس" (San Luis) بیش از پیش می شود. منظره به نحوی نامحسوس تغییر می کند و بر سنگلاخها باز افزوده می شود و زمانی خرابه های آجری جانشینِ کلبه هایی می گردد که با شاخ و برگ درختان ساخته شده است و با اینحال دهکده ها در پشت قله ها از نظر پنهانست، گویی جاده از عالمی متروک می گذرد.

در خمِ قسمتی از این راه پرشیب در 25 مایلی شمال سان لوئیس، آقا و خانم راندال در یک کادیلاکِ زرد رنگ، به سمت سان لوئیس در حال رانندگی بودند. آقای راندال که ته دلش از اینکه می توانست در این جاده خلوت سرعت بگیرد، شاد بود، پای خود را بر گاز فشرد و به همسرش گفت که تا یک ساعت دیگر به سان لوئیس خواهند رسید. درست در همین لحظه، گلوله ای از فراز کوه، چشم چپ آقای راندال را سوراخ می کند و اتومبیل به دره ای ژرف سقوط می نماید. بومیان پولهای آقای راندال و انگشتر زمردین سبز او را به سرقت می برند.

کارگاه "مناندز"، از اداره پلیس سان لوئیس مامورِ پیگیری پرونده می شود. گرچه کارگاه مناندز و سرپاسبان "روبرتو" در پیِ یافتن قاتل، شب و روز تلاش می کنند؛ ولی دخترکی کلاف داستان را سر در گم می کند؛ زیرا که از لابلای سنگهای بی ارزشی که از راهنمای جوان شهر خریده است، آتشی سبز زبانه می کشد، آتشی که سرانجام پرده از راز قتل بر می دارد و ...

کتاب‌های مرتبط

دیدگاه خود را وارد کنید

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاه‌ها

دیدگاهی وجود ندارد