دانلود کتاب مارکس و آزادی | لی لی بوک سیاست دانلود کتاب مارکس و آزادی


رایگان    پولی
سبد خرید (0)

برای حفظ حق کپی‌رایت، این کتاب بدون لینک دانلود قرار داده‌شده‌است. لطفا اگر قصد فروش کتاب‌های خود در لی‌لی‌بوک را دارید، از طریق فرم تماس با ما با ما در ارتباط باشید.

معرفی کتاب

کتاب کم حجم مارکس و آزادی نوشته تری ایگلتون، سیزدهمین کتاب مجموعه 24 جلدی فیلسوفان بزرگ از انتشارات راتلج است که با ویراستاری "ری مونک" و "فردریک رافائل" انتشار یافته است. هر یک از کتابهای این مجموعه که در اصل نزدیک به 60 صفحه است، عنوان خاصی دارد و عمدتا به یکی از بنیادیترین جنبه های کار فیلسوف مورد بحث می پردازد. برای نمونه عنوان کتابِ "هگل"، درباره فلسفه و دین؛ عنوان کتابِ "هایدگر"، تاریخ و حقیقت در هستی و زمان و عنوان کتابِ حاضر مارکس و آزادی است.

ایگلتون بر آن است که از نظر مارکس، ما هنگامی آزاد می شویم که بدون انگیزه ضرورت جسمانی تولید کنیم و همین سرشت است که در نظر مارکس گوهر همگی ما را تشکیل می دهد. ایگلتون با ذکر این نکته که مارکس بیشتر دغدغه تفاوت دارد تا برابری، توضیح می دهد که از لحاظ مارکس، آزادی مستلزم خلاصی از کار تجاری است، آزادی همانا "نوعی افزونی آفریننده بر آن چیزی است که به لحاظ مادی ضروری است".

ایگلتون شرحی کلی در باب ارتباط های میان تولید، کار و مالکیت عرضه می کند، مفهوم هایی که در واقع هسته اصلی اندیشه مارکس را تشکیل می دهند. سپس شرحی از اوتوپیای مارکس به دست می دهد: "این اوتوپیا جایی است که در آن کار، خودکار می شود به نحوی که لذت از یک هلو یا خشنودی از یک کوارتت زهی همان اندازه جنبه هایی از خودتحقق بخشیِ ما به شمار می آیند که ساختن سدها یا بیرون دادن چوب رختی."

ایگلتون بر آن است که در سوسیالیسم مارکس، در سوسیالیسم فردایی و نه سوسیالیسم کاریکاتورواری که تاکنون به بشر عرضه شده، عرصه زندگی و تولید بیشتر به عرصه زیبایی شناسی می ماند، عرصه ای که بی نیاز از ضرورتها و نیازهای بیرونی است و در آن سرانجام ارزش مصرف بر ارزش مبادله چیرگی می گیرد؛ و کار نه اجباری برده وار بلکه نیازی مبرم به خودپروری و آزاد ساختن نیروهای آفریننده آدمی خواهد بود.

کتاب ایگلتون با همه حجم کم و فشرده ای که دارد، یکی از بهترین و جامع ترین درآمدها به سوسیالیسم مارکسی و اندیشه مارکس است و تقریبا هر چند به اختصار، به همه جنبه های تفکر مارکس می پردازد؛ تفکری که نه هرگز از عمل جدا بوده و نه خواسته است جدا باشد.

کتاب‌های مرتبط

دیدگاه خود را وارد کنید

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاه‌ها

دیدگاهی وجود ندارد