دانلود کتاب عشق دلقک از ارونقی کرمانی | فروشگاه کتاب لی لی بوک


رایگان    پولی
سبد خرید (0)

عشق دلقک از ارونقی کرمانی

دانلود کتاب عشق دلقک از ارونقی کرمانی
 کتاب عشق دلقک از ارونقی کرمانی

%d8%b9%d8%b4%d9%82-%d8%af%d9%84%d9%82%da%a9

 

نام کتاب: عشق دلقک  (نسخه تایپ شده)

نویسنده: ارونقی کرمانی

زبان: فارسی

تعداد صفحات: ۱۱ صفحه

فرمت: PDF

حجم: ۱۶۱ کیلوبایت

 

خلاصه داستان

زمان: ۱۳۴۰ هجری شمسی

مکان: ایران

“عباس” را در کوچه ما همه می شناختند. همه کاره و هیچکاره بود. باربری می کرد. آب حوض می کشید. حاج فیروز می شد و اگر هم کاری نبود، معرکه می گرفت. ادا و اطوار در می آورد، بشکن می زد، می رقصید و تصنیف می خواند تا دو سه ریالی از این و آن تلکه کند. مثل یک هنرپیشه ماهر و زبردستی بود که تقلید همه ی ساکنین کوچه را در می آورد. تقلید رقیه خانم زن حسین قلی را در می آورد که چه طور با سبزی فروش سر کوچه چانه می زند و چه قر و اطواری می ریزد. او در تقلید استعداد عجیب و خارق العاده ای داشت و دلقک محله به شمار می رفت.

یک سال قبل به کوچه ما آمد. پدر و مادر نداشت و مثل خیلی ها نظیر قارچی بود که از زمین می روید! لبان آویخته و چشمان گرد گود افتاده ای داشت. چهره اش پر آبله بود و سرش مانند کسی که به خوره و جذام مبتلا شود، لکه های مات پنبه ای داشت. بسیار زشت و کریه المنظر بود، اما …

 

معرفی کتاب

رسول ارونقی کرمانی یکی از معروفترین پاورقی نویسان دهه ی چهل است. البته ذکر این نکنه ضروری ست که ارونقی کرمانی بیشتر با پاورقی های طولانی اش که در مجله اطلاعات هفتگی منتشر می شد، شهرت داشت، اما در عین حال گهگاه داستان هایی کوتاه نیز در این مجله منتشر می کرد. ضمنا با توجه به اینکه تلقی و تصور پاورقی نویسانی چون او از داستان کوتاه، با آنچه امروز مد نظر ماست، فاصله دارد و از طرفی این داستان ها در نشریاتی برای عامه مردم منتشر می شدند، نباید تعجب کرد اگر حاصل کار آنها امروز ضعیف به نظر می رسد. اما فراموش نکنیم که او یکی از محبوب ترین نویسندگان پاورقی در ایران بوده که بسیاری برای آثارش – چه به صورت پاورقی در اطلاعات هفتگی و چه در قالب رمان هایی در قطع کتاب های جیبی – سر و دست می شکستند! شاید همین دلیل کافی باشد که لااقل با خواندن نمونه هایی از آثارش بدانیم پدران و مادران ما در آن روزگار از چه داستان هایی خوش شان می آمده!

 

کتاب‌های مرتبط

دیدگاه خود را وارد کنید

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاه‌ها

  1. رضا گفت:

    با سلام.با توجه به زحمتی که می کشید و این مجموعه را در اختیار همگان قرار میدید.. استدعا دارم اصل کتاب را قرار بدید چون نسخه تایپ شده اصلا اون حالت نوستالژی و جذابیت را نداره.باز هم تشکر.

  2. علی گفت:

    سلام .
    دستتون درد نکنه .