دانلود کتاب سیاه خان | لی لی بوک


رایگان    پولی
سبد خرید (0)

معرفی کتاب

کتاب سیاه خان نامی رمانی در سبک تاریخی و ماجراجویی از نویسنده محبوبِ ایرانی، امیر عشیری می باشد که حوادث آن در سال 1320 هجری شمسی (1941 میلادی) و همزمان با ورود متفقین به ایران به وقوع می پیوندند. محمدعلی جمالزاده که کتابهای عشیری را می خواند، پس از خواندن کتاب "سیاه خان"، عشیری را الکساندر دومای ایران نامیده بود.

خلاصه کتاب

زمان: 1320 هجری شمسی (1941 میلادی)

مکان: ایران (استان خراسان)

پس از حمله متفقین به ایران در سوم شهریورماه ۱۳۲۰ عناصر ماجراجو در شرق، غرب و جنوب ایران دست به اسلحه بردند و در گردنه ها و راههای صعب العبور لانه کردند و به راهزنی پرداختند. دولت های وقت با همه درگیریهائی که داشتند، یک یک آن ها را سرکوب و دستگیر کردند و پاره ای از آنها نیز بهنگام فرار از برابر مامورین، بضرب گلوله کشته شدند.

"سیاه خان" از ماجراجویان شمال خراسان بود. او نه راهزن بود نه یاغی. آدمی بود حادثه ساز و ماجراجو. زورگوئی خان ها، باعث شده بود که زندگی آرامش بهم بریزد. او در کوهها و دشت ها زندگی می کرد. پنداشته بود که با گلوله های سربی داغ می تواند بزندگی خود دوام و بقا بخشد. هر سایه متحرکی را که در تعقیبش میدید، با اولین گلوله او را به خاک می کشید. اسمش "بیک محمد" بود، ولی همه او را به اسم سیاه خان می شناختند و به همین نام صدایش می کردند. او از پدر ثروت زیادی به ارث برده بود، ولی به ماجراجوئی کشانده شد.

چرا سیاه خان؟ ... شاید به این دلیل که آفتاب دشت ها و کوھها، رنگ چهرہ اش را عوض کردہ بود. شاید هم این اسم را خودش انتخاب کرده بود تا رعب و هراس بیشتری به دلها بیفکند.

همه از شنیدن اسم "سیاه خان" بر خود میلرزیدند؛ چه رسد به اینکه رو در روی او قرار می گرفتند. با اینحال دشمنانش بقصد کشتن او از پای نمی نشستند. نقشه ها میکشیدند و بر سر راهش دام می گذاشتند و به انواع حیله ها متوسل می شدند تا جوان سیاه چهره و جسور را که در تیراندازی نظیر نداشت و مرگ را به بازی گرفته بود، به خاک بکشند و خاک سرد گورش را با خون گرم رنگین کنند. و این سیاه خان بود که پایش را جای پای دشمنان مسلحش میگذاشت، رو در روی آنان می ایستاد و ماشه تفنگ پنج تیر خود را میچکاند، امکان نداشت تیرش بخطا رود.

صفیر ھر گلوله اش، آدمها را بر خاک و خون می غلطاند. او در سواری و تیر اندازی جسور و بی همتا بود، یار و یاوری نداشت و همیشه از روبرو شلیک می کرد. برای او همه چیز در تفنگش خلاصه می شد. او به تفنگ و قطار فشنگش عشق می ورزید و بر لوله تفنگش تکیه می کرد. و این داستان زندگی پر ماجرای اوست که بسان رعد می غرید و لرزد بر اندام دشمنانش می انداخت ...

کتاب‌های مرتبط

دیدگاه خود را وارد کنید

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاه‌ها

 1. سیامک نوری گفت:

  واقعا دست شما درد نکنه آقای قربانی عزیز
  شما سهم بزرگی در ترویج کتابخوانی این مملکت دارید
  با وضعیت قیمتهای امروزی کتابهای مختلف،جای سایتی مانند سایت شما جدا خالی بود دست مریزاد دوست گرامی…
  (ولی من هنوز هم نتوانستم گزینه جستجو رو پیدا کنم..)

  • خواهش میکنم. یه تغییراتی داره تو سایت داده میشه. گزینه جستجو رو هم یه جایی در معرض دید قرار خواهیم داد.
   ولی اگه بالای عکس کتابهای صفحه اول سایت دقیق نگاه کنید یه نوار رنگی هست که انتهاش سمت چپ نوشته “کلمه مورد نظر را اینجا بنویسید” و بغلشم کلمه “برو” هست. بازم اگه پیدا نکردین تلگرام بهم پیام بدین.

 2. کامران گفت:

  با سلام و خسته نباشید .
  بسیار سایت خوب و با کیفیتی دارید . واقعا از شما ممنونم که با بهترین کیفیت ممکن کتابهای نایاب و بسیار زیبا ( مخصوصا کتابهای مرحوم امیر عشیری ) را در اختیار خوانندگان قرار میدهید .
  لطفا جلد ۲ کتاب در مرز وحشت از امیر عشیری را جهت دانلود در سایت قرار دهید . در ضمن کتاب دختری در قطار ناقص است .

 3. علی گفت:

  با عرض سلام و خسته نباشید.
  فقط می خواستم تشکر کنم بابت زحمات و قرار دادن رمان های با ارزشتون.رمان های امیر عشیری عالیه.خیلی ممنون.